Žarnovica a Pardubice – 15. ledna
Dopad na rozdělení Československa jako první pocítili v ploché dráze delegáti AMK Žarnovica, kteří se dostavili na kalendářní poradu v prosinci 1992. Česká strana jim poděkovala za dosavadní spolupráci a zdvořile naznačila, že nově vzniklá hranice bude také v plochodrážní branži. Od té doby platil na slovenské závodníky stejný metr jako na ostatní cizince. V novém tisíciletí však došlo k reciproční dohodě AČR se Slovenskou motocyklovou federací, že na držitele jejich licencí nebude nahlíženo jako na zahraniční závodníky. V letošním roce je ovšem s tímhle konec. Slovenští závodníci budou v českých šampionátech na úrovni závodníků jiných národních federací. Kvůli dalšímu novému reglementu o pořadatelství pouze uvnitř českých hranic musela z pořadatelů domácích mistrovství vypadnout Žarnovica, by by jí davy na tribunách mohl závidět leckterý český klub. Proč k těmto změnám dochází shodou okolností krátce po skvělých výkonech Martina Vaculíka, hovořil magazín speedwayA-Z nejen s ním samotným, ale o komentář požádal také Petra Moravce, předsedu VV SPD.
Časy se mění
Když předloni zjara poslal Martin Vaculík přes pohraniční řeku Váh prohlášení, že se chystá na dobyvatelskou výpravu do Čech, šlo to vzít jako troufalé prohlášení šestnáctiletého mladíka. A to tím spíše, když se teprve v průběhu juniorky 2005 zbavil protivného břímě kvalifikace.
Jenže čas plynul a ambiciózní žarnovický závodník se pod starostlivou péčí svého otce Zdena vyrovnal české špičce. Devět bodů v extralize pokládal za ostudný neúspěch. Během dvou zářijových dnů odstavil Matěje Kůse od stříbrné medaile v juniorském šampionátu, aby se vzápětí ve Slaném stal nejmladším plochodrážním šampiónem naší země.
Razantní změny, které v uplynulých dvou sezonách nenechaly v zavedené praxi českých ligových soutěží doslova kámen na kameni, se dotkly účinkování Martina Vaculíka v extralize. Protože chce kvůli reprezentaci zůstat u licence SMF, bude v duchu nových pravidel pokládán za cizince. „Tohle rozhodnutí přesně nechápu,“ svěřil se slovenský mistr České republiky magazínu speedwayA-Z. „Nevím, proč se k tomu vedení ploché dráhy takhle postavilo. Vždy jaký jsem já cizinec?! Je to škoda, ale co, takový je život…“
A jak Martin Vaculík přijal opatření, aby se české šampionáty konaly výhradně na českém území. „Noo, je to zase rozhodnutí vedení,“ odpovídá pragmaticky. „Určitě je škoda, že vypadne Žarnovica, protože je to dobrá dráha. A myslím, že i lidí tady chodilo víc než v Čechách. Ale já s tím nenadělám nic…“
Na prahu sezóny 2008 je Martin Vaculík přece jen v jiné situaci, než když se v dubnu 2005 vydával vstříc svému prvnímu závodu české juniorky ve Slaném. Naše šampionáty byly logickým počátkem jeho cesty vzhůru. Doba se změnila a ambice slovenského závodníka dozajista také. Už loni vynechal mistrovství republiky do devatenácti let kvůli pouáku v Ipswichi.
Letos už má doma kontrakty na polskou extraligu a dánskou superligu. Během ledařského šampionátu v Sanoku by měla pokročit jednání o angažmá ve Švédsku, jejichž detaily zatím Martin Vaculík drží pod pokličkou. Nicméně na druhou stranu má v Čechách otevřené účty. V jednotlivcích obhajuje titul, v juniorech se může ještě o jednu příčku zlepšit a s bronzem v extralize se po dvou sadách zlatých medailí smiřuje asi také jen velmi těžko.
„Ano, ze začátku byly závody v Čechách pro mě velká škola,“ vrací se Martin Vaculík zpátky ke svému plochodrážnímu pravěku. „Mohl jsem se vyjezdit a vlastně se i zlepšovat. Ale tenhle rok toho budu mít hodně. Hlavně se budu soustředit na reprezentaci a potom na polskou ligu, českou extraligu, švédskou ligu a samozřejmě na mistrovství České republiky jednotlivců.“
Právní řád je nadevše
Na pozadí národnostních změn v řádech by se mohlo zdát, že se Česká republika už podruhé odtrhla od Slovenska. „Je to strašně složité,“ komentuje Petr Moravec situaci, na první pohled možná lehce zavánějící xenofobií. „Jedna zahraniční federace si neoficiálně stěžovala, že zvýhodňujeme občany jednoho státu Evropské unie před druhými. Dohoda AČR a SMF toto skutečně činila. Nechtěli jsme, aby došlo k nějakým oficiálním stížnostem, a po dohodě s právníky jsme to museli odstranit. Žádný soutěžní řád nemůže být v rozporu s platným právem.“
Tím pádem je počínaje sezonou 2008 slovenský závodník extraligovým cizincem stejně jako jeho český protějšek, bude-li mít licenci jiné národní federace. V opačném směru ovšem nikoliv. Pakliže se s plastikovou kartičkou s logem AČR vytasí třeba Patagonec, bude naším domácím závodníkem.
„V tuto chvíli je to všechno o licencích, nikoliv o státních občanstvích,“ souhlasí český plochodrážní šéf. „A licence si může koupit každý, tudíž to nikoho nezvýhodňuje. Navíc účast ve všech šampionátech může být daleko širší. Ve všech soutěžních řádech individuálních soutěží je napsáno, že v našich šampionátech může startovat ten, koho přihlásí některý z držitelů licence soutěžícího, tedy především klub.“
Ale zpátky k osobě Martina Vaculíka. Pomineme-li tradičně užší vazby Čechů a Slováků, je žarnovický závodník přece jen mimořádným případem. A to nejen kvůli třem sezonám strávených na našich oválech, ale především z titulu jeho účinkování v loňských jednotlivcích a juniorech. Reglementy připouštějí možnost účasti závodníků s jinou licencí, ale má Martin Vaculík na účast právo, nebo jde jen o obezličku, nesejde-li se dostatečný počet Čechů, respektive cizinců s českou licencí, jako kupříkladu loni v Chabařovicích?
„Martin Vaculík je regulérním účastníkem finále mistrovství republiky jednotlivců, pokud ho AK Slaný nebo jiný klub, držitel licence, přihlásí,“ odpovídá Petr Moravec. „V juniorském šampionátu preferuje rozpis dvanáct držitelů naší národní licence. Všichni ostatní jezdci mají kdykoliv právo projít kvalifikací nebo být přímo nasazeni do startovní listiny.“
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II) a Martin Búri