Praha se oblékla do červenobílého

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Praha – 22. května
Polští fanoušci mnohdy vnímají českou velkou cenu jako svou vlastní. A většinu měli v hledišti také včera při třetím díle letošního seriálu. Jejich závodníci jim dali důvod k radosti. Tomasz Gollob se po volnějším začátku probil až do finálové jízdy, kterou proměnil ve svůj triumf. Vedle Nickiho Pedersena vystoupil na pódium ještě Jaroslaw Hampel. Smolařem se stal Emil Sajfutdinov, který loni shodou okolností právě v Praze odstartoval svou cestu ke hvězdám. Po pádu v rozjížďce s číslem patnáct si přivodil frakturu klíční kosti. Trio českých reprezentantů uzavřelo výsledkovou listinu, když na body dosáhl jen Matěj Kůs.

Závod bez suveréna
V minulosti se pražská Grand Prix musela potýkat s dešovými přeháňkami, ovšem letos měla na počasí evidentně štěstí. Dnešní víkend byl jedním z mála, kdy se šmolková obloha neukrývala za záclonou deštivých mraků.

V ochozech se sešlo evidentně víc diváků než loni. A rozhodně nemohli odcházet zklamáni. Mítink nabídl spousta dramatu a prakticky nikdo se nedokázal vyvarovat výpadkům. Vždy všeobecně podceňovaný mladík Tai Woffinden dokázal triumfovat v rozjížďce s číslem jedna ve stylu start – cíl před Hansem N. Andersenem, Matějem Kůsem a Jasonem Crumpem.

Domácí junior startující na divokou kartu nadchnul svým soubojem s úřadujícím mistrem světa českou část publika. V první zatáčce se nekompromisně nacpal pod Jasona Crumpa. Navíc ohrožoval i druhého Hanse N. Andersena. Slibný útok, který Pražan vedl ve druhém kole vnějškem první zatáčky, však předjetím neskončil.

V rozjížďce s číslem sedm se Jason Crump dočkal jediného bodu, ve třetí sérii spadl. Ve dvou posledních startech se však předvedl v obvyklé fazóně a díky vítězstvím pronikl do semifinále. Bylo to však s pořádně odřenýma ušima. Fredrik Lindgren totiž v poslední pětině potřeboval jediný bod, ale najel do pásky. Skončil se sedmi body stejně jako Jason Crump, Rune Holta, Chris Holder a Greg Hancock. Dvěma trojkami se ale mohl pochlubit pouze ryšavý Australan, jemuž připadlo poslední postupové místečko.

Rovněž Nicki Pedersen rozehrál mítink nulou. Už v šesté jízdě však ukázal všem konkurentům výfuk. Vzápětí se musel sklánět před Andreasem Jonssonem, ale další pohroma nastala v rozjížďce s číslem třináct. Dánský exmistr světa se ocitnul polapený v pásce. Zatímco láteřil na rozhodčího, že dlouho drží bílý tkaloun dole, otevřela se cesta na dráhu pro náhradníka Luboše Tomíčka.

Rovněž příběh Nickiho Pedersena skončil happy endem. Dvacátá jízda viděla jeho velikánské sólo a osm bodů dnes byla dostatečná propustka do nadstavbové části. Filozofie dvou triumfů se vyplatila rovněž Tomaszi Gollobovi. Po dvou úvodních třetích místech skončil rovněž s osmi body.

Zato Emil Sajfutdinov začal ve velkém stylu. Ve čtvrté jízdě skončil druhý před letícím Fredrikem Lindgrenem, aby ovšem vzápětí zbavil Andrease Jonssona punce neporazitelnosti. Další zápis na stranu aktiv však ruský borec nezaznamenal. V rozjížďce s číslem devět špatně odstartoval. A poslední bod mu Greg Hancock uzmul už v první zatáčce.

V patnácté jízdě klesnul na poslední místo. Jeho atak na Chrise Harrise v nájezdu do druhé zatáčky třetího kola však nemohl skončit hůře. Škrtnul si o zadní kolo Angličana a po hrůzostrašném letu vzduchem skončil v nafukovací bariéře. Sanitka ho odvezla do nemocnice s frakturou klíční kosti.

Smůla na začátku, vavříny na konci
Jediným mužem, jemuž se během dnešního večera vyhýbaly pohromy jakéhokoliv druhu, byl Andreas Jonsson. Jeho spolehlivou cestu triumfů pokazili pouze Emil Sajfutdinov a Tomasz Gollob. Nicméně třináct bodů bylo skóre, jemuž se v základní části nikdo další nedokázal ani přiblížit.

Dvouciferného skóre dosáhli už jen Jaroslaw Hampel a Kenneth Bjerre, oba s jedenácti body. Vedle zmiňovaných pecháčků Jasona Crumpa, Nickiho Pedersena a Tomasze Golloba byl v osmičce semifinalistů ještě Hans N. Andersen. A také Magnus Zetterström. Nejstarší účastník seriálu se rázně zbavil nálepky outsidera, když měl dokonce o jeden bod víc než Hans N. Andersen, jenž ještě nedávno hovořil o útoku na světový trůn.

