Przemyslaw Pawlicki sehrál roli suveréna

 Praha – 21. září
Když jej vnějškem první zatáčky v rozjížďce s číslem osm objel Renat Gafurov, dočkal se Przemyslaw Pawlicki v dnešním sedmačtyřicátém ročníku Memoriálu Luboše Tomíčka první porážky. A jak se nakonec večer měnil v noc, ukázalo se, že šlo zároveň o prohru poslední. Polský závodník nakonec ovládl i finále a vyskočil si na nejvyšší stupínek závodu, který se vyznačoval neuvěřitelnou vyrovnaností. Vždyť deset bodů ze základní části stačily Renatu Gafurovovi, aby skončil druhý před Nickim Pedersenem, zatímco stejný zisk nechal Juricu Pavlice až na osmé příčce! Nejlepší z našich byl Václav Milík, který zopakoval svou loňskou čtvrtou pozici.

Renat Gafurov, Przemyslaw Pawlicki a Nicki Pedersen na stupních vítězů
Renat Gafurov, Przemyslaw Pawlicki a Nicki Pedersen na stupních vítězů

Davy u pokladen

Pavel Kuchař a Michal Baštecký na propagačním stánku Shupa
Pavel Kuchař a Michal Baštecký na propagačním stánku Shupa

Tradiční, netradiční. Tato přídavná jména se v souvislosti s letošním sedmačtyřicátým Memoriálem Luboše Tomíčka skloňovala především v otázce termínů. Pražský závod se vcelku logicky opět zařadil na večer po Zlaté přilbě v Pardubicích, kterou její pořadatelé nasměrovali za polovinu září.

Michal Škurla (modrá) si neváhal vyšlápnout na Bena Barkera (bílá) a Václava Milíka (červená)
Michal Škurla (modrá) si neváhal vyšlápnout na Bena Barkera (bílá) a Václava Milíka (červená)

Ať tak či onak, každopádně slavnostní nástup měl aranžmá, jaké jsme na Markétě doposud nezažili. Závodníci nevyšli z depa na ovál, avšak vydali se z hlavního vstupu směrem k bufetu a odsud zmizeli v útrobách budovy s hlavní tribunou.

Partryk Dudek vyhrál až rozjížďku s číslem pět
Partryk Dudek vyhrál až rozjížďku s číslem pět

Mechanici přistavili jejich motocykly do prostoru startu a cíle. A oni k nim sešli z ochozů, aby byli představeni divákům jako vždy na ovále. Hodinky ukazovaly něco po čtvrt na osm a pokladny ještě nestačily odbavit nápor lidí dychtivých po vstupenkách. A tak se ke slovu dostaly opět stopětadvacítky ve své neplánované druhé ukázkové jízdě.

Zdeněk Holub (modrí) versus Nicki Pedersen
Zdeněk Holub (modrí) versus Nicki Pedersen

A pak již konečně odstartoval vlastní závod! Nicki Pedersen v první jízdě pekelně rychle odstartoval, avšak Miroslav Topinka jeho manévr viděl jako letmý start. Napodruhé byl rychlejší Rohan Tungate. Dánovi nezbylo než útočit, stejně vytrvale jako marně. Patryk Dudek, který se včera mohl vracet o zlatou přilbu a nový motocykl Jawa bohatší, musel vzít zavděk bodem, Josef Franc po úspěšném dlouhodrážním víkendem ani tím.

Renat Gafurov - na snímku před Patrykem Dudkem a Martinem Vaculíkem - v této chvíli netušil, že právě vyhraje dnes naposledy
Renat Gafurov – na snímku před Patrykem Dudkem a Martinem Vaculíkem – v této chvíli netušil, že právě vyhraje dnes naposledy

Mítink však produkoval další a další nečekaná překvapení. Martin Vaculík se v rozjížďce s číslem tři ocitl polapený v pásce. Stejný osud vzápětí postihl i Ondřeje Smetanu, který slovenské eso přijel z pozice náhradníka zastoupit. Václav Milík vyslal k věži rozhodčího výmluvné gesto, co si myslí o tom, jak dlouho zůstává páska dole.

Stopětadvacítky prošpikovaly celý závod - zleva Pavel Kuchař, Václav Kvěch a Jan Kvěch
Stopětadvacítky prošpikovaly celý závod – zleva Pavel Kuchař, Václav Kvěch a Jan Kvěch

Když už konečně bílý tkaloun vystřelil k potemnělému pražskému nebi, nejlépe odstartoval Michal Škurla. Druhý rezervista zaskakující za toho prvního a potažmo i Martina Vaculíka vydržel na čele jen pár metrů, než jej předčil Ben Barker. Avšak Václav Milík, jenž měl spoustu práce s Martinem Smolinskim, se před něho posunul až v poslední zatáčce.

