Hlavní cenu v loterii Zlaté přilby bral Scott Nicholls

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 2. října
Aleš Dryml několikrát označil závod o Zlatou přilbu za nevyzpytatelnou loterii. V letošním 57. ročníku se jeho slova ukázala jako vskutku prorocká. Těsně před závodem se z oblak snesl hustý d隝. By před prvními jízdami ustal a všichni přítomní už měli na počasí štěstí, zanechal své zhoubné dílo zkázy na povrchu dráhy. Obzvl᚝ v úvodních rozjížďkách byl ovál záludný a vedle jezdeckého umění záleželo také na štěstí. To ve vylučovacích skupinách postrádali Antonín Šváb, Filip Šitera i Josef Franc. Dále postoupil jen Marián Jirout, ovšem jeho dráha smolně skončila v semifinále. A stejně se vedlo i nasazenému Tomáši Suchánkovi. Mezi nejlepších dvanáct se tak z české sedmičky probili pouze bratři Drymlovi. Lukášovi pak chybělo málo k účasti ve velkém finále, nicméně dojel druhý v malém finále. Aleš Dryml posléze vystoupil na třetí stupeň vítězů. Výše dosáhli jen exmistr světa Nicki Pedersen a další účastník Grand Prix Scott Nicholls. Ten se po jedenácti letech stal prvním Angličanem, který dokázal legendární pardubický podnik vyhrát.


Nedělní přehlídka zklamaných sobotních nadějí
Jak magazín speedwayA-Z bezprostředně po závodech informoval, sobotní porce úvodních vylučovacích jízd začala z českého úhlu pohledu takřka dokonale. Jak Marián Jirout, tak Antonín Šváb své rozjížďky vyhráli a Josefa France porazil jenom Robert Barth. Z čtveřice našich závodníků tak měl problémy pouze Filip Šitera. Na jeho kontě se po sobotě skvěl pouze jediný bod.

Jenže v neděli dopoledne vstoupily do hry meteorologické faktory. Předpovídatelé počasí se tentokrát nespletli. V průběhu dopoledne se obloha zatáhla olověnými mraky. Záhy začaly padat první dešové kapky. A krátce před jedenáctou se už dalo mluvit o regulérním slejváku. Pohled na aktuální povětrnostní situaci zprostředkovaný družicí a internetem, nedával příliš velké důvody k optimismu. Přesto se počasí jakoby zázrakem těsně před zahájením umoudřilo. Nicméně dešová voda své zkázonosné dílo na povrchu dráhy už vykonala.


Úvodní jízdy se tak nesly v duchu hop nebo trop, povedený start nebo nic. S kalužemi vody a hroznými cejchami se seznámila nejprve první skupina, v níž nefiguroval žádný český jezdec. Bahenní poker zvládl nejlépe Matej Ferjan, jehož v sobotu vyřadila porucha motocyklu. Po vylétnutí pásky se usadil v čele před Juricou Pavličem a Steve Johnstonem.

Australanovi to po předchozím triumfu stačilo na postup, takže se potřetí už na záludné dráze neobjevil. Matej Ferjan znovu vodil všechny od startu až do cíle. V první zatáčce se ve smršti bláta orientoval nejlépe Jurica Pavlič. Chorvat nakonec dojel druhý a společně s Matejem Ferjanem a Steve Johnstonem postoupili. Překvapením bylo vyřazení Martina Smolinského, který své sobotní čtyři body doslova utopil v kalné dešové vodě, a podprůměrný Stanislaw Burza.

Druhá skupina dala zkřehlému českému publiku důvod k radosti. Marián Jirout odstartoval hned za Tomaszem Chrzanowskim. A po celá čtyři kola se držel za ním. Vedle nich už silou motoru projel cílovou čárou jen Fritz Wallner. Nicméně Marián Jirout měl na kontě už devět bodů, takže si nemusel dopřát další bahenní koupel.


