Pátek 13. srpna je důvodem k oslavě dívčího jména Alena, ale z pohledu motoristické veřejnosti a to především plochodrážní v královském městě Slaný, je toto datum impulsem připomenutí si odstartování plochodrážních závodů na zdejším oválu. Slaný oslavil své šedesátiny koncertním festivalem na konci června, avšak rozhodně nezaškodí ohlédnout se zpátky
13. srpna 1950 je dnem kdy se ve Slaném uskutečnil první plochodrážní mítink s názvem I. OBLASTNÍ ŠKVÁROVÁ PLOCHÁ DRÁHA. Od tohoto mezníku příznivci levých zatáček nepřetržitě aplaudují soubojům na zdejší dráze. Zpočátku jedenkrát ročně, ale od roku 1955 se do ochozů mohou těšit na více závodů v jedné sezoně. Tato skutečnost byla navíc umocněna instalací umělého osvětlení v sezóně 1954, prvním v tehdejším Československu.
Další významný posun nastal 20. dubna1958, kdy do Slaného přijeli závodníci k první rozjížďce
mistrovství světa jednotlivců. A premiéra závodů světového šampionátu to byla nejen pro Svazarmovce AMK Slaný, ale rovněž debutem ranku světového šampionátu na našem území.
Slaný se tak stalo dostaveníčkem nejlepších plošinářů, kteří rok co rok bojovali v závodech mistrovství světa, ale rovněž mistrovství Evropy. Až na malé výjimky diváci mohli souboje světového charakteru sledovat do roku 1989. Obdivuhodná je nepřerušená série z let 1964 až 1984. V nových
politických a ekonomických podmínkách se podařilo závod Mistrovství světa uspořádat roku.
2001.
Nejvýznamnější akce MS a ME :
29. 7. 1962 | Světové finále MS družstev |
26. 6. 1965 | Evropské finále MS jednotlivců |
18. 7. 1981 | Finále ME juniorů |
10. 7. 1988 | Finále MS juniorů |
7. 9. 2002 | Finále MS juniorů |
30. 8. 2003 | Finále ME jednotlivců |
6. 9. 2008 | Finále EP družstev |
Bylo by chybou nepřipomenout, že návštěvy především na přelomu padesátých a šedesátých
let minulého století přesahovaly 20 000 spokojených diváků a světové finále družstev 1962
shlédlo 36 000 návštěvníků.
Progresivním činem bylo i založení vlastního plochodrážního střediska na výchovu jezdců v
roce 1957 to podle tehdejšího územního uspořádání neslo název Krajský AMK Svazarmu Praha-venkov, později Středočeský KV a startovalo v tehdejší druhé nejvyšší soutěži. Na post hlavního trenéra byl nominován legendární Václav Stanislav a výsledky jeho práce na sebe nenechaly dlouho čekat. Záhy se Bohumil Rendek a Antonín Vilde objevili v závodech MS a na ně navázal
především Zdeněk Kovář, ale i Miroslav Černý s Františkem Moulisem.
Začínal zde i pozdější mistr světa na ledě Antonín Šváb a rovněž dlouholetý reprezentant Miloslav Verner. Po zrušení ligových soutěží v sezóně 1962 ovšem práci z výchovou jezdců ve Slaném nezastavili. Tým posílil z Ústí nad Labem Pavel Mareš a vlastní odchovanci Václav Krail, Miroslav Rosůlek, Zdeněk Majstr a Jan Klokočka. Startovali v seriálech mistrovství, do Slaného z Viktorie Speedway Clubu Žižkov přestoupil již zmiňovaný Míla Verner a z jezdci Speedway Clubu České Budějovice Jan Holub a Stanislav Kubíček. Ti ve Slaném hostovali a slánský AMK s nimi získal v roce 1969 mistrovský titul v extralize.
Slánští startují až na malé výjimky v nejvyšší domácí extraligové soutěži a dalšího mistrovského titulu se dočkali až v sezoně 2005, na nějž navázali hned roku 2006. Klubem prošla celá řada reprezentantů, za všechny jmenuji Karla Voborníka, Josefa Minaříka, Aleše Drymla, Josefa Rybáře, Václava Vernera, Ladislava Hradeckého, Zbyška Holého, Daniela Boháče, Zdeňka Tesaře, Roberta Krále, Miroslava Fencla, Martina Málka, Jiřího Štancla ml., Karla Průšu. Zapomenout nelze na Romana Matouška, který svého času patřil do světové špičky a ani na další odchovance klubu Jiřího Brože, Václava Burandu, Františka Moulise ml. a celou plejádu dalších jezdců.
Týmu pomohla i celá řada zahraničních hostujících posil: Garry Stead, Wieslaw Jagus, Robert Nagy, Tomasz Bajerski, Karol Zabik, Adrian Miedzinski, Tomasz Chrzanowski, Pawel Staszek, Mariusz Puszakowski atd.
Nutností je zmínit se i o těch kteří se starají o chod klubu čí organizaci závodů, za všechny
A. Jelínka, A. Libercajta, J. Růžičku, K. Ležáka, F. Moulise st., P. Pospíchala, F. Čiperu, P. Křikavu a mnoho dalších, bez nichž by realizace mítinků byla nemyslitelná.
Poděkování patří i všem sponzorům klubu, dříve patronátním podnikům, kteří podporovali a
podporují plochodrážní sport ve Slaném.