Leon Madsen triumfoval

Grudziadz – 20. července
Druhé finále evropského individuálního šampionátu hostil Grudziadz. Leon Madsen začal mezi poraženými, ale jeho nulu záhy rozmnožily další důležité body. Triumf v rozjížďce poslední šance jej dostal do finále. V něm skvěle odstartoval a dovdl za sebou k šachovnicové vlajce Kacpera Worynu, Piotra Pawlickeho a Mae Frickeho. Václav Milík skončil třináctý.

1. Leon Madsen, DK 0 2 3 3 3 11 (1.) – 1.
2. Kacper Woryna, PL 2 3 3 2 3 13 – 2.
3. Piotr Pawlicki, PL 3 2 3 3 2 12 – 3.
4. Max Fricke, AUS 1 3 2 2 2 10(2.) – 4.
5. Janusz Kolodziej, PL 1 1 3 3 2 10(4.)
6. Mikkel Michelsen, DK 3 3 1 2 1 10(3.)
7. Anders Thomsen, DK 2 3 2 1 0 8
8. Andrzej Lebeděvs, LAT 3 0 0 1 3 7
9. Timo Lahti, FIN 3 1 1 0 2 7
10. Maciej Janowski, PL 2 1 0 3 1 7
11. Rasmus Jensen, DK 1 2 2 2 0 7
12. Patryk Dudek, PL 2 2 1 1 1 7
13. Václav Milík, CZ 0 0 0 E 3 3
14. Dimitri Berge, F 0 0 2 0 1 3
15. Norick Blödorn, D 0 1 1 1 0 3
16. Jevgenij Kostigovs, LAT 1 0 0 0 0 1
17. Kacper Lobodzinski, PL (res) DNR
18. Kevin Malkiewicz, PL (res) DNR

 

Patrik Linhart si rozhodně nezkazil slunečný den

Liberec – 20. července
Polsko by pro své plochodrážní superlativy potřebovalo speciální vydání Guinessovy knihy rekordů. Není divu, že i zápolení amatérských závodníků stojí za to. V našich podmínkách dobře známý Blažej Skrzeszewski oděl BUDEX Amateur Speedway Speedway Cup do šatů připomínajících velké ceny, nicméně nikoliv tak formálních, aby se z boxů vytratila přátelská atmosféra. Na ovále se ale závodí pěkně zostra. V Liberci, který patří k tradičním štacím série, se Patrik Linhart popral o triumf v hlavní kategorii. Rubena Guikemu překonal až těsně před metou způsobem, jenž by aspiroval na titul předjížděcí manévr roku.

Patrik Linhart si užívá triumf | foto Karel Herman

Maratón sprinterských rozjížděk

Všichni závodníci se do depa ani nevešli | foto Karel Herman

Slunečný den lákal spíše kamsi k vodě. Hodně lidí takovému svádění rozhodně podlehlo. Na druhou stranu BUDEX Cup zamířil do Liberce. Domů. Jak se několikrát vyjádřil Blažej Skrzeszewski. Depo ve starých Pavlovicích praskalo ve švech. Věroslav Kollert se přesto usmíval od ucha k uchu. V jeho plánech jsou tréninkové kempy pro více účastníků. A polská amatérská série přinesla příležitost, jak si podobné uspořádání boxů vyzkoušet rovnou v praxi.

Ohlášených čtyřicet borců se neobjevilo. Omluvenek ale nebylo mnoho. Škrty byly marginální, z rozpisu vypadly pouhé dvě jízdy. Přesto jich zbývalo úctyhodných pětapadesát. A do toho dalších pět v kategorii 250 Young Stars. Číslovka v jejím názvu byla přece jen poněkud zavádějící.

Češi stáli na nástupu vedle Dána Johna Pedersena | foto Karel Herman

S dvěstěpadesátkou dorazil pouze Petr Marek, jemuž liberecký trénink přišel vhod před mistrovským podnikem příští neděli. Dominik Hrbek a Rafal Romaniak sedlali pětistovky. Adam Nejezchleba měl přiškrcený půllitr, jenže po tréninku jej musel odstavit.