Ostatní však museli na start ještě jednou. Zvítězil Andy Smith, když v prvém oblouku objel Joachima Kugelmanna. Pro maličkého Angličana šlo však o vítězství Pyrrhovo. V sobotu totiž v Pardubicích nebyl. Nedělní druhou jízdu zahájil honičkou, když se zjevil na dráze na poslední chvíli a ještě se špatným modrým povlakem. Ještě během prvního kola schytal takovou blátivou spršku, že raději vyklidil pole.

Nepostoupil však ani Tomasz Chrzanowski. Stálý účastník letošní Grand Prix skončil po předchozím triumfu až pátý. Fritz Wallner a Joachim Kugelmann měli na svém kontě o jeden bodík víc a doprovodili tak Mariána Jirouta do čtvrtfinále.

Ve třetí skupině si v úvodní nedělní rozjížďce zkomplikoval život Josef Franc. Od mantinelu nešlo v šesti prakticky odstartovat. Ke dvou bodům pak jezdci pražského Olympu pomohlo až téměř současné odstoupení Damiana Balinskeho a Roberta Bartha ve druhé zatáčce. Před Josefem Francem projel cílem Filip Šitera, který tak začal vylepšovat svou sobotní bilanci stejně jako vítězný Matej Žagar a druhý Norbert Magosi.


Na start třetí jízdy tak museli všichni. Z první zatáčky vyjel v čele Matej Žagar sledovaný Damianem Balinskim a Norbertem Magosim. Oba Češi byli hned za nimi. Jenže náhle prasknul Josefu Francovi řetěz. Filip Šitera se mu už nestačil vyhnout a spadl. Josef Franc přijel svému krajanovi na pomoc, ale té naštěstí nebylo třeba.

Zatímco Pražan byl vyloučen za zavinění pádu, pro Filipa Šiteru nastal závod z časem. Rychle běžel do depa, kde mu Jakub Hejral s Matějem Kůsem rychle chystali druhou motorku za kvílení dvouminutové sirény. Naštěstí vše klaplo, by optimální převod byl pouze na stroji, který zůstal pochroumaný v depu.

Opakovaný start vyšel opět nejlépe Mateji Žagarovi. Filip Šitera překonal Norberta Magosiho i Roberta Bartha. Pral se i s Damianem Balinskim, ovšem ten mu ujel. Ve třetím kole ho však stihl defekt. Filip Šitera skončil druhý, ale na postup to bylo přece jen málo. Matej Žagar díky druhému triumfu vyhrál celou skupinu. Robert Barth měl osm bodů, Filip Šitera stejně jako Norbert Magosi sedm. Při stejném zisku však ve prospěch Maďara rozhodl lepší třetí výsledek.


Filip Šitera a Josef Franc se tak stali prvními českými oběmi závodu, který navzdory pověsti nejspravedlivějšího plochodrážního klání dokáže být mnohdy také pořádně krutý. Záhy je však následoval také Antonín Šváb. V rozjížďce s číslem osm startoval až od mantinelu. Ve skrumáži se dral dopředu, nicméně zaostal. Na protilehlou rovinku najížděl až jako pátý.

O jeho dalším bytí a nebytí v sedmapadesáté Zlaté přilbě tedy měla rozhodnout třetí jízda jeho skupiny. I tady se Antonín Šváb dral statečně do prvního oblouku. Soupeři ho však vytěsnili do bezedné bažiny na vnější straně. A pražský závodník tak rázem jel beznadějně poslední. Kroužil ještě za šastnější pěticí, kdyby se třeba něco stalo, ale z posledního oblouku zamířil rovnou ke svým mechanikům.

Dobře věděl, že je vyřazen. Mít pech jako Antonín Šváb ve Zlaté přilbě 2005 by se přitom mohlo stát novým pořekadlem. Na postup by mu totiž stačil jeden jediný bod navíc. Grzegorz Walasek, vítěz skupiny, měl sice devět bodů. Další dva postupující Jonas Davidsson a Morten Risager vybojovali ovšem jen sedm. Antonín Šváb získal šest bodů, ovšem v případě lepšího místa v osmé jízdě by silným argumentem na jeho straně bylo sobotní vítězství.


