Neustadt/Donau – 27. dubna
Bavorský Neustadt an der Donau byl poslední dubnovou neděli dějištěm silně obsazeného mezinárodního závodu dvojic. Závod byl po absolvování dvou třetin plánovaných rozjížděk ukončen pro nepřízeň počasí. Palmu vítězství si odvezl polský pár, kterému na stupních vítězů sekundovali mladí Dánové a Švédové. Velká pozornost však byla upřena na start exmistra světa z roku 1993 Sama Ermolenka.
Skvěle obsazený pouák místo mistrovství světa
Na dráhu v městečku nedaleko Regensburgu se letos po delší odmlce vrátil volný závod dvojic. Ten se zde v minulosti po léta jezdil a na souboje ze stadionu s mantinely posunutými za travnatý pruh si jistě vzpomene nejeden český závodník. V posledních létech ale dávali pořadatelé přednost podniku mistrovství světa, případně Evropy. Tak tomu původně mělo být i letos, kdy se Neustadt v kalendáři objevil jako pořadatel kvalifikačního kola mistrovství světa juniorů.
Stadion ale není vybaven nafukovacími vaky, protože mezi dráhou a mantinelem je travnatý pruh, díky kterému nemusí výlet mimo závodní kolbiště znamenat pro padajícího jezdce vždy tvrdý náraz do hrazení. Díky tomu dávala FIM neustadtským výjimku, ale letos už důsledně požadovala nafukovací mantinely. Ty se podle mínění pořadatelů na jeden závod ročně nevyplatí, takže světový juniorský podnik se přesunul do Stralsundu a v Bavorsku oprášili mezinárodní závod dvojic. K němu sezvali velmi kvalitní startovní pole.
Hlavním magnetem pro místní příznivce byl určitě Martin Smolinski, užívající si pozornosti po mimořádně úspěšném vstupu do prestižní Grand Prix. Velkým tahákem byl také start populárního Švéda s brazilskými kořeny Antonio Lindbäcka a především legendárního exmistra světa Sama Ermolenka. Třiapadesátiletý Američan, který svůj vysněný titul získal v nedalekém Pockingu, sice už pověsil kombinézu na hřebík v rozlučkovém závodě ve Wolverhamptonu před sedmi léty, ale v poslední době čas od času na plochodrážní speciál posadí. Našim jediným zástupce v závodě byl Josef Franc, který jel ve dvojici s Angličanem Oliverem Allenem.
Psí počasí
Organizátory, jezdce i diváky nejvíce trápila nepřízeň počasí. Ta byla nakonec důvodem k ukončení bojů po čtrnácté jízdě. Rozhodnutí bylo tak trochu vysvobozením jak pro aktéry závodu, tak i pro promoklé a prokřehlé diváky, kterých se navzdory podmínkám sešel na tribunách slušný počet. Už ráno před závodem hustě pršelo, okolo jedenácté sice padat přestalo, ale po poledni se navzdory příznivým prognózám déš s většími, či menšími přestávkami opět připomínal. Pořadatelé se v souboji s přírodou při úpravě dráhy snažili ze všech sil, ale dojet celý podnik jim nakonec nebylo přáno.
Díky dešti došlo i ke krátkému posunutí začátku závodu, což vyhovovalo hlavně Švédům. Antonio Lindbäck byl ve chvíli slavnostního nástupu ještě na cestě z mnichovského letiště. Pořadatelé se svolením sudího proto odložili úvodní jízdu, ve které měli Seveřané nastoupit proti Polákům. Začalo se tak původně druhou rozjížďkou, ve které souboj Američanů s Němci přinesl hodně vzruchu. Zatímco Ermolenko po souboji s Härtelem po lehkém pádu ihned naskočil a pokračoval, jeho kolega Manzares kroužil v čele se solidním náskokem před Smolinskim.
Domácí bojovník však jeho náskok snižoval a pod tlakem jedoucí Američan chytil v poslední zatáčce díru. Složitou situaci se vzpínajícím se strojem mistrovsky ustál, ačkoliv ho celý stadion užuž viděl na zemi, výsledkem ale bylo vyjetí mimo dráhu na travnatý pás. Okolní zeleň v danou chvíli svoji úlohu splnila, ale mladý Američan skončil pro vyjetí z dráhy bez bodového zisku. V dalším průběhu potvrdila roli favoritů polská dvojice z Leszna. Damian Balinski s Grzegorzem Zengotou se s deštěm rozmoklou dráhou vyrovnali nejlépe a třikrát po sobě si připsali vítězství v poměru 5:1. Jediný, kdo dokázal narušit jejich suverenitu, byl Antonio Lindbäck, který po výtečném startu v odložené první rozjížďce vyhrál stylem start – cíl.
Sam Ermolenko středem pozornosti
Ve velmi dobrém světle se v Neustadtu představila i dvojice dánských juniorů. Dravá jízda Nicolaje Jakobsena ve vítězném souboji s Linbäckem byla základem k celkovému druhému místu právě před švédským párem. Ten si třetí místo na stupínkách vítězů před domácími reprezentanty zajistil ve vzájemném souboji, kde ukázkovou dvojici jedoucí Švédové nedali šanci do té doby bezchybnému Smolinskemu.
Domácí hvězdě viditelně scházel rovnocenný parák. Sotva šestnáctiletý Michael Härtel je sice obrovskou nadějí našich západních sousedů, ale tady víc bojoval s těžkou rozmoklou tratí než se soupeři. Česko – anglický pár Josef Franc – Oliver Allen obsadil pátou pozici, pražský jezdec přispěl k celkové sumě čtyřmi body.
Hlavní hvězdou Američanů a možná i celého závodu byl Sam Ermolenko. Kolem mistra světa z roku 1993 bylo v depu snad ještě víc rušno, než v dobách jeho aktivní kariéry. Populární Američan se krom toho prezentoval i více než solidním výsledkem, dokonce si připsal výhru v jedné ze svých rozjížděk a nezasvěcený divák by ani nepoznal, že je už léta v plochodrážním důchodu.
Výsledky:
1. Polsko 18 (Damian Balinski 11, Grzegorz Zengota 7), 2. Dánsko 17 (Nikolaj B. Jakobsen 10, Jonas B. Andersen 7), 3. Švédsko 15 (Antonio Lindbäck 10, Linus Sundström 5), 4. Německo I. 12 (Martin Smolinski 10, Michael Härtel 2), 5. Anglie/Česká republika 10 (Oliver Allen 6, Josef Franc 4), 6. USA 7 (Sam Ermolenko 5, Gino Manzares 2), 7. Německo II. (Max Dilger 4, Valentin Grobauer 1).
Foto: Zdeněk Flajšhanz