Rychlá kola 2017 nabídla skvělý pohled také na sport levých zatáček

Lysá na Labem – 11. listopadu
Svatomartinská vína již v naší zemi zdomácněla a bez nadsázky se dá konstatovat, že vytlačila i slavná francouzská beaujolais nouveau. Přehazovat ručně hromadu špuntů, které minulou sobotu opustily láhve letošního ročníku, by byl vskutku náročný víkend. Koštovalo se i na výstavišti v Lysé nad Labem. Sem ale lidé proudili i na výstavu Kola 2017 a její dvojče Rychlá kola 2017, kde si museli přijít na své rovněž příznivci ploché dráhy.

 

Začíná se plochou dráhou

Jako první svým motorem zabouřil Filip Hájek

Sluníčko se rozhodlo, že sobotu vyzvedne z pošmourné šedivé listopadové průměrnosti, a řehtalo se na své nebeská báni o sto šest. Dopoledne jeho paprsky nebyly tolik silné, aby ohřály prokřehlé lidičky. Ovšem vzduch na výstavišti voněl nejen uzeninami či smaženými nudlemi, ale i svářáčkem, grogem i ostřejšími lihovinami, které si troufaly při hřejivém procesu konkurovat hvězdě, okolo níž naše planeta obíhá.

Divákům se představil také František Klier

Jenže udeřila desátá a ozval se zvuk plochodrážních motorů. Zámková dlažba na venkovní ploše před pavilónem B byla pokryta vrstvou písku, aby umožnila divákům alespoň v náznacích spatřit, o čem vlastně sport levých zatáček je.

Jako první se divákům představil Filip Hájek. Hned po něm vyrazil do akce František Klier. Memento Michala Škurly, který svého času svůj motocykl pověsil na vedlejší zeď, bylo stále živé. Proto se oba závodníci neobjevili naráz.

Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl se na ukázkovou plochu vešli oba

Nicméně Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl se na improvizované kolbiště vešli oba. A první akční ukázku ukončil Tony Katra, jenž předvedl letošní novinku Micro Shupa. Zatímco se na svou ukázku hned vedle chystali motokrosaři, kroky plochodrážníků mířily do haly.

Tony Katra předvádí nový motocykl Micro Shupa

Rovnou u vstupu stál na symbolickém startu včetně startovací pásky dlouhodrážní motocykl Josefa France i s figurínou oblečeného do kompletní závodnické výstroje třetího muže letošního mistrovství světa. Nechyběly ani jeho stroje pro speedway, jimiž se prezentoval rovněž Matěj Kůs, jenž vzhledem k rekonvalescenci po další operaci své zraněné nohy, bohužel nemohl dorazit.

Josef Franc u symbolického startu plochodrážní expozice

Na maketě závodního oválu nechyběly ani další motocykly včetně historického motocyklu ESO či Suzuki, s níž Václav Gehart skončil pátý v letošním šampionátu ve flat tracku. Stejně jako byla plochá dráha první s názornou ukázkou, úderem jedenácté rovněž odstartovala sérii komentovaných autogramiád.

Návštěvníci měli rozhodně co obdivovat

Vedle všech borců, kteří se prezentovali smyky na zámecké dlažbě, se k mikrofonu dostali také Milan Špinka, Zdeněk Schneiderwind, Václav Gehart a Josef Franc. Připravené podpisové kartičky rychle mizely z pultíku stejně jako programy z velkých závodů, které se v nedávné minulosti konaly na pražské Markétě.

Nejen o zlaté přilbě šla řeč

První plochodrážní autogramiáda začala nástupem jako při závodě: zleva Tony Katra, František Klier, Vojtěch Šachl, Václav Gehart, Jaroslav Vaníček, Zdeněk Schneiderwind, Filip Hájek, Josef Franc a Milan Špinka

Zábava byla všude v plném proudu. Návštěvníci se mohli kochat nejen závodními automobily a motocykly, ale prohlédnout si i cestovní modely, které jsou dostupné v show roomech a to včetně novoučké Škody Karoq. Otrlé povahy si pochvalovaly i tuning party a to včetně hlasité dunivé hudby, jež hrozila zástavou srdce.

Plochodrážníci měli šanci své umění předvádět hned několikrát

Venku se ozýval hluk motocyklů při akčních prezentacích. Ke slovu se pochopitelně dostala znovu plochá dráha. Ale její největší bonbónek měl teprve přijít. Václav Milík pospíchal z podobné akce v pražských Letňanech i s dřevěným kufříkem, v němž se skrýval klenot nevyčíslitelné hodnoty.

Po obědě dorazil také Václav Milík

Půlhodinového zdržení druhé plochodrážní autogramiády nemusel litovat nikdo z přítomných. Sběratelům přibyla nová velká autogramkarta, na níž se Václav Milík skvěl se zlatou přilbou na své hlavě po skončení pardubického závodu všech závodů. Pardubický závodník neoslyšel jedinou prosbu o autogram či společný snímek.

Zlatá přilba pochopitelně přitahovala pozornost

Této možnosti pochopitelně využili všichni mladí závodníci, jejichž řady po obědě rozšířili Pavel Kuchař a Jan Jeníček. Pražský šampión se svezl na venkovním ovále, zatímco pardubický závodník se mohl jen dívat, protože jeho zlomenou ruku zdobila sádra.

Václav Gehart zastupoval český flat track

Beseda při druhé autogramiádě se pochopitelně točila kolem Zlaté přilby města Pardubice. Šťastný vítěz se svěřoval, že konečně pochopil svého otce, když mu říkal, že mistrovství světa je mistrovství světa. Milan Špinka se pochlubil se svými zážitky z roku 1973. Zdeněk Schneiderwind využil příležitost a motivoval juniorské závodníky připomínkou, že i Václav Milík začínal svou kariéru v sedle stopětadvacítky. A Václav Gehart se svěřil, že ačkoliv nikdy nezávodil na ploché dráze, při slavném mítinku nikdy nechybí v hledišti.

Josef Franc hovořil o svých ambicích na titul mistra světa

Nicméně nejen Zlatou přilbou byl v sobotu živ posluchač odpolední plochodrážní besedy. Josef Franc se netajil, že je osmapadesátiletý Bernd Diener velkou inspirací pro další působení v mistrovství světa na dlouhé dráze.  O dvacet let mladší závodník pražské Markéty slíbil, že ke svým bronzovým medailím zkusí přidat zlatou za světový titul.

Snímek s Václavem Milíkem si pořídil rovněž Pavel Kuchař

Návštěvníky čekaly samozřejmě i komentované autogramiády z dalších disciplín stejně jako akční ukázky. Plochodrážníci vyjeli na zámkovou dlažbu ještě dvakrát. Na sobotní program navázala neděle, kdy se lidé mohli bavit podobným způsobem. Pakliže jste letošní výstavu Rychlá kola zmeškali, napřesrok zbystřete pozornost, aby vám její další ročník zkraje listopadu 2018 neunikl.

Expozice se zdařile snažila evokovat reálné závodní prostředí

Foto: Karel Herman

Rychlá kola 2017 servírovala úžasnou zábavu