Hlasy z depa po vylučovacích jízdách
„Jsem zklamanej,“ netajil se Filip Šitera. „Rozhodující jízdu jsem musel jet na druhý motorce. A neměl jsem na ní správnej převod.“ A co se vlastně v rozjížďce s číslem jedenáct stalo? „Pepemu spadnul řetěz,“ líčil magazínu speedwayA-Z plzeňský junior. „Já si o něj škrtnul hákem a už to bylo.“

„Po včerejší jízdě to vypadalo dobře,“ řekl Josef Franc. „Dneska mi však v poslední jízdě spadnul řetěz. Přetočil jsem se a spadl. Je to škoda, včera mi to jelo hezky.“

„Pech a rozlosování,“ viděl příčinu svého vyřazení Antonín Šváb. „Bylo to mokrý. Poprvé jsem jel od prken a to bylo v pytli. Na druhým startu jsem tam byl, ale nahnali mě to bláta. A tím to pro mě skončilo. Bylo to o štěstí.“

Čtveřice Pardubáků ve čtvrtfinálovém ohni
Marián Jirout tak byl jediným Čechem, jemuž se podařilo proniknout do čtvrtfinále. Tady se k němu připojili přímo nasazení kluboví kolegové Aleš a Lukáš Drymlovi a Tomáš Suchánek. Nicméně mezi nejlepší dvanáctku však toužilo postoupit i zbývajících dvacet závodníků.


První čtvrtfinálová skupina ve své středu soustředila hned tři účastníky letošního seriálu Grand Prix. Ovšem Leigh Adams, Nicki Pedersen a Antonio Lindbäck to však neměli nikterak jednoduché. Trápil je především Matej Ferjan. Slovinec, který se vzhledem ke svým extraligovým zásluhám dostal na plakáty i titulní stranu programu, proměnil svůj první start ve skupině v hladký triumf před Antonio Lindbäckem.

Zato strastiplný začátek prožíval Nicki Pedersen. Předloňský triumfátor seriálu velkých cen hájil třetí příčku před dotírajícím Leighem Adamsem až do poslední zatáčky. V ní Australanovi nejen podlehl, nýbrž také vzápětí upadl. Jeho nulové konto příliš neztučnělo ani po sedmnácté jízdě. Nicki Pedersen totiž odstartoval jako poslední. A stačil předjet pouze náhradníka Hynka Štichauera a Fritze Wallnera.

Zato Leigh Adams a Matej Ferjan byli za vodou. V tomto pořadí projeli cílem a mohli závěrečnou rozjížďku vypustit. Zato Nicki Pedersen byl nucen hrát vabank. Dvakrát vyhrál start jednadvacáté jízdy. Opakovat se muselo kvůli Fritzu Wallnerovi. Když mu nevyšel start, nahrál okatě pád v první zatáčce. Špatný herecký výkon však nenašel uznání u arbitra Kristera Gardella, jenž netleskal, ale vylučoval. Pět bodů Nicki Pedersenovi nakonec stačilo, protože Antonio Lindbäck navzdory vší urputné snaze nepřekonal Norberta Magosiho.

Úvodní jízda druhé skupiny přinesla skvělý start Aleše Drymla. V prvním výjezdu je sice zprava předjel Scott Nicholls, jenže to už blikala červená světla kvůli pádu Grzegorze Walaseka. Při repete vyrazil Aleš Dryml znovu jako první. Nyní jej ale ve výjezdu předčil Jesper B. Jensen.

Pardubák, obhajující loňské stříbro, na tom byl dobře i po startu osmnácté jízdy. Při své snaze předčit v prvním oblouku Scotta Nichollse a Grzegorze Walasek se však dostal na zrádný práh na hranici optimální stopy. A to znamenalo pád. Aleš Dryml naštěstí dostal od velkorysého sudího druhou šanci. A jak se patří ji také využil. Na protilehlou rovinku najížděl doslova nalepený za deflektorem vedoucího Scotta Nichollse. Jenže Angličan ho ve druhé zatáčce vyvezl tak daleko, že staršího Drymla podjel i Jesper B. Jensen.

