Enthuziasté vyhráli všichni

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 26. července
Pavol Pučko starší vytáhl z kůlny obstarožní kývačku Jawa, přestavěl ji na flattrackový speciál kategorie Veterán a po patnáctiletém půstu za řidítky motocyklu se směle vydal na závodní okruh. Podobných nadšenců se dnes ve Svítkově sešlo celé depo. Další díl evropské série veteránů vyhrál ve dvouventilech Kevien Teager a ve čtyřventilech Bob Dolman, když Jan Boháč litoval úvodních patálií, jež mu zabránily odstartovat. Mistrovské stopětadvacítky se staly kořistí Adama Fencla, který v rozjezdu vyzrál na Romana Mádyho. Nabitý program, který zabral více než pět hodin, doplnili flattrackisté. Nicméně pardubičtí pořadatelé jsou přece jen specialisty na plochodrážní maratóny a poradili si i s dráhou, která v tropickém odpoledni pila jako nenapravitelný alkoholik, jemuž po propuštění z léčebny vysadili antabus.

Nejméně jízd nešlo na úkor dramatičnosti
Pár minut před slavnostním nástupem se Jiří Šmída z místa spolujezdce legendární jedenáctky tatřičky mohl s plným uspokojením usmívat. A to nejen nad replikou zlaté přilby Franty Juhana z osmatřicátého, kterou si měl za pár hodin v rámci Memoriálu Františka Hladěny odvézt vítěz kategorie dvouventilů.

Kdoví, zda nadšenému veteránistovi a plochodrážnímu příznivci probleskla hlavou vzpomínka na první závod veteránů, který ve svitavské Cihelně zorganizoval před dvaceti lety. Anebo na Todda Wilsthira, jenž se v sedmadevadesátém při Memoriálu Franty Juhana vracel s německou licencí na výsluní světové slávy. Či na spoustu podniků veteránů v Mariánských Lázních v dobách, kdy by se nebýt jeho, na západočeské tisícovce nezávodilo vůbec.

Film s momentkami mítinků, o něž se Jiří Šmída zasloužil, by rozhodně nemohl v žádném případě být krátkometrážní. A stejně tak dnešní mítink. Již jen pohled do depa plného zajímavých plochodrážních a flat trackových strojů potěšil srdce každého motorkářského fanouška.

Záplava motocyklů zaparkovaných podle modrého plotu nebyla rozhodně náhoda. I když tradiční kasty zůstávaly zachovány i tentokrát. Když na konci depa ladili motor Ogar ve speciálním stroji pro flat trackovou kategorii veteránů, němečtí účastníci ELVS při nepřístojném dvoutaktním řevu sáhli po špuntech do uší.

Nejméně jízd v plochodrážním pořadu dnešního odpoledne čekalo na stopětadvacítky. Na ovále, kde se v dubnu před deseti lety začala psát historie jejich šampionátu finálovým duelem Petra Babičky a Matěje Kůse, se objevilo sedm závodníků. Drtivá většina z nich ve Svítkově závodila vůbec poprvé.

Start do rozjížďky s číslem jedna měl nejlepší Roman Mády, avšak ve druhé zatáčce jej podjel Adam Fencl. Velkou bitvu nabídla rovněž druhá jízda. Vedení se ujal Marcel Studzinski, avšak v oblouku u depa šel dopředu Filip Šifalda.

Polský závodník se nedal. Jenže Chabařovičan se držel vnitřní čáry. Nechával útočníka za svými zády až do posledního kola, v němž byl Marcel Studzinski rychlejší. Protože v rozjížďce s číslem tři Roman Mády oplatil Adamu Fenclovi úvodní porážku, zůstal polský borec v půli mítinku jediným neporaženým. Ovšem i na druhý triumf nad Filipem Šifaldou se pořádně nadřel.

Chabařovičan se mohl pochlubit lepším startem. V první zatáčce byl před Marcelem Studzinskim, který ovšem nechtěl zůstat s rukama založenýma v klíně. Permanentně útočil, a když se Filip Šifalda v zatáčce u depa lehce přetočil, dostal se na stejnou úroveň. V prvním oblouku druhého okruhu už byl první. Jenže přemožitele poznal již záhy.

Adam Fencl jej odvedl již po vylétnutí pásky šesté jízdy. A to samé Polákovi provedl i ob jednu rozjížďku později. Dvě porážky uštědřil také Roman Mády Filipu Šifaldovi. V páté jízdě jej však musel nahánět až do výjezdu z druhé zatáčky druhého okruhu, kdy Chabařovičana podjel. Ani v té chvíli neměl vyhráno a oddechl si, když zalehnutý za řidítky projel vítězně cílem.

V rozjížďce s číslem sedm slavil Roman Mády triumf stylem start – cíl, avšak bitva o stupně vítězů měla vyvrcholit jeho rozjezdem proti Adamu Fenclovi. Ten se dostal dopředu rychleji. V první zatáčce byl rychleji a pak jej odpočítával kola, jež ho dělila od skoku na nejvyšší stupeň pódia.

