Pražané bouchli do extraligového stolu

Praha – 1. prosince
Podoba extraligy anno domini 2017 se rozhodně nerodí snadno. Po zániku koaličního BP Teamu chyběl čtvrtý tým. Sotva mezeru zaplnil slovenský Speedway Club Žarnovica, není jistá účast pražské Markéty. Její představitelé na pondělním rozšířeném zasedání VV SPD v Praze přišli s modely extraligy, o nichž věří, že svou koncepcí přesahují hranice klubismu a řeší globální problém personální krize české ploché dráhy. Nicméně ani jeden z nich ostatní družstva nepřijala. Výsledkem se stalo, že se Praha prozatím do extraligy nepřihlásila a řídící orgán jí dal na vyjádření o účasti čas do 15. prosince. Pavel Ondrašík, sportovní ředitel AK Markéta Praha, se magazínu speedwayA-Z svěřil, že ve hře je i možnost, že by se pražský klub vůbec poprvé historii české vyšší ligy nezúčastnil.

 

Český junior ve slovenském klubu naráží na žarnovické aspirace

Pavel  Ondrašík odcházel z pondělního jednání roztrpčený
Pavel Ondrašík odcházel z pondělního jednání roztrpčený

Počet juniorských plochodrážníků se u nás dostal na historické minimum, důsledkem čehož jsou razantní škrty v jejich šampionátech. Místo seriálu se jediný mítink družstev bude konat již počtvrté, samostatné devatenáctky přestaly existovat letos. Počet jednadvacítek vzrostl z historického minima dvou klání ročníku 2016 o jeden jediný závod. A právě junioři se stali příčinou pražské roztržky s jejich extraligovými soupeři.

„Nedohodli jsme se na extralize kvůli startu českých juniorů,“ vysvětluje Pavel Ondrašík. „Na valné hromadě se před týdnem řeklo, že chceme dělat maximum pro juniory. Všichni jsme se na tom shodli. Proto jsme dali dva návrhy.“

Speedway Club Žarnovica má tolik svých juniorů, že se musela postavit proti návrhu dalšího českého mladíka v sestavě
Speedway Club Žarnovica má tolik svých juniorů, že se musela postavit proti návrhu dalšího českého mladíka v sestavě

První z nich pracoval s povinným českým juniorem v sestavě Speedway Clubu Žarnovica. Jenže Slováci řeší paradoxně opačný problém než naše kluby. Počet jejích mladých plochodrážníků neustále roste a v zemi s jediným fungujícím plochodrážním stadiónem je obtížné upokojit jejich závodnický apetit. A česká extraliga je východiskem.

„V Žarnovici pojede slovenskej‘ junior, takže jeden českej‘ ubyde,“ obhajuje Pavel Ondrašík návrh svého klubu. „Přitom letos jeli v extralize povinně čtyři, příští rok jen tři. A nedej bože, kdyby skončil třeba Slaný. Pojedou jen dva!“

 

Dva čeští junioři v sestavě jsou přespříliš

Markéta stavěla trojici juniorů již letos, avšak novým pravidlem by si ušila i bič sama na sebe - Ondřej Smetana bude seniorem již npařesrok, Michal Škurla a Zdeněk Holub za dva roky
Markéta stavěla trojici juniorů již letos, avšak novým pravidlem by si ušila i bič sama na sebe – Ondřej Smetana bude seniorem již npařesrok, Michal Škurla a Zdeněk Holub za dva roky

Povinný český junior v sestavě nebyl pro slovenského nováčka samozřejmě akceptovatelný. „Nikdo nechce diskutovat o budoucnosti,“ uvědomuje si Pavel Ondrašík jeden z fenoménů naší diplomatické scény. „Chtěli jsme, aby to bylo zachováno i další rok. I Žarnovica deklarovala, že chce být v české extralize minimálně ještě jednu další sezónu.“

Člověk by ale musel spadnout na jednání rovnou z Marsu, aby věřil, že přidělení českého mladíka do žarnovického družstva uspěje. Pražané proto měli v rukávě další návrh. Ten vycházel z nových pravidel světového poháru družstev. V nich je náhradníkem povinně závodník mladší jednadvaceti let, přičemž návrh Markéty počítal také s dalším juniorem v základní sestavě jako doposud.

Eduard Krčmář představuje pro Milana Macha exkluzivní kombinaci juniora a extraligového esa
Eduard Krčmář představuje pro Milana Macha exkluzivní kombinaci juniora a extraligového esa

„Chtěli jsme, aby českej‘ junior byl nejen v základě, ale i na rezervě,“ přibližuje Pavel Ondrašík podstatu nápadu svého klubu. Jenže ani myšlenka proměnit náhradníka ze strategického trumfu v rukách koučů do prostředku první pomoci v případě nouze v základní čtyřce se také nesetkal s úspěchem.