Někdejší dánský mistr světa juniorů ze Mšena si tak definitivně pojistil semifinálovou účast a třetí rozjížďku vynechal. I do třetice se v této skupině v první zatáčce padalo. Tentokrát byl postiženým Joachim Kugelmann a stejně jako prve Fritz Wallner byl diskvalifikován. Při repete odjeli nelépe Grzegorz Walasek a Scott Nicholls. Aleš Dryml byl třetí. V tom však ve výjezdu razantně udeřil a šmahem šel do vedení. Za ním Angličan překonal Poláka a stejně jako náš závodník a Jesper B. Jensen měl devět bodů. Menší suma na postup nestačila.

Třetí skupina začala pořádnými šoky. Nejprve se Sam Ermolenko zachytil kšiltem své přilby za startovní pásky a byl za ohlušujícího pískotu diváků určeného rozhodčímu vyloučen. Vzápětí nejlépe odstartoval Simon Stead. Kupředu si však klestil cestu Lukáš Dryml, ovšem z prvního oblouku vyjel nejdřív Jurica Pavlič. A co víc, své vedení před Lukášem Drymlem udržel až do cíle!

Nasazený Simon Stead skončil své první účinkování před pardubickým publikem pádem ve druhé zatáčce. A stejně jako Sam Ermolenko musel řešit otázku bodového manka. A to tím spíše, když jim v rozjížďce s číslem devatenáct vypálili rybník Lukáš Dryml a Matej Žagar.

Lukáš Dryml už byl jistým semifinalistou, nicméně Zlaté přilbě podřídil téměř vše. A proto se vydal na start ještě jednou, aby si vyzkoušel i další místo na startovním roštu. Muselo se však opakovat kvůli pádu Juricy Pavliče v zatáčce u depa. Oba starty vyhrál Lukáš Dryml. Až za jeho záda se během čtyř kol probil Simon Stead, jehož cestu lemovaly skalpy Sama Ermolenka, Jonase Davidssona i Mateje Žagara.

Slovince nakonec ze třetího místa vyřadila v posledním kole prázdná zadní pneumatika. Díky předešlým sedmi bodům však postoupil, zatímco Simonu Steadovi jich šest nestačilo! Stejný počet totiž měl i Jurica Pavlič, ovšem v jeho prospěch výrazně mluvil jeho úvodní triumf. Mladý Chorvat se tak svým postupem mezi nejlepších dvanáct dozajista postaral o největší překvapení letošní Zlaté přilby.

Jason Crump vyhrál suverénně úvodní rozjížďku ve čtvrté skupině. Morten Risager a Hans N. Andersen mu tentokrát jen sekundovali z uctivé vzdálenosti. Dvojice Čechů však neměla optimální úvod, protože se z posledních míst povznesla až ve chvíli, kdy před nimi jedoucí Robert Barth náhle výrazně zpomalil v nájezdu do druhého kola.

Ve podobném duchu se neslo i další pokračování zápletky této skupiny. Jason Crump suverénně opanoval také rozjížďku s číslem dvacet. Hans N. Andersen byl tentokrát druhý, ovšem Marián Jirout sebral třetí místo Mortenu Risagerovi.

Tomáš Suchánek bohužel nebodoval vůbec a nastupoval do rozhodující jízdy v prakticky bezvýchodném postavení. Stejně jako před chvíli Lukáš Dryml, také Jason Crump nastoupil i potřetí, i když měl postup už v kapse. Tentokrát se však na svých pět bodů pořádně nadřel. Nejlépe totiž odstartoval Tomáš Suchánek. Jason Crump ho v první zatáčce objel, avšak Pardubák byl už na protilehlé rovince zpátky v čele. Mezi ním a Australanem jel navíc i Hans N. Andersen.

Ve druhém kole však Jason Crump pronikl rázně do čela. A před Tomáše Suchánka se dostal i Hans N. Andersen. Třetím postupujícím se stal Morten Risager, zatímco Pardubákům chyběl kousíček. Útěchou jim však mohl být čestná prohra na štítě.

