Smůla dráždila Bruna Belana bosou nohou

Skončil úterní přebor v Praze. On skončil pátý. Na stupně vítězů neměl daleko. Popravdě, kdyby se na konci jeho skóre blbě netlemila tlustá nula, měl by je. Ale na kdyby se plochá dráha nejezdí. Zítra v Pardubicích to bude lepší. Optimismus je úžasná věc. Kdo by se na názor ptal paní Smůly. Bruno Belan rozhodně ne.

 

I takhle se někdy vrací závodník domů… | foto Rudolf Belan

Volant jeho dodávky po hradecké dálnici držel jeho tatínek Rudolf. Odbočili na Lázně Bohdaneč. A nic. Doslova a do písmene. Čerpadlo si pro svůj odchod ze světa vezdejšího doopravdy nemohlo vybrat příhodnější chvíli.

Plochodrážní rodina v Čechách dost možná není tak velká jako v jiných motoristických disciplínách. Srdečností ale oplývá jako medem a strdím, jak by napsal klasik ve své pověsti.

Slánská dvojice za chvíli jela dál. O pohon se postaral pražský vůz s Danielem Klímou a Jaroslavem Vaníčkem. Lano bylo krátké a Rudolf Belan často brzdil i ušima. Hubu si však nerozbil. Ani čumák své dodávky, která prostála pardubický přebor na hanbě u lesíka před svítkovským stadiónem.

I tahkle se dá přijít o mistrovství světa | foto Rudolf Belan

Bruno Belan rozehrál mítink druhým místem za Danielem Klímou v rozjížďce s číslem čtyři. Místo dvou bodů jej čekala diskvalifikace. Ztratil dvě maličkaté pružinky a koleno výfuku mu vyskočilo z motoru. Hluk se nesl široko a daleko. A neunikl pozornosti techniků.

Telefonát na věž rozhodčích byl logickým důsledkem. Výfuk de iure upadl, byť de facto vlastně neupadl. Ošemetná situace, v níž se dá jen opřít o řády. Každopádně dva body sper čert, ale dvanácté místo nebylo lepším výsledkem než v Praze.

Co se vešlo na palubu, vzali s sebou ochotní Pražané z Pardubic nazpět. Zbytek zůstal v Belánovic dodávce. Řidič odtahovky koukal, ale jeho proroctví, že se ve Slaném poserou ze škod na nákladu při vykládce, se nesplnilo. Pravda, s tvrďáky od ploché dráhy se evidentně potkal poprvé.

Sobota zářila, jak se těšila na slánskou juniorku. První jízda se opakovala, v repete vedl Jaroslav Vaníček. Bruno Belan za ním. Jenže na konci druhého kola jej překonal Matěj Frýza. Slaňák se doplouhal aspoň pro poslední bod, když předtím odstoupil Adam Bubba Bednář.

Bruna Belana dráždila Smůla bosou nohou | foto Pavel Fišer

V Rudolfovi Belanovi hrklo jako ve starých hodinách. Ale ne. Haltrama to nebylo. Prostě defekt. S unikajícím vzduchem se k pánovi všech pneumatik odebrala také šance na účast v juniorském mistrovství světa.

I když… Petr Moravec nabídl Brunovi Belanovi místo náhradníka v Pardubicích. Zatím bez kladné reakce. Sezóna se točí dál, ve čtvrtek v Praze začíná extraliga, o víkendu je dvojitý flat track v Divišově, potom Memoriál Antonína Vildeho. Uvidíme, co se stane.

V Ústí nad Labem na Klíši se jezdila plochá dráha

V pátek 4. dubna mi volal můj kamarád, známý fotograf a člověk, který působí mnoho let v oblasti sportu na Ústecku i před lety na ploché dráze v Chabařovicích, Luboš Hrstka. Mílo, co děláš v sobotu 5. dubna. Tady v Ústí se hraje volejbalová baráž, Ústí proti Dobřichovicům o postup do extraligy. Hraje se v hale na Klíši, kde roku1968 jezdila plochá dráha. Mimo jiné i kontrolní závod reprezentantů, jenž poskytl trenérovi Jaroslavu Volfovi jedno z nominačních vodítek pro mistrovství světa jednotlivců.


O historii ploché dráhy v Ústí nad Labem čtěte kupříkladu s Jaroslavem Zobalem tady


Na Klíši se jezdila plochá dráha | foto Lubomír Hrstka
Na startu na Klíši v osmašedesátém ( foto Lubomír Hrstka

Závodu se 4. dubna 1968 zúčastnili opravdu nejlepší jezdci té doby u nás. Fotbalové hřiště, kde se v osmašedesátém závodilo, stojí hned vedle sportovní haly dodnes, což dokazuje i fotografie z letošního 5. dubna.

Protože jsme oba přijeli na volejbal s časovým předstihem, seděli jsme na lavičce a vzpomínali na staré časy. Na to, jak jsem v Chabařovicích závodil, na bývalé jezdce, na stavbu stadionu i na to, jak jsme spolu dokázali vydat krásnou brožuru 60 let Ústecké a Chabařovické ploché dráhy.

Já jsem sehnal peníze, a Luboš dodal text a fotografie. Brožura se všem moc líbila. Je to krásný popsaný dokument, doplněný nádhernými fotografiemi. Máme i nové nápady, budeme vzpomínat na různé závody a stadiony, kde se plochá dráha u nás jezdila. Pro pořádek Ústí nad Labem volejbalovou baráž vyhrálo a bude hrát v extralize.

Jaroslav Machač, Antonín Kasper a Luboš Tomíček při vyhlášení jednoho ze dvou individuálních závodů na Klíši roku 1967 | foto Lubomír Hrstka

Luboš je u volejbalu v Ústí jako doma, mnoho let sháněl a je třeba dodat, že úspěšně, pro celek Ústí nad Labem peníze. Nádherně strávené odpoledne, jen dokazuje, jak ten čas plyne.

Mám v plánu setkání bývalých plochodrážníků. Určitě bude o čem povídat. Setkání s takovými kamarády jako jsou Bohouš a Milan Polákovi, Martin Morávek, Jarda Smoček, Petr Podhola a mnozí další, vždy stálo zato. Moc se těším.