AKTUALIZOVÁNO – FOTO
Na přelomu července a srpna prožívá domácí scéna okurkovou sezónu. Apetit náročných konzumentů zvyklých na dva až tři závody za týden rozhodně nemohl uspokojit jediný přeborový závod v Liberci, ani stopětadvacítky v Divišově. Ke všemu po středeční extralize ve Svítkově nás čeká další pauza. V cizině se však Češi dostali ke slovu nejen ve Velké Británii, ale včera rovněž ve všech třech polských ligách a nadto ve dvou travnatých pouácích, přičemž Richard Wolff stanul na pódiu.
Triumf v první rozjížďce po comebacku
V utkáních britské Elite League za minulý týden žádný český závodník nefiguroval. Pondělní klání mezi Belle Vue a Poole bylo odvoláno kvůli špatným podmínkám na dráze zaviněných nepříznivým počasím. Ve stejný den sice Eastbourne rozdrtilo Birmingham 51:41, avšak Lukáš Dryml v něm stále figuroval jen jako rider replacement.
Po téměř dvou měsících se ovšem do kolotoče Premier League vrátil Matěj Kůs. Svůj páteční comeback v Somersetu oslavil vítězstvím v rozjížďce s číslem jedna před Jasonem Doylem a Kyle Newmanem. Hostující Medvědi tím pádem rozehráli závod remízou, avšak nakonec odjížděli poraženi 58:33. Pražský závodník ke svému individuálnímu skóre dokázal přidat jen dva body ze čtyř dalších startů, přičemž v tom posledním kvůli poruše motocyklu neviděl cíl.
V sobotu jel Redcar v Plymouthu, kde mu domácí podlehli 40:52. Matěj Kůs tentokrát vyhrál dvě jízdy a celkově inkasoval sedm bodů.
Česká vlna do polských lig
V uplynulém týdnu byly oficiálně ohlášeny dvě nové smlouvy českých závodníků s polskými kluby. Administrativní náležitosti se táhly dlouho, takže kontrakt Eduarda Krčmáře s Lublinem byl posvěcen až po jeho zranění z pardubické juniorky. Téměř dva týdny čekal i Filip Šitera, jenž v zimě podepsal varšavský kontrakt s Lodží, avšak nyní si ho vyhlédlo extraligové Gniezno.
„Zavolali a je to něco jinýho, než jezdit tady,“ přiblížil mšenský závodník okolnosti svého angažmá a zdůraznil, že má v mysli především sezónu 2014. „Je dobrý se zviditelnit na příští rok. A každej‘ závod je dobrej‘, proto jsem tam podepsal.“
Pro svůj návrat do nejvyšší polské soutěže si nemohl vybrat horší příležitost. Poslední Gniezno zajíždělo na dráhu leadera ze Zielonej Gory. Mítink skončil 66:24, přičemž Filip Šitera, který zaskakoval za Mateje Žagara, nebodoval ani v jedné ze svých čtyř rozjížděk.
Martin Vaculík asistoval u vítězství Tarnowa v Leszně. Na skóre 44:46 v neprospěch domácích se podílel třemi body s jedním bonusem. V první lize porazil Ostrow doma Grudziadz, v jehož řadách dobyl Aleš Dryml osm bodů s jedním bonusem.
Blamáž se však odehrála včera v Rybniku, kde počínaje rozjížďkou s číslem osm jezdily na dráhu pouze domácí dvojice. Výsledek duelu Rybnik vs. Krosno je tedy 66:17. Václav Milík neprohrál s nikým ze soupeřícího družstva a zaknihoval třináct bodů. V barvách Krosna letos poprvé startoval Martin Málek a dobyl tři body s jedním bonusem.
Živly se Willingu vyhnuly
Mezinárodní závod na travnaté dráze v Melsungenu se včera stal kořistí Stephana Katta. Čtyřiapadesátiletý Bernd Diener skončil druhý. Sedmnáctiletého Dimitri Bergeho, jenž s německým matadorem sváděl líté bitvy, předčil Glen Philips.
V osmičlenném startovním poli mezinárodního závodu patřila Josefu Francovi sedmá pozice. „Nedařilo se,“ byl Zdeněk Schneiderwind nebývale stručný na adresu svého svěřence. Nebylo divu, dnes odpoledne je oba čekal v Pardubicích trénink na sobotní finále mistrovství světa v Rzeszowě. Příležitost ke svezení na podobné dráze si nechtěli nechat ujít ani Karel Kadlec, ani Michaela Krupičková, kteří byli do Polska nominování jako traové rezervy.
Na travnaté dráze se včera závodilo rovněž ve Willingu, kde hořkost porážky nepoznal Martin Smolinski. Na pódium se po jeho boku postavili Henry van der Steen a Richard Wolff, v jehož prospěch při rovnosti bodů s Mitchem Goddenem rozhodl lepší výsledek finálové jízdy.
„Závod měl přes dvacet jízd a snad dvacet pádů,“ líčil své zážitky Richard Wolff. „Sajdy chodily na držku, Hádkové chodily na držku. Bylo hrozný vedro a měli jsme kliku, že se nám vyhnuly přívalové deště. Ovšem před finálovkou všem ulítly ve větru stany. My jsme ho naštěstí měli zajištěný větrákama a vším možným, ale stejně jsem ho držel a nevěděl, jestli stihnu finále.“
Na pardubickém tréninku měl dnes participovat také on, avšak nakonec musel změnit své plány. „Musím odstranit problémy na motorce,“ vysvětlil. „Chtěl jsem do Pardubic jet, ale tohle musím před Rzeszowem vychytat. Je to pátek a sobota, s čímž jsem nepočítal. Z Polska pojedu hned na pouák do Francie, pak jsou hned družstva v Anglii.“
Po delší době za řidítka zasedl i Michael Hádek, roztrpčený, že doposud nedostal příležitost v extraligovém výběru Mšena. Příští rok plánuje výhradní specializaci na dlouhé a travnaté ovály a svůj letošní program zredukoval na minimum. Ve Willingu ovšem nemohl chybět a nakonec skončil pátý. „Jel dobře,“ říká na jeho adresu Karel Kadlec. „Měl ale smůlu, že z předních míst hodil dvakrát tlamu. Byl vyhlášený jako Pechvogel celého dne.“
Plzeňský nezmar skončil šestý v závodě B-Solo. „Dráha byla rychlá, ale když ji pokropili, klouzala,“ dostává se ke své osobě. „Nešly mi starty, navíc jsem ve druhý jízdě měl podobnej‘ souboj s Robem Southwellem jako s Míšou Krupičkovou loni na Stuze. Šel po mně a převrátil se. Ve finále jsem Attilovi Biro sebral bod, což ho stálo pódium. Neudělal jsem ostudu, kdybych byl od startu vpředu, bylo by to lepší, ale nechtěl jsem jít před Rzeszowem na hubu.“
Foto: Richard Wolff, ilustrační Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Wojta Zavřel