Hlasy z depa po čtvrtfinálových jízdách
„Motorku jsem neměl sladěnou,“ vysvětloval příčiny svého odstoupení Tomáš Suchánek. „Od startu se to jen mydlilo. Až teď na tuhle poslední rozjížďku jsme to doladili. Udělal jsem však chybu, když jsem vyjel ven.“ Po sobotním vystoupení v mistrovství světa a triumfu ve Zlaté stuze však Tomáš Suchánek očekával od Zlaté přilby víc. „Na Zlatou stuhu jsem čekal dlouho,“ komentoval toto téma samotný závodník. „A teď zas musím čekat.“

„Dneska to bylo moc těžký,“ řekl magazínu speedwayA-Z Marián Jirout. „Chtěl jsem aspoň do malýho finále. Nevydařily se ale ty poslední starty. Měnila se vyhořelá spojka. A když jsem měl dojet před Dánem, nepodařilo se.“ Marián Jirout se na stupních vítězů Zlaté přilby prezentoval už dvakrát, ale letos bohužel musel své ambice odložit minimálně do příští sezóny. „Pořád to prodlužovat o rok je hnusný,“ viděl tento problém pardubický jezdec. „Ale budu muset.“

Cesty pardubických bratří se spojily a zase rozdělily
Po třech vítězných čtvrtfinálových rozjížďkách se Jason Crump dočkal své první porážky až v semifinálové jízdě. Ve výjezdu z první zatáčky sice objel Nicki Pedersena, ovšem ten se během druhého kola dokázal vrátit zpátky. A to na dráze, kde se s výjimkou úvodního oblouku předjíždělo pouze sporadicky, bylo obdivuhodné.

Nadějně rozehrál své semifinálové účinkování rovněž Matej Ferjan. Celá čtyři kola za sebou dokázal držet Scotta Nichollse. Jenže ve druhé jízdě se mu z vnějšku nepodařilo odstartovat. Kroužil beznadějně poslední a nakonec to zabalil ve čtvrtém kole.

Na obzoru se však zjevil jiný kandidát na postup mezi nejlepších šest. Angličan Scott Nicholls. Po startu sedmadvacáté jízdy to však vypadalo na další sólo Nicki Pedersena. Krátce za cílem prvního kola jej však minul Jason Crump. A netrvalo dlouho a před dravým Dánem jel právě i Scott Nicholls.

Nicki Pedersen se usilovně snažil vybojovat alespoň druhou příčku. I když britského závodníka jednou dost tvrdě naremploval, předjet se mu ho nepodařilo. Vše si však vynahradil v poslední jízdě skupiny. Z velikánské mely v první zatáčce vyjel jako první a nyní před sebe nikoho nepustil.

Do finále tedy postupoval jako vítěz celé skupiny. Postup si nenechal vzít ani Scott Nicholls, jenž si zajistil další druhé místo. A jistým finalistou byl už Jason Crump. Přesto se na dráze objevil i potřetí. Po nevydařeném startu nakonec zaznamenal úžasný posun z posledního místa na třetí. Mateje Ferjana přitom překonal až na cílové metě.

Oba bratři Drymlové se shodou okolností sešli ve druhé skupině. Začátek jim však nevyšel podle představ. Aleš Dryml sice odstartoval hned za Leighem Adamsem, leč na konci první zatáčky je oba za sebou nechal Hans N. Andersen. A Lukáš získal dokonce jediný bod, když za ním dojel pouze Jurica Pavlič.

Právě mladý Chorvat, kterého známe především z jeho vystoupení v rámci českého šampionátu juniorských družstev, zkomplikoval další rozjížďku skupiny. Zrovna když Leigh Adams s Lukášem Drymlem vyjížděli jako první z úvodního výjezdu, upadl. O kousek dál se s povrchem dráhy seznámil i Hans N. Andersen.

Při opakovaném startu vyrazil nejrychleji vpřed Leigh Adams. Stačilo pár okamžiků a byl však až poslední. Vedl Lukáš Dryml před Hansem N. Andersenem. Agresivní Dán vedl svůj motocykl spodem druhé zatáčky. A krátce za jejím vrcholem surově narazil do vedoucího Pardubáka.

