Abensberg – 23. září
Historickou medaili z mistrovství světa juniorských družstev získali čeští reprezentanti minulou neděli odpoledne v bavorském Abensbergu. Na dráze, kde se již v minulosti konala spousta světových závodů, si daly dostaveníčko čtyři nejúspěšnější celky tohoto ročníku. Letní počasí, které přivedlo do ochozů velice pěknou návštěvu i se spoustou českých příznivců přispělo k hladkému průběhu závodu.
Účast ve finálovém boji o cenné kovy si vybojovali obhájci titulu z Polska, když při semifinále na domácí dráze v Poznani, po zlepšeném výkonu v závěru závodu, zvítězili. V druhém semifinále, které se jelo v maďarském Debrecenu si vybojovali vítězství a zároveň jezdci z Anglie. K radosti českých příznivců díky většímu počtu bodů než tým, který se umístil na druhém místě z Poznaně. Finálovou čtveřici doplňoval domácí tým Německa, který byl nasazen jako pořadatel.
V českém týmu oproti semifinále došlo v sestavě k jediné změně, kde zraněného Adama Vandírka nahradil Martin Gavenda. Náš tým nastoupil v sestavě Luboš Tomíček, Filip Šitera, Matěj Kůs, Hynek Štichauer a již avizovaný Martin Gavenda.
Čeští reprezentanti nevstoupili do závodu příliš povedeně a krom Matěje Kůse, který ve své rozjížďce zvítězil, všichni ostatní vyšli bodově naprázdno. Od samotného začátku se vedení v závodě ujali Angličané pronásledovaní Poláky. V druhé sérii čeští jezdci zabrali a svá vítězství si připsali Luboš Tomíček a Filip Šitera.
V polovině závodu se náš tým dělil o druhé místo s týmem Polska a průběžně ztrácel na vedoucí tým Anglie pouhé dva body. Domácí Německo postupně ztrácelo naději na nějaký zisk medaile. Jediným jezdcem německého týmu, který dokázal míchat pořadím v jednotlivých jízdách byl Richard Speiser.
Před závěrečnou sérií český tým ztrácel na stříbrné pozice tým Anglie šest bodů. Za této situace mohl manažer českého týmu Milan Špinka využít taktické rezervy v podobě Filipa Šitery, který v sedmnácté jízdě nahradil Hynka Štichauera. Plzeňský junior zabral a v tvrdém souboji dokázal zvítězit. V následující jízdě ho dokázal napodobit i Matěj Kůs.
Náš tým snížil náskok týmu Anglie na pouhé dva body. V devatenácté jízdě Luboš Tomíček startoval od mantinelu a po nepříliš povedeném startu sváděl souboj s Lewisem Bridgerem a Maxem Dilgerem. Náš jezdec bohužel svou bitvu prohrál a skončil poslední.
Zároveň bylo rozhodnuto o majitelích jednotlivých kovů. Mistry světa se již po třetí v řadě stali Poláci se čtyřiceti body především za vyrovnanost celého týmu. Stříbrné medaile putují na Britské ostrovy za šestatřicet bodů v čele s nejlepším jezdcem dne Edwardem Kennettem se čtrnácti body. Cenný bronz získali čeští jezdci za třicet bodů. Němci nastřádali na své konto pouhých třináct bodů a skončili beznadějně poslední.
Hlasy z depa z bloku Zdeňka Flajšhanze
Hynek Štichauer: „Je to něco neuvěřitelného. Jsem hrozně šastnej, že to dopadlo alespoň pro ten bronz. Odjížděli jsme pro jakoukoliv medaili, cítili jsme stříbro, ale nakonec to nevyšlo. Trochu mě mrzí, že jsem moc bodově nepřispěl, měnil jsem motor, pak lepší. Celkově jsem hrozně moc šastnej.“
Matěj Kůs: „V první jízdě dobrý, pak jsem trochu stál, dráha se docela měnila. Jsem rád, že se mi povedla alespoň ta poslední jízda a že neodjíždím nasranej. Každej z kluků držel, každej něco zkazil, alespoň, že to dopadlo takhle.“
Luboš Tomíček: „Super, že máme třetí místo. Mrzí mě, že jsem neudělal víc bodů, mohlo to být lepší, ale výsledek je OK.“
Filip Šitera: „V první sérii nám to nevyšlo, pak jsme se trochu dotáhli, skoro až na zlato. V poslední sérii mi jedna jízda nepovedla, ale takové jsou závody. Třetí místo je super, je to obrovský úspěch.“
Mateusz Szczepaniak: „Počátek byl hodně těžký, ztráceli jsme body, pak jsme to srovnali. Každý z nás celkově něco ztratil, ale výsledek byl nakonec dobrý. Jsem moc rád.“
Krzysztof Buczkowski: „Po těžkém začátku jsme začali vyhrávat a otočili to. Pak už jsme jezdili dobře. Jsem moc šastný, že se nám to povedlo, titul je svělý.“
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)