 

Roztržený pytel s desítkami

Martin Vaculík - na snímku v souboji s Norbertem Magosim (červená) - závod nedokončil
Martin Vaculík – na snímku v souboji s Norbertem Magosim (červená) – závod nedokončil

Po třech sériích si punc neporazitelnosti udržel pouze Renat Gafurov. Ve čtvrté jízdě objel v prvním oblouku Matěje Kůse, v šesté to samé provedl Przemyslawu Pawlickemu a v deváté triumfoval stylem start – cíl před Patrykem Dudkem. Jen o bod za ruským suverénem zaostávali Przemyslaw Pawlicki a Václav Milík.

Václav Milík (bílá) se probíjí do čela před Jacoba Thorssela
Václav Milík (bílá) se probíjí do čela před Jacoba Thorssela

Pardubičan třímal vlajku s českou trikolórou nejvýše, když po úvodní prohře triumfy v rozjížďkách s čísly šest a dvanáct položil základ pro svůj finálový postup. V obou případech se mu do cesty postavili Pražané. Nejprve Matěj Kůs, který však musel sám spíše odrážet Rohana Tungate v prvním oblouku, než se sápat po vedení Václava Milíka. Vzápětí se Josef Franc před něho skutečně dostal. Jenže Václav Milík protáhnul nájezd do druhé zatáčky a vyhnal pražského nájezdníka málem až mezi diváky.

Spanilá jízda motocyklů ESO a Jawa nadchla všechny
Spanilá jízda motocyklů ESO a Jawa nadchla všechny

Šanci na postup si udržoval i Matěj Kůs, který vinou zranění krku z britské Premier League definitivně potvrdil svůj start až v pátek. Ovšem v rozjížďce jedenáct své dosavadní čtyři body za dvě druhá místa za Renatem Gafruovem a Václavem Milíkem nerozšířil. Zatímco se Przemyslaw Pawlicki vracel na vítěznou dráhu, pražského závodníka v úvodním výjezdu tvrdě odstavil Nicki Pedersen, jenž posléze spodní stranou druhé zatáčky ve třetím okruhu přelstil druhého Bena Barkera.

Przemyslaw Pawlicki míří v sedmnácté jízdě k vítězství před Patrykem Dudkem, Václavem Milíkem a Zdeňkem Holubem
Przemyslaw Pawlicki míří v sedmnácté jízdě k vítězství před Patrykem Dudkem, Václavem Milíkem a Zdeňkem Holubem

Po přestávce vyplněné spanilou jízdou motocyklů ESO a Jawa Martin Smolinski takřka celé kolo předjížděl Patryka Dudka. Matěj Kůs byl třetí, avšak v rozjížďce s číslem dvacet se dočkal aplausu tribun. Nepustil před sebe Josefa France, který však ve druhém kole zůstal stát s poruchou na svém motocyklu. Osm bodů tentokrát stačilo jen na desáté místo. Avšak mít jich o tři více, finálový postup by Matěje Kůse neminul.

Matěj Kůs měl finále na dohled
Matěj Kůs měl finále na dohled

Ještě hlouběji ve výsledkové listině skončil Josef Franc, ale i Martin Vaculík, jenž závod nedokončil. Stejně si počínal Eduard Krčmář, na němž i Zdeňku Holubovi byly znát tři dny ostrého závodění v Pardubicích. Vždyť pražský junior k postavení nejlepšího Čecha Zlaté přilby musel nastoupit hned k deseti jízdám!

A je tady finále!
A je tady finále!

Do rozhodující jízdy spěl jednoznačně pouze Przemyslaw Pawlicki, jenž už po své prohře s Renatem Gafurovem nezaváhal. Namále měl i Nicki Pedersen. Poté, co se na startu rozjížďky s číslem devatenáct zahrabal na startovním roštu, skončil s jedenácti body. Když už jsme v úvodu omílali, co je v souvislosti s Tomíčkovým memoriálem tradiční, nemůžeme opomenout jeden faktor, jenž k závodu patří stejně neodmyslitelně jako závěrečný velký ohňostroj.

Przemyslaw Pawlicki slaví triumf
Przemyslaw Pawlicki slaví triumf

A tím je vyrovnanost! Ještě v nájezdu do první zatáčky sedmnácté jízdy se Przemyslaw Pawlicki prodral před Patryka Dudka, který skončil své putování základní části s deseti body. Stejně tak Václav Milík, jenž dovezl druhou jedničku v řadě. A vzápětí nejen vítězný Rohan Tungate, ale i Renat Gafurov. Jeho triumfální sérii utnul v patnácté jízdě porouchaný stroj a Rus v sedle náhradního nestačil na druhého Bena Barkera.