Ten se po zničující ráně rázem ocitnul až jako třetí. Hans N. Andersen tak s desetibodovým maximem vyhrál skupinu. A Drymlové jeli o postup s Jesperem B. Jensenem a Leighem Adamsem. Kvůli letmému startu se musel opakovat start, avšak pak už mohl Aleš Dryml rozehrát velikánské sólo.

Do vedení se dostal už po vylétnutí pásky. A udržel se v něm i po ošidném průjezdu prvním obloukem. Za zády měl svého bratra Lukáše. Ovšem Jesper B. Jensen ho ještě během prvého kola odsunul až na třetí příčku. Dánský závodník si tak ve své podstatě zajistil postup.

Stejně jako Lukáš Dryml a Leigh Adams, který nyní projel pod šachovnicovou vlajkou jako čtvrtý, měl šest bodů. Jenže právě druhé místo z rozjížďky s číslem třicet jej zvýhodnilo před naším borcem. A ve srovnání s australským obhájcem loňského triumfu měl lepší třetí, nezapočítávaný výsledek.

Aleš Dryml zopakoval loňské pódium
Lukáše Drymla tedy čekalo malé finále. A na jeho startu byl nejrychlejší. Vřítil se jako první do úvodního oblouku, ovšem tam jej předjeli Leigh Adams a Matej Ferjan. Pardubický borec jim však nechtěl v žádném případě jejich posty přenechat natrvalo. Tuto bitvu však rozhodnul Morten Risager.

Mladý Dán jel na čtvrtém místě, když se mu náhle ve třetím kole vzepjal motocykl na zadní. Zachytil hákem o mantinel a jeho majitel z něho vystoupil zády napřed. Rozhodčí samozřejmě jízdu zastavil a viníka přerušení diskvalifikoval.

Při repete se Lukáš Dryml krátce po vylétnutí pásky kočkoval s Matejem Žagarem. Zatímco se oba zahákli, šli před ně Leigh Adams a Matej Ferjan. Slovince stačil Lukáš Dryml ještě ve výjezdu předjet, rozjetého Australana už nechytil. Přesto ho usilovně proháněl, ale nakonec projel cílem jako druhý před dvojicí Slovinců a Juricou Pavličem. Ten se metou doslova proplížil kvůli prázdné zadní pneumatice.

Sotva přijel Lukáš Dryml do depa, už spěchal asistovat svému bratru Alešovi při přípravách na velké finále. Starší z bratrského dua splnil postupem mezi šest nejlepších další postupný cíl. Nyní se usilovně soustředil na co nejlepší výsledek. A určitě ho hnala dopředu celá řada faktorů, nejen sázka s mechanikem. Milan Panák totiž slíbil, když Aleš Dryml vyhraje, oběhne celé jedno kolo svítkovského stadiónu.

Už od počátku to vypadalo pro Aleše Drymla nadějně. Bleskově reagoval na pohyb pásky. Po své levici zavřel nebezpečného Jasona Crumpa a hnal se jako první do úvodního oblouku. Tady ho však předčil Nicki Pedersen. Zvenku se na našeho borce cpal i Scott Nicholls. Ovšem toho Aleš Dryml odrazil.

Nicméně Angličan nehodil flintu do žita. A ve druhém kole se pár metrů za světelnou tabulí před Aleše Drymla skutečně dostal. To však nebylo všechno. Při dalším průjezdu prakticky na stejném místě zbavil Nickiho Pedersena vedení. V té chvíli jej od triumfu dělilo už pouze tři a půl kola. Scott Nicholls se po Johnu Davisovi, Jeremy Doncasterovi a Simonu Wiggovi stal čtvrtým obyvatelem Albionu, jenž legendární pardubický podnik vyhrál. Nicméně jeden primát mu přece asi jen patří. Zatímco v minulosti vítězům blyštivá trofej téměř nikdy nesedla, Scottu Nichollsovi padla jako ulitá.

