Krušovice – 25. února
Již tradičně se ke konci února sešli členové AK Slaný se svými sponzory, příznivci a představiteli města a kraje na slavnostní schůzi v prostorách Královského pivovaru Krušovice. Přítomní kromě hodnotících zpráv klíčových postav klubu také zvolili Miroslava Fencla jako nejlepšího plošináře klubu v roce 2004. A magazín speedwayA-Z také pátral po podrobnostech o zářijovém Memoriálu Antonína Vildeho.
Petr Křikava: „Zaměřili jsme se na výchovu mladých jezdců!“
Petr Křikava, předseda AK Slaný, nejprve seznámil přítomné s ekonomickou stránkou. „Na sezónu 2005 máme rozpočet ve výši 2,6 miliónu korun,“ konstatoval. „Ze 75 procent jsme odkázáni na dotace a sponzory. V závěru roku se nám finance nedostávaly. Zpočátku sezóny se vytvářel Svaz ligových družstev. To skončilo a neměli jsme ani korunu. Proto jsme se měli problémy, abychom dokončili všechny soutěže. Ale vše se podařilo ekonomicky zajistit. Na letošek není rozpočet ještě plně pokryt, nemáme hlavního sponzora na ME dvojic. Snažíme se taky podnikat, v listopadu jsme pronajali škvárové hřiště firmě Meiler.“
Aktuálním dlouhodobým cílem klubu je vznik adekvátní domácí jezdecké základny. „Zaměřili jsme se na výchovu mladých jezdců,“ komentoval toto téma Petr Křikava. „Mám obavy, že plochá dráha je na ústupu. Jsem pamětníkem, takže vím, kolik bývalo juniorů na kvalifikacích. Stav jezdců je alarmující. A právě proto se maximálně věnujeme výchově mladých. Ve stopětadvacítkách jsme jich loni měli šest, dva letos pojedou už na půllitrech. Nastoupili jsme dobrou cestu. Během pěti, deseti let by tak ve Slaném mohla být slušná základna, abychom nebyli odkázáni na Poláky, jak je nám často vytýkáno.“
Nicméně nejen závodění je předmětem činnosti klubu, jehož letošním vrcholem je květnové semifinále mistrovství Evropy dvojic. „Po letech opět proběhla valná hromada klubu a zvolil se nový výbor,“ uvedl mimo jiné Petr Křikava. „Velký problém je s pozemkem (část stadiónu leží na pozemku soukromé osoby, které musí AK Slaný platit pronájem – pozn. redakce). V tom není nic nového. Je to neřešitelný bod a bez pomoci města, kraje a státních orgánů nejsme schopni tento problém řešit. Bolavým místem je také kvalita dráhy. Už jsme na ní začali dělat. Věřím, že do začátku sezóny se dá dohromady a bude zase stálicí jako tomu bylo v předešlých letech.“
Milan Mach: „Máme nedostatek domácích jezdců!“
Milan Mach, manažer extraligového celku, seznámil přítomné s uplynulou sezónou po sportovní stránce. „Je možno hodnotit ji jako úspěšnou,“ netajil se svým kladným názorem. „Našim jezdcům se podařilo získat dva tituly mistra republiky a navíc jeden titul vicemistra.“
Obě zlaté medaile vybojovali Slaňáci na juniorské úrovni. Miroslav Fencl v jednotlivcích a společně s Patrikem Linhartem i v družstvech.
Nicméně kýžené zlato z extraligy také loni slánský klub minulo. „Opět v uvozovkách jen druhé místo,“ komentoval účinkování svého klubu Milan Mach. „I když si myslím, že zisk titulu vicemistra v této nyní tak kvalitní a vyrovnané soutěži je stejně jako v roce 2003 nedoceněným úspěchem našeho týmu, který opět stavěl na hostujících jezdcích z Polska.“
A jaké je všeobecné shrnutí loňské sezóny očima Milana Macha? „Junioři ve svých soutěžích odvedli velmi dobré výkony,“ řekl slánský kouč. „Po zásluze tak získali tituly mistrů republiky jak v jednotlivcích, tak v družstvech. V první lize ale převládá zklamání a nevyrovnané výkony všech jezdců. Těchto závodů se zúčastňujeme hlavně proto, aby závodníci měli dostatek závodů, ale jejich přístup k této soutěži není adekvátní vloženým prostředkům. V extralize se závody nedají vyhrávat pouze se dvěma hostujícími polskými jezdci. Všichni si zaslouží naše poděkování za své výkony, i když jsme od nich v některých závodech čekali více. K bodům získaným Poláky je však nutno přidat i slušnou porci bodů od našich jezdců. A těm se to ne vždy podařilo.“
Milan Mach tak vidí šanci na zlepšení v práci s juniory. „Opět se tak ukazuje, že máme nedostatek kvalitních domácích jezdců. Těm současným tudíž chybí zdravá konkurence, která by je donutila na sobě více pracovat. Na výchovu mladých, perspektivních jezdců se budeme muset v tomto roce zvláš zaměřit, abychom z našich nadějných mladíků vychovali co nejdříve juniorské závodníky.“
Miroslav Fencl: „Slaňák by měl ve Slaném vítězit!“
Jedním ze zlatých hřebů večera se stala anketa Plošinář AK Slaný v roce 2004. Všichni přítomní dostali hlasovací lístek s dvanácti jmény slánských závodníků a měli určit své favority.
