Plzeň – 16. dubna
Personální slupka české ploché dráhy je hodně křehká. Stačí pár ťukanců navíc a může se zkomplikovat pozice celého družstva. Přesně to se stalo koaličnímu BP Teamu ve spojení s Janem Holubem a Martinem Málkem při dnešní extraligové ouvertuře. Start Rakušana Fritze Wallnera byl proto nutností. Slaný musí počítat s cizincem u existenčních důvodů, zatímco Pardubice alespoň na prahu letošní kampaně sledují pražskou linii ryze české sestavy.
BP Team – dva citelné personální škrty
„To je paráda,“ hořkým hlasem komentuje koaliční sestavu Leopold Klíma, plzeňský předseda. „Honza Holub prej‘ toho nechal, Martinu Málkovi se vdává sestra. Je to škoda, zrovna když se extraliga jede u nás.“
Navzdory původním plánům museli Plzeňané žhavit rakouskou telefonní linku. V sestavě je poprvé Radek Podhadský, bývalý flat trackista, který loni začal závodit na ploché dráze. Po bezmála roční pauze se do sedla vrací Martin Gavenda, jehož přestup z Prahy do Březolup byl finalizován. Juniorem celku bude Patrik Mikel, zatímco náhradnickou pětku poveze Michael Hádek.
„Uvidíme, jak se to rozjede,“ medituje Leopold Klíma na koaličními vyhlídkami během prvního závodu. „Je to první závod. Jsme oslabený, moc si od toho neslibuju…“
Vedle nižších ambicí, které přece jenom personální změny v sestavě provází, trápí plzeňské pořadatele i chmurná předpověď. „Ve středu tady spadlo strašný množství vody,“ povzdechne si Leopold Klíma. „Ve čtvrtek se dralo ven sluníčko, včera ráno jsme se vrátili mokrý. Ale mluvil jsem s vedoucím tratě a říkal, že je to dobrý.“
Sestava: 1 Martin Gavenda, 2 Patrik Mikel, 3 Radek Podhadský, 4 Fritz Wallner (A), 5 Michael Hádek
Markéta Praha – kouč v zastoupení
Jedním z bodů tiskové konference pražské Markéty před Prague Open bylo dopsání Nickiho Pedersena na extraligovou soupisku. Nicméně v posledních letech se Pražané vrací ke své tradiční koncepci výběru složeného výhradně z vlastních odchovanců, takže se slavného Dána zřejmě můžeme dočkat jen při květnové extralize, která v české metropoli předchází české velké ceně.
„Měli bychom se zaměřit na naše závodníky a to i v ostatních klubech,“ komentuje toto téma Tomáš Topinka. Sám má rozhodně, kam sáhnout. Sílu jeho klubu rozhodně absence zahraniční posily nezmenšuje. A to tím spíše, že pardubická esa může vyložit trumfy stejného kalibru a v otázce českých juniorů překoná kohokoliv.
„Máme otazník u Zdeňka Holuba,“ odmítá ovšem pražský kouč strkat hlavu vysoko do oblak. „Necejtí se ještě fit. Nevím, jak pojede, proto je na juniorským čísle Smeták.“
Ačkoliv Tomáš Topinka již mnohokrát prokázal své manažerské schopnosti, dnes o tom bude muset přesvědčit nejen vedení pražského klubu, ale především svého profesora na univerzitě. „V Plzni nebudu, bude koučovat Zdeněk Schneiderwind,“ říká. „Ve škole máme testy z managementu, musím na nich být. Hlásí, že bude pršet, snad to neodplave…“
Sestava: 1 Michal Škurla, 2 Zdeněk Holub, 3 Matěj Kůs, 4 Ondřej Smetana, 5 Josef Franc
Slaný – vabank na dvě opory
Jezdit se čtyřmi muži v sestavě si Milan Mach vyzkoušel už loni, když se Roman Čejka rozhodl po letních prázdninách dočasně přerušit kariéru. Se silnou pětkou nešlo o podnik předem odsouzený k nezdaru. A Slaný se zapojil do boje o stříbro a vyhrál poslední závod ve Slaném. Byť se titulu vicemistra nedočkal, nahromadil větší skóre než Pražané, za nimiž zaostal o jediný tabulkový bod.
„Nic jinýho nemám,“ reaguje Milan Mach na dotaz, proč se historie čtyř slánských borců v družstvu opakuje o letos zjara. „Roman Čejka nezávodí, Honza Jaroš zatím není připravenej‘ a na Petra Babičku a Patrika Linharta se chci podívat o tréninku.“
Dvěma pilíři slánského družstva budou Eduard Krčmář a Jakub Jamrog, přičemž jejich startovní čísla jsou logická. První z nich nemůže být jinde než na postu juniora s licencí AČR, takže na Poláka zbyla náhradnická pětka. V základní sestavě jsou ještě Piotr Dziatkowiak a Michal Dudek, trojka zůstává volná.