Aleš Dryml nakonec protnul cílovou čáru jako třetí. Hans N. Andersen, který za ním jezdil, se postupně propadl až na poslední místo. Pardubický závodník se tedy stejně jako loni se dostal na stupně vítězů a stejně jako loni byl ze všech Čechů nejlepší. A na tiskové konferenci odhodlaně mluvil o naději, že si tu krásnou přilbu na hlavu jednoho dne posadí i on.

Hlasy z depa po finálových jízdách
„Jsem skutečně šastný,“ nechal se na tiskové konferenci slyšet Scott Nicholls. „Měl jsem však dneska i velkou kliku. Jsem rád, že jsem tím prvním, kdo vystřídal Leigha Adamse. A rád jsem to tady dneska vyhrál pro Jawu i pro publikum.“

„Cítím se dobře,“ zněl názor Nicki Pedersena. „Dráha nebyla docela dobrá. Když jsem viděl, jak prší, nechtělo se mi sem. Naštěstí jsem byl nasazen do čtvrtfinále. Měl jsem ale problémy s motorkou a musel jsem v boxech tvrdě pracovat.“

„Zlatá přilba je vždycky loterie a cílem je vždycky se dostat do finále,“ komentoval závod Aleš Dryml. „Psychickej tlak je trošku větší, když jedeš před domácím publikem. Ve finále jsem měl dvojku a věděl, že pod sebou mám Jasona Crumpa. Bylo mi jasný, že ho nesmím nechat rozjet. Pak bych ho už nestíhal. Ale Scott a Nicki mě překvapili. Přesto doufám, že si jednou tu krásnou přilbu nasadím na hlavu.“ Aleš Dryml se na pódium Zlaté přilby dostal během dvou let už podruhé. „Dneska mohl ve finále vyhrát každej,“ hodnotil obsazení závěrečné jízdy. „Co jméno, to pojem. Hlavně Scott mě překvapil, ale klobouk dolů. Kolej, kde jel byla už na rozhraní. Stačilo se tam dostat přes hranku a spadnul bys.“

„Krutě,“ odpověděl Lukáš Dryml na otázku magazínu speedwayA-Z, jak prožíval Zlatou přilbu. „Dali jsem do toho všechno. Co víc si můžeš přát, když není nakloněný štěstí?! Proto svůj výkon oceňuju pozitivně. Bylo to dobrý. V první semifinálový jízdě mě vyvezli do bahna a nedláblo mi to. V další rozjížďce se mi povedl start. Byl sem první, ale Hans Andersen to pode mě dal nehorázným dobytkovským způsobem. Otrhal mi kombinézu a navíc jsem málem spadl. V poslední jízdě jsem od venku odlítnul. Brácha měl kratší stopu. Vyvezl mě ven a dostal se tam i Jesper Jensen. Bohužel se nedalo vůbec předjíždět.“ A jak Lukáš Dryml prožíval své druhé místo v malém finále? „To byla super jízda,“ netajil se radostí. „Byl jsem třetí a pořád šel po Ferjanovi. V opakovaný jízdě jsem ho zavřel. Motorka to vzala a čistě jsem ho objel. To se dnes málokdy stalo, aby někdo předjel venkem.“ Zatímco ve dvou předchozích ročnících Lukáš Dryml kvůli zranění stál, nyní skončil celkově osmý. „Jsem spokojenej,“ netajil se. „Dojel jsem za třetím člověkem na světě a několikrát jsem ho málem předjel. Kdyby mě Hans Andersen málem nesestřelil, jsme ve finále s bráchou oba. Ale je to závod a musíš mít i štěstí.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)

1. vylučovací skupina    
1. Matej Ferjan, SLO E 5 5 10
2. Steve Johnston, AUS 5 3 – 8
3. Jurica Pavlič, CRO 3 4 4 8
4. Martin Smolinski, D 4 2 3 7
5. Matia Carpanesse, I 2 0 F 2
6. Stanislaw Burza, PL 1 1 1 2
res Hynek Štichauer, CZ – – 2 2
 
