Pražané řádili rovněž v Pardubicích

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 9. května
Tomáš Topinka pojal svůj začátek v křesle manažera extraligového Olympu vskutku ve velkém stylu. Změny v organizaci nasazování juniorů proměnily duely ve strategické hry, na něž byli Pražané lépe připraveni. I když počátek patřil Pardubicím, Pražané se v polovině mítinku dostali do čela. Lukáš Dryml s Benem Barkerem v rozjížďkách s čísly jedenáct a dvanáct pořádně ukrojili. Na dráhu zamířili i v nominovaných jízdách, avšak Nicki Pedersen s Josefem Francem a poté i Rafalem Okoniewskim definitivně pojistili triumf hostí.

Strategické hry
Tomáš Topinka měl před svým příjezdem do Pardubic na svém manažerském kontě prozatím jediný závod, který však dopadl pražským vítězstvím. Dnes se pohyboval po depu s naditými deskami, jejichž obsah ukrýval vytištěné rozpisy s mnoha alternativami možného vývoje. Pražský kouč nešetřil optimismem. „V náš prospěch,“ odpovídal na otázku magazínu speedwayA-Z, jak mu jeho prognózy vycházejí. Přesné skóre svých předpokladů ovšem nechtěl odtajnit ani mimo novinářský blok.

Rozjížďka s číslem jedna svým obsazením vypadala jako juniorský rozstřel, i když Lubomír Vozár nahradil Davida Štěrovského náhradníkem Václavem Milíkem. Avšak Ondřej Veverka dal všem okázale najevo, že se jeho jarní progres rozhodně nezastavil. Odstartoval jako z plochodrážního manuálu, aby odkázal Václava Milíka do role bezprostředního svědka svého triumfu.

Václav Milík mu sice doslova visel na zadním kole, avšak Ondřej Veverka pádil jako rozjetý expres. Naštěstí pro domácí tým Zdeněk Holub zapomněl recept na skvělé starty včera v divišovském depu. A ani v průběhu dalších čtyř kol se nedokázal natáhnout pro poslední bod před René Vidnera.

Rozjížďka s číslem dvě však přesto dostala domácí do čela. Bratři Drymlovi opustili startovní rošt jako jeden muž. Josef Franc je vnějškem první zatáčky nestihnul a pak si s Martinem Gavendou pouze vylamovali zuby na pevnosti obou Pražanů. Vzápětí se mítink vrátil ke smírným výsledkům. Rafal Okoniewski proměnil svůj debut v české extralize v bezproblémové sólo, zatímco Tomáš Suchánek s Václavem Milíkem před sebe nepustili Zdeňka Holuba.

Na počátku čtvrté jízdy to ovšem s domácím vedením vypadalo poměrně bledě. Matěj Kůs vystřelil dopředu jako střela sledovaný Ondřejem Veverkou. Avšak Ben Barker se už v první zatáčce prohnal okolo pražského juniora. Ve druhé zatáčce zaútočil na Matěje Kůse vnitřkem. Neúspěch jeho záměru ovšem nezpůsobil zvlhnutí Angličanova střelného prachu.

V nájezdu do první zatáčky třetího okruhu mu jeho úsilí konečně přineslo ovoce. A když protáhl nájezd do oblouku u depa, vedoucí příčka mu definitivně říkala pane. „Měl jsem to moc slabý,“ vnímal Matěj Kůs svou porážku a rozhodl se vsadit na druhý motocykl.

Jenže Tomáš Topinka měl své hlavní eso stále ještě v rukávu. Nyní přišel čas vyložit ho na stůl. Martin Gavenda mohl na konci depa trošku závistivě sledovat, jak se dolů na dráhu místo něj spouští Nicki Pedersen. Hvězdný Dán spolu s Rafalem Okoniewskim udávali tempo Lukáši Drymlovi s Tomášem Suchánkem hned s vylétnutím pásky. Stav duelu byl rázem vyrovnaný. Bez možnosti profitovat z taktické rezervy natož pak žolíka, nastaly strategické hry s náhradníkem.

Tomáš Topinka poslal od rozjížďky s číslem šest Josefa France, Lubomír Vozár nechal stát hned dva své juniory a vsadil na Aleše Drymla a Václava Milíka. Josef Franc perfektně odstartoval, zatímco Ondřej Veverka v úvodním oblouku za sebou vnější stopou nechal dvojici pardubických rezervistů. Ti se ovšem nechtěli nechat obírat o body jenom tak zbůhdarma. V nájezdu do druhého kola se pod Pražana posunul Václav Milík, jehož příkladu vzápětí následoval i Aleš Dryml.

