AKTUALIZOVÁNO – FOTO
Divišov – 23. července
Slánské duo Patrik Linhart – Pawel Staszek získalo v sobotu na dráze v Divišově ceněný titul šampiónů republiky dvojic. Ve finálové části jim přálo štěstí. Bohumil Brhel a Luboš Tomíček z favorizovaných párů Olympu a Markéty byli vyřazeni po vzájemné kolizi v semifinálové jízdy. A osamocený Antonín Šváb pak sice ve finále zvítězil, ovšem v součtu bodů byli Slaňáci lepší. Na třetí místo se prosadili jejich kluboví kolegové Miroslav Fencl a Sebastian Ulamek spojení logem firmy PRO TEC. Jim sebral finálovou účast přetržený řetěz Miroslava Fencla. Ten si pak svůj pech částečně vynahradil triumfem v Memoriálu Josefa Leifra.
Postup o parník
První jízda skupiny A byla pro další vývoj vskutku určující. Antonín Galliani dokázal, že startovat umí dokonale i mimo šampionát juniorských družstev. A tentokrát mu v tomhle ohledu úspěšně sekundoval i Luboš Tomíček. A než byste řekli švec, pražský pár se usadil v čele. Richard Wolff výjimečně spojený s Karlem Průšou pod hlavičkou Mšena sice útočil, ovšem předjet se mu nepodařilo.
A junioři z pražské Markéty se tak rázem stali hlavními favority skupiny. Nesmírně důležitou se však pro ně stalo jejich druhé vystoupení. V něm totiž narazili na ambiciózní Sebastiana Ulamka s Miroslavem Fenclem v barvách PRO TECu. Nejlépe odstartoval Luboš Tomíček. V prvním oblouku rázně zaútočil Miroslav Fencl. A málem se ocitnul na zemi.
Upadnout se však podařilo Luboši Tomíčkovi ve výjezdu. Protože věděl, která bije, zůstal ležet. A rozhodčí Zdeněk Jansa rozsvítil červená světla a na opakovaný start nechal velkoryse najet celou čtveřici.
Také tentokrát měl Luboš Tomíček obdivuhodně bleskovou reakci na pohyb pásky. Jenže z prvního oblouku vyjížděl až jako poslední. Vedl Sebastian Ulamek, ovšem za ním to jen vřelo. Antonín Galliani s Lubošem Tomíčkem doráželi na vedoucího Poláka, avšak sami se museli bránit Miroslavu Fenclovi. Ten byl sice ve druhé zatáčce na druhém místě, ale vzápětí klesl na poslední.
Jenže ve třetím kole už definitivně překonal Luboše Tomíčka. A pak zasypával jedním nájezdem za druhým rovněž Antonína Gallianiho. Pražan vzdoroval a nakonec netradiční tři body za druhou příčku uhájil.
Jak pražská Markéta, tak především PRO TEC udávaly tón celé skupině. Sebastian Ulamek s Miroslavem Fenclem po výhře nad Markétou snadno rozdrtili Březolupy. Pak jim sebral bod Marián Jirout, který v prvním výjezdu patnácté jízdy objel Miroslava Fencla. Nakonec však PRO TEC porazil Mšeno 7:2, když Richardu Wolffovi s Karlem Průšou naměřil už od startu.
Se ztrátou pouhých dvou bodů tak Sebastian Ulamek a Miroslav Fencl vyhráli skupinu. Ve své podstatě o tom rozhodla právě popsaná rozjížďka s Markétou. Luboš Tomíček s Antonínem Gallianim totiž procházeli áčkem dle naprosto shodného scénáře.
Také je připravil o bod Marián Jirout. V rozjížďce s číslem jedenáct se mu podařilo odstartovat před Antonínem Gallianim. Zatímco Luboš Tomíček suverénně vedl, jeho kolega nenašel recept na předjetí Mariána Jirouta. A nakonec Pražané získali sedmibodové maximum na úkor Březolup.
