Toruň – 28. září
Seriál Speedway Grand Prix nestačil ani skončit a Warner Bros ruku v ruce s FIM zveřejnil kalendář na příští rok. Třicet let od doby, kdy se plochodrážní svět odklonil od jediného finále k seriálu velkých cen, nás bude čekat deset podniků v sedmi zemích. Českou republiky samozřejmě nevyjímaje. V Praze se pojede rovněž finále dvěstěpadesátek SGP3.
Velké ceny začnou zkraje května v Landshutu a vůbec poprvé se dvakrát pojedou ve Velké Británii. K ikonickému Cardiffu přibude Manchester. Speedway of Nations se uskuteční v Toruni, zatímco Vojens oslaví své padesátiny trojnásobnou korunovací, v SGP, SGP2 i SGP4.
Malilla – 15. června
Třináctiletý Američan Brady Landon opanoval světový pohár SGP4 na malé dráze v Malille před švédskou velkou cenou. Na stupních vítězů ho doprovodili Australan Cooper Antone a Dán Niklas Bager. S čínským pitbikovým motorem o obsahu 190 ccm se neztratila ani Štěpánka Nyklová. Vyhrála patnáctou jízdu a celkově skončila dvanáctá.
1. Brady Landon (USA) 15, 2. Cooper Antone (AUS) 13, 3. Niklas Bager (D) 10, 4. Sonny Spurgin (AUS) 9, 5. Adrian Axelsson (S) 9, 6. Fabian Magnusson (S) 9, 7. Arsen Mikulčin (UA) 9, 8. Tino Stjernegaard Olsen (DK) 8, 9. Andzejs Smulkevics (LAT) 8, 10. Augusto Camoriano (RA) 7, 11. Kensei Matsudaira (USA) 6, 12. Štěpánka Nyklová (CZ) 5, 13. Texas Johansson (S) 5, 14. Erik Barth (D) 3, 15. Harald Fohlin (S) 2, 16. Eddie Ljung (S) 2
Praha – 23. května
Loni v předvečer Speedway Grand Prix České republiky patřila malá Markéta elektrickým motocyklům, jejichž první závod na našem území vůbec se bohužel příliš nevyvedl. Mini ovál na první zatáčkou velké trati neosiří ani letos. Bude patřit kolibříkům ve věku deset až třináct let z osmi zemí čtyř kontinentů, jež zde od čtvrtka až do soboty budou mít SGP akademii.
Věnovat se jim budou Tony Rickardsson, Greg Hancock a Tomáš Topinka. Závodníky čeká trénink ve čtvrtek od dvou odpoledne a další v pátek dopoledne a po obědě. Kromě toho budou moct nahlédnout pod pokličku velké ceny, absolvovat simmulované tiskové konference a dozví se mnoho o pravidlech, technice i přístupu k médiím.
„Akce je primárně zaměřena na stodevadesátky dle formule SGP4,“ říká Pavel Ondrašík. „Máme výjimku, aby se naši mohli zúčastnit se svými stopětadvacítkami. Závod nebude, jsou trošku obavy, že dráha je na stodevadesátky moc malá. Ale ve dvou se na pásku určitě půjde.“
Mies – 10. listopadu
Jedenáct velkých cen rozhodne v příštím roce o titulu mistra světa. Po kratší době se vrací Wroclaw a po sedmadvaceti letech také Landshut. Od sedmadevadesátého nechybí ani Praha, kde se pojede prvního června. Tentokrát ale bez SGP2, které se bude skládat ze třech dílů. Speedway of Nations uvidí Manchester, dvěstěpadesátky Gorzow a čínské pitbike stodevadesátky Malilla.
Malilla – 15. července
Premiéra SGP4, závodu identických plochodrážních motocyklů poháněných motory z čínského pitbiku o objemu 190 ccm, se stala kořistí Eliase Jamila. Dán, jehož jsme viděli na malé Markétě při pokusu o první závod elektrických motocyklů, svůj úspěch korunoval v rozjížďce s číslem dvacet. V ní nakonec dostal Karla Průšu, jemuž sebral vidinu účasti v rozjezdu o bronz. Jediný český zástupce se tak vrací domů s pátou příčkou.
Liberec a Holsted – 8. července
Liberecký přebor skončil a z kombinéz se po parném dni vysvlékli i nejlepší po trojím vyhlášení výsledků. Pouze Jan Hlačina zůstával v závodnickém. Po chvíli zabouřil motor jeho dvěstěpadesátky. Nebylo divu, závod SPG3 ve švédské Malille se blíží. Nicméně nejde o jediný klíčový podnik nižších plochodrážních kubatur.
Pětaosmdesátky a plochodrážní pitbike
V sobotu se v dánském Holstedu konala zlatá trofej FIM v kubatuře 85 ccm. Stala se kořistí domácího Villadse Pedesersena. V ptěti rozjížďkách neztratil jeidný bod a vyskočil si na nejvyššší stupínek pódia spolu se svým krajanem Eliasem Jamilem a Němcem Carlosem Gennerichem.
Elias Jamil ve své zemi závodí také v sedle elektrického motocyklu, který předvedl na den dětí na oři nevydařeném závodě na malé Markétě. Zkušenosti z něho úročí podobně jako Adam Nejezchleba. Vítězný Villads Pedersen zase bude u premiéry třídy SGP4 s identickými čínskými motory pro pit bike, kterou si prosadil Tony Rickardsson.
Premiérový závod se ve švédské Malille uskuteční na tréninkové dráze v sobotu odpoledne. Pozvánku dostalo šestnáct závodníků, přičemž vodítkem není ani aktuální výkonnost, nýbrž snaha o pestré startovní pole. Chybí jakýkoliv zástupce Polska, kde projekt evidentně ignorují.
Česká republika dostala jedno místo, které obsadí novopečený šampión stopětadvacítek Karel Průša. „Poprvé pojedu na závody bez motorky,“ usmívá se jeho tatínek Karel. „Dostaneme ji tam, všechno doladíme na místě, bude na malých kolech a motor je asi o pět kilo těžší než naše Shupa.“
A jak se úspěšný borec české plochodrážní historie na kategorii SGP4 dívá“ „Třeba to bude horší, třeba lepší, to ukáže závod,“ reaguje diplomaticky. „To ukáže závod. Jedeme na zkušenou jako všichni ostatní.“
Po návratu ze Švédska se Karel Průša nepustí volantu. O dalším víkendu jsou totiž na pořadu dne oba poháry stopětadvacítek v Gdaňsku, které bude v rychlém sledu následovat grandiózní tréninkový kemp polské extraligy, kde opět přijdou slabší kubatury ke slovu.
Reprezentační improvizace
Finále SGP3, tedy plochodrážních dvěstěpadesátek, je na pátečním programu. Budou mu předcházet dva středeční semifinále ve Västerviku. V prvním z nich bude Českou republiku zastupovat Dominik Hrbek, ve druhém nastoupí Jan Hlačina.
Pardubický závodník se za řidítka čtvrtlitru vrací po roce, když vyhověl přání sportovní komise. Letos pro české dvěstěpadesátky není zrovna úrodný rok. A dva ze třech českých borců závodících v této kubatuře bohužel museli cestu do Švédska odmítnout.
Adam Nejezchleba se bude rekreovat s rodinou u moře. Oliver Schmid pro změnu nedokáže vyřešit logistické záležitosti. Jeho otec Václav totiž po dvaceti letech změnil zaměstnání a nemůže si vybírat dovolenou. Navíc je na stole alternativa, že by se plzeňský závodník soustředil již výhradně na půllitry, byť prozatím v tréninkovém režimu.