Současný duel AČR s nově vzniklým ČSMS o řízení motocyklového sportu, přinesl poměrně nečekaný obrat. By Roman Ječmínek, prezident AČR, nebyl v plochodrážních kruzích v posledních letech příliš populární osobností, nyní mu jako jeden muž takřka veškeré plochodrážní kluby zachovávají věrnost. Jedinou výjimkou je AK Markéta Praha, který pro letošní rok garantuje šampionáty republiky pod gescí AČR. Proč se k němu nepřipojily také další plochodrážní subjekty, je patrné z příspěvky Petra Křikavy, předsedy AK Slaný, který magazínu speedwayA-Z poslal svůj názor na dění v domácím motocyklovém sportu.
Pohled Petra Křikavy, předsedy AK Slaný:
Jaký je výhled motoristické sezony v letošním roce
Každým dnem vrcholí přípravy jezdců a pořadatelů na zahájení motoristické sezony letošního roku. Jezdci dokončují přípravu svých motocyklů a pořadatelé připravují své stadiony na prvé závody letošní sezony. Lze tedy říci, že vše probíhá bez problémů jako v předešlých letech.
Zahájení letošní sezony všech motocyklových soutěží je však do jisté míry zpochybněno a to kdo vlastně bude míti autoritu řízení motocyklového sportu. Všichni příznivci motocyklového sportu si jistě vzpomenou na problém uspořádání závodu GP silničních motocyklů v Brně. Hlavně se jednalo, jestli se podaří zajistit dostatečné množství finančních prostředků a tak jestli pro rok 2012 přihlásit tento závod do kalendáře FIM na rok 2012. Tento problém byl i aktuelní při posledním závodě GP v srpnu loňského roku. Mezi hosty tohoto závodu mimo sponzorů, politiků byli také mimo jiné pan ministr školství, mládeže a sportu pan Dobeš, hejtman jihomoravského kraje pan Hašek a primátor města Brna pan Onderka, dále přítomní byli i zástupci silničního sportu v FIM. V průběhu závodů došlo k řadě jednání jak zajistit tyto prostředky a tak přihlásit GP v roce 2012. Při těchto jednáních zřejmě se našla východiska jak nastalou situaci vyřešit. Závod GP pro rok 2012 byl přihlášen a nikdo netušil co bude dále v motoristickém sportu následovat.
Velkým překvapením pro všechny funkcionáře motocyklového sportu bylo, že Autoklub České republiky obdržel dopis od FIM ze dne 19. října v němž mu bylo oznámeno, že pan ministr Dobeš svým dopisem na FIM oznámil své rozhodnutí v němž autoritu řízení motocyklového sportu odebral Autoklubu ČR a na další období pověřil touto autoritou nově utvořený „Český svaz motocyklového sportu“ se sídlem v Brně. Toto své rozhodnutí pan ministr ve svém dopise ze dne 7. října poslal na mezinárodní motocyklovou federaci FIM v Ženevě. Autoklub ČR v této době neobdržel žádné rozhodnutí. Při pohledu na postup pana ministra mě napadá, proč současně nebyl informován Autoklub ČR a proč nebyly uvedeny důvody odebrání autority. Zúčastnil jsem se potom řady jednání proč pan ministr takto rozhodl o nás bez nás. Údajně pan ministr byl od některých lidí informován, že na Autoklubu ČR se špatně hospodaří s finančními prostředky a že jsou špatné výsledky práce s mládeží. Aby se zjistilo zda-li se s finančními prostředky na Autoklubu ČR dobře hospodaří provedla finanční komise MŠMT kontrolu hospodaření s dotacemi od MŠMT. V závěrečné zprávěvšak není uvedeno, že by došlo k vážným pochybením a tak tento důvod lze brát jako vymyšlený. Pokud se týče sportovních výsledků mládeže, mohu konstatovat pouze výsledky juniorů v plochodrážním sportu, ve kterém pracuji více jak 45 let. Domnívám se, že výsledky oproti předešlým létům nejsou horší, že naopak v některých disciplinách jsou lepší. Jako důkaz mohu uvést výsledek 15letého slánského juniora Krčmáře, který v loňském roce získal neoficielní titul mistra světa na motocyklech o obsahu 250 ccm, dalších významných úspěchů bylo dosaženo zejména v nejslabších kubaturách a to 125 ccm. V tomto případě nemohu s odůvodněním výsledků mládeže s panem ministrem souhlasit.
Veškerý motoristický sport v ČR je řízen automobilovou a motocyklovou federací, které jsou součástí Autoklubu ČR. Federace motocyklového sportu se potom dělí na výbory sportovních komisí jednotlivých motocyklových soutěží tj. plochá dráha, silnice, motokros atd.. Tyto komise si přímo řídili všechny soutěže v dané disciplíně v rámci mistrovských závodů ČR a prováděla i nominace a zajištění účasti jezdců na závodech MS a ME.
Na základě dopisu pana ministra do mezinárodní motocyklové federace FIM, byl v Brně ustaven „Český svaz motocyklového sportu“ a to bez vědomí všech funkcionářů jednotlivých disciplin. Byl ustaven tříčlenný výbor v němž byli dva mechanici mladého jezdce Abraháma a tento výbor si zvolil svého prezidenta na dobu 10 let pana Abraháma staršího. Co k tomu dodat?