Suma sumárum, hladký postup vyrovnaných párů. O tom, že dva jsou více než jeden se citelně přesvědčil Marián Jirout. Během svých čtyř vystoupení se musel sklánět pouze před Lubošem Tomíčkem a Sebastianem Ulamkem. Na postup do bylo málo, protože Hynek Štichauer nepřidal do společného měšce ani jeden bod. Mšeno se zase blýsklo pouze porážkou Březolup. A moravský pár bojující o bronz v šampionátu juniorských družstev ukázal výfuk pouze Hynku Štichauerovi.
Rozhodnutí pomocného kritéria
Zato skupina B přinesla dramatičtější podívanou. Pouze Pardubice a domácí Divišov se nezapojily do postupové hry. Jaroslav Petrák měsíc nezávodil a necítil se evidentně ve své kůži. Pavel Fuksa se zase ve vrcholném klání spíše jen rozkoukával. Jan Hlačina s Marco Müllerem začali synchronizovaným pádem v rozjížďce s číslem šest. Oba nasedli na své motocykly a pokračovali v jízdě.
Avšak stejně už byli oběmi Bohumila Brhela a Antonína Švába. Podobný průběh, by bez pádu, a stejný výsledek měly i divišovské duely s Rimini a Slaným. Pouze ze střetnutí s Pardubicemi vytěžili Jan Hlačina a Marco Müller sedmibodové maximum.
Roli favoritů začali od začátku hrát Bohumil Brhel s Antonínem Švábem hájící barvy Olympu a pražské společnosti MPM trading. Život jim zkomplikoval vlastně jen Krzysztof Stojanowski, obhájce dvou přecházejících titulů a letošní parák Filipa Šitery.
V rozjížďce s číslem dva nejlépe odstartoval Bohumil Brhel. Za ním však byl Filip Šitera. Krzysztof Stojanowski v první zatáčce překonal Antonína Švába a zařadil se i před svého druha. Rimini tak jelo na porážku MPM. To však bylo něco, co by Antonín Šváb překusoval jen nerad.
V nájezdu do druhé zatáčky se Antonín Šváb dostal před Filipa Šiteru. Dál už nemohl, protože Krzysztof Stojanowski byl k nepřekonání. Pro MPM Olymp však tohle byla jediná bodová ztráta. Jejich cestu do semifinále lemovala brilantní vítězství nad Divišovem, Pardubicemi a Slaným. Bod jim však mohl sebrat Jaroslav Petrák. Ten ve dvanácté jízdě vyjel z první zatáčky před Antonínem Švábem. A nebýt drobného zaváhání v nájezdu do posledního kola, asi by to tak zůstalo až do cíle.
O vítězi skupiny tedy nemohlo být sebemenšího sporu. Zato o druhou příčku se rozhořel nemilosrdný souboj mezi Slaným a Rimini. Patrik Linhart s Pawlem Staszkem měli zpočátku vrch. Rozpis jim přihrál do cesty nejprve snadnější soupeře. Slánské triumfy nad Pardubicemi a Divišovem tím pádem byly víceméně o povedených startech a vzorné párové spolupráci.
Rimini mezitím v rozjížďce s číslem osm rozdrtilo Pardubice. Do první zatáčky sice vjížděl jako druhý Pavel Fuksa, nicméně už na začátku rovinky byl Filip Šitera hned za svým kolegou. Klíčová však byla čtrnáctá jízda. Právě v ní na sebe narazily Rimini a Slaný. Její start vyšel nejlépe Pawlu Stazskowi.
Za jeho zády však prováděl s motocyklem pravé divy Krzysztof Stojanowski. Útočil ze všech sil a nedopřál svému vedoucímu krajanovi ani chvilenku oddechu. A v zatáčce u depa se ve druhém kole nakonec probil na vedoucí příčku. Patrik Linhart však udržel třetí příčku před Filipem Šiterou. A díky rozpisu se tak z párového vítězství 5:4 radoval Slaný.
Tohle se nakonec ukázalo jako nesmírně důležité. Na Slaný totiž v osmnácté jízdě čekali Bohumil Brhel s Antonínem Švábem. A by se po vylétnutí pásky ujal vedení Pawel Staszek, už v nájezdu jej dvojice MPM Olympu předčila jako jeden muž. Naproti tomu Krzysztof Stojanowski s Filipem Šiterou hravě odvedli ve dvacáté jízdě Divišov.
