Plzeň – 8. ledna
Pro posun české extraligy ke stylu světového poháru družstev byly jednoznačně Praha a Pardubice. Zásadně proti se stavěly Slaný a Mšeno. Protože ke změnám je dle nastavené legislativy třeba souhlasu většiny účastníků soutěže, stala se Plzeň rozhodujícím faktorem na misce vah. Magazín speedwayA-Z hovořil s Leopoldem Klímou, předsedou PK Plzeň, a zjistil proč.
„K novému modelu jsme se přiklonili již v přípravách na kalendářní poradu, kde byl systém schvalován,“ vysvětluje Leopold Klíma důvody, které jeho klub vedly k vyslovení jeho „ano“ pro nový model. „Výbor našeho klubu řádně projednával, zvažoval a všichni se přiklonili k novému systému hlavně proto, že bude do rozjížděk extraligy zasahovat programový pátý jezdec, což je u nás junior Michael Hádek nebo Jan Holub. Nemůžeme si dovolit, aby další rok stáli, vozit je s sebou a čekat na zranění nebo neúčast. To byl hlavní důvod pro nový model.“
Ovšem nový systém extraligy přináší také celou škálu nevýhod. Každý závod se díky pěti jízdám navíc a dalšímu aktivnímu závodníkovi prodraží a také adekvátně prodlouží. Nese s sebou rovněž zvýšené nároky na jezdeckou základnu. A plochá dráha je přece jenom rizikovým sportem a sezona trvá dlouho.
„I tyto nevýhody jsme projednávali,“ připouští plzeňský šéf. „Pro nás bude závod dražší pouze o to, kolik pátý jezdec udělá bodů. Když bude mít v každé extralize deset, a to jsme pak zaručeně mistři, bude to 10 tisíc korun a při osmi závodech 80 tisíc korun. Loni jsme prodělali víc na družstvu Mšena, které nezískávalo moc bodů a ty jsme museli zaplatit našim jezdcům. Jedná se o 150 tisíc. Máte pravdu, že nový systém klade velké nároky na jezdeckou základnu. Ale my ty jezdce máme. Juniory bohužel ještě na kvality Michaela Hádka a Jana Holuba. Velice neradi bychom nejvyšší soutěž dojížděli s troskami družstva, ale mám takový dojem, že jsme na tom všichni stejně. Museli bychom mít velikou smůlu, ale i s tím se musí počítat. To riziko je opravdu velké, ale to v každém systému družstev je a bylo.“
Dosavadní pravidla byla jakoby přímo ušita na míru plzeňského družstva. Pravidelně bodující hosté, špičkový junior schopný vozit body i mimo rozjížďku s číslem tři, další kvalitní Čech v základní čtyřce a dva šikovní mladíci v záloze. Není svým způsobem změna formátu přece jenom hazardem s možností obhajoby letošního zlata?
„Kterépak družstvo by nechtělo obhájit titul?“ odpovídá Leopold Klíma řečnickou otázkou. „My ale v prvé řadě koukáme nezanedbávat jezdce a dáváme jim možnost zasahovat do jízd i v nejvyšších soutěžích, což je výše uvedený případ. A když jsou povoleni dva hosté, využijeme je. Grzegorz Walasek už přislíbil svou účast v extralize za nás. My bychom hlasovali i za systém s jedním hostem. Pokud jezdce našeho družstva nepotká nic nečekaného a k jednotlivým závodům budeme přijíždět v kompletní sestavě, neměl by být problém titul obhájit. Již dva roky se naše družstvo projevovalo, že na titul dosáhne. Říkal jsem přece, že musí přijít ten rok, kdy zajedou špičkově naši jezdci a dodáme špičkové Poláky. To se povedlo, i když Zdeněk Simota začátkem sezony nebodoval dle jeho i našich představ. Vše si vynahradil od závodu v Pardubicích. Filip Šitera měl mimořádnou sezonu, byla to radost, prostě mistr.“
V předchozích rozhovorech magazínu speedwayA-Z na téma letošní extraligy vyplynula na povrch také možná hrozba, že by případná koalice Slaného se Mšenem mohla rozbít extraligu na padr. Z vyjádření šéfů obou klubů sice není reálná, nicméně Leopold Klíma si umí představit také krizový scénář v podobném případě.
„Ano, máte pravdu, pokusili se o to při jednání VV SPD,“ říká. „Já osobně jsem na to reagoval otázkou na předsedu, zda se extraliga dá jet ve třech družstvech. On odpověděl – ano. Řekl jsem, že se Slaný a Mšeno musí rozhodnout, jinak se pojede bez nich. Ukázalo se, že nás pouze zkoušeli a vyhrožovali.“
Po svém návratu do extraligy v roce 2005 se Plzeň soustřeďovala výhradně na vyšší soutěž. Nyní však tříčlenná družstva získala status mistrovství republiky. Plzeň původně na kalendářní poradě signalizovala svůj zájem, nakonec však letos nepojede. Západočeský tým tak vedle extraligy nastoupí už jen v šampionátu juniorských družstev.
„Mistrovský status byl odsouhlasen až při kalendářce, jinak se před tím o tom vůbec nemluvilo a neuvažovalo,“ vysvětluje Leopold Klíma. „My jsme již jezdcům povolili hostování do Březolup a Liberce. Nechtěl jsem již narušovat průběh, i když po schválení mistráku jsem řekl, že tedy naše jezdce stáhneme a trojky pojedeme. Ale nechtěl jsem narušit průběh soutěže a nakonec jsem nechal, jak bylo původně dohodnuto. Jsme rádi, že nám naši jezdci ve trojkách jedou. Juniorské závody družstev i jednotlivců jsou pro nás prioritou a budeme je vždy obsazovat, pokud budeme mít juniory.“
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)