Liberečáci přehodili motor za normální pětistovku. V úvodní jízdě nechal za sebou Rafala Romaniaka, ale zapalování nevydrželo. Zbytek mítinku absolvoval se čtvrtlitrem, což rozhodlo o vítězi. Poláka potrápil ve třetí rozjížďce Petr Marek, v poslední rozjížďce porazil Adam Nejezchleba, ale kubické centimetry v konečném součtu rozhodly.


Martin Švestka líčí svůj vstup do závodu v rozjížďce s číslem dvě:

„Od těch prken to bylo daleko. A Sjoerd letí.“


I takový je amatérský BUDEX Cup – John Pedersen (bílá), Oliver Petersdorf (modrá), Ruben Guikema (červená) a Daniel Halamka (žlutá) | foto Karel Herman

Mladé hvězdy stejně jako amatéři jezdily své jízdy na dvě kola, což závodu dávalo neuvěřitelně hbitý spád. I výkonnostně nižší kategorie nechávaly za sebou skvělé emoce. Kupříkladu Arkadiusz Kaczmarek, suverén bronzové skupiny, měl na tribunce u depa neskutečně hlasitý fan club.

V kategorii Silver zase rovnou tři účastníci dojeli do cíle navzdory pádům. Až ve finále upadl Artur Pawlak v první zatáčce a vracet se do sedla postrádalo smysl. Zlatá skupina již měla závody srovnatelné s regulérním závodem a její účastníci by si určitě neuřízli ostudu ani při českém přeboru.

Mezi sedmi jejími účastníky nechyběl ani Jan Buňka. Ačkoliv má platnou licenci, jeho závodní curriculum vitae kromě kostěnických mítinků obsahuje jen loňský MACEC Cup. V Liberci startoval poprvé. K triumfu v rozjížďce s číslem šestnáct mu nechtěně pomohl Oskar Bela.

Adam Nejezchleba (modrá) vodí Petera Marka (bílá) a Dominika Hrbka (červená) | foto Karel Herman

V posledním výjezdu se opřel o nafukovací mantinely, ale nakonec i on dospěl k šachovnicové vlajce. Jan Buňka byl u ní dříve. A posléze svou cestu dnešním závodem ukončil třetím místem v prvním semifinále. Především ale s dobrou náladou a dalšími plány.

 

Vzdávej se až za cílem

Patrik Linhart (modrá) vede před Sjoerdem Rozenberem (žlutá), Martinem Švestkou (červená) a Danielem Halamkou (bílá) | foto Karel Herman

Libereckým depem se nesla především polština. Nechyběla ani němčina, dánština či holandština. A také čeština. Nejen kvůli pořadatelům. Největší kontingent domácích závodníků se sešel v elitní kategorii Platinum. Daniel Halamka začal zvolna.

První bod utržil až v třiadvacáté jízdě na úkor Ronnyho Webera, jenž k nám před pár lety jezdil v roli mechanika své mladší sestřičky Sindy. Přitom Čechovi nechybělo mnoho a sebral skalp také Sjoerda Rozenberga, další dobře známé persony našich kolbišť.

V šestatřicáté jízdě za sebou Daniel Halamka nechal Martina Švestku a v cíli mu nechybělo mnoho na Johna Pedersena. Dán byl ve svých pětašedesáti letech nejstarším účastníkem dnešního klání, ale na ovále se vůbec neztratil. V cíli semifinále nakonec téměř z finále vyřadil Henka Koonstru.

Jan Buňka (bílá) odstartoval na Marcina Boniowskeho (žlutá) | foto Karel Herman

Danielu Halamka se do semifinále nepodíval. Martin Švestka nezačal vůbec špatně. Hned na úvod startoval do mantinelu, ale dokázal se rychle dostat za záda Sjoerda Rozenberga. Létající Holanďan jej ale dál nepustil. Bývalý pražský a mšenský borec bohužel bojoval nejen s nastavením spojky, ale také křečemi v noze.

Patrik Linhart naskočil do BUDEX Cupu vůbec poprvé. A neskrýval ambice celý závod vyhrát. Dvěma hladkými triumfy se za svým cílem vydal nejkratším směrem. V rozjížďce s číslem dvacet čtyři ale nenašel dobré místo na startovním roštu. A po dvou kolech mu na Olivera Pettersdorfa chybělo jen pár centimetrů.