2. vylučovací skupina    
1. Marián Jirout, CZ 5 4 – 9
2. Grzegorz Walasek, PL 4 3 3 7
3. Joachim Kugelmann, D 3 2 4 7
4. Tomasz Chrzanowski, PL – 5 1 6
5. Andy Smith, GB – R 5 5
6. Alessandro Milanesse, I 2 1 E 3
res Jaroslav Petrák, CZ 2 – 2 4
res Hynek Štichauer, CZ 0 – – 0
 
3. vylučovací skupina    
1. Matej Žagar, SLO 2 5 5 10
2. Robert Barth, D 5 E 3 8
3. Norbert Magosi, H 3 4 2 7
4. Filip Šitera, CZ 1 3 4 7
5. Josef Franc, CZ 4 2 U 6
6. Damian Balinski, PL L E E 0
 
4. vylučovací skupina    
1. Grzegorz Walasek, PL 3 4 5 9
2. Jonas Davidsson, S 1 5 2 7
3. Morten Risager, DK 4 3 3 7
4. Antonín Šváb, CZ 5 1 R 6
5. Sandor Tihanyi, H 2 2 4 6
6. Igor Marko, UA 0 0 1 1
 
 
1. čtvrtfinálová skupina    
1. Matej Ferjan, SLO 5 4 – 9
2. Leigh Adams, AUS 3 5 – 8
3. Nicki Pedersen, DK F 2 5 7
4. Antonio Lindbäck, S 4 3 3 7
5. Norbert Magosi, H 1 T 4 5
6. Fritz Wallner, A 2 1 X 3
res Jaroslav Petrák, CZ – – 2 2
res Hynek Štichauer, CZ – 0 1 1
 
2. čtvrtfinálová skupina    
1. Aleš Dryml, CZ 4 3 5 9
2. Scott Nicholls, GB 3 5 4 9
3. Jesper B. Jensen, DK 5 4 – 9
4. Grzegorz Walasek, PL 0 2 3 5
5. Joachim Kugelmann, D 2 1 X 3
6. Steve Johnston, AUS 1 0 1 2
res Jaroslav Petrák, CZ – – 2 2
 
3. čtvrtfinálová skupina    
1. Lukáš Dryml, CZ 4 5 5 10
2. Matej Žagar, SLO 3 4 E 7
3. Jurica Pavlič, CRO 5 1 X 6
4. Simon Stead, GB F 2 4 6
5. Jonas Davidsson, S 2 0 3 5
6. Sam Ermolenko, USA T 3 2 5
res Jaroslav Petrák, CZ 1 – – 1
 
4. čtvrtfinálová skupina    
1. Jason Crump, AUS 5 5 5 10
2. Hans N. Andersen, DK 3 4 4 8
3. Morten Risager, DK 4 2 2 6
4. Marián Jirout, CZ 2 3 1 5
5. Tomáš Suchánek, CZ 1 0 3 4
6. Robert Barth, D 0 1 0 1
 
 
1. semifinálová skupina    
1. Nicki Pedersen, DK 5 3 5 10
2. Jason Crump, AUS 4 5 3 9
3. Scott Nicholls, GB 2 4 4 8
4. Matej Ferjan, SLO 3 R 2 5
5. Matej Žagar, SLO 1 2 0 3
6. Morten Risager, DK 0 1 1 2
 
2. semifinálová skupina    
1. Hans N. Andersen, DK 5 5 – 10
2. Aleš Dryml, CZ 3 4 5 9
3. Jesper B. Jensen, DK 2 2 4 6
4. Leigh Adams, AUS 4 1 2 6
5. Lukáš Dryml, CZ 1 3 3 6
6. Jurica Pavlič, CRO 0 X 1 1
 
 
malé finále    
1. Leigh Adams, AUS    
2. Lukáš Dryml, CZ    
3. Matej Ferjan, SLO    
4. Matej Žagar, SLO    
5. Jurica Pavlič, CRO    
6. Morten Risager, DK   X
 
 
velké finále    
1. Scott Nicholls, GB    
2. Nicki Pedersen, DK    
3. Aleš Dryml, CZ    
4. Jesper B. Jensen, DK    
5. Jason Crump, AUS    
6. Hans N. Andersen, DK