Crump znovu zvítězil a jde hodně tvrdě za titulem, jeho náskok je obrovský

Lonigo – 29. července
V italském Lonigu se v sobotu odehrála další bitva o titul nejvyšší o titul mistra světa. V té době panovalo na evropském kontinentu obrovské horko a tak se není co divit, že pořadatelé kropili dráhu jak o život, až se jim v poslední zatáčce před cílem podařilo vytvořit mohutnou louži, která dělala jezdcům ze začátku poměrně veliké problémy. Kdo nejel jako první, v cíli nebyl téměř k poznání.

Na startu závodu nechyběla žádná esa, krom toho nejvyššího z loňského roku Tonyho Rickardssona, který měl zdravotní problémy a lékaři mu start v GP nedoporučili. Hned v úvodní jízdě předvedl mladý Antonio Lindbäck jak nemá vypadat start. Byl zřejmě příliš nabuzen na závody a tak nepočkal až vyletí páska nahoru, pustil spojku, motocykl se mu postavil na zadní kolo, předním kolem zachytil pásku a sám se ocitl ve velice nepěkném pádu na zádech. Naštěstí ho stroj nezasáhl a tak odcupital do depa po svých s vidinou vyloučení, která byla samozřejmě potvrzena rozhodčím.

Domácí fandové tak měli možnost hned v první jízdě vidět svého jezdce, který Lindbäcka na startu vystřídal. Byl jím Daniele Tessari, který měl za soupeře zdatné borce Golloba, Hancocka a Richardsona. Celá jízda byla velice pěkná, dramatická až do konce. Po startu se do čela dostal Gollob, na rovince jej však dojel jak Hancock tak i Richardson a všichni tři aktéři jeli těsně vedle sebe, až ve druhé zatáčce se dopředu dostal Hancock, který využil vnitřní okraj dráhy a jak Golloba tak i Richardsona podjel.

Jenže přišla opět rovinka a ta rozhodla, že rychlejší motocykl má Richardson, který se usídlil na prvním místě. Pak došlo k přetahované mezi Gollobem a Hancockem, jednou byl na druhém místě ten, podruhé ten druhý. Nakonec se ze dvou bodů radoval Gollob. Zvítězil tedy Richardson před Gollobem, třetí dojel Hancock a čtvrtý do počtu byl Tessari, ani ten se však nevzdal bez boje a v jednu chvíli dokonce bral na Hancocka bod.

Jason Crump přijel do Itálie se zraněným kotníkem a bylo zřejmé, že svoji levou nohu bude hodně šetřit. Předvedl se ve třetí jízdě, kterou vyhrál a dokázal si, že i se zraněním může v pohodě závodit. Za Tonyho Rickardssona naskočil do závodu Hans N. Andersen a ve čtvrté jízdě předvedl nádherný souboj s Nicki Pedersenem, když Nicki celý závod vedl, ale mladý Dán ho těsně před cílem předjel a sebral mu tři body. V té chvíli ještě netušil, že vyhraje celou základní část a bude to právě on, který si jako první bude vybírat dráhu do semifinále.

V osmé jízdě se postavili na start Richardson, Adams, Hampel a Nicki Pedersen. Nejlepší start měl Richardson, jenže okraj dráhy ho rozhodil motocykl se mu narovnal a poslal ho až na čtvrté místo, toho okamžitě využil Pedersen a začal se rvát o první příčku s Adamsem. Nakonec ale veškeré útoky ze strany Australana odrazil a v jízdě zvítězil. Adams byl druhý, třetí Hampel a Richardson dojel do cíle s velikou ztrátou.

Jízda s číslem čtrnáct a v ní tito jezdci. Hancock, Andersen, Adams a Iversen. Jako první se vrhl do závodu Hancock a ihned si vytvořil náskok před druhým Andersenem. Po prvním kole se pořadí ustálilo a do cíle přijeli jezdci v pořadí Hancock, Andersen, Adams a Iversen.

1. semifinále
První losuje Andersen, který v základní části zvítězil o jeden bod před Crumpem a získal čtrnáct bodů. Bere si první dráhu. Druhý losuje Žagar a sahá po čtvrté dráze, třetí přistupuje k pultíku Nicholls a vybírá mezi druhou a třetí dráhou, nakonec se rozhodne pro třetí. Druhá dráha zbyla na Hancocka.

Všichni čtyři jezdci se po startu doslova natlačí k postraní čáře a jen těžko se dá odhadovat, kdo z této tlačenice bude jako první na rovince. V tomto souboji je tam první Hancock za ním je Andersen a tvrdý boj se odehrává mezi Žagarem a Nichollsem.

Nicholls ve třetím kole pošle Žagara k zemi, ten i přestože byl jasně do prken poslán Nichollsovým zadním kolem je z jízdy vyloučen. Žagar se marně telefonicky domáhá změny rozhodnutí, verdikt je stanoven, jízda se bude opakovat pouze se třemi jezdci. Na tu bohužel nejvíce doplatí Hancock, který špatně odstartuje dostane se na třetí příčku, která znamená stop v závodě. Jízdu vyhrává Andersen před Nichollsem a tito dva se spolu sejdou ve finále.

2. semifinále
S červeným povlakem na hlavě si k startovacímu zařízení postaví svůj motocykl Crump, s modrým Nicki Pedersen, s bílým Adams a se žlutým Bjarne Pedersen. Australsko-dánské drama o postup do finále. Já na bráchu brácha na mě.

Zřejmě domluvená taktika, jenže pouze na jedné straně a to na straně Austrálie. Dopředu jde Adams za ním hlídkuje Crump, jenže Nicki se nechce dát a dává Crumpovi co proto. Crump má co dělat, aby útoky Pedersena odvrátil. Ve třetím kole se zdá, že to přehnal a Nickiho téměř pošle k zemi, ten má co dělat, aby to ustál, kdyby spadl, možná by se Crump do finále nedostal, jenže to se nestalo a tak oba „bráchové“ jdou do finále spolu. Dánové mohou balit.


Finále
Od vnitřní dráhy Andersen, Nicholls, Crump a Adams. Andersen po vnitřní dráze jede jako první za ním se tlačí Crump s Nichollsenem, celou čtyřku uzavírá Adams. Crump zkouší předjet Andersena vnějškem, ale to se mu nedaří, znovu tedy sjíždí k vnitřnímu okraji dráhy doslova se na namáčkne na Andersena a zespodu ho odtlačí, ten je nucen najet větší oblouk, tím se pod něho dostává nejen Crump, ale i Nicholls.

Adams se ještě snaží třetího Andersena předjet, ale čtyři kola mu na to nestačí. Opět jak jsme si letos již pomalu zvykli vítězí Crump a připisuje si dalších 25 bodů. Nejlepším letošním výsledkem se blýskl Nicholls, který si dojel pro druhé místo, bronz zbyl na Andersena, který skvěle zastoupil Tonyho Rickardssona.

Co k tomu dodat, Crump se rozhodl být letos králem plošinářů a jak to tak vypadá mohl by se jím stát již v příštím závodě v Mallile. A když ne tam, tak možná v Praze, každopádně ale je jasné, že dohnat jeho náskok půjde ostatním jen velmi těžko.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)