Mistrovské stopětadvacítky při Zlaté stuze vystřídají mezinárodní dvěstěpadesátky

Pardubice – 18. září
O doprovod Zlaté stuhy se přespříští pátek měly postarat mistrovské stopětadvacítky, které by se na juniorský předzávod Zlaté přilby vrátily přesně po deseti letech. Nakonec však dostal přednost podnik dvěstěpadesátek, díky němuž se vrací na scénu Jawa Cup. Petr Moravec vysvětlil magazínu speedwayA-Z, proč diváci ve Svítkově nebudou mít ojedinělou příležitost spatřit všechny tři plochodrážní kubatury.

„Rádi bychom jeli všechny tři kategorie v jednom dni,“ neskrývá Petr Moravec, který si dobře uvědomuje potenciál pardubických pořadatelů při zvládnutí plochodrážních maratónů. „Ale Adam Fencl je nominován do týmu České republiky, takže budeme pro stopětadvacítky hledat náhradní termín.“

Závod dvěstěpadesátek Jawa Cup 2014 pro závodníky mezi čtrnácti a sedmnácti lety je koncipován jako utkání šesti dvojic na osm jízd základního rozpisu a závěrečné finálové jízdy. Její pořadí bude zároveň celkovým pořadím.

„Závod pořádáme po dohodě s novým vedení Jawy,“ konstatuje Petr Moravec. „Má zájem propagovat při Zlaté přilbě svou značku. Celý závod také platí.“

Kromě finanční otázky má divišovská firma plně ve své kompetenci rovněž obsazení startovního pole.

Jawa Cup je opět na scéně:
Už při renesančních pracích na obnově divišovského stadiónu na sklonku osmdesátých let padaly myšlenky na závod pod taktovkou Jawy Divišov, který by českým divákům přiblížil v akci členy jejího továrního týmu, ideálně když si přijedou pro motocykly.

Myšlenku však zrealizoval až Jiří Semela, ředitel privatizovaného podniku, který pro ni spojil s Petrem Ondrašíkem. Na Markétě hledali vhodný protipól k podzimnímu Memoriálu Luboše Tomíčka a roku 1991 obnovili tradici Velké ceny Prahy.

V sobotu 13. května dostal závod přídomek Jawa Cup od Champions. Nepřálo mu ovšem počasí a kvůli dlouhotrvajícímu dešti skončil po třech sériích. V tom okamžiku měl nejvíc bodů Hans Nielsen, který čněl na nejvyšším stupni pódia spolu s Markem Loramem a Simonem Wiggem.

Úspěšná premiéra se bohužel nedočkala remízy. V šestadevadesátém nesla Velká cena Prahy přídomek Memoriál Franty Juhana. A protože v další sezóně stověžatá matička natrvalo zakotvila v seriálu Grand Prix, jela se naposledy.

Dvěstěpadesátky znovu v Pardubicích:
Zlatá stuha 2009 skončila vítězstvím Matěje Kůse, který opanoval finálovou rozjížďku ve stylu start – cíl. Za jeho záda se probil Filip Šitera, který těsně před startem odhalil vybitý box zapalování a v sedle náhradního motocyklu s nepříliš optimální rozetou během úvodního kola přeskočil ze čtvrté příčky před Bena Barkera a Slawomira Pyszneho.

Na nejvyšší stupni se však objevil i tehdy třináctiletý Eduard Krčmář. Českou premiéru kubatury 250 ccm, nepočítáme-li ovšem dřevní plochodrážní časy, ovládl pěti suverénním vítězstvími. Plochodrážní svět poprvé zaznamenal zázračné dítě slánské ploché dráhy, které vzápětí mělo dospět dvěma zlatými a jednou stříbrnou medailí ze čtvrtlitrového poháru FIM.

V Pardubicích od té doby dvěstěpadesátky nesoutěžili, by klub projevil zájem o letošní světový pohár, když jej odřekla italská Badia Calavena.

Foto: Pavel Fišer