Češi v akci 99

Sezóna se na české ovály dostávala tempem plíživé kontrarevoluce, avšak v uplynulých dnech si tuzemští plochodrážní fanoušci na nedostatek možností stěžovat nemohli. Jadranský pohár v Praze a v Pardubicích, první liga s Memoriálem Emila Sovy ve Mšeně a slánský Memoriál Antonína Vildeho byly velkými lákadly. Dost příležitostí se pro české závodníky dostalo i v cizině. Dnešní díl tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z zavede čtenáře nejen do Anglie a Polska, ale rovněž Německa a Rakouska.
Elite League s vloženým jadranským pohárem
V pondělí se závodníci Poole vypravili k utkání Elite League do Belle Vue, které se doma prosadilo 51:39. Václav Milík začal nulou v rozjížďce s číslem pět, aby ob rozjížďku později dojel vítězně do cíle před Michaelem Palm Toftem. Hostující Pirát Charles Wright za sebou nechal Bena Readeho, takže se domácí dočkali třetí prohry 2:4.

Do konce utkání však Pardubičan již nebodoval. V rozjížďce s číslem jedenáct skončil poslední, ve čtrnácté jízdě byl vyloučen za pád. „Seznamoval jsem se s dráhou,“ vysvětloval. „V první jízdě jsem nic nezajel. Druhá byla juniorská, poved‘ se mi start a dojel jsem první.“

Po nule vkládal Václav Milík velké naděje do svého posledního startu. „Chtěl jsem z druhýho místa předjíždět na první,“ líčil okolnosti svého pádu. „Je tam malá dráha, nevypočítal jsem si to dobře, dal špičku a přetočil se.“

V úterý se Václav Milík pokoušel přesvědčit pražské pořadatele, aby s ním počítali na jedno ze svých startovních čísel pro českou velkou cenu. Vynechal stupně vítězů, aby už ve středu absolvoval další zápas nejvyšší britské ligy. Poole doma zvítězilo nad Birminghamem 48:42 a pardubický junior dosáhl sedmi bodů s jedním bonusem.

V rozjížďce s číslem čtyři na něj vyzrál Adam Skornicki. V šesté jízdě byl třetí, když jej spolu s Przemyslawem Pawlickim porazili Ben Barker a Edward Kenneth. V jedenácté jízdě však polsko-český tandem přivezl 5:1 na úkor Daniela Kinga a Adama Skornickeho a šachovnicová vlajka v rozjížďce s číslem jedenáct uvítala dříve jen Daniela Nermarka.

Češi v Premier League nejen proti sobě
V rámci Premier League v úterý Peterborough slavil domácí triumf nad Newcastle v poměru 54:40. Aleš Dryml dal dohromady devět bodů. Z toho dvakrát vyhrál. V první jízdě jej sice porazil Stuart Robson, ale on spolu s Ulrichem Ostegaardem pojistil remízu. V deváté jízdě se mezi něj a triumfující Ulricha Ostegaarda vklínil Anton Rosen.

V pátek proti sobě v rámci League Cupu stanuli Zdeněk Simota a Aleš Dryml. Úspěšnější byl pardubický kapitán. Jeho Peterborough porazilo domácí Plymouth 42:47 a na individuálním kontě se objevilo osm bodů s jedním bonusem, kdežto Zdeněk Simota se mohl chlubit sedmi body s jedním bonusem. Vzájemný střet obou Čechů v rozjížďce s číslem sedm však vyzněl lépe pro Zdeňka Simotu, který rozdělil Ryana Fishera a Aleše Drymla.

V sobotu Berwick doma vyhrál duel KO Cupu se Sheffieldem 54:36 a Matěj Kůs nasbíral deset bodů. S trojicí trojek kontrastuje jeho nula s páté jízdy a jednička z posledního startu.

Výčet české účasti v Premier League minulého týdne uzavírá včerejší League Cup v Rye House, který porazil Peterborough v poměru 49:43. Aleš Dryml si vyjel sedm bodů za dvě nuly, triumf v sedmé jízdě a žolíkové druhé místo v rozjížďce s číslem dvanáct.

První máj bohatý na krátkou, dlouhou i stopětadvacítky
První den pátého měsíce roku je svátek v mnoha zemích, takže tradiční plochodrážní mítink rozhodně není jen mšenskou výsadou. V Murecku se konal Adria Cup, který však musel být kvůli dešti ukončen již po dvanáctí jízdách.