Marin Švestka řešil problémy se spojkou i s křečemi v noze | foto Karel Herman

V poslední sérii opět vyhrál, jenže v semifinále mu zatrnulo. Ruben Guikema vyhrál stylem start – cíl a on teprve na protilehlé rovince druhého okruhu podjel Sjoerda Rozenberga. Byl zachráněn, zatímco Martin Švestka, jehož braly křeče už do celé nohy, byť vypil mnoho litrů nápoje s hořčíkem, z finále vypadl.


Patrik Linhart vysvětluje, proč si ve finále vybral modrou pozici:

„Bílá už byla krásně vymydlená. Ke všemu mi spadla po startu plechovka a táhnul jsem si ji za sebou na provázku.“


Patrik Linhart (modrá) tlačí ve finále na Rubena Guikemu (červená) | foto Karel Herman

Finále přineslo slánskému závodníkovi ještě větší výzvu. Dopředu letěl Ruben Guikema. Patrik Linhart neměl ideální start, ale během úvodního kola se mu povedlo konsolidovat druhou pozici. Pak už mu do cíle zbývalo jen jedno jediné.

Útok vnějškem první zatáčky nepřinesl vůbec nic. Proto vsadil vše na vabank posledního oblouku. Vletěl do něho po spodní straně, ale Ruben Guikema stále vedl. Ve výjezdu byl předním kolem za lajnou a tlačil se ven. Holanďan se lekl a skončil málem až na bariéře, ale Patrik Linhart za svůj manévr bral vítězství.

 

Hlasy z depa

Martin Švestka a Daniel Halamka | foto Karel Herman

„Hezký, užil jsem si to,“ radoval se Patrik Linhart. „Ve finále jsem musel útočit zezadu, posral jsem start. Říkal jsem si, teď to přede mnou všichni zavřou. Naštěstí ne. Byl jsem rychlejší než Ruben. Nevěděl jsem ale, kudy ho na něj. Risknul jsem to. Musel jsem bejt zlej. Čekal jsem ránu, že mu vezmu kolo. Ustál to. Já bych měl zkaženej celej večer, kdybych byl až druhej. Super odpoledne, jsem z něho nadšený.“

Jan Buňka byl spokojený | foto Karel Herman

„Vždycky chyběl kousíček,“ posteskl si Martin Švestka. „Z toho vedra mě začaly brát křeče, jsem tady pět hodin v kombinéze. Dal jsem nový pružinky do spojky, co jsem ještě nejen. Utahujou se na jiný otáčky, to jsem posral. Pořád se mi to zvedalo na startu.“

„Původně jsem si říkal, že si to pojedu užít,“ svěřoval se Daniel Halamka. „Měl jsem stres a nervy, ale dobrý. Věděl jsem, že jede s paličema. Mám radost, že jsem předjel Martina Švestku. A velkou radost, že vyhrál Patrik. I když toho Rubena málem zabil.“

„Ostrá závodní premiéra v Čechách,“ usmíval se Jan Buňka. „Užil jsem si to. Chtěl bych se sem vrátit za rok, chtěl bych i do Polska, kdybych sehnal někoho s sebou. Když budu cejtit, že na to mám, pojedu i další závody v Čechách. Dnes to byl fakt zážitek.“

