Předválečné Československo příliš nezaostávalo v otázce závodů sajdkár za ostatními vyspělými motoristickými zeměmi. Nicméně po válce se motocykly přestaly objevovat nejprve na plochých drahách a v šedesátých letech zapěly rovněž svou labutí píseň také na silnici. Největší tradici má na našem území sajdkárkros, v posledních letech zažily jejich oživení silniční závody na přírodních okruzích.
V ploché dráze jde spíše o výjimku. Naposledy mohli umění řidičů i ekvilibristikou akrobacii pasažérů obdivovat před čtyřmi lety diváci Memoriálu Jiřího Hurycha v Chabařovicích. Atraktivitu sajdkár si přitom uvědomil i Ronny Weis, když na poslední díl své šroubkařské série Drift-on-Ice v Drážďanech pozval posádky z Anglie.
Ty ovšem pilotovaly stroje s motory o obsahu tisíc kubíků. Klasické plochodrážní sajdkáry, jejichž závody jsou běžné hlavně v Německu, Nizozemí či Francii používají stejné motory jako sólo motocykly. Vrcholem je evropský šampionát, jehož finále vidělo na sklonku minulého měsíce dva tisíce diváků v nizozemském Vriesu.
Atraktivní podívaná se šesti stroji na startu každé z rozjížděk vyvrcholila finálovou jízdou, jejíž neregulérní start se musel opakovat. Titul nakonec získal domácí William Matthijssen, na jehož vozíku vyvažovala Sandra Mollema. Stupně vítězů doplnily německé posádky Markus Venus/Markus Heiss a Markus Brandhofer/Michael Zapf.
Doplňkový závod ovládl Mark Helmhout, jenž ve finále za sebou nechal hvězdy typu Dirka Fabrieka, Stephanna Katta či Andy Appletona. Není rozhodně bez zajímavosti, že v závodě startoval spolu se svým tchánem Sjoerdem Rozenbergem.
Právě on jej předloni poprvé přivedl do Čech, když spolu absolvovali Veterán kemp ve Svitavách. Mark Helmhout tehdy raději své jméno psal pořadatelům do programu sám, nicméně po letošním Prague Open či juniorském šampionátu není našim fanouškům rozhodně neznámý. Není vyloučeno, že si příští rok požádá o licenci AČR. Potenciál českého termínového kalendáře pro jeho další jezdecký rozvoj je evidentně nabíledni.
Foto: tiskový servis FIM Europe, Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Mirek Horáček