Václav Milík stále čeká na pódium při Tomíčkově memoriálu
Václav Milík stále čeká na pódium při Tomíčkově memoriálu

S desítkami se zkrátka a dobře roztrhl pytel. V rozjížďce s číslem devatenáct této hranice dosáhl vítězný Martin Smolinski. A po odstoupení Josefa France z druhé příčky dvacáté jízdy také Jurica Pavlic. Jemu však pět druhých míst stačilo jen na závěrečné osmé místo, avšak Renat Gafurov se s deseti body postavil na druhou příčku pódia.

Vedle Chorvata nestačilo deset bodů na finále ani Patryku Dudkovi, ani Rohanu Tungatemu, zato Renat Gafurov ve finále nestačil jen na létajícího Przemyslawa Pawlickeho. Nickiho Pedersena, na něhož se nebál vyšlápnout si Václav Milík, ovšem uhlídal za svými zády.

Finále: Przemyslaw Pawlicki (modrá) letí před Václava Milíka (zelená), Martina Smolinskeho (žlutá), Nicki Pedersena (bílá) a Renata Gafurova (červená)
Finále: Przemyslaw Pawlicki (modrá) letí před Václava Milíka (zelená), Martina Smolinskeho (žlutá), Nicki Pedersena (bílá) a Renata Gafurova (červená)

47. Memoriál Luboše Tomíčka:

FIN
1. Przemyslaw Pawlicki, PL 3 2 3 3 3 14 1.
2. Renat Gafurov, RUS 3 3 3 E 1 10 2.
3. Nicki Pedersen, DK 2 3 2 3 1 11 3.
4. Václav Milík, CZ 2 3 3 1 1 10 4.
5. Martin Smolinski, D 0 1 3 3 3 10 5.
6. Rohan Tungate, AUS 3 1 1 2 3 10
7. Patryk Dudek, PL 1 3 2 2 2 10
8. Jurica Pavlic, CRO 2 2 2 2 2 10
9. Ben Barker, GB 3 0 1 3 2 9
10. Matěj Kůs. CZ 2 2 0 1 3 8
11. Jacob Thorssel, S 1 1 1 1 2 6
12. Josef Franc, CZ 0 0 2 2 E 4
13. Martin Vaculík, SK T 2 1 R – 3
14. Michal Škurla, CZ (res) 1 1 2
15. Zdeněk Holub, CZ 0 1 E 0 0 1
16. Eduard Krčmář, CZ 1 0 0 0 – 1
17. Norbert Magosi, H 0 R 0 1 0 1
18. Ondřej Smetana, CZ (res) T 0 0
Przemyslaw Pawlicki oslavuje svůj triumf
Przemyslaw Pawlicki oslavuje svůj triumf

Vložené ukázkové jízdy 125 ccm:

I Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Lukáš Vinter, Pavel Kuchař, Michal Baštecký; Václav Kvěch F
II Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Václav Kvěch, Lukáš Vinter, Pavel Kuchař, Michal Baštecký
III Jan Kvěch, Václav Kvěch, Lukáš Vinter, Petr Chlupáč, Pavel Kuchař, Michal Baštecký
IV Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Václav Kvěch, Michal Baštecký; Pavel Kuchař F, Lukáš Vinter F
Kolibříci dostali čtyři možnosti ukázat se před natřískanými ochozy -
Kolibříci dostali čtyři možnosti ukázat se před natřískanými ochozy – zleva Petr Chlupáč, Michal Baštecký, Lukáš Vinter, Jan Kvěch, Pavel Kuchař a Václav Kvěch

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Mirek Horáček

Bohatý doprovodný program zahrnoval taktéž ukázku repliky parního motocyklu podle Američana Sylvestra Ropera z roku 1894
Bohatý doprovodný program zahrnoval taktéž ukázku repliky parního motocyklu podle Američana Sylvestra Ropera z roku 1894

2 komentáře u „Przemyslaw Pawlicki sehrál roli suveréna“

  1. Vítěz ZP nezklamal. Na úplně jiné dráze předvedl kvalitní výkon. Jeho bodové zisky mi však připomínají mé hodnocení v dobách školní docházky.

  2. Vašek Milík uspěl po nevydařených závodech v Polsku. ZP kvůli Polsku nejel a povzbuzením pro něho (pro příště) může být, že v ZP byli na bedně jezdci jeho výkonnosti. Kuriozitou je, že poslední dobou se z jeho pardubického kolegy Hynka Štichauera při jízdách stává drsný ranař.

Komentáře nejsou povoleny.