A právě díky těmto sedmi bodům vyrovnali slánský bodový účet. Řády v takovém případě jako první kritérium berou v úvahu výsledek vzájemného souboje. Ten měli lepší Slaňáci a díky jedinému bodu navíc se mohli chystat na semifinálovou rozjížďku.
Nečekané semifinálové rozuzlení
Nekompromisní rozpis šampionátu dvojic je sice atraktivní, nicméně dokáže být i pořádně krutý. O tom nás v Divišově přesvědčily semifinálové rozjížďky. Osud tomu chtěl, že na sebe narazily páry spřízněné klubovou příslušností. Nejprve Slaný a PRO TEC, poté MPM Olymp a Markéta.
Duel Slaného s PRO TECem byl jednoznačnou záležitostí. Sebastian Ulamek s Miroslavem Fenclem spolu výborně odstartovali. Skvěle zvládli i průjezd první i druhou zatáčkou. A odvrátili všechny počáteční útoky svých klubových kolegů Patrika Linharta a Pavla Staszka.
Ve druhém kole se zdálo, že je vymalováno. Ale ouha! Třicet metrů před cílem se na motocyklu Miroslava Fencla roztrhl primární řetěz. A protože slánská dvojice byla stále v závětří, okamžitě se kolem nešastného závodníka přehnala jako rozzuřený včelí roj. Vítězství jednotlivce je v tomto modelu závodu dvojic málo. Do finále tak postoupili Patrik Linhart s Pawlem Staszkem.
Druhé semifinále přineslo excelentní start Luboše Tomíčka. V nájezdu do první zatáčky se však do čela prosadil Antonín Šváb. Dopředu se dral i Bohumil Brhel. Jenže jeho nápor na Luboše Tomíčka skončil ve druhé zatáčce druhého kola vzájemnou kolizí a strašlivým nárazem do mantinelu.
Luboš Tomíček vyvázl z incidentu nezraněn. Horší to však bylo s Bohumilem Brhelem. Sanitka jej odvezla se dvěma zlomenými žebry a podezřením na frakturu bederního obratle do benešovské nemocnice. Při repete nešastné semifinálové rozjížďky Antonín Šváb lehce odvedl svého jmenovce Gallianiho. Postoupil tak do finále, nicméně už tušil, že sám tam proti Slanému má jen mizivou teoretickou šanci.
Druhá semifinálová jízda tak v podstatě určila i obsazení stupňů vítězů. V malém finále neměl Antonín Galliani proti spolupracujícím Sebastianu Ulamkovi a Miroslavu Fenclovi sebemenší naději. A ve velkém finále sice Antonín Šváb v prvém oblouku objel Pawla Staszka i Patrika Linharta. Těm by však titul mohl sebrat už jedině defekt nebo nějaká chyba. Jenže Slaňáci si dali pozor a zlato nepustili z rukou.
Spravená chu Miroslava Fencla
Miroslav Fencl si jasně uvědomoval, že nebýt prasklého řetězu, mohl být tam, kde jeho šastnější kolegové. Pak však konstatoval, že tak to prostě na závodech chodí. A beze stopy sebelítosti se jal řádit v nadstavbovém Memoriálu Josefa Leifra.
Jeho první semifinále se muselo opakovat. Hynek Štichauer totiž v první zatáčce třetího kola opustil díky pádu třetí příčku za Karlem Průšou a vedoucím Filipem Šiterou. Opakovaná jízda pak přinesla hladký triumf Karla Průši.
Za ním byl Filip Šitera. Ovšem ve třetím kole se jeho motocykl zastavil. A z postupu se radoval původně ten čtvrtý vzadu, Jan Hlačina. „Nevím, co se stalo,“ odtušil v depu Filip Šitera, pořádně naštvaný ze svého druhého těsného vyřazení za jedno odpoledne.
Druhé semifinále s přehledem ovládl Miroslav Fencl. Druhou příčku jistil Antonín Galliani, zatímco třetí Jaroslav Petrák putoval do malého finále. Bohužel se jelo jen ve třech. Richard Wolff pospíchal do Ruzyně na spoj do Anglie a sešlo i z účasti Patrika Linharta a dalších.
