Pardubice – 3. října
První extraligové finále na pražské Markétě dostalo do čela pražský Olymp, ale z hlediska zisku titulu nepřineslo vlastně vůbec nic. Pražané si sice vypracovali desetibodový náskok, ale večerní odveta v Pardubicích má prozatím patnáct volných okének pro výsledky patnácti posledních rozjížděk letošní extraligy. Zatímco minulé úterý šlo o jakousi rozcvičku, úderem osmnácté začne rozhodující boj o zlato.
Posila ze Speedway Grand Prix
Dlouhé čekání na pražskou sestavu Pardubičany rozhořčilo. „Není to solidní poslat sestavu šest minut před šestou,“ vyjadřuje se na toto téma Lubomír Vozár. „My jsme jim ji minulý týden posílali už o půl deváté ráno. Kdyby to bylo aspoň o půl hodiny dřív, ale šest minut?“
Nicméně pardubický kouč splnil povinnost nahlásit svá čísla včas, tedy čtyřiadvacet hodin před začátkem utkání. Východočeský tým staví tradičně především své vlastní závodníky, pouze zraněného Hynka Štichauera pravidelně střídá cizincem. Po úterním výjezdu na Markétu bylo jasné, že Magnuse Zeterströma musí pro dnešní odvetu někdo nahradit. Lubomír Vozár se společně s Evženem Erbanem vypravili na challenge do Goričanu. A v pondělí už pardubický manažer mohl hlásit, že jeho tým posílí účastník seriálu Grand Prix.
Při složení pardubické soupisky nebylo zase přehnaně obtížné odhalit, že jím bude Peter Ljung. „Nemáme jinou možnost,“ zdůvodňuje Lubomír Vozár svou volbu, díky níž se v české extralize dočkáme Švédova debutu. Neodradily ho ani jeho patálie s poraněnou nohou. „V Goričanu bojoval pěkně, tak jsme se tam domluvili.“
Pardubická sestava na večerní závod je tedy hodně tradiční a stejně i strategie. Na pozicích náhradníků jsou cizinec a nejlepší junior, tedy Peter Ljung a Václav Milík. V základní sestavě figurují postupně Tomáš Suchánek, David Štěrovský, René Vidner, Lukáš Dryml a jeho starší bratr Aleš, který se v neděli ozdobil titulem individuálního mistra Evropy.
Jedinou změnou, kterou je možno vypozorovat, je reakce na skutečnost, že Tomáš Topinka posílá Martina Gavendu do akce hned v rozjížďce s číslem jedna. Lubomír Vozár tím pádem posunul Davida Štěrovského na číslo dvě, aby s jedničkou poslal rozehrát závod Tomáše Suchánka. Obvyklá jízda českých juniorů na samotný úvod se tím pádem nekoná, jelikož je potřeba hromadit body hned od začátku.
„Je to nevýhoda,“ komentuje Lubomír Vozár svou desetibodovou ztrátu na pražský Olymp. „Oni můžou taktizovat. Uvidíme, každej‘ závod je jinej‘. Bude to zajímavý, hlavně jestli bude doopravdy Nicki, slyšel jsem hlasy pražských závodníků, co říkaly, že nebude.“
V otázce tipu výsledku je ale pardubický manažer věrný svému zvyku. „Nebudu tipovat,“ říká rozhodně. „Chceme vyhrát, to je jasný. Jak to dopadne, tak to dopadne. Pro nás je finále úspěch, jak říkám, že jsme už vítězové tím, že používáme jenom jednoho cizince a to ještě za zraněného Hynka. Praha je profesionální klub, má dost Čechů a musí na nás používat dva cizince.“
Věrnost tradicím po všech stránkách
Minulé úterý se Olymp radoval z výhry na své domácí dráze, kterou až v posledních dvou jízdách zajistili Troy Batchelor a Nicki Pedersen. Nakonec mají Pražané k dobru plných deset bodů, které se však mohou rozplynout jako pára nad hrncem po dvou nepovedených rozjížďkách.
Tři dny před rozhodujícím bojem o titul mistra světa, v němž má Nicki Pedersen dvoubodovou ztrátu na Chrise Holdera, se dalo očekávat, že se fenomenální Dán ve Svítkově neobjeví. Podobnému scénáři napovídaly i kuloární zvěsti, které však Tomáš Topinka rezolutně odmítá.
„S Nickim se počítalo už od samýho začátku,“ říká. „Jen jsem čekal, jestli se domluvíme nebo ne. O náš postup do finále se zasloužili Nicki, Troy i Rafal, tak jsem je rozdělil. To samé jsem udělal s Lubošem a Martinem.“ A tak se po boku Nicki Pedersena ve Svítkově objeví Rafal Okoniewski.