Tento výbor si nechal schválit Stanovy a začal hledat „odpadlíky“ jednotlivých disciplin. Samozřejmě že na základě této skutečnosti proběhla řada jednání o nastalé situaci a Autoklub ČR dokonce podal stížnost Ústavními soudu, že ministr nemá právo takto vstupovat do činnosti občanských sdružení. Všechny kluby plochodrážního sportu tento krok odsoudily a vyjádřily podporu současnému vedení motocyklového sportu. Pouze zástupci PSK Olymp Praha konkrétně pan Ondrašík se postavil na stranu „Českého svazu motocyklového sportu“. Proč takto učinil, mně není známo. Léta, když byl předsedou motocyklové federace v AČR, tak peníze z dotací doslova tekly tehdy do Rudé Hvězdy a nyní do Olympu Praha a to i přes veškeré námitky druhých klubů. Proto o tomto období můžeme hovořit jako o velmi dobré spolupráci pana Ondrašíka s prezidentem Autoklubu ČR panem Ječmínkem. Po letech mezi jmenovanými došlo k neshodě a celá záležitost skončila, že Autoklub Markéta Praha vystoupil z Autoklubu ČR. Od této doby došlo k omezení finančních dotací z Autoklubu ČR do AK Markéta Praha a pan Ondrašík dával veřejně najevo svůj nesouhlas. Přitom je nutné vzít úvahu tučné dotace od ministerstva vnitra, protože se jedná o policejní klub. Dne 12. listopadu Autoklub Markéta Praha vydalo své vyjádření, kde byly zhodnoceny dosavadní úspěchy jezdců Praha v rámci reprezentace ČR a zároveň vyjádřili politování, že se nemohou podílet na řízení a rozvoji motocyklového sportu. Nevím, jak to chápat, v komisi ploché dráhy pracuje pan Schneiderwind a trenérem státní reprezentace je pan Špinka a své úkoly v řídícím orgánu plní dobře. Rovněž nechápu, že se zástupci AK Markéta Praha nepodílejí na řízení plochodrážmího sportu, když v minulých dnech na zasedání komise FIM za plochou dráhu byli účastni pánové Ondrašík a Špinka?
Při kalendářní poradě 10. prosince v Praze opět všichni zástupci všech klubů vyslovili podporu dosavadnímu vedení motocyklového sportu. V jednání však vystoupil pan Ondrašík a všem přítomným sdělil, že tento den z pověření pana Abraháma přebírá autoritu řízení plochodrážního sportu v ČR. Jaká byla reakce ostatních účastníků, to nelze popsat. Dalším faktem je, že pan Ondrašík obtelefonávával jednotlivé funkcionáře v klubech s cílem ustavit novou sportovní komisi ploché dráhy a že všichni jeho nabídku odmítli.
Mezinárodní motocyklová federace FIM v závěru roku 2011 dopis pana ministra odložila na jednání v závěru roku 2012, aby měla dostatek času k prověření současné situace motocyklového sportu v ČR. Takto autorita řízení na mezinárodní úrovni zůstává současné motocyklové federaci v Autoklubu ČR. Zároveň podle mezinárodních řádů by i tento rok měla náležet autorita v národních soutěžích.
Jak jsem v úvodu uvedl, zahájení sportovní sezony není pouze, že budou uspořádány závody. S organizací závodů je spojené vydávání všech licencí, schvalování propozicí jednotlivých závodů, pojištění, delegování a školení činovníků k řízení závodů a řada dalších opatření, které musí být dodrženy při závodech a řízení motocyklového sportu. Všechny svazy a kluby pracují naplno, aby sportovní sezona mohla býti zahájena bez problémů jako v předešlých sezonách. Velkou otázkou však zůstává, kam půjdou finanční dotace z MŠMT. Jednotlivé dotace jsou na zajištění reprezentace v závodech MS a ME, na mládež, na provoz a údržbu stadionů, na Sportovní centra mládeže atd.. Bez těchto dotací by asi všechny kluby měly značné finanční problémy při stále narůstajících finančních nákladech na zajištění veškeré činnosti.
Domnívám se, že rozhodnutí pana ministra o odejmutí autority řízení motocyklového sportu se nezakládá na pravdě, že otázku finanční kontroly budeme brzo znát (prozatím nejsou známa závažná porušení směrnic) a že výsledky mládeže nejsou horší, než tomu bylo v předešlých sezonách. Stále se nemohu smířit s odůvodněním tohoto opatření a stále se domnívám, že větší část těchto finančních prostředků měla být použita na částečnou úhradu pořádání závodů GP. Dalším důvodem, proč pan ministr vydal své prohlášení shledávám, ve věci prezidenta Autoklubu ČR pana Ječmínka, který byl místopředsedou akciové společnosti SAZKA. Myslím si, že tato otázka je věcí všech členů Autoklubu ČR a že tuto otázku by si měli vyřešit sami. V letošním roce bude Valná hromada Autoklubu ČR, kde budou volby nového vedení na další období a že otázka prezidenta se stane předmětem přípravných jednání na tuto Valnou hromadu.
V plochodrážním sportu pracuji již 46 let a za toto období jsem s tímto sportem prožil hodně krásných chvil, zažil řadu zklamání tak jako to bývá ve všech sportech, ale současnou situaci považuji za alarmující s obavou, aby motocyklový sport, který oproti ostatním sportům je finančně náročný nebyl žádným způsobem tunelován. Řadu let pracuji ve funkci předsedy Autoklubu v AČR Slaný, řadu let jsem členem sportovní komise pro plochou dráhu a v posledních letech vykonávám funkci vedoucího Sportovního centra mládeže pro plochou dráhu na celém území ČR..Přál bych si, aby letošní sezona nebyla v žádném případě narušena a že bude v průběhu roku dostatek času na vyřešení všech sporných otázek ku prospěchu motocyklového sportu, klubů, jezdců, pořadatelů závodů atd..
K ř i k a v a Petr
předseda Autoklubu v AČR Slaný
Zdroj: Petr Křikava – předseda AK Slaný v AČR