Anketa se stala jednoznačnou záležitostí Miroslava Fencla. Nasbíral téměř jednou tolik hlasů jako druhý v pořadí, Polák Sebastian Ulamek. Třetí byl Wieslaw Jagus, což svědčí o jeho ohromné popularitě. V loňské sezóně totiž oblékl slánskou vestu pouze jedenkrát. Více než dvacet hlasů dostal ještě Patrik Linhart, zatímco zbývající plošináři bodovali spíše sporadicky.
„Jsem rád, že jsem vyhrál,“ řekl magazínu speedwayA-Z Miroslav Fencl. „Bylo to fakt pěkný. Jsem Slaňák a Slaňák by měl na slánským setkání zvítězit. To by tak mělo prostě bejt.“
Kromě ocenění klubového závodníka roku, které bude vyhlášeno během některého slánského závodu před publikem, si Miroslav Fencl odnesl dva další poháry. Věnoval je starosta královského města Slaný za dva mistrovské tituly. Jeden pohár od stejného donátora dostal také jeho kolega z vítězného juniorského družstva Patrik Linhart. Ten se však stal jednou z obětí chřipkové epidemie a tak jej při přebírání musel zastoupit jeho otec Aleš.
Antonín Vilde: „Byla by ostuda ten závod neudělat!“
Letos v září se po bezmála třicetileté pauze znovu uskuteční Memoriál Antonína Vildeho. „Myšlenka vznikla v červnu na juniorském šampionátu v Pardubicích,“ vysvětlil motivy Antonín Vilde, šéf propagace AK Slaný a syn závodníka, jenž zemřel roku 1963 na následky pádu při posledním ročníku Zlaté přilby na travnaté dráze dostihového závodiště. „Míla Verner mě tam seznámil s panem Šmídou. Došla řeč i na mého tátu. Pak jsem čekal v nemocnici s Alešem Linhartem na Patrika a měl spoustu času na přemýšlení.“
A myšlenka začala postupně dozrávat. „Táta by měl letos sedmdesát,“ popisoval Antonín Vilde. „Řekl jsem si, že by bylo ostuda, kdybych ten závod neudělal. Znám se s Jirkou Beránkem z firmy Protec. Přišel jsem za ním, jak by to viděl. On mi řekl, a to připravím. Když jsem to měl finančně pokryté, přednesl jsem to v klubu. A pánové František Moulis, Petr Křikava, Petr Pospíchal a Milan Mach mi vyšli vstříc.“
Na světě je už také koncepce zářijového závodu. „V sedmdesátých letech to býval závod dvojic,“ řekl Antonín Vilde. „A já jsem chtěl, aby to letos bylo taky tak. Nastoupí Protec team, AK Slaný, AK Divišov a Rimini Speedway Team. Dříve do Slanýho jezdili Němci, takže letos přijede dvojice MSC Míšeň. A jeden pár bude polský. Sedmá dvojice je zatím otevřená.“
Kromě toho bude zajištěn i bohatý doprovodný program. „Pojedou i sajdkáry,“ líčil Antonín Vilde. „Ve Slaným jezdily už v padesátých letech a tak jsme pozvali sajdkárkrosové posádky z Ředhoště. Plánuje se také závod veteránů, kteří v minulosti v československé ploché dráze něco znamenali. Účast přislíbili starší jezdci Slaného Václav Buranda, Josef Rybář, Jan Klokočka a Ladislav Hradecký (o něm se říká, že si už připravuje motorku – pozn. redakce). Vzhledem ke vztahům s firmou Protec se objeví také Zdeněk Schneiderwind.“
Foto: Pavel Fišer
Výsledky ankety Plošinář AK Slaný v roce 2004:
1. Miroslav Fencl | 56 |
2. Sebastian Ulamek | 29 |
3. Wieslaw Jagus | 27 |
4. Patrik Linhart | 23 |
5. Mariusz Puszakowski | 14 |
6. Tomasz Bajerski | 12 |
7. Rafal Osumek | 8 |
8. Jan Hlačina | 7 |
9. Jiří Štancl | 6 |
10. Adrian Miedzinski | 3 |
11. Robert Král | 1 |
12. Martin Málek | 1 |
Svůj názor na výsledky mohou čtenáři magazínu speedwayA-Z vyjádřit v naší nové anketě.