Na světelné tabuli sice svítilo průběžné skóre 18:18, ale se smírnými časy měl být jednou provždy konec. Rafal Okoniewski s Matějem Kůsem šli dopředu po startu sedmé jízdy. Tomáš Suchánek českého exmistra hodně trápil především ve druhé polovině rozjížďky. V předposlední zatáčce se takřka dostal před něho, ale nakonec se smiřoval s jedním bodem. A Ben Barker, jenž prve odvrátil pražský nápor, dokonce s nulou. A ta bohužel neměla být poslední…

Tajemství desek pražského manažera
V rozjížďce s číslem osm hájili pardubické barvy opět oba bratři Drymlovi. Tomáš Topinka jim ovšem postavil do cestu překážku jako hrom. Místo Martina Gavendy vjel na ovál opět Nicki Pedersen. A ten triumfoval stylem start – cíl. „Strašně mu to startuje,“ komentoval Dánovo počínání Lukáš Dryml, jenž se svým starším sourozencem remízou nad Ondřejem Veverkou udržel Pardubice na čtyřbodovém odstupu.

Jenže hned vzápětí Josef Franc oplatil Benu Barkerovi jeho postartovní loket předjetím v první zatáčce. A Zdeněk Holub nyní vrátil René Vidnerovi předchozí porážku. V rozjížďce s číslem deset se Rafal Okoniewski chytil za kšilt své přilby do pásky a musel na trestnou čáru. Při restartu exceloval Nicki Pedersen. Rafal Okoniewski jel za Tomášem Suchánkem a Václavem Milíkem, avšak usilovně snižoval svůj odstup. Ve druhém kole dokonce v zatáčce u depa podjel Václava Milíka. A kdo ví, mít rozjížďka o kolo navíc, zda by jeho tempu odolal i druhý Tomáš Suchánek?!

Avšak spekulace nechme stranou. Praha v té době vedla 34:26 a osmibodová ztráta domácích inspirovala mnoho tázavých pohledů směrem k Lubomíru Vozárovi. Jenže atmosféra v pardubické části boxů vřela jako pálivé polévka. Navíc Tomáš Topinka nahlásil náhradníka Josefa France místo Martina Gavendy a pardubický kouč vyhodnotil užití povýšení programového závodníka na nositele dvojnásobných bodů v těžké jízdě jako hazard.

Jenže Ben Barker jel tentokrát jako z partesu a Lukáš Dryml nezapřel srdce lva bijící v jeho hrudi. Josef Franc sice využil v prvním výjezdu zaváhání Bena Barkera a sebral mu vedení. Jenže Lukáš Dryml mezitím za sebou nechal Matěje Kůse. A pak spojeným tlakem s Benem Barkerem připravili Josefa France naráz ve druhé zatáčce druhého okruhu o vedení. Skóre 31:35 však zabránilo pokračovat domácím ve strategické hře, nicméně hosté nepřestávali zažívat horké chvilky.

„Vzal jsem si druhou motorku,“ svěřoval se Matěj Kůs, zatímco na ovále kroužily mechanismy. „Ta první se mi zatáhla, když jsem jel v první jízdě do depa. Už ve druhým kole jsem to cejtil‘.“ K Pražanovi dorazil Tomáš Topinka se svými tlustými deskami a se slovíčkem „sorry“ mu dával najevo, že už dnes nepojede.

Pardubice totiž v rozjížďce s číslem dvanáct snížily svůj odstup od vedoucích hostů. Lukáš Dryml odvedl Rafala Okoniewskeho. Ben Barker zaostal vzadu, avšak z výjezdu z první zatáčky vyjel jako třetí. Jenže Zdeněk Holub byl tvrdým oříškem k rozlousknutí a spodní stranou druhé zatáčky se vrátil zpátky. Angličan ale nesložil zbraně a hned v následujícím oblouku se znovu posunul k jednomu bodu.

Na tabuli svítilo skóre 35:37 a ve třinácté jízdě si diváci ve svých programech opět škrtaly hned tři jména. Lubomír Vozár nechal stát René Vidnera, zatímco jeho pražský protějšek střídal Martina Gavendu a Matěje Kůse dvojicí Nicki Pedersen – Josef Franc. Atmosféra houstla a Nicki Pedersen stojící na hraně depa k sobě přivolal Tomáše Topinku. „Tyre,“ splynulo z jeho úst.