Semifinále však pořádně otočilo vývojem závodu. Zatímco Magnus Zetterström a Andreas Jonsson letěli dopředu, Tomasz Gollob osnoval útok. Dostal se na druhou příčku, avšak Andreas Jonsson upadl v nájezdu do druhé zatáčky a byl vyloučen.

Hans N. Andersen využil nečekané přestávky, aby vyměnil motocykl. Ale nic platno, po startu zůstal opět vzadu. Magnus Zetterström zopakoval svůj brilantní start, avšak v nájezdu do druhé zatáčky druhého kola ho na čele vystřídal Tomasz Gollob.

Druhé semifinále nabídlo podívanou na hladký triumf Jaroslawa Hampela. Maličký Polák stínovaný Nicki Pedersenem triumfoval, když Kenneth Bjerre a Jason Crump skončili vyřazeni.

Mysl všech přítomných už však zaměstnávala finálová jízda. V ní Tomasz Gollob dal jasně najevo, že jeho nejlepší léta ještě neskončila. Po vylétnutí pásky se usadil v čele a vyhrál svou sedmnáctou velkou cenu. Spokojen byl i Nicki Pedersen, jenž v průběhu večera v pódium už ani nevěřil. Jaroslaw Hampel si cenil bodů do průběžné klasifikace a s výhrůžkou v hlase připomínal dlouho dobu do konce sezóny. A Magnus Zetterström, by mezi triumfátory nebyl, dal jasně najevo, co si myslí o prognózách ostře dělící favority a ty druhé.

Hlasy z depa
„Dnes to byl pro mě dobrý den,“ pochvaloval si Tomasz Gollob na tiskové konferenci. „Na začátku jsem měl problémy s motocyklem a můj tým měl hodně práce. Jsem velmi šastný. Musím gratulovat Jarkovi a Nickimu. Tři roky jsem v Praze nic neudělal. Chtěl jsem zajet co nejlepší pozici a lépe se mi to nemohlo povést.“

„Úvodní část závodu byla frustrující,“ nechal se slyšet Nicki Pedersen. „Snažil jsem se bojovat a dělat to nejlepší. Bylo těžké se honit s kluky, dařilo se mi zlepšovat. Stále jsem věřil, že se to zlomí. Jsem rád za body do klasifikace Grand Prix. Dnes rozhodčí dlouho držel pásku a bylo to těžké. Nepamatuji se, kdy naposledy jsem najel do pásky. Nechtěl jsem, aby se to stalo, proto byly moje starty pomalejší.“

„Ano, v kvalifikačních jízdách se mi dařilo,“ souhlasil Jaroslaw Hampel. „Ale ve finále, kdy jsem dělal všechno, co jsem mohl, to nevyšlo. Skončil jsem na třetím místě. Měl jsem rychlou motorku, ale nepovedl se mi start. Navíc jsem byl za Nickim a to je vždy problém. Na letošní seriál jsem dobře připravený. Všechno je fajn, několikrát jsem už byl ve finále, ale ještě jsem nedokázal vyhrát. Na to ale nesmím myslet, sezóna je dlouhá a musím zůstat soustředěný.“

    SF1 SF2 FIN TOT
1. Tomasz Gollob, PL 1 1 3 3 0 3   6 17
2. Nicki Pedersen, DK 0 3 2 T 3   2 4 14
3. Jaroslaw Hampel, PL 2 2 3 3 1   3 2 16
4. Magnus Zetterström, S 2 1 2 2 2 2   0 11
5. Andreas Jonsson, S 3 2 3 2 3 X     13
6. Kenneth Bjerre, DK 3 0 3 3 2   1   12
7. Hans N. Andersen, DK 2 2 2 1 1 1     9
8. Jason Crump, AUS 0 1 F 3 3   0   7
9. Rune Holta, PL 0 2 0 2 3       7
10. Fredrik Lindgren, S 3 0 2 2 T       7
11. Chris Holder, AUS 0 3 1 1 2       7
12. Greg Hancock, USA 1 3 1 1 1       7
13. Emil Sajfutdinov, RUS 2 3 0 X –       5
14. Tai Woffinden, GB 3 1 1 0 0       5
15. Chris Harris, GB 1 E 0 1 2       4
16. Matěj Kůs, CZ 1 0 1 0 1       3
17. Luboš Tomíček, CZ 0 X       0
18. Zdeněk Simota, CZ 0       0

Průběžný stav seriálu:
1. Kenneth Bjerre 42, 2. Jaroslaw Hampel 40, 3. Tomasz Gollob 39, 4. Jason Crump 33, 5. Nicki Pedersen 31, 6. Andreas Jonsson 30, 7. Emil Sajfutdinov 27, 8. Chris Holder 26, 9. Greg Hancock 25, 10. Hans N. Andersen 24, 11. Magnus Zetterström 24, 12. Rune Holta 23, 13. Fredrik Lindgren 19, 14. Chris Harris 18, 15. Janusz Kolodziej 12, 16. Tai Woffinden 10, 17. Antonio Lindbäck 6, 18. Matěj Kůs 3.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)