Malé finále se stalo jednoznačnou kořistí Filipa Šitery. Už po vylétnutí pásky ukázal výfuk Jaroslavu Petrákovi i Hynku Štichauerovi. A pak už nadešel čas pro další sólo Miroslava Fencla. Start patřil Antonínu Gallianimu, ovšem Slaňák se okolo něj přehnal z výjezdu první zatáčky jako žíznivá čára.
Druhý ročník Memoriálu Josefa Leifra byl opět báječnou tečkou za předchozím závodem. Nabízí se otázka, proč něco podobného nemůžeme vídat i jinde. Když podobný mítink zvládne zorganizovat malá skupinka fanoušků, proč ne fungující klub? Á propos, tradice vzpomínkového klání na velkého plochodrážního příznivce rozhodně nekončí. Magazín speedwayA-Z zaslechl, že organizátoři by třetí ročník chtěli uskutečnit ve Slaném. A tam si brousí zuby na finále jednotlivců…
Hlasy z depa
„Bylo to nečekaný,“ komentoval svůj titul Patrik Linhart. „Vůbec jsem nečekal, že vyhrajeme. To si asi uvědomím až zejtra ráno. Chvilku mi z toho hrkaj slzy, asi jsem citlivej. Je to můj první titul a jsem za něj rád.“ Co bylo pro jeho získání klíčové? „Rozhodl asi ten pád Bohouše a Luboše,“ řekl Patrik Linhart. „Nám ale všechno šlo bez chyb. Motorka jela super. Dnes ráno bych byl rád za bednu a teď je titul. Závodnický štěstí k tomu však patří. Já už znám, jak kvůli defektu o něco přijít, ale jak něco vyhrát, ještě ne. Mohlo by se to opakovat aspoň v juniorskejch družstvech. O to se postarám.“
„Mám z toho rozporuplný pocity,“ popisoval své rozpoložení po závodech Antonín Šváb. „Bohouš se mnou ty nejdůležitější rozjížďky nedojel. Mně závod vyšel ve všem. Chtěli jsme titul, ale větší zklamání pro mě je, že je Bohouš zmáklej.“ Vzápětí Antonín Šváb vyseknul poklonu pořadatelům. „Dráha je v excelentním stavu,“ řekl. „Znám ji dobře, protože
jsem tady s Tomášem Uhrem začínal jezdit.“ Druhý den čekala na Antonína Švába dlouhá dráha v Mariánských Lázních. „Chtěl bych vyhrát,“ svěřil se magazínu speedwayA-Z. „Ale bude nás tam na to víc. Ve finále se může stát cokoliv. Pojedu na co nejlepší výsledek a zazávodit si. V Čechách se objevím zase ve Svitavách na první lize. Chci Mšenu něco přinést.“
„Smůla i štěstí,“ stručně hodnotil závod Miroslav Fencl. „Ve dvojicích mám už dva nebo tři roky smůlu. Loni upadl Patrik, letos mi v posledním kole prasknul řetěz. Ale všichni viděli, že jsme na titul měli. Ale tak už to na závodech bejvá…“ Slánský závodník pak suverénně zvítězil v Memoriálu Josefa Leifra. „Memoriál byl super,“ spravila se mu nálada. „Dvakrát jsem odfrknul, dvakrát vyhrál. Takže to byla vlastně docela povedená sobota. Snad to vyjde ještě v jednotlivcích…“
„Škoda tý jedný jízdy,“ litoval incidentu v semifinále Antonín Galliani. „Snad z toho Bohouš vyjde dobře. Začátek nám vyšel. Měl jsem dobrý starty. Byla tady těžká konkurence, ale jsem spokojenej. Bedna nám utekla o kousek.“ A jak vnímal Antonín Galliani své vystoupení v Memoriálu Josefa Leifra? „Dobrý,“ odpověděl ve stručnosti. „Potáhl jsem si to v tom matroši. Mohlo bejt líp, mohlo bejt i hůř. V zásadě je to však dobrý. Splnil jsem úkol.“
