Archiv pro rubriku: ME Klubů

Poláci dotáhli ukrajinský tým k vítězství

Toruň – 19. září
Nečekaně skončil dnešní finálový závod evropského poháru klubových družstev v Toruni. Favorizovanému domácí týmu sebral prvenství o jediný bod ukrajinský Kaskad Rovne, v jehož barvách se ovšem jediný Ukrajinec vůbec nedostal ke slovu. Toruň, v jejichž barvách startoval i Matěj Kůs, uhájila druhé místo před Vladivostokem znevýhodněným absencí jednoho závodníka.

1. Kaskad Rovne 38
Grzegorz Walasek 8, Rafal Dobrucki 8, Rafal Okoniewski 11, Krzysztof Kasprzak 11, Oleksandr Borodaj DNR
 
2. Unibax Toruň 37
Wieslaw Jagus 5, Adrian Miedzinski 8, Robert Kosciecha 7, Ryan Sullivan 8, Matěj Kůs 9
 
3. Vostok Vladivostok 34
Artjom Laguta 8, Denis Gizatulin 10, Renat Gafurov 11, Roman Považnyj 5
 
4. Speedwolf Debrecen 11
Matej Ferjan 2, Jozsef Tabaka 2, Maciej Kuciapa 6, Pawel Mesiac 0, Sandor Tihanyi 1

Evropský pohár klubů bude příští rok bez české účasti

Pardubice – 30. listopadu
Zatímco letos mohli čeští diváci vidět finále evropského poháru klubových družstev se závodníky formátu Nicki Pedersena, Leigha Adamse či Petera Karlssona na vlastní oči ve Slaném, příští ročník se bude muset obejít bez účasti českého klubu. Úřadující český extraligový šampión totiž nepokládá tuto soutěž za logickou a o start neprojevil zájem ani jiný náš tým.

„Je to jednoduché jak z ekonomických, tak i ze sportovních důvodů,“ vysvětlil magazínu speedwayA-Z postoj AMK ZP Pardubice Petr Moravec, místopředseda klubu. „Startovali jsme v ní třikrát a tak máme možnost naši účast vyhodnotit. Náš klub raději uspořádá semifinále mistrovství světa juniorských družstev, než by zainvestoval soutěž, ve které startují týmy zemí, které ani nemají mistrovskou soutěž nebo týmy sestavené pouze pro jediný závod. Tato soutěž pro nás nemá v současné době logiku.“

Tři účasti ZP Pardubice v EP klubových družstev:
Pardubice debutovaly v evropském poháru v roce 2000 po svém triumfu v extralize 1999 po desetileté pauze. Po jednoznačném triumfu ve skupině A v Daugavpilsu postoupil kvintet Michal Makovský, Marián Jirout, Jaroslav Petrák, Radek Smolík a Václav Milík do finále v Pile. V něm ve stejném složení skončil čtvrtý.

O dva roky později se klub startující v sestavě Leigh Adams, Greg Hancock, Marián Jirout, Tomáš Suchánek a Lee Richardson dostal coby pořadatel nejen přímo do finále bez kvalifikace, ale také ke stříbrným medailím.

V roce 2003 kolidovalo finále EP se Zlatou stuhou. Pardubický klub vyslal za těchto okolností do Miskolce improvizovanou sestavu. Vedle Mateje Ferjana v ní figurovali Radek Smolík, Jaroslav Petrák, Roman Andrusiv a hostující Vladimír Višváder. By se česká část týmu kvůli technických patáliím musela nakonec dělit o jediný motocykl, nakonec Pardubicím chyběly k bronzu pouhopouhé dva body!

Slaný přišel o stříbro až v poslední rozjížďce

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Slaný – 6. září
Ruský klubový šampión Mega Lada Togliatti potvrdil v dnešním finále evropského poháru pověst favorita. Celek přecpaný plochodrážními osobnosti se ujal vedení už v počátečních rozjížďkách a nikdo jeho dominantní postavení nedokázal zpochybnit. Zatímco Lotyši plnili úlohu outsiderů, o titul vicemistra se rozhořel tuhý souboj. Zpočátku měl vrch Slaný, avšak jeho smolné bodové ztráty hrály do karet Debrecenu. Před poslední jízdou byla jejich vzájemná bilance vyrovnaná. Tuhý souboj mezi Matejem Ferjanem a domácí jedničkou Peterem Karlssonem však nakonec vyzněl ve prospěch maďarského celku.

Ruská smrš a slánská naděje
Ruský klub Mega Lada Togliatti přijel do Slaného už ověnčený gloriolou favorita. Počtem es světové ploché dráhy mu nemohl nikdo jiný konkurovat. A hvězdná jména se záhy jala naplňovat pověst, jenž je předcházela.