Sám Boháč v poli
V kategorii dvouventilů evropské série veteránů ELVS se nenašel ještě žádný český borec starší padesáti let. Chyběl Holanďan Jan Hamers a do boje o body se pustilo jen osm závodníků. Tempo udával tradiční král Hartmut Ernst a Kevin Teager. Jak Němec, tak Angličan všechny tři své jízdy v základní části vyhráli s přehledem ve stylu start – cíl. S o to větším napětím se čekal jejich souboj ve finále.

Sotva páska vystřelila ke šmolkově modrému pardubickému nebi, vyrazil dopředu Hartmut Ernst. Jenže po předních příčkách prahli i Kevin Teager a Franz Greisel. Z loktovačky v první zatáčce vytěžil nejvíc Angličan. Hartmut Ernst jej už nedokázal dostihnout, zatímco Franz Greisel nedokončil ani první kolo.

Zraněný Karel Kadlec přijel do Pardubic se svou přítelkyní Hankou na výlet v rámci rekonvalescence, proto mezi třinácti čtyřventily měla naše země jediného zástupce v osobě Jana Boháče. Do rozjížďky s číslem tři však ani neodstartoval.

„Nechtělo to chytit, viděl’s sám, škubalo to a nejelo,“ vyprávěl cestou do boxu, zatímco o jeho motocykl se starali bratr Daniel a ledař Jan Klauz. Samotný závodník své poruchy litoval tím spíše, že body nevisely rozhodně příliš vysoko. Jelo se totiž jen ve čtyřech, navíc Johann Last v první zatáčce upadl.

Nicméně Jan Boháč byl navzdory smůle o další zkušenost bohatší. „Poradili mi, a tady startuju na dvojku,“ našel vzápětí příčinu svého odstoupení. „Já ji tam dal už dřív, a jak jsem to roztlačoval, ulilo se mi to.“ Vše zužitkoval již v deváté jízdě. Tentokrát se z roštu vůbec neodlepil Steen Larsen. A Arne Andersen přišel o vedoucí příčku pádem v první zatáčce třetího okruhu.

Jan Boháč na sklonku druhého kola podjel Johana Lasta. Jenže korpulentní Holanďana prahnul po vítězství stejně jako český borec. A v posledních metrech před cílem se vskutku dostal dopředu. „Bylo to, jak když mě předjíždí náklaďák s cisternou,“ poukazoval Jan Boháč na rozměry svého přemožitele.

Při třetím výjezdu na ovál Jana Boháče potrápily lamely. Dojel s jedním bodem a kvalifikoval se do finále C. v jeho druhé zatáčce se směle vrhnul pod Johna Freemana a dojel druhý za Steenem Larsenem.

Suverénem finále A se stal Bob Dolman, jenž neopustil vedoucí příčku od vylétnutí pásky až k šachovnicové vlajce. Arne Andersen kalil vodu. Během půldruhého kola za sebou nechal nejprve Johna Hartley a posléze také Kevina Howse. Vedoucí Angličan byl však v tu chvíli už mimo efektivní dostřel.

Evropská série veteránů:

čtyřventily:   TOT C B A
1. Bob Dolman, GB 5 5 5 15     1.
2. Arne Andersen, DK 5 3 5 13     2.
3. Kevin Howse, GB 4 5 5 14     3.
4. John Hartley, GB 4 4 4 12     4.
5. Peter Baker, GB 5 2 4 11     5.
6. Francesco Barbetta, I 3 3 4 10   1.  
7. Graeme Brown, GB 2 4 3 9   2.  
8. Bart Uil, NL 3 1 3 7   3.  
9. Ian Leverington, GB 4 2 2 8   4.  
10. Johan Last, NL 3 5 3 11   E  
11. Steen Larsen, DK 2 E 2 4 1.    
12. Jan Boháč, CZ – 4 1 5 2.    
13. John Freeman, GB 1 3 2 6 3.    
 
 
dvouventily:   TOT   B A
1. Kevin Teager, GB 5 5 5 15     1.
2. Hartmut Ernst, D 5 5 5 15     2.
3. Keith Snelling, GB 4 3 4 11     3.
4. Bill Haynes, GB 3 4 3 10     4.
5. Franz Greisel, D 4 4 3 11     E
6. Geoff Urben, GB 3 2 4 9   1.  
7. John Wheatley, GB 2 1 2 5   2.  
8. Roy Gomm, GB 1 3 2 6   3.  

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Adam Fencl, Chabařovice 3 2 3 3 11+3
2. Roman Mády, Plzeň 2 3 3 3 11+2
3. Marcel Studzinski, PL 3 3 2 2 10
4. Filip Šifalda, Chabařovice 2 2 2 2 8
5. Petr Chlupáč, Praha 1 1 1 1 4 (los)
6. Milan Dobiáš, Chabařovice 1 1 1 1 4 (los)
7. Sindy Weber, D 0 0 0 0 0

Průběžné pořadí seriálu:

  PLZ PCE TOT
  26.4. 26.7.  
1. Marcel Studzinski, PL 12 10 22
2. Adam Fencl, Chabařovice 8 11 19
3. Roman Mády, Plzeň 5 11 16
4. Filip Šifalda, Chabařovice NS 8 8
5. Petr Chlupáč, Praha 4 4 8
6. Milan Dobiáš, Chabařovice NS 4 4
7. Kryštof Rybář, Divišov 1 NS 1
8. Sindy Weber, D NS 0 0

Foto: Wojta Zavřel (www.wojta-foto.cz)