„Škoda, že Hynek udělal nulu,“ řekl magazínu speedwayA-Z Marián Jirout. „Já dělal body, ale nestačilo to. Dráha byla výborná. Na to že před tím pršelo suprová, pořadatelé se o ni postarali. Nejlepší by na ní bylo finále jednotlivců.“
„Nedařily se mi starty,“ posteskl si Martin Málek. „Když se mi povedl, prodrbal jsem to v zatáčce. V poslední jízdě mi navíc začala blbnout motorka. A najednou bylo po závodě. Budu muset zapracovat v garáži.“
Skupina A: | ||
1. PRO TEC Team | 26 | |
Miroslav Fencl | 2 3 2 3 | 10(2) |
Sebastian Ulamek | 4 4 4 4 | 16 |
2. AK Markéta Praha | 23 | |
Luboš Tomíček | 4 0 4 3 | 11(1) |
Antonín Galliani | 3 3 2 4 | 12 |
3. PDK Grepl Mšeno | 16 | |
Karel Průša | 2 2 3 0 | 7(2) |
Richard Wolff | 0 3 4 2 | 9 |
4. ZP Pardubice 1 | 14 | |
Marián Jirout | 4 4 3 3 | 14 |
Hynek Štichauer | 0 0 0 0 | 0 |
5. Mitas Březolupy | 10 | |
Martin Málek | 3 2 2 E | 7 |
Martin Gavenda | 2 0 0 E | 4(1) |
Skupina B: | ||
1. MPM – Olymp Praha | 27 | |
Bohumil Brhel | 4 4 4 4 | 16 |
Antonín Šváb | 2 3 3 3 | 11(3( |
2. AK Slaný | 21 | |
Pawel Staszek | 3 3 3 2 | 11(2) |
Patrik Linhart | 4 4 2 0 | 10(1) |
3. Rimini Speedway Mladá Boleslav | 21 | |
Filip Šitera | 0 3 0 3 | 6(2) |
Krzysztof Stojanowski | 3 4 4 4 | 15 |
4. AK Divišov | 13 | |
Jan Hlačina | 0 0 4 0 | 4 |
Marco Müller | 2 2 3 2 | 9(1) |
5. ZP Pardubice 2 | 8 | |
Jaroslav Petrák | 2 2 2 2 | 5 |
Pavel Fuksa | 0 0 0 0 | 0 |
Pozn.: Při bodové rovnosti mezi Slaný a Rimini ve skupině B rozhodl o postupu vzájemný souboj.
Finálová skupina:
SMF1 | SMF2 | MF | FIN | |
1. AK Slaný | 5 | 5 | ||
Patrik Linhart | 3 | 2 | ||
Pawel Staszek | 2 | 3 | ||
2. MPM – Olymp Praha | 4 | 4 | ||
Bohumil Brhel | F/R | – | ||
Antonín Šváb | 4 | 4 | ||
3. PRO TEC Team | 4 | 7 | ||
Miroslav Fencl | 4 | 3 | ||
Zdeněk Simota | E | 4 | ||
4. AK Markéta Praha | 3 | 2 | ||
Luboš Tomíček | F/R | – | ||
Antonín Galliani | 3 | 2 | nbsp; |
Legenda: E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do další jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného důvodu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádů jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád.
2. Memoriál Josefa Leifra:
SMF1 | SMF2 | MF | FIN | |
1. Miroslav Fencl, Slaný | 1. | 1. | ||
2. Antonín Galliani, Markéta Praha | 2. | 2. | ||
3. Karel Průša, Mšeno | 1. | 3. | ||
4. Jan Hlačina, Slaný | 2. | 4. | ||
5. Filip Šitera, Plzeň | E | 1. | ||
6. Jaroslav Petrák, Pardubice | 3. | 2. | ||
7. Hynek Štichauer, Pardubice | X | 3. |
Pozn.: osmým účastníkem měl být Richard Wolff, ale hlavní závod se protáhl a on musel na letiště. Hynek Štichauer nahradil Luboše Tomíčka.
Vložené jízdy veteránů ze slovenského Zohoru (3 kola):
I – Jozef Slezák (Jawa), Lubomír Ďurica (Jawa), Roman Višváder (ESO)
II – Lubomír Ďurica (Jawa), Jozef Slezák (Jawa), Roman Višváder (ESO)
III – Jozef Slezák (Jawa), Lubomír Ďurica (Jawa)
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)