Maksim Bogdanovs vedl celé první kolo rozjížďky s číslem jedna, než jej překonal Emil Sajfutdinov. Leigh Adams zbavil vedení Daniela Jeleniewskeho v nájezdu do první zatáčky třetího kola druhé jízdy. A úřadující mistr světa Nicki Pedersen vzápětí triumfoval stylem start – cíl.

Bylo jasné, že ruskému týmu hvězd může dnes stěží někdo konkurovat. Úvodní série ovšem naznačila vysoké ambice domácího celku. Milan Mach před závodem doufal ve vyrovnanou bitvu o pódium a nyní se jí skutečně dočkal.

Michal Szczepaniak dovezl z první jízdy nulu, což omlouval dlouhou jízdou po polském finále dvojic. Avšak Daniel Jeleniewski, který do sestavy naskočil až v pátek, hned na to celá dvě kola vodil Leigha Adamse. Blízko ke dvěma bodům byl v rozjížďce s číslem tři rovněž Tomasz Piszcz.

Ovšem na konci třetího kola ztratil plechovou botu, čehož zkušený Andrejs Koroljovs nemohl nevyužít. Slánská chvíle přišla ve čtvrté jízdě. Její start se musel opakovat kvůli neregulérnosti, ale Peter Karlsson byl v obou případech vpředu. Jeho triumf před Denisem Sajfutdinovem dostal Slaný na druhou příčku průběžného pořadí.

Vedli Rusové s jedenácti body, Slaný měl šest, Daugavpils pět a Debrecen pouhé dva. Druhá série zvýšila vedení Togliatti, ale zároveň konsolidovala druhou příčku domácích. Nicki Pedersen ji rozehrál dalším oslnivým triumfem, na nějž se ani příliš nenadřel. „Není šance,“ komentoval situaci Tomasz Piszcz a výmluvně ukazoval na Rusy. „Ale mu musíme být druzí!“

Jenže zatímco Daugavpils klesal ke své předurčené úloze outsidera, Maďaři zvedali hlavu. Jako první se o tom přesvědčil Michal Szczepaniak, když mu v páté jízdě rázně přehradil cestu Jozsef Tabaka. Jenže Slaný se nedal. Denis Sajfutdinov měl cestou na rošt šesté jízdy technické problémy. Manažer poslal místo něj náhradníka Danila Ivanova, jenže současně s jeho příjezdem na ovál vypršel dvouminutový limit.

Za těchto okolností neměl Daniel Jeleniewski soupeře. A slánské věci pomohl rovněž Andrej Koroljovs, když před sebe nepustil dotěrného Macieje Kuciapu. V rozjížďce s číslem sedm se v akci poprvé objevil Hynek Štichauer. Debrecen si do poslední chvíle nechával kolonku se jménem náhradníka volnou a jeho čtvrteční dohoda s pardubickým juniorem vešla v širší známost prakticky až ve slánských boxech.

O dalším triumfu Emila Sajfutdinova nemohlo být pochyb. V prvním výjezdu se ze čtvrtého místa za jeho záda prodral Tomasz Piszcz. Jenže Hynek Štichauer si nedopřál klidu, dokud mu v posledním výjezdu definitivně dva body nesebral. V osmé jízdě byl Leigh Adams až třetí, jenže Peter Karlsson nestihl vedoucího Mateje Ferjana.

Bohatá porce debrecínky
Slaný však prozatím o tři body uhájil průběžné druhé místo. Leč Debrecen pokračoval ve svém náporu. A slánské štěstí si ke všemu vzalo náhradní volno. Rozjížďce s číslem devět vládl Matej Ferjan, avšak Michal Szczepaniak dokázal pojistit dva body.

Pohromy se začaly valit v desáté jízdě. Musela se opakovat dvakrát. Nejprve kvůli letmému startu, vzápětí vinou pádu Daniela Jeleniewskeho. Polský závodník upadl v nájezdu do první zatáčky, ale byl vyloučen. Hynek Štichauer, který složil svůj motocykl na zem také, při repete zůstal viset vzadu.

„Už dlouho jsem tak nefandil Lotyšům,“ komentoval Milan Mach jeho bezúspěšné nájezdy na druhého Maksima Bogdanovse. Vzápětí však slánského kouče přešla legrace. Tomasz Piszcz musel ve třetím kole opustit druhou příčku za Leighem Adamsem kvůli poruše, nad jejímiž příčinami jen pokrčil rameny: „Nevím.“

Jeho dva body zdědil Maciej Kuciapa a Debrecen poprvé pronikl na druhou příčku. Tentokrát však Slaný stačil ještě kontrovat. Jozsef Tabaka v šestnácté jízdě skončil poslední v kombinaci s druhou příčkou Petera Karlssona.

