Assen – 10. až 12. března
Třídenní ledařské klání v holandském Assenu korunovalo vítězné tažení Nikolaje Krasnikova. V pátečním Golden Spike se sice bratři Klatovští nedostali na stupně vítězů, nicméně stále vévodí průběžné klasifikaci. Pojďme se do Assenu vrátit ještě jednou slovem i obrazem.
Antonín i Jan Klatovští si udrželi náskok
I když se Antonínu Klatovskému nepodařilo zopakovat svůj skvělý úspěch z Flimsu a z Divišova, přesto si zachoval velkou naději na zisk Zlatého hřebu v Erfurtu. Ani jeho mladší bratr Jan není bez naděje na zisk této trofeje, když za bratrem zaostává o pouhých šest bodů.
Páteční závod v Assenu byl pro oba naše aktéry smolný, a to přesto, že jinak jejich výkonům nelze nic vytknout. Osudovou jízdou pro náš bratrský tandem se stala jízda číslo pět. Tonda i Honza perfektně odstartovali, mezi ně se vklínil Rakušan Skabraut.
Zpočátku to vypadalo, že takto jízda i skončí. V předposlední zatáčce však měl Honza nešastný pád, ale poslední jezdec Francouz Gadeyne ho bezpečně minul. Rozhodčí, místo aby nechal jízdu dokončit, nebo Honza nikoho neohrožoval a sám nebyl ohrožen, jízdu přerušil v době, kdy Tonda i Skabraut již vjížděli do cílové rovinky.
Dalo se tedy předpokládat, že rozhodčí přidělí alespoň technické body. K údivu všech nechal jízdu opakovat bez vyloučeného Honzy. Tonda se opět ujal vedení hned při výjezdu z prvé zatáčky a Skabraut ho marně stíhal. K dovršení smůly v této jízdě však Tonda ve druhé zatáčce třetího kola nezvládl svůj stroj a upadl.
Z této opakované jízdy byl pochopitelně vyloučen a tak ze slibně rozjeté jízdy nakonec Klabové odešli s nulou. Naštěstí to zvládli bez újmy na zdraví a psychice.
Tonda ale svůj pád bohužel zopakoval ještě ve třinácté jízdě, zřejmě za pomoci soupeřů Němce Gegenbauera a Holanďana Stellingwerfa, kteří mu nenechali dostatek místa při výjezdu ze druhé zatáčky, když se je chystal oba projet. I tak se Tonda nevzdal a ještě stihnul dvě jízdy vyhrát a předvést publiku své tradiční holubičky. Honzovi se jeho solidními výkony podařilo opět porazit svého staršího a zkušenějšího bratra.
Před Erfurtem je v čele Antonín Klatovský (59) následují Jan Klatovský (53), Markus Skabraut (44), Rene Stellingwerf (44), Johnny Tuinstra (39), Sebastian Gegenbauer (39), Graham Halsall (31), Dimitrij Čačin (28), Robert Eibl (27) a Vjačeslav Nikulin (27).
Staronový mistr světa Nikolaj Krasnikov exceloval
O víkendovém mistrovství světa nebylo pochyb o tom, že titul mistra světa znovu obhájí teprve jednadvacetiletý Nikolaj Krasnikov, který vyhrál oba finálové závody v Saransku. I ve třetím finálovém závodě v sobotu byl absolutně bez konkurence a dělal si se soupeři co chtěl.
Vzhledem k tomu, že o titulu již bylo rozhodnuto a o druhém a třetím místě nebylo rovněž pochyb, že to bude někdo z Rusů, na poslední finálový závod v neděli již přihlíželo o tisíc diváků méně než v sobotu, kdy jich přišlo sedm tisíc.
Nedělní finále se stalo přehlídkou ruského umění, když jediný, kdo Rusům sekundoval byl Franz Zorn, který obsadil celkové páté místo. Pokud ve své jízdě nezískal Nikolaj Krasnikov plný počet bodů, bylo to způsobeno pouze tím, že svým kamarádům nějaké ty body přepouštěl.
Titul mistra světa má Nikolaj Krasnikov opravdu zasloužený, nebo všechny své soupeře v letošní sezoně převyšoval o třídu. Při jeho mládí a suverenitě, s jakou vede svůj motocykl, lze předpokládat, že předčí v úspěších i takového borce, jakým byl Kadyrov a můžeme se jen těšit na to, co bude předvádět v dalších letech.
Náš Antonín Klatovský v celkovém hodnocení mistrovství světa se umístil na třináctém místě se ziskem 21 bodů. O lepší pozici ho připravila ta skutečnost, že podle pravidel, jako první náhradník MS nemohl startovat v prvním finále v Saransku.
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)
Autoři jsou redaktoři sportovního čtrnáctideníku – Českomoravský sporák.