Zastávka v Gniezně byla jedním z bodů programu zájezdu do Toruně

Gniezno – 11. října
Zájezd cestovní agentury Global Air do polské Toruně na poslední závod v sérii Speedway Grand Prix letošní sezóny vyrazil v pátek brzy ráno z Pardubic, kde byl přistaven autobus přímo u hlavního nádraží. Cesta do Polska je sice dlouhá, ale my si ji zpříjemnili zastávkami a plochodrážním testem, kdy jeden z účastníků získal zájezd zdarma, druhý v pořadí knížku Sekáček se zlatou přilbou aneb celý život u ploché dráhy a třetí knihu Petra Makuševa.

Čas jsme si krátili i sledováním videí z různých závodů. Mimo jiné jsme viděli dokument Zlatá přilba, který nás seznámil se vším, co tento závod přináší. Jedním z programu zájezdu byla návštěva plochodrážního stadionu v Gniezně. Hlavním důvodem naší návštěvy bylo uctění památky Antonína Kaspera mladšího, který opustil rodinu, kamarády, jezdce a fanoušky roku 2006. Na jeho úspěchy se však vzpomíná dodnes.

Za české fanoušky jsme na jeho památník umístěný přímo v areálu stadionu, položili věnec a zapálili svíčku. Antonín Kasper mladší toho dokázal za svůj plochodrážní život mnoho. Jedním z největších úspěchů je bezpochyby výhra v závodě Zlatá přilba. To, že vyhrál neznamenalo pouze to, že jméno Kasper je v ploché dráze fenoménem i díky jeho otci Antonínu Kasperovi, ale hlavně to, že jsme měli skvělého reprezentanta ve světě a mimo jiné právě i v Gniezně.
Čím se rodina Kasperova může chlubit je i fakt, že jako jediní drží v rodinném vlastnictví dvě zlaté přilby – přilba otce a později i syna. Plochodrážní sport je nebezpečnou záležitostí a tak se čas od času setkáváme, ač neradi, se smrtelnými zraněními. U Toníka Kaspera tomu však bylo jinak. Postihla ho těžká nemoc a ač jeho tatínek informoval s těžkým srdcem fanoušky, že synův zdravotní stav není dobrý, nikdo si nepřipouštěl, že svůj nejdůležitější závod ve svých nedožitých čtyřiačtyřiceti letech nevyhraje.

Čest jeho památce. Stále vzpomínáme, Toníku!

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)