„Mám dva závodníky,“ přemítá Milan Mach o svých ambicích a jedním dechem vysvětluje, proč do Plzně povolal právě Jakuba Jamroga. „Je to správná volba, je šikulka, myslím, že pojede všude. Bojovnej‘ jezdec, co se hodí do mančaftu.“
Sestava: 1 Eduard Krčmář, 2 Piotr Dziatkowiak (PL – ACCR), 3 neobsazeno, 4 Michal Dudek, 5 Jakub Jamrog (PL)
Pardubice – s pěticí vlastních závodníků
Pardubická soupiska je v zásadě shodná s loňským rokem, ale v týmotvorbě pro extraligový úvod sehrály svou roli dva faktory. Poté, co si Březolupy stáhly Patrika Mikela do koaličního BP Teamu, osaměl na pozici juniora Josef Novák, protože Dušan Hlaváček oslaví své patnáctiny až v červnu. A zatímco před rokem pomáhal budovat silně opevněné předpolí pro mistrovský titul jeden cizinec, do Plzně přijedou jen samí Češi.
„Zatím jsme se domluvili, že začneme s našimi,“ vysvětluje Lubomír Vozár odklon od koncepce, která v loňské sezóně přece jen vedla k zisku titulu. „A pak uvidíme, jak to půjde.“
Jenže parta s bílými koníky na vestách dokázala vyhrávat i bez Martina Vaculíka a Mateje Žagara v sestavě. „Praha není špatná,“ odmítá se Lubomír Vozár dle svého dobrého zvyku automaticky stylizovat do role suveréna. „Slaný jede s Edou a Polákem, domácí nemají Málka a Holuba. Ale Praha je silná a my nemáme takový juniory, to je znát.“
Pardubický kouč se mnohokrát přesvědčil, že předjímat vývoj na ploché dráze je kromobyčejně ošidné, a nemá ani jistotu, zda zítra na Borech půjde na nástup také on. „Marodím,“ vysvětlil magazínu speedwayA-Z včera odpoledne. „Skolila mě chřipka, ještě nevím, jestli pojedu, chtěl bych, ale uvidíme…“
Sestava: 1 Aleš Dryml, 2 Tomáš Suchánek, 3 Josef Novák, 4 Hynek Štichauer, 5 Václav Milík
Slečna Alena vyhrála nad extraligou v Kopřivnici
Vynechat závod kvůli svatbě není v ploché dráze zase tak exotická událost. V souvislosti s Plzní může za příklad posloužit Patrik Mikel, jenž loni nepřijel na juniorku na Bory, protože se ve stejný den vdávala jeho starší sestra Ilona. A příklad z extraligy?
Ve středu 17. května 1972 se v Kopřivnici jelo třetí kolo tehdejší vyšší československé ligy. Jenže ve stejný den se ženil Jiří Štancl. Z vedení Rudé hvězdy sice padly návrh, že by jeho snoubence měl navléknout zlatý prsten někdo jiný. Avšak slečna Alena razantně odmítla stát se paní Štanclovou při obřadu s cizím člověkem zastupujícím jejího milého.
Pražany ovšem absence Jiřího Štancla na severu Moravy nepřipravila o hattrick třetího vítězství v řadě. Náhradník Zbyněk Novotný vůbec nemusel vyjíždět na ovál, protože sestava Milan Špinka, bratři Václav a Jan Vernerovi a Petr Ondrašík deklasovali Slaný o dvanáct, Pardubice o čtyřiadvacet a domácí Kopřivnici dokonce o osmadvacet bodů.
Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Mirek Horáček
Vůbec není veselé čtení o naši ploché dráze. Nerozumím proč se jezdí extraliga a 1. liga, když už roky na to nejsou jezdci. Organizace soutěží by měla odpovídat velikosti jezdecké základny. To zase pojedou titíž jezdci i extraligu i 1. ligu a kluby si budou navzájem vypomáhat jezdci aby vůbec měl kdo jet, přičemž mnohdy ani tak nebude naplněna startovní listina týmu ? A extraligu pojede z našich úplně každý kdo má plochodrážní motorku a udrží se na ní a proti nim pojdou zahraniční posily, většinou plochodrážní světová esa ? To přeci nedává žádný sportovní smysl. Plochou dráhu mám rád, ale za takové situace mě jako diváka nepřitahuje. Obzvláště když ještě musím za závody cestovat 100 až 200 km na nejbližší stadion a do poslední chvíle nevím, jestli závod nesmete nějaká dešťová přívalová vlna, jak bývá poslední dobou časté ( za déšť samozřejmě nikdo nemůže, ale za informovanost v předstihu před závodem zda se pojede ano).