Ani v tomto případě není, upřímně řečeno, divu. Pardubice a Slaný spojuje taktika silného náhradníka, ale i fakt, že českých juniorů rozhodně nemají nadbytek. Ke všemu očekávaná nabídka z východu Čech k angažmá Patrika Mikela po konci BP Teamu do Otrokovic prozatím nedorazila. Navíc kluby vesměs chtějí mít z extraligy výkladní skříň české ploché dráhy. Za současného stavu domácí juniorské scény by tato image dozajista utrpěla zjevné šrámy.

 

Verdikt přinese příští týden

Zda se extraliga na Markétu vrátí, bude zřejmě nejpozději za čtrnáct dnů
Zda se extraliga na Markétu vrátí, bude zřejmě nejpozději za čtrnáct dnů

Naše ligová historie dává za pravdu jednak táboru zastánců exkluzivity extraligy stejně jako Praze, která již předloni omezila hostování cizinců i za cenu snížení svých vlastních ambicí. Kupříkladu před dvaceti lety se dvě povinné extraligové jízdy Jiřího Hudečka prakticky nijak neprojevily na jeho kariéře, zatímco Březolupy možná stály i titul. A kdo by si při oslavách mšenského hattricku s Gregem Hancockem připouštěl úsloví, že světská sláva může jako polní tráva?  A že po pěti letech nebudou mít v městečku pod Kokořínem jako svého kmenového závodníka ani Františka Kliera s jeho žlutou stopětadvacítkou?

„Většina juniorů příští rok končí,“ připomíná Pavel Ondrašík, že kritickým věkem českého juniora již není dvaadvacet let s přechodem mezi seniory, ale patnáct s otázkou, zda vůbec začít závodit na ploché dráze. „Pokud dnes nedáme příležitost mladejm‘ klukům, nebude tady závodit už vůbec nikdo. A vidíš, jak uchopili svoje ligy v Anglii a v Polsku, kde cizinci můžou jedině nadávat. A řekl bych, že na mládež se hodně zaměřují všechny ligy nejen anglická a polská.“

Kvalitní závody potřebují pro svůj růst nejen Patrik Mikel a Michal Tomka
Kvalitní závody potřebují pro svůj růst nejen Patrik Mikel a Michal Tomka

Každopádně Markéta Praha mezi účastníky extraligy 2017 prozatím nefiguruje. „Dali jsme dva návrhy, jeden byl kompromisní,“ obhajuje Pavel Ondrašík svůj postup. „Od jednoho jsme ustoupili, OK, ať dá Žarnovica šanci svým závodníkům. A teď bychom měli zase ustoupit?! Jde nám o to, aby systém extraligy byl stabilní a jelo se aspoň dva roky bez větších změn. Naše hlavní motto do diskuse bylo, zjednodušit a zpřehlednit  extraligu pro diváky,  abychom dali více prostoru mladým a zlevnit  soutěž. Žádný z  ostatních klubů nic nepřednesl a ani nenavrhnul. Proto  jsme odcházeli   trochu znechuceni.“

Do termínu, kdy se musí v hlavním městě rozhodnout, zbývají ještě dva týdny. „Je tam i varianta, že bychom v extralize vůbec nejeli,“ neváhá Pavel Ondrašík s odpovědí na přímo položenou katastrofickou otázku. „Peníze, co dáváme do extraligy, bychom dali do závodů, které budou přinášet více možností pro mladé české závodníky. Příští tejden si v klubu sedneme a zaujmeme stanovisko.“

 

Jaký je váš názor?

Spor pražské Markéty s ostatními extraligovými hosty ohledně počtu juniorů je prozatím ve fázi, že Praha mezi účastníky vyšší divize pro rok 2017 nefiguruje. K jaké filozofii byste se přiklonili vy?

View Results

Loading ... Loading ...

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Mirek Horáček

1 komentář u „Pražané bouchli do extraligového stolu“

  1. V extralize bych juniory až tak nepreferoval. Ať jezdí junioři více a pravidelně závody Přeboru. Je mě líto poctivé snahy pořadatelů přichystat kvalitní závody, na které začínající jezdci nakonec nepřijedou, byť jsou primárně pořádány pro ně. Je málo závodníků a moc různých závodů které si termínově konkurují, to je špatně.

Komentáře nejsou povoleny.