Mšeno – 2. prosince
Letošní ročník extraligy přinesl něco, čemu by ještě v dubnu věřil jen největší fantasta. Mšeno, otloukánek sezóny 2007, využilo všechny možnosti reglementů na maximum. Navíc získalo Piotra Protasiewicze a nakonec se radovalo z historického stříbra. Nyní kalí stojaté vody zimního klidu v českých zemích. Podepsalo kontrakt s Filipem Šiterou a kuloáry se šíří zvěsti o dalších akvizicích. Magazín speedwayA-Z na toto téma krátce pohovořil s Rudolfem Greplem, prezidentem klubu.
speedwayA-Z: „Co se změnilo za ten rok, že Mšeno z pozice odmítavého postoje vůči extralize ve stylu světového poháru družstev přešlo do tábora příznivců?“
Rudolf Grepl: „Nezměnilo se nic a také jsme nikam nepřešli, jen nechceme, aby se každý rok měnil systém soutěže extraligy bez perspektivy delšího života. Myslíme si, že soutěž by se měla měnit po zralém uvážení a na takový způsob, se kterým by bylo možno počítat, že vydrží delší dobu, bude všem účastníkům vyhovovat a hlavně bude lepší, než systém předešlý. U stylu světového poháru družstev je dle našeho názoru pro české závodníky výhodnější poměr hostů mezi startujícími závodníky 3:2 ve prospěch domácích jezdců, na rozdíl od systému z roku 2007, kdy byl poměr 2:2. Jiný systém v současné době nebyl navržen ani konzultován.“
speedwayA-Z: „Mšeno minulý měsíc podepsalo s Filipem Šiterou. Proslýchá se, že Mšeno posílilo také o Jana Jaroše, jehož váže smlouva s Prahou do konce roku, a Adama Vandírka. Jak k tomu došlo?“
Rudolf Grepl: „Nikoli, pánové Jaroš a Vandírek nejsou mezi posilami Mšena. Hodně se mluví a málo se ví. Stejně tak se dá říci o příkladu plzeňských závodníků Holuba a Simoty, kdy pan Klíma při kalendářní poradě v Liberci mimo program schůze napadl Mšeno, že přetahuje závodníky. Není to pravda. Samozřejmě, že máme zájem o závodníky typu Jaroš, Vandírek, Simota, Holub a podobně a v případě jejich zájmu jim povíme za jakých podmínek mohou startovat za Mšeno. Ale musí mít vyřešenou minulost. Nechceme roztržky mezi kluby. Jediný závodník se kterým bylo jednáno o smlouvě je Šitera, který podepsal.“
speedwayA-Z: „Systém SWC je ovšem náročný v otázce juniorů – v sestavě musíte mít dva s českou licencí. To je stále mšenská bolavá pata…“
Rudolf Grepl: „Ano. Junioři jsou tak trochu bolest Mšena. Po ztrátě Kollerta, Šuranského a Šitery vznikla díra, kterou muselo Mšeno řešit hostováním nebo půjčkou. Základní kámen řešení byl položen návratem Šitery a snad nám dorostou Horákové, Pouzdnarové, Mayerové, Smetanové a tak dále.“
speedwayA-Z: „Naproti tomu se příliš nedostanou ke slovu někteří senioři, kteří Mšenu třeba v minulosti pomohli. Neuvažovali jste o týmu pro tříčlenná družstva?“
Rudolf Grepl: „Ano, probírali jsme tříčlenná družstva a dospěli jsme k názoru, že nemáme takové zázemí funkcionářů a závodníků, abychom mohli jet další soutěž. Zatím tedy ne.“
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)