Plzeň – 15. listopadu
Richard Wolff se minulý měsíc účastnil za řidítky motocyklu Happy Endu Josefa France v Kopřivnici. Příští sobotu pořádá na počest svého někdejšího klubového kolegy hokejové utkání Vzdáváme hold. Sliboval, že nebude jediný, kdo se do obou akcí zapojí. A svému slovu dostál.
„Z Anglie přilítne George Štancl, potvrdil rozlučkovej double,“ usmívá se Richard Wolf radostí při návratu někdejšího hráče svého družstva po bratru dvaceti letech. „Hostem bude Honza Kvěch a taky Vašek Milík.“
Hokejový duel je do plzeňské Ice Arény naplánován na příští sobotu. „Přípravy běží,“ svěřuje se kapitán plochodrážníků. „Nýrsko je taky připravený. Musíme udělat něco, abychom je konečně porazili.“
Plzeň – 6. listopadu
Kopřivnice a rozlučka Josefa France byly dva faktory, které jej přiměly obléknout se do kombinézy a v sedle vypůjčených motocyklů se zase prohánět po ovále. Nyní zima klepe na dveře. Richard Wolff plánuje opět dva tematické hokejové zápasy svého plochodrážního týmu pro HC Nýrsko 2009. Akce naplánovaná do plzeňské ICE Arény na poslední listopadový den nese název Vzdáváme hold. Je jasné, že Josefu Francovi.
Happy End – Kopřivnice
„Bylo pěkný si za to zase sednout,“ vzpomíná Richard Wolff na Happy End Josefa France v Kopřivnici. „Furt to tam ve mně je. Bylo to hezký, chtěl jsem pobavit spoustu fanoušků, co tam pořád mám. Hecovali mě, že mávačka není nic, že to musím zvednout na zadní.“
Richard Wolff očekávání diváků splnil beze zbytku. „Měl jsem ale půjčené motorky,“ mírní nadšení. „Jednou Pepeho, jednou Honzy Macka. To pak jedeš opatrně, mít svoji motorku, to by byl jinej level. Jsem ale rád, že jsem tam moh‘ bejt.“
Hokejové utkání Vzdáváme hold mezi Riky PD Team a HC Nýrsko 2009 se koná v sobotu 30. listopadu v 18:45 na ploše A v ICE Arena Plzeň.
Vzdáváme hold – Plzeň
Jakási rozlučka s plochodrážní kariérou Josefa France proběhne také v hokejové hale. „Chceme si to připomenout na ledě,“ vysvětluje Richard Wolff. „Neznamená to, že končíme s hokejem, ale že na Pepu myslíme.“
Pro svého někdejšího klubového kolegu má nachystané překvapení. „Přijede jeden plochodrážník, co byl také v Kopřivnici,“ nechce kapitán plochodrážního družstva prozradit nic bližšího. „Brusel si obuje asi po deseti letech. Bude to výrazná posila.“
Pardubice – 26. října
Pozval na oslavu své padesátky pár přátel na plochodrážní stadión ve Svítkově. Objednal bohatý catering. Rozhodně ale nečekal, že bude stát na nejvyšším stupínku pódia se zlatou přilbou na hlavě. A pod sebou bude mít Lukáše Drymla a Adama Bubbu Bednáře. Petr Makušev rozhodně na své letošní narozeniny nikdy nezapomene.
Tři Drymlové na ovále
Všechno měl na svědomí Lukáš Drym, který se po jedenácti letech chtěl obléknout do kombinézy. A poměřit se na svítkovském ovále se současnou českou špičkou. Zvedl telefon a zavolal Janu Kvěchovi a Adamu Bubbovi Bednářovi.
Jan Kvěch se nakonec omluvil. V pátek měl akci v Toruni. V sobotu proběhla rozlučka také v Plzni a jeho mladší bráška Petr ho přemluvil, ať se přijede podívat, jak se mu daří za řidítky pětistovky.
Dopoledne se do kombinézy převlékl také Aleš Dryml, který vzal poprvé na ovál i synka Aleše sedlajícího malý motokrosový motocykl. Pochopitelně dostal nabídku nastoupit do odpoledního závodu místo Jana Kvěcha. Protože byl krátce po operaci, řekl ne v obavách, že by neutrhnul motocykl do smyku.
Plochodrážní mítink se vším všudy
Happy Birthday Race proběhnul v duchu veselé Zlaté přilby. Trofej přivezl historický jaguar, Petr Moravec se chopil komentátorského mikrofonu. Tomáš Topinka se vyšplhal nahoru na věž do kukaně rozhodčího. Startoval na zelené světlo bez pásky. V depu se dokonce kolportoval barevný program.
První jízdu vyhrál Lukáš Dryml. Ve druhé přestal Adam Bubba Bednář ctít starší legendu a opanoval rozjížďku stylem start – cíl. Potřetí se již nejelo. Následovalo vyhlášení a na nejvyšším stupínku skončil Petr Makušev, jehož dekorovali trofejí stylizovanou do podoby zlaté přilby.
„Ušili to na mě,“ svěřoval se šťastný oslavenec. „Tajili to přede mnou do poslední chvíle, bylo to příjemný překvapení. Pěkný to bylo, Lukáš předal Bubbovi pár zkušeností. A já udělal krásnou fotku Lukáše, co by se hodila na plakát na Zlatou přilbu. Nikdy na něm nebyl.“
Štipoklasy – 31. října
Výstava Racing Expo v pražských Letňanech si opět vytkla za cíl nabídnout návštěvníkům komplexní pohled na český motoristický sport. Bohužel plochá dráha zůstala poněkud stranou. Nicméně Zdeněk Schneiderwind si v sobotu přišel pro významné ocenění.