Jenže konec závodu byl ještě v nedohlednu. Daniel Jeleniewski odstartoval do třinácté jízdy takřka současně s Matejem Ferjanem. Zůstal však mírně za ním, navíc je v prvním oblouku oba objel Emil Sajfutdinov. Slánsko – debrecínská bilance byla opět srovnaná, avšak domácí vzápětí znovu udeřili.

Michal Szczepaniak v prvním oblouku neudržel Leigha Adamse, nicméně stejně neodbytného Andreje Koroljovse ano. Hynek Štichauer jel vzadu, navíc skončil v první zatáčce druhého kola na zemi. Patnáctou jízdou si však Slaný opět zkomplikoval život. Tomasz Piszcz se musel vrátit do boxů s porouchaným motocyklem. A vypůjčený stroj od Daniela Jeleniewskeho jej dovezl pouze na třetím místě.

Start měl přitom perfektní. Jenže nejprve ho v první zatáčce objel Jozsef Tabaka, posléze ve výjezdu i Danil Ivanov. A vzájemné skóre Slaného a Debrecenu bylo opět nerozhodné 21:21.

Štěstí přeje Maďarům
By závod zpočátku vypadal na formalitu, duel o stříbro z něj udělal drama. Poslední sérii základního rozpisu pro sebe rozhodli domácí. Peter Karlsson sice nenarušil triumfální hegemonii Nicki Pedersena, ovšem Macieje Kuciapu uhlídal za svými zády.

Rovněž po poslední přestávce, kterou ve stylu někdejší české extraligy zpestřilo nasazování borců do páté série, se zdálo, že Slaný třímá situaci pevně ve svých rukou. Tomasz Piszcz jezdil jako první od startu až do cíle.

Jenže štěstí se přece jenom rozhodlo ukázat domácím svou odvrácenou tvář. V posledním kole zastavil Denis Sajfutdinov a jeho dva body spadly do klína Hynku Štichauerovi.

Debrecínský odstup od Slaného se zmenšil na dva body. A maďarský tým se urputně činil o ještě menší rozdíl. Ani Leigh Adams, ani Nicki Pedersen neměli výraznější práci s tříbodovým inkasem v rozjížďkách s čísly osmnáct, resp. devatenáct. Boj o stříbro ovšem zuřil s neztenčenou intenzitou.

V osmnácté jízdě jel Michal Szczepaniak druhý, ovšem ve druhém oblouku jej podjel Maciej Kuciapa. Podobný scénář se odehrával i vzápětí. Daniel Jeleniewski držel druhou příčku, na kterou se Jozsef Tabaka marně v prvním oblouku sápal. Maďar však nepolevil ve svém úsilí, aby se v nájezdu do druhého kola skutečně posunul dopředu.

A bylo opět vyrovnáno. Rozhodnutí, zda se stříbrem ozdobí Slaný či Debrecen, leželo na bedrech Petera Karlssona a Mateje Ferjana. Řešení přitom bylo až krutě jednoduché. Kdo z nich protne metu závěrečné rozjížďky dříve, toho celek se stane vicemistrem.

Zpočátku byl lepší Peter Karlsson. Po brilantním startu zmařil nájezd Mateje Ferjana v první zatáčce. Slovinec naturalizovaný v Maďarsku však přesto ve výjezdu pronikl do čela. Obrýlený Švéd zkusil spodní stranu druhé zatáčky, nicméně Matej Ferjan se na vnějšku udržel ve vedení. Bylo rozhodnuto.

A jak své stříbro vnímal Hynek Štichauer, jediný český závodník, který aktivně zasáhl do závodu? „Jsem rád,“ netajil se. „Bohužel bodíků moc nebylo. Jsem šastnej‘, že jsme druhý, ale nejsem spokojenej‘ se svým výkonem. Snad bude ještě příležitost svýzt se v týhle konkurenci.“ Body mu sebral také pád v rozjížďce s číslem čtrnáct. „Nedotáčel se motor, přehnal jsem to s ním,“ vysvětloval důvody. „Předtím jsem se trápil a nepředjel Bogdanovse. A hledal jsem příčiny jinde, než jsem měl.“

1. SK Mega Lada Togliatti   46
Nicki Pedersen, DK 3 3 3 3 3 15
Denis Sajfutdinov 2 – 1 – E 3
Leigh Adams, AUS 3 1 3 3 3 13
Emil Sajfutdinov 3 3 3 3 – 12
Danil Ivanov M 2 1 3
 