Tomáš Topinka vyrazil zkontrolovat, zda domácí tandem nepoužívá neoznačené hrany. „Naše značky jsou vidět, ale jejich ne,“ ozývaly se hlasy z pražského tábora, nicméně kontrola jejich kouče neshledala žádné porušení pravidel. Rozjížďka s číslem třináct posléze přinesla hladký triumf pražského dua.

Stejná dvojice pražských náhradníků nastoupila rovněž k rozjížďce s číslem čtrnáct, kam Lubomír Vozár nominoval taktické rezervy Lukáše Drymla s Benem Barkerem. Lukáš Dryml v úvodním výjezdu podjel Nicki Pedersena, aby se stal jediným přemožitelem famózního Dána. Leč Ben Barker na body nedosáhl a remíza přinesla Praze vítězství. Tomáš Topinka vzápětí pro magazín speedwayA-Z otevřel své desky s programem předvyplněným před závodem, kde mu celkové skóre vyšlo 44:46.

Nakonec však Praha porazila své hostitele o deset bodů. Lukáš Dryml s Benem Barkerem, kteří v pěti závěrečných rozjížďkách spolu nastoupili čtyřikrát, nyní nestíhali pražské cizinecké legii. Praha tedy opouštěla Pardubice nejen se dvěma tabulkovými body, ale i se slušnými vyhlídkami na bonus při odvetě.

Hlasy z depa
„Máme dobrej‘ rok, dobrou úrodu, takhle to má fungovat bez nějakejch‘ technickejch‘ potíží,“ zářil Josef Franc. „Žádný defekty, trošku jsme měli štěstí, všechno nám vycházelo. Nebodoval jsem super echtově, zkoušel jsem motorky, ale oproti včerejšku se mi to líbilo.“

„Mám radost, že jsem vyhráli,“ netajil se Matěj Kůs. „První jízdu jsem to měl moc slabý, zvolil jsem špatnou motorku. Na tu druhou jsem měl jít dřív. Škoda, že jsem nedostal další šanci. Samozřejmě spousta Pardubáků je po včerejšku spokojenejch‘, že mě Lukáš porazil, ale hlavně že vyhrála Praha. To je důležitý.“

„Neznám skóre, nic,“ nešetřil Lukáš Dryml smutkem nad domácí prohrou. „Já tam měl pořád Okoniewskeho nebo Nickiho. Pořád těžká jízda. Jedou tvrdě, ale férově. Nicki strašně startoval, má něco lepšího. Brr, spojka a ke tam. Sekundoval jsem mu, ale takovýho závodníka těžko předjedeš. Viděl’s tu mou jízdu s bráchou, pomáhali jsme si. To je tým, než že tam budou závodit spolu o jeden bod. To jde v přeboru, ne v extralize proti Praze,kde jsou jedni z nejlepších jezdců.“

„Opět na hovno,“ připomínal Václav Milík, že podobně hodnotil také včerejší finále AČR v Divišově. „Nestartovalo to a nejely mně motorky. Nevím proč. Celý závody jsme zkoušeli s tím něco udělat, ale nedopasovali jsme to. Prostě Pardubice, mám na ně malýho peška. Je to moc dlouhá dráha. Jednou jsme to Pražákům museli dopřát, aby nebrečeli, jsou větší město (smích).“

1. PSK Olymp Praha     50
Zdeněk Holub 0 0 – 1 0   1
Rafal Okoniewski, PL 3 3 3 1 2 2 14(1)
Ondřej Veverka 3 1 0 0 –   4(1)
Matěj Kůs 2 2 – 0 –   4(1)
Martin Gavenda 0 – – – –   0
Josef Franc 1 3 3 1 2 1 11(2)
Nicki Pedersen, DK 2 3 3 3 2 3 16(1)
 
2. ZP Pardubice     40
René Vidner 1 – – 0 –   1(1)
Tomáš Suchánek 2 0 1 2 1   6
David Štěrovský – 0 – – –   0
Ben Barker, GB 3 0 2 3 1 0 0 9
Lukáš Dryml 3 1 2 2 3 3 1 15(1)
Aleš Dryml 2 1 1   4(3)
Václav Milík 2 1 2 0 0   5(1)

Aktuální extraligová tabulka:

  závody skóre body
1. Praha 2 102:81 4
2. Pardubice 1 40:50 0
3. Slaný 1 41:52 0

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II), Wojta Zavřel a Michal Kohout