Návštěvníkům se nabídl pohled na ledařské motocykly z produkce KLABO Factory. Zdeněk Schneiderwind si společně s motokrosařem Zdeňkem Velkým a šlapačkářem Václavem Budínem převzal cenu Legenda motosportu.
Svitavy – 26. září
Sluníčko se na svitavské obloze snaží ze všech sil. Stíny se prodlužují a jemu se ukrutně nechce za obzor. Ale což, v září už dny nemohou být tak dlouhé jako v létě. A co s nenačatým večerem? V muzeu vrcholí Motosalón derniérou, která motoristickým fandům slibuje skvělý zážitek.
Derniéra má skvělý náboj
Svitavští muzejníci si dlouho lámali hlavu, jaký program pro slavnostní závěr Motosalónu zvolit. Během čtyř měsíců konání výstavy oslovili veřejnost, zda by mohli jejich sbírky a vědomosti doplnit. Překvapil je Stanislav Sýkora, jehož otec Pavel před půl stoletím zvěčnil závody ve městě na filmový kotouč.
A právě zhruba půlhodinový film byl hlavním bodem programu akce, jež se uzavřela v neděli devětadvacátého. Ještě předtím však ředitel muzea Hynek Stříteský spolu s kurátorkou výstavy Monikou Němcovou poděkovali květinami a dárky trojici osobností, bez nichž by Svitavský motosalón neměl ten správný šmrnc.
Marcela Pokorná se zasloužila nejen o reklamní kampaň, ale zapůjčila celou řadu exponátů. Martin Macášek zapůjčil svou malou guzzi do dětské části výstavy. Kolik malých návštěvníků si na ní na pozadí velkoplošné fotografie náměstí hrálo na skutečné závodníky a pak si šlo stoupnout na stupně vítězů, spočítat nelze.
Skvělý průvodce expozicí
Oceněné osobnosti byly vskutku tři, ačkoliv počty vás nematou, pakliže jste doposud dospěli k výsledku dvě. Jaromír Škývara si dával na čas, protože jeho paní leží v nemocnici. Jeho entrée bylo dokonale stylové, jak se na bývalého silničního závodníka sluší a patří.
Skútr zaparkoval kdesi v sousedství. Sám usedl do první řady a svou vystajlovanou přilbu si položil vedle sebe. Rázem ho bylo plno. Vyprávěl zážitek za zážitkem s rutinou televizního baviče. Provázel rovněž po exponátech, které pro výstavu zapůjčil.
Precizně provedené modely silničních závodních motocyklů v měřítku 1:6. A také čtyřválcová pětistovka Honda, kterou v polovině sedmdesátých let upravil italský dealer japonského giganta pro klubové závody. A Jaromír Škývara si ji zakoupil.
O padesát let nazpět
Konečně se na velkoplošné obrazovce začal odvíjet zhruba půlhodinový záznam. Vedle silničního okruhu ulicemi města nabídl pohled na tři závody mistrovství republiky jednotlivců, které se na zaniklém stadiónu U tabačky jely za sebou. Pravda v trošku přehozeném pořadí. 1971, 1973 a 1972. A to včetně přípravy, kdy svitavské ulice brázdila oktávie s amplióny na střeše.
Před diváky se objevily známé plochodrážní tváře. Jiří Štancl, Václav Verner, Milan Špinka. Miroslav Rosůlek s tehdy módními kotletami a jeho slánský kolega Zdeněk Majstr, jenž by jako z oka vypadl zpěvákovi Václavu Neckářovi. Evžen Erban, Jan Klokočka. Antonín Kasper v obleku i se svým synkem, který se zapsal do dějin Cihelny.
Plácek, kde se původně hrál fotbal, naposledy hostil plochou dráhu v srpnu třiasedmdesátého. Město vyhradilo svůj pozemek stavbě koupaliště, ale jak to za komunistů chodilo, léta se nic nedělo. Nicméně díky ploché dráze pokračuje svitavský motoristický příběh dál.
Svitavy – 16. září
Čas nezastavíš. A tak se příští středu naplní dny výstavy Svitavský motosalón v místním muzeu a galerii. Skvělou výstavu dokumentující motoristickou minulost i současnost města můžete naposledy navštívit příští středu, což je pětadvacátého září. Pozornosti fanoušků by neměla ujít její derniéra od sedmnácti hodin. A to nejen proto, že se nebude vybírat žádné vstupné.
„Jedná se totiž o neformální setkání s veřejností,“ zve Monika Němcová z Městského muzea a galerie Svitavy a kurátorka Svitavského motosalónu. „Hlavním cílem je popovídat si, vidět se. A taky bych chtěl pustit videozáznam, který se ke mně dostal.“
Autorem záběrů je Stanislav Sýkora, jehož syn Pavel je muzeu poskytl. Jeho prostřednictvím se diváci vrátí o půl století nazpět. Uvidí nejen silniční okruh na svitavském náměstí, ale navštíví rovněž dnes již zaniklý plochodrážní stadión U tabačky.
„Dohromady to má asi půl hodiny,“ láká Monika Němcová. „Video je skvělé v tom, že je vidět úprava dráhy před závodem, příjezd závodníků, ale také tehdejší propagace závodu. Aby zavzpomínali na historii svitavských motocyklových závodů, jsou zváni nejen pamětníci.“