Pardubice – 5. května
Díky zranění Nicki Pedersena a Darcy Warda ve včerejší SGP Švédska se naskytla možnost pro Aleše Drymla, aby z pozice první kvalifikované rezervy naskočil v Praze do prestižního seriálu nejlepších plochodrážníků modré planety. Samotný pardubický závodník prozatím nemá žádné oficiální zprávy, ovšem čtenáři magazínu speedwayA-Z budou mít jasno, kdo z nich půjde na vrcholnou událost sezóny zadarmo, už ve středu. V ten den totiž proběhne losování vítěze soutěže o volné vstupenky. Jelikož je zadání přece jenom poněkud ošidné, rozhodli jsme se pro malou nápovědu.
„Žádné oficiální zprávy od BSI zatím nemám,“ svěřil se Aleš Dryml magazínu speedwayA-Z dnes v poledne. „Myslím, že se rozhodnou až těsně před závodem.“ Pardubický závodník však pro naši soutěž nemůže být nápovědou, jelikož v Praze nevyhrál ani jednu jízdu, i když roku 2004 byl stálým účastníkem seriálu a v letech 2002, 2003 a 2005 startoval v české metropoli na divokou kartu. A tak to vezměme od píky.
V sobotu 17. května se splnil sen mnoha generací českých fanoušků, aby se o titul mistra světa bojovalo u nás. Divokou kartu obdržel Tomáš Topinka, ale na vítězný průjezd českého závodníka cílem některé z jízd jsme si museli ještě rok počkat.
Prvním borcem, který to dokázal, byl Antonín Kasper, který proměnil v triumf svůj start v osmé jízdě. Na jeho štítě tehdy zůstali Bohumil Brhel, Jesper B. Monberg, ovšem ještě s příjmením Jensen, a Craig Boyce.
Aplaus pražské Markéty si Antonín Kasper užíval i roku 1999. V deštivém závodě triumfoval postupně ve třetí, sedmé a jedenácté jízdě, ale nejdůležitější vítězství přišlo v malém finále, protože ho poslalo na pátou pozici závěrečné klasifikace. V sezóně 2000 jel Antonín Kasper seriál velkých cen naposledy jako jeho regulérní účastník. Na Markétě vyhrál v rozjížďkách s čísly dvě, osm a šestnáct.
Roku 2001 se Antonín Kasper rozloučil s českou velkou cenou triumfem ve druhé jízdě. V rozjížďce s číslem jedna zaznamenal premiérové prvenství Bohumil Brhel, který se radoval ještě jednou v sedmé jízdě, čímž se kvalifikoval mezi hlavních šestnáct.
V sezóně 2002 začala prudce stoupat hvězda Lukáše Drymla, který z českých závodníků dokázal ve světě velkých cen doposud nevídané. Paradoxní ovšem je, že na Markétě triumfoval pouze v jednadvacáté jízdě. Dostal se do semifinálových jízd, avšak startmaršál Stanislav Klenovec jej už nikdy šachovnicovou vlajkou jako prvního neodmávnul.
Hrdinou Grand Prix České republiky v roce 2003 se stal Tomáš Topinka, který se sem dostal z pozice stále rezervy. Vyhrál už pátou jízdu, aby si vítězství zopakoval ještě v rozjížďce s číslem sedmnáct, což mu otevřelo brány semifinále a ke konečnému pátému místu. Roku 2003 dvakrát zvítězil i Bohumil Brhel. Stalo se tak v šesté a dvanácté jízdě.
Bohumil Brhel dokázal vyhrát i osmnáctou jízdu deštivého ročníku 2004. V následujícím roce se změnil rozpis, místo čtyřiadvaceti borců jich závodilo opět jen šestnáct a na triumf českého borce jsme museli čekat dlouhých sedm let. V květnu 2011 Matěj Kůs vyšperkoval čtyři nuly vítězstvím v rozjížďce s číslem devět před Jasonem Crumpem, Andreasem Jonssonem a Januszem Kolodziejem. Výčet českých vítězů české velké ceny uzavírá Josef Franc svými loňskými výkony.