V té chvíli měli Josef Franc a Jakub Jamrog po devíti bodech, takže byli oba prohlášeni za vítěze. Třetí Piotr Dziatkowiak, který odmítl účast v sobotním Memoriálu Antonína Vildeho, měl o bod méně. Navzdory zájmu pořadatelů, jimž odřekli Švédové, se už publiku žádný český závodník nepředstavil. Jednak se organizátoři ozvali pozdě a své sehrála i první liga ve Mšeně, by Rakušané cílili na Slaňáky s volným losem. Jenže Michal Dudek hostoval za Mšeno a Roman Čejka dal přednost přípravě na maturitu.

„Bylo tam hodně vody,“ vyprávěl Josef Franc po návratu. „Měli hodně nezkušenejch‘ závodníků, nemělo by to cenu pokračovat. Všechno mi fungovalo, všechny starty mi vyšly, ale nebyli tam žádní dobrý závodníci.“

V Lübbenau se konal mezinárodní závod na dlouhé dráze. Vyhrál Richard Speiser (24 bodů) před Enrico Janoschkou (21) a Andy Appletonem (16). Richard Wolff (16) skončil čtvrtý. Karel Kadlec se z pozice náhradníka nedostal do akce, tím spíše nám může o závodě vyprávět.

„Vyšplouchli mě,“ dští oheň a síru na adresu pořadatelů Karel Kadlec, který se vykřesal z chřipky, jež mu zabránila zasáhnout do přeboru na Borech. „Jezdím tam každej‘ rok a už v lednu jsem podepsal tuten závod i Parchim v neděli. Tejden předem ale na německým internetu vyšlo, že jsem už jen druhej‘ náhradník. Volal jsem tem, že jsem moh‘ bejt‘ radši druhej‘ náhradník v Dingolfingu za tři sta euro.“

Do akce se plzeňský nezmar dostal jen při tréninku. „Zatrénoval jsem si na veteránu,“ líčí. „Pomáhal jsem Ríšovi, kterej‘ si ve svý nejslabší jízdě nepustil metyl. Až si otevřel kohouty, udělal bod. Po finále měl stejně bodů jako Andy, ale ten byl před ním ve finále, takže Ríša je až čtvrtej‘.“

Parchim se včera obešel bez české účasti. „Přemlouvali mě, a tam jedu,“ říká Karel Kadlec. „Šest jezdců jim řeklo, že nepřijede, je tom ještě míň peněz než v Lübbenau, tak jsem jel radši do Slanýho. Zkusil jsem si tam GM a dráha byla pěkná.“

Stopětadvacítkáři se vypravili do Polska. Už na čarodějnickou středu absolvovali Grand Prix Stanowic. V českých podmínkách se nad kolibříky vesměs ohrnuje nos, ale tady se přišlo podívat okolo dvou set diváků.

Triumfoval Karol Zupinski, který ve své poslední jízdě jako jediný dokázal porazit Filipa Šifaldu. Po jeho boku na stupních vítězů stanul Milan Dobiáš, když se ovšem předtím v rozjezdu vypořádal s Wojciechem Fajferem.

Na druhý den se konal tradiční mítink Unijne talenty Europy ve Wawrově. Početné startovní pole bylo rozděleno do dvou skupin. V béčku startovali borci buď bez licence či bez větších zkušeností. Češi, k nimž přibyl ještě Petr Chlupáč, logicky museli do áčka.

V něm triumfoval Marcin Turowski (14 bodů), když Michal Gruchalski vyzrál na Huberta Czerniawskeho (oba 13). Igor Kopec-Sobczynski (12), dobře známý i z našich oválů, doplatil na úvodní defekt a byl třetí. Petr Chlupáč (9) skončil sedmý, Filip Šifalda (8) osmý a Milan Dobiáš (5) jedenáctý.

Polská neděle
Včerejší den patřil v zemi našich severních sousedů opět všem třem ligám. V extralize Tarnow prodloužil svou spanilou jízdu třetím triumfem. Tentokrát doma porazil Gorzow vysoko 59:31. Martin Vaculík létal podobně jako minulý týden v Žarnovici. V rozjížďce s číslem devět ho nedohonil ani Krzysztof Kasprzak nasazený místo Linuse Sundströma.

Po čtyřech triumfech se Martin Vaculík dočkal prohry až v patnácté jízdě. V ní se o první triumf hostů postarali Matej Žagar a Krzysztof Kasprzak a Slovák byl v cíli třetí.

Druholigový duel Opole vs. Rawicz přinesl výsledek 52:38. Eduard Krčmář dal z šesti startů dohromady dvanáct bodů. Stal se nejlepším mužem svého týmu a lepším ziskem se mohli chlubit jen domácí Mariusz Staszewski a Oliver Berntzon.

Ilustrační foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Miroslav Horáček