Ruben Guikema, Patrik Linhart a Henk Koonstra na stupních vítězů kategorie Platinum | foto Karel Herman
TOT SF1 SF2 FIN
Platinum:
1. Patrik Linhart, Slaný 3 3 2 3 11 2. 1.
2. Ruben Guikema, NL 2 2 3 2 9 1. 2.
3. Henk Koonstra, NL 1 2 2 3 8 2. 3.
4. Oliver Petersdorf, D 3 3 3 2 11 1. 4.
5. John Pedersen, DK 1 3 1 3 8 3.
6. Sjoerd Rozenberg, NL 3 2 2 1 8 3.
7. Tommy Schwalb, D 2 1 3 1 7 4.
8. Martin Švestka, Slaný 2 1 1 1 5 4.
9. Daniel Halamka, Praha 0 0 1 2 3
10. Ronny Weber, D 1 1 0 0 2
11. Reimat Schwinkendorf, D 0 0 0 0 0
Gold:
1. Mateusz Durkowiak 3 3 3 3 12 1. 1.
2. Marcin Boniowski 2 2 2 3 9 2. 2.
3. Jürgen Kramer, D 2 – 2 2 6 2. 3.
4. Dominik Picz 3 1 3 2 9 1. 4.
5. Jan Buňka, Pardubice 1 3 0 1 5 3.
6. Oskar Bela 1 2 1 1 5 3.
7. Fabian Stawinski – – – – DNR
Silver:
1. Arian Bahlke, D 3 2 3 3 11 2. 1.
2. Hubert Cienski 1 3 2 3 9 1. 2.
3. Damian Gancarz 0 2 2 1 5 2. 3.
4. Artur Pawlak 2 3 3 2 10 1. F
5. Robert Zygalski 3 3 3 3 12 3.
6. Marcel Belling, D 1 1 2 1 5 3.
7. Tomasz Potoczny 2 1 1 2 6 4.
8. Patrick Kramer, NL 0 2 1 2 5 4.
Bronze:
1. Arkadiusz Kaczmarek 2 3 3 3 11 1. 1.
2. Jacek Walczak 3 3 3 3 12 1. 2.
3. Maciej Kwasinski 3 3 2 3 11 2. 3.
4. Roland Schulz, D 2 2 3 2 9 2. 4.
5. Andrzej Welgosz 3 2 2 2 9 3.
6. Ulf Wurzel, D 1 1 2 2 6 3.
250 Young Stars:
1. Rafal Romaniak (500) 2 3 3 3 2 13
2. Adam Nejezchleba, Liberec (500R, 500, 250) 3 2 1 2 3 11
3. Petr Marek, Praha (250) 1 1 2 1 1 6
4. Dominik Hrbek, Pardubice (500) 0 0 0 0 0 0

Poznámka: po tréninkové poruše 500R Adam Nejezchleba startoval s 500, ale po další závadě v první rozjížďce dojel závod s 250

Nejmladší kategorie: zleva Dominik Hrbek, Adam Nejezchleba, Věroslav Kollert, Rafal Romaniak a Petr Marek | foto Karel Herman

Franciszek Szczyrba je králem evropských stopětadvacítek

Žarnovica – 20. července
Evropský pohár stopětadvacítek přinesl maximální triumf Polákovi Franciszku Szczyrbovi. Obecně platilo, že na žarnovickém ovále to s motocyklem kolibří kubatury nejlépe jelo vzrůstově menším a lehčím závodníkům. Slánské trio ukázalo své umění také na mezinárodní úrovni. Jakub Hejkal skončil devátý, Karel Průša byl hned za ním a Štěpánka Nyklová skončila sedmnáctá.

1. Franciszek Szczyrba, PL 4 4 4 4 4 20
2. Andrzej Smulkiewicz, LAT 3 4 3 4 4 18
3. Levi Böhme, D 4 3 4 2 4 17+4
4. Dawid Oscenda, PL 4 4 2 3 4 17+3
5. Mieszko Mudlo, PL 4 3 4 3 3 17+2
6. Arsen Mykulčyn, UA X 4 3 4 4 15
7. Michal Glebocki, PL 3 2 3 4 3 15
8. Volodymyr Skorochod, UA 3 2 4 3 3 15
9. Jakub Hejkal, CZ 3 4 4 1 1 13
10. Karel Průša, CZ 2 2 3 3 2 12
11. Boris Charbonnier, F 1 3 2 2 3 11
12. Jaroslav Hajko, SK 2 1 3 2 2 10
13. Topias Manner, FIN 1 1 2 4 1 9
14. Tygo Boersma, NL 1 3 0 3 2 9
15. Oliver Bovingdon, GB 2 1 2 2 2 9
16. Erik Barth, D 4 E 1 1 1 7
17. Štěpánka Nyklová, CZ 2 0 2 0 3 7
18. Duncan Pfeiffer, D 1 3 1 1 0 6
19. Lenja Tebbe, D 2 2 1 0 1 6
20. Andre Damian, ROM 3 0 1 1 – 5
21. Marek Ziman, SK 0 2 0 2 0 4
22. Kristians Murnieks, LAT 0 0 1 X 2 3
23. Charlie Luckman, GB 1 1 0 0 1 3
24. Dorian Goret, F X X – – – 0
Česká reprezentace v Žarnovici: zleva Štěpánka Nyklová, Jakub Hejkal, Miroslav Rosůlek a Karel Průša | foto Petra Zahradníčková