Před nadcházejícím dlouhodrážním víkendem v Mariánských Lázních možná není od věci trochu si připomenout historii a stav podobného oválu, který se nachází ve slovinské Gornoj Radgoně. Za zlaté období dlouhých drah bývají označována 70. a 80. léta minulého století. Tehdy o světovém šampiónu rozhodoval jeden finálový závod a při větším množství pořadatelů i zájmu špičkových jezdců ještě nebylo potřeba slučovat dlouhé a travnaté ovály. Většina podniků MS se odehrávala na německých pískových drahách. Jedním z nemnoha míst, které stejně jako naše Mariánské Lázně dokázalo konkurovat převaze německých oválů, byla v té době ještě v Jugoslávii ležící Gornja Radgona.
Historie ploché dráhy se v rovněž lázeňském městečku na rakousko – slovinské (či tehdy jugoslávské) hranici u řeky Mur začala psát v polovině šedesátých let a prvním podnikem šampionátu na dlouhých drahách, tenkrát ještě evropského, bylo čtvrtfinále ME v červnu 1968. Nás může těšit, že jako historicky první vítěz tu už navždy zůstane zapsán Luboš Tomíček, který odtud stejně jako jeho parák Antonín Šváb odstartoval cestu až do evropského finále. Bez zajímavosti určitě není, že celý šampionát se odbyl během jediného měsíce. Druhého června startovali naši reprezentanti v Gornoj Radgoně, o týden později se v Hamburku kvalifikovali do finále, které odjeli poslední červnový den v bavorském Mühldorfu.
Po úspěšném čtvrtfinále v roce 1968 následovalo v Radgoně dalších třináct podniků mistrovství světa, či do roku 1970 Evropy. Vrcholem pořadatelských aktivit Slovinců byla dvě světová finále v letech 1975 a 1981. V tom prvním dokázal Egon Müller obhájit svůj mistrovský titul z předchozího roku ze Scheeßelu. Na stupních vítězů mu sekundovali giganti tehdejší doby Ivan Mauger a Ole Olsen. Finále absolvovali i naši zástupci Jiří Štancl a Václav Verner, kteří obsadili 11., resp. 12. místo. První z nich si naprosto stejný výsledek zopakoval i při dalším světovém finále o šest let později, kde spolu s ním naše barvy hájil Zdeněk Kudrna (14. místo). Titul vybojoval Angličan Mike Lee s Jawou před Němcem Christophem Betzlem a Švédem s českými, nebo spíše moravskými, předky Andersem Michankem.
Zajímavé byly i v průběhu let starty hvězd, které toho na dlouhé dráze moc nenajezdili. Legendární Američan Bruce Penhall, v té době už aktuální mistr světa jednotlivců, byl náhradníkem ve světovém finále 1981. Pozorný divák si ho dnes může všimnout i na youtubové verzi sestřihu z toho závodu, kde Penhall asistuje u nakládání zraněného Ivana Maugera do sanitky. Záznam lze celkem jednoduše najít na internetu. Svoji jedinou účast v MS v letní sezóně tu zaznamenal v té době už čtyřnásobný mistr světa na ledech, Rus Sergej Tarabanko. Ten v roce 1979 koketoval s dlouhou dráhou, spolu s krajanem Kuzněcovem se mimo klasifikaci účastnili našeho mistráku v Mariánských Lázních a pak vyrazili vstříc MS. Ledový šamion ale na účast ve Slovinsku asi nevzpomíná v nejlepším. Po pádu a následném zranění závod nedokončil, aniž by si připsal jediný bod.
Ještě dodejme, že nejčastěji startujícím Čechem byl v Gornoj Radgoně Evžen Erban. Současný předseda pardubického klubu zde závodil mezi léty 1971 – 1978 celkem šestkrát, nejlépe v roce 1976, kdy byl ve čtvrtfinále třetí za Němcem Hansem Wassermannem a Dánem Bentem Norregaardem. Čtyři účasti má v Radgoně Jiří Štancl, který si vedle dvou zmiňovaných finálí určitě vzpomene i na svůj reprezentační debut na dlouhých drahách, který tu v prožil roce 1969 jako devatenáctiletý mladíček. Třikrát mohli vidět pravidelní diváci Antonína Švába staršího, Františka Ledeckého, Miloslava Vernera, Václava Vernera a Emila Sovu.
Tolik historie, která skončila v květnu 1985, kdy se na radgonské dráze jelo předkolo MS a patrně i poslední závod vůbec. Dnešní stav je k vidění na fotografiích pořízených 1. května tohoto roku po závodech ME v rakouském Murecku, odkud je to autem slabou čtvrthodinku. Dráha samotná dosud není nikde překopána, či zastavěna, lze ji nejen obejít, ale třeba i objet autem. Fotbalové hřiště, tenisové kurty, i množství U-ramp bere i jakkoliv teoretoickou možnost její aktivace. Od naší poslední návštěvy při návratu z finále juniorůdo 19 let v Goričanu před bezmála čtyřmi roky vzala za své věž rozhodčího u startu, klubovna, tribunka i sloupky pro mantinely.
Foto: Zdeněk Flajšhanz