Češi a Slováci v akci 527

Sezóna je prostě u konce. S tím nenadělá nikdo nic. Jedině jaro pětadvacátého roku. A třeba se pochlapí i zimní bratříčci a nebudou se jen hřát u ohně dvanácti měsíčků. Minulý týden nabídl skvělý Tomíčkův memoriál a úchvatný víkend v Kopřivnici a v Žarnovici. Čeští a slovenští plochodrážníci se však během něho objevili také za hranicemi.

Letošní MACEC Cup se svrknul na pouhé dva závody, protože mítink v Braile plánovaný na tuto sobotu byl odvolán kvůli záplavám. Před pardubickým vrcholem se jelo v sobotu ve Swietochlowicích. V rozjezdu o vítězství Andrej Karpov porazil Marcela Kowolika, třetím na pódiu byl Roman Kapustin.

Z našich se nejlépe umístil Jan Jeníček. Skončil osmý (X M 2 3 2 = 8). Jaroslav Petrák byl desátý (1 1 1 2 1 = 6), Jan Hlačina dvanáctý (1 2 1 0 0 = 4), David Hofman šestnáctý (0 1 0 0 1 = 2) a Filip Kasan sedmnáctý (0 0 0 E 0 = 0).

V neděli se uzavřela volným mezinárodním podnikem v Murecku letošní chudičká sezóna v Rakousku. Místo šestnácti borců jich nakonec přijelo jen dvanáct. Pořadatelé změnili rozpis, jenž vyvrcholil finálovou jízdou s pořadím Maric Ivačič, Daniel Gappmaier, Nicolo Percotti a Nicolas Vicentin.

Hlavní závod doprovázely dvěstěpadesátky. Sešlo se jich šest a jejich finále skončilo pořadím Sven Cerjak, Tilen Bračko, Karel Průša (0 2 1 1) v základní části) a Gregor Zorko.

Tilen Bračko, Sven Cerjak, Karel Průša, Grego Zorko a Kevin Melato na stupních vítězů v Murecku | foto Petra Zahradníčková

Jan Jeníček skácel odvážně pojatou klenbou o třech v rozjezdu o druhé místo

Pardubice – 14. října
Na úvod neměl optimálně nastavený motocykl. A v rozjížďce s číslem dvě jej v úvodním nájezdu předčil Marcel Kowolik. Polák upaloval za prvních ze svých pěti dnešních vítězství a také celkový primátem v letošním krátkém MACEC Cupu. Jan Jeníček si v depu se svým tatínkem Jiřím ujasnili set up. Od té doby neznal ve skóre jinou číslovku než trojku. Druhý stupínek pódia neměl ale jistý až do poslední jízdy. Pakliže by jej v rozjížďce s číslem dvacet porazil Roman Kapustin, oba by museli do rozjezdu s Bartoszem Szymurou. Pardubický junior ale takové hypotézy odmítl a vítězstvím stylem start – cíl se vyhoupnul pro stříbro. Doprovodný mistrovský podnik dvěstěpadesátek se stal kořistí Maksymiliana Pawelczaka. Český šampión Adam Nejezchleba jezdil ve finále druhý. Jenže motocykl nastavený na rychlý start se neukázal jako dostatečně rychlý a jeho pronásledovatelé jej postupně předjeli.

Jan Jeníček, Marcel Kowolik a Bartosz Szymura na stupních vítězů | foto Karel Herman

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Jan Jeníček (červená) vodí v rozjížďce s číslem dvacet Bartosze Szymuru (žlutá) | foto Karel Herman
14. Jan Buňka, CZ 0 F 0 2 0 2

Poznámka: Kacper Mateusz Grzelak nahradil Jana Heleniaka, z původně přihlášených dále nestartovali Mateusz Pacel, Andrej Rozaljuk a Andrej Karpov

Karol Szmyd, Maksymilian Pawelczak a Sen Cerjak na pódiu dvěstěpadesátek | foto Karel Herman

MR 250 ccm:

TOT FIN
1. Maksymilian Pawelczak, PL 3 3 3 3 12 1.
2. Karol Szmyd, PL 2 2 3 2 9 2.
3. Sven Cerjak, SLO 3 2 3 3 11 3.
4. Adam Nejezchleba, Liberec 0 3 3 2 8 4.
5. Gregor Zorko, SLO 1 2 2 2 7
6. Tilen Bračko, SLO 2 1 1 1 5
7. Karel Průša, Slaný 1 1 2 0 4
8. Petr Marek, Praha – 1 1 1 3
9. Luboš Hromádka, Pardubice 0 0 0 1 1
Mistrovství republiky 250 ccm: zleva Karel Průša, Adam Nejezchleba a Petr Marek | foto Karel Herman