Mšeno doplnilo soupisku o šestinásobného mistra republiky

Mšeno – 11. července
Poslední červnový den uzavřel možnost pro všechny ligové týmy doplňovat soupisky dle svého uvážení. O největší překvapení se postaralo Mšeno, když rozšířilo své řady o Bohumila Brhela. Co za angažmá šestinásobného šampióna republiky vězí, prozradil magazínu speedwayA-Z František Liebezeit.

„Občas by si chtěl vyzkoušet motory, co udělá,“ uvedl mšenský kouč. „Nechce se vyžívat závodnicky, ale zkoušet motory. Ale znáš to, chytne závodnickou slinu a je v extralize.“

Až takhle daleko by to mohlo dojít? „V mý hlavě se už rodí různý plány,“ svěřoval se František Liebezeit. „Chtěl jsem, aby jel už v úterý ve Mšeně nebo v sobotu v Liberci, ale je na dovolený. Chtěl bych, aby jel co nejdřív.“

Kariéra Bohumila Brhela se uzavřela po komplikovaných zlomeninách nohy z ruské ligy 2006 pár dnů před Grand Prix České republiky, kde měl startovat jako náhradník.

Další úžasné comebacky posledních let:

2003 – Vladimír Kalina: pardubický plochodrážník už šest let nezávodil, když 1. října nastoupil v roli náhradníka pardubického týmu v desátém kole soutěže ve Slaném. Poprvé nastoupil místo Hynka Štichauera ve třinácté jízdě a vyhrál před Robertem Králem, Petrem Vandírkem a Janem Baliharem. Druhý triumf přišel v sedmnácté jízdě, kdy za ním skončili Robert Král, Jan Balihar a Jan Markvart. Vladimír Kalina se na roštu objevil hned v další rozjížďce, avšak táhla mu spojka a skončil v pásce. Od té doby se zúčastnil pouze neoficiálních klání v Liberci v letech 2005 a 2010 či recesistického Becher Cupu.
 
2005 – Ladislav Hradecký: osmačtyřicetiletý závodník, který se v minulosti blýskl především vítězstvím v podniku mistrovství republiky jednotlivců v Pardubicích roku 1984 a účinkoval rovněž za kanálem La Manche v barvách Birminghamu, způsobil senzaci při zveřejnění soupisek. Jeho jméno totiž figurovalo v sestavě pro extraligu. By to se svým záměrem myslel vážně, sešlo z něho po jarních trénincích.
 
2008 – Petr Vandírek: mistr republiky z devětaosmdesátého se nemohl dlouho rozhodnout o ukončení své kariéry. Pravidelně přestal závodit v sezóně 2005, avšak sporadicky startoval i v dalších dvou letech. V sezóně 2008 se stal koučem Mšena a jeho kombinéza měla zůstat pověšena na háčku už definitivně. Jenže středočeský tým se potýkal s nedostatkem závodníků a tak se jeho manažer ve svých šestačtyřiceti letech ve druhém finále v Plzni sám postavil na start. V mítinku, který ukončil příchod soumraku už po šestnácti rozjížďkách, nasbíral tři body, když na jeho štítě zůstali Jiří Štrobl, Luboš Tomíček a Richard Wolff. Petr Vandírek se k podobnému kroku už nikdy neodhodlal, což vysvětlil, že nejde stihnout závodění a koučování celého družstva.
 
2009 – Roman Matoušek: posledním závodem jedné z nejvýraznějších postav české plochodrážní historie se stala slánská extraliga zjara 1997. O dvanáct let později se Slaný po zranění Martina Vaculíka dostal do složité personální situace. Milan Mach proto začal osnovat návrat Romana Matouška pro poslední finále na pražské škváře. Jenže na kalendáři byla půlka září a termín volného doplňování soupisek vypršel 30. června, takže byl nutný souhlas všech protivníků. Z Pardubic a Prahy zaznělo ano, jenže ze Mšena ne, takže se velký comeback nekonal.
 
2010 – František Liebezeit: současný mšenský kouč měl svou kariéru rozkouskovanou do více etap. Ta poslední se definitivně uzavřela v září 2007, kdy František Liebezeit uspořádal v rámci Memoriálu Antonína Vildeho rozjížďku na rozloučenou. Jenže nikdy se nic nemá mít za definitivní. Loni v září řádil v tréninkovém klání v Liberci a letos se zaobíral myšlenkou zasáhnout s Vladimírem Kalinou do mistrovství republiky dvojic. Na základě loňského výsledku by měli dokonce právo startovat bez kvalifikace, kam by mohl putovat jeho druhý tým.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Antonín Škach