Česká Třebová – 16. srpna
O prvním Memoriálu Luboše Tomíčka, který vyhrál Barry Briggs, byla řeč v prvním kole společné soutěže AK Markéta Praha a magazínu speedwayA-Z. Společně se slavným Novozélanďanem se na pódiu objevili Jan Holub a František Ledecký. Otázka, kdy se domácí příznivci dočkají svého vítěze, se vyřešila už 28. září 1970 při druhém ročníku legendárního mítinku. Právě s ním je spojeno další soutěžní zadání, které třem vylosovaným výhercům přinese po třech vstupenkách na hlavní tribunu pro letošní ročník.
Stejně jako před rokem byli pořadatelé zklamáni nízkým počtem diváků i v sedmdesátém. Rébus prázdných ochozů na stadiónu pražské šestky tedy není projevem nové doby, jak bývá často prezentováno, ale má mnohem hlubší kořeny. Své ovšem sehrál i termín všedního pondělního odpoledne a také televizní záznam.
Svět motorů tento problém ve svém jednačtyřicátém čísle prezentoval slovy: „Pořadatelé TJ RH Praha dělají na poli plochodrážního sportu zvláš záslužnou práci. Pořádají v Praze plochodrážní akce, i když vědí, že pro své nadšení nezískají dostatečný počet Pražanů, kteří by se přišli osobně podívat. Stále věří, že jejich plochodrážní stánek na Markétě se jednou stane populární a pro pražské obecenstvo přitažlivý. Každý by jim to ze srdce přál.“
Pod podobné tvrzení bychom se směle mohli podepsat i dnes. Avšak vrame se zpátky o jednačtyřicet let. Startovní listina opět těžila z víkendové Zlaté přilby Československa v Pardubicích. V akci se objevila také čtveřice německých dvojic na plochodrážních sajdkárech. I tehdy však šlo především o zpestření podívané na hlavní závod.
V jeho úvodních taktech nenašel přemožitele Jiří Štancl. Jednadvacetiletý závodník v sezóně 1970 začal prokazovat, že on je z generace borců narozených na přelomu čtyřicátých a padesátých let tím nejlepším. Počátkem srpna díky mohutnému finiši v posledních dvou kolech v Žarnovici a v Březolupech šestidílného seriálu mistrovství republiky jednotlivců získal prestižní domácí titul.
Při pardubické Zlaté přilbě sice jeho pou skončila už ve čtvrtfinále, nicméně na své domácí Markétě kraloval. Díky dvěma triumfům po dvou sériích osaměl na čele průběžné klasifikace. Menší zádrhel nastal až v rozjížďce s číslem devět. Po nepovedeném startu skončil až třetí. Porazil ho obhájce prvenství Barry Briggs, ale před oběma protnul metu Pavel Bušta.
Právě on se po třech pětinách dělil s Jiřím Štanclem o vedení, ale kvůli defektu v patnácté jízdě musel zastavit. Naproti tomu Jiří Štancl už jen vítězil a třináct bodů onoho dne stačilo na nejvyšší stupínek. Ivan Mauger totiž pokazil pátou jízdu, navíc ve dvacáté prohrál s Jiřím Štanclem. A Ole Olsen, jenž nakonec skončil třetí za Novozélanďanem, dokonce v rozjížďce s číslem sedm upadl.
Mítink se vyznačoval poněkud prašnějším povrchem dráhy, ale především neuvěřitelnou varovností. Miloslav Verner, který o den dříve dojel druhý při Zlaté přilbě, ze svého pátého místa ztrácel pouhé dva body o zeleného věnce. Avšak Barry Briggs, jehož skóre se zastavilo u čísla sedm, skončil až jedenáctý.
Jiří Štancl během své jedinečné kariéry dokázal ustavit mnoho rekordů, o nichž se dá plným právem pochybovat, že je někdo z jeho následovníků vůbec kdy překoná. Memoriál Luboše Tomíčka mezi ně ovšem nepatří. V přehledu vítězů dosavadních ročníků najdeme jeho jméno už jen jednou, v sezóně 1974.
Soutěžní otázka:
Ve kterém roce vyhrál Jiří Štancl Memoriál Luboše Tomíčka poprvé a kolikrát se do listiny vítězů zapsal celkem?
Pravidla:
Své tipy včetně adresy a telefonního čísla zasílejte od této chvíle na e-mailovou adresu vydavatelstvi@speedwayA-Z.cz.
Na odpovědi máte čas až do pondělí 22. srpna, kdy přesně v 19:00 proběhne uzávěrka vašich odpovědí. Losování třech šastných výherců se bude konat okamžitě po skončení prvního kola. Jména vítězů, kteří získají po jedné vstupence na hlavní tribunu do sektoru A, budou zveřejněna na stránkách magazínu speedwayA-Z.
Odpovědi bez jména a příjmení, kontaktní adresy, e-mailu a telefonního spojení jsou neplatné.
Z účasti na soutěži jsou vyloučeni redaktoři a spolupracovníci magazínu speedwayA-Z, zaměstnanci firmy Antonín Škach – Angličtina v České Třebové a členové AK Markéta Praha.