2. Simon & Wolf Debrecen   31
Maciej Kuciapa, PL 1 1 2 1 2 7
Jozsef Tabaka 1 2 0 3 2 8
Sandor Tihanyi 0 – – – – 0
Matej Ferjan 0 3 3 2 3 11
Hynek Štichauer, CZ 2 1 F 2 5
 
3. AK Slaný   30
Peter Karlsson, S 3 2 2 2 2 11
Tomasz Piszcz, PL 1 1 E 1 3 6
Daniel Jeleniewski, PL 2 3 X 1 1 7
Michal Szczepaniak, PL 0 1 2 2 1 6
Martin Málek   DNR
 
4. SK Lokomotiv Daugavpils   13
Leonids Paura 0 – 0 F – 0
Maksims Bogdanovs 2 0 2 0 0 4
Andrejs Koroljovs 2 2 1 1 0 6
Kjastas Puodžuks 1 0 1 – 0 2
Vjačeslavs Giruckis 0 0 1 1

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Slaný hlásí další změnu

Slaný – 5. září
Po lotyšském Daugavpilsu je domácí Slaný dalším týmem, v jehož sestavě pro zítřejší finále evropského poháru klubových družstev dochází ke změně. Mariusze Puszakowskeho nakonec neuvolnil jeho klub. Místo něho oblékne slánskou vestu Daniel Jeleniewski, dobře známý z extraligových startů za Plzeň. Příznivou zprávou pro Milana Macha je také to, že Peter Karlsson, největší eso jeho družstva, je už od dnešního dopoledne v Praze.

Milan Mach favorizuje Togliatti, ale přeje si boj o stupně vítězů

Slaný – 3. září
Jako poslední oznámil svou sestavu pro sobotní finále evropského poháru klubových družstev domácí Slaný. Jeho manažer Milan Mach má za sebou náročný kolotoč jednání s bezmála třiceti závodníky. Kvůli zraněním, kolizím s polskými barážemi či anglickou ligou, soukromými akcemi či přemrštěnými finančními požadavky sešlo z účasti většiny světových hvězd. Naposledy na slánskou nabídku reagoval negativně Ryan Sullivan. Nicméně král extraligových sezón 2005 a 2006 dal nakonec dohromady kompaktní sestavu a věří ve stupně vítězů.

Impuls k jednání s Ryanem Sullivanem dala sestava, kterou ruský Togliatti ohlásil minulý pátek. „Předpokládal jsem, že pojede za ruského mistra,“ říká na Australanovu adresu Milan Mach. „Měl zájem za nás jet, ale musel odmítnout z důvodu termínové kolize s anglickou a polskou ligou.“

Stejný důvod stojí za absencí Martina Vaculíka, slánské extraligové ikony, jehož akční snímek zdobí plakáty a titulní stranu programu sobotního závodu. „S Martinem stejně jako se Slawkem Drabikem jsem byl domluvený a stoprocentně s nimi počítal do sestavy,“ nezastírá slánský kouč.

„Ve Slaném se jim tradičně daří,“ objasňuje své motivy. „Bohužel v neděli oba dva nastupují proti sobě v baráži v polské lize. Od čtvrtku mají soustředění a sparingové závody, ve kterých se budou připravovat na velice důležité utkání Tarnow – Rzeszow. A oba se proto museli z našeho závodu omluvit.“

Slánské vesty, na nichž obvyklá klubová loga nahradí tentokrát české vlajky, obléknou Švéd Peter Karlsson, Poláci Tomasz Piszcz, Mariusz Puszakowski a Michal Szczepaniak a domácí Martin Málek v roli náhradníka.

Milan Mach nezastíral své antipatie k dočasným přestupům, které se objevily v letošní extralize, a tak raději lovil v zahraničních vodách. „V našem klubu máme problémy s nedostatkem kvalitních domácích jezdců,“ říká. „Proto je v sestavě pouze Martin Málek. A protože chceme v závodě hrát důstojnou roli, tvoří zbytek družstva hostující jezdci, z nichž si hlavně slibuji kvalitní výkon od Petera Karlssona.“

Se stejnými problémy jako slánský kouč se ovšem museli vypořádat také manažeři Debrecenu a Daugavpilsu, což příznivě hraje na strunu slánských ambicí. „Závod má jasného favorita, mistra Ruska Mega Lada Togliatti,“ nezastírá Milan Mach. „Přál bych si, aby naše družstvo podalo bojovný výkon a popralo se o stupně vítězů. Myslím, že druhé místo by nám slušelo…“

Sestava AK Slaný pro finále EP – Slaný, tato sobota:

1 Peter Karlsson, S
2 Tomasz Piszcz, PL
3 Mariusz Puszakowski, PL
4 Michal Szczepaniak, PL
17 Martin Málek

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Milan Mach