Nicméně Troy Batchelor se z pražských závodníků prezentoval v nejlepším světle v každém svém závodě a pražskou věc vzal jako za svoji. Bez nadsázky se dá konstatovat, že nebýt jeho srdnatého nasazení v srpnových závodech, Pražané se možná jeli dnes dívat na finálový závod Pardubic a trojkoalice do Divišova. „Nemyslím si,“ nechce si pražský kouč připustit, že by Australanovo nepovolání představovalo pro jeho klub riziko. „Není to risk, když to půjde, jak by mělo, ale jsou to závody.“
Složení pražského týmu pro dnešní večer odráží osvědčené postupy. Rafal Okoniewski a Nicki Pedersen dostanou vesty s náhradnickými čísly třináct a čtrnáct. V základní sestavě budou samí Češi. Odshora dolů Martin Gavenda, Matěj Kůs, Michal Škurla, Zdeněk Holub a Josef Franc.
A jak se Tomáš Topinka dívá na výhodu svého desetibodového náskoku? „Abych ti řek‘ pravdu, vždycky jsme jeli na závody, že chceme vyhrát,“ nezastírá. „A tak se na to koukám i dnes. A na skóre se nekoukám.“
Také on však prošvihne poslední možnost si letos na stránkách magazínu speedwayA-Z tipnout výsledek utkání. „Zůstanu u tradice, nebudu tipovat, je to padesát na padesát,“ směje se. „Pardubice jsou vyrovnanej‘ tým, mají kádr a jedou dobře. Jsou schopný s námi závodit, rád bych věřil, že my s nimi taky. Doufám, že nebudeme mít technický starosti jako v Praze. A že u nás štěstí bude stát i nadále. Chceme vyhrát jako vždycky.“
Historické okénko:
Praha, 6. září 1973: extraliga sponzorovala vietnamské komunisty
Systém čtyřutkání na šestnáct jízd v české extralize nahradil doposud charakteristická dvojutkání v sezóně 1971. Tehdy vzešel mistr z prostého součtu tabulkových bodů, avšak již v dvaasedmdesátém bylo naplánováno finále. Do něho postoupily první dva týmy ze základní části a konalo se dvoukolově. Své síly v něm změřily RH Praha a Slaný.
Ve stejném duchu proběhla extraliga rovněž v sezóně 1973. Rudá hvězda Praha měla v té době neporazitelný kádr složený z Jiřího Štancla, bratrů Jana a Václava Vernerových, Milana Špinky a Petra Ondrašíka. Žádný div, že takový tým proměnil všechny své starty v ohromující vítězství. Ve Slaném zvítězil o patnáct, v Pardubicích o šestadvacet, v Praze o osmnáct a v Českých Budějovicích o čtrnáct bodů před druhým týmem.
Olbřímí náskok měli Pražané i v tabulce. Dosavadní bodový klíč 4-3-2-1, jak ho známe i dnes z první ligy, byl výrazně změněn ve prospěch vítěze závodu, který si odnášel hned pět bodů. Není divu, že extraliga anno domini 1973 byla především o boji o druhé místo. Karel Voborník, Jan Klokočka, Zdeněk Majstr a Miroslav Rosůlek se postarali, aby ho pokaždé získal Slaný. Ono to vůbec byla pravidelná extraliga, jelikož Pardubice byly pokaždé třetí a České Budějovice čtvrté.
Praha a Slaný postoupily do finále, jehož první kolo ve Slaném bylo zrušeno. Klub totiž ze své dráhy odstraňoval asfalt, který byl pro jeho dráhu dlouho charakteristický, aby vyhověl novým předpisům FIM.
Oba soupeři se nakonec střetli pouze počátkem září na pražské Markétě. O žádný strhující boj, jehož se dozajista dočkáme dnes večer, však nešlo. Pražané rozdrtili Slaňáky obrovským rozdílem 71:37 a ozdobil se dalším titulem. Jeho závodníci z něho však bezprostřední zisk neměli. Své bodovné, jenž dohromady dosáhlo 1420 korun a blížilo se běžnému měsíčnímu platu té doby, museli věnovat na fond solidarity s vietnamským lidem.
Ve Vietnamu zuřila občanská válka mezi demokratickým jižním Vietnamem a jeho komunistickým severním sousedem, v níž se angažovaly i obě supervelmoci. A vzhledem k politické situaci v naší zemi nemůže být sporu, na co mohly být peníze pražských závodníků použity.
Oficiálně nahlášené sestavy:
ZP Pardubice: | 1 Tomáš Suchánek |
2 David Štěrovský | |
3 René Vidner | |
4 Lukáš Dryml | |
5 Aleš Dryml | |
6 Peter Ljung, S | |
7 Václav Milík | |
PSK Olymp Praha: | 8 Martin Gavenda |
9 Matěj Kůs | |
10 Michal Škurla | |
11 Zdeněk Holub | |
12 Josef Franc | |
13 Rafal Okoniewski, PL | |
14 Nicki Pedersen, DK |
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a archív autora