Žarnovica – 11. srpna
Dva závody viděly stovky diváků v horkém nedělním odpoledni v Žarnovici. A vskutku dva, protože pořádající Speedway Club stopětadvítkami v rámci českého šampionátu hlavní mítink neproložil, ale nechal s nimi celý pořad odstartovat. Svého premiérového triumfu se dočkal Jakub Hejkal. Pohár přátelství se posléze stal kořistí jeho polských jmenovců Oleksiaka a Žurka spojených hlavičkou Poznaně.
Třicet pět stupňů. Až takové tropické hodnoty ukazovaly žarnovické teploměry, když po čtrnácté hodině startoval mistrovský závod stopětadvacítek. Ovládli jej Karel Průša s Jakubem Hejkalem, dobře se drželi také oba Slováci ve startovním poli.
Pozitivní byl comeback Romana Štoly po jarní fraktuře nohy z fotbalu. Po tak dlouhé pauze se nelíčeně radoval z prvních bodů. Ve finále všem ujel Jakub Hejkal. Karel Průša si pojistil druhé místo, nejnižší příčku pódia bral Jaroslav Hajko.
Hodiny se posunuly kamsi k půl čtvrté. Po vyhlášení kolibříků začínal Pohár přátelství. Smolně začal Jaroslav Petrák. Technické problémy mu nedovolily stihnout dvouminutový limit rozjížďky s číslem jedna. Norbert Magosi ukázal ambice veteránského týmu, když se ujal vedení ve druhé jízdě.
Při útoku do něho vrazil Nicolas Vicentin. Maďar pokračoval ještě tři čtvrtě kola, než se složil na trávník. Lékaři bohužel zjistili, že má zlomenou levou nohu.
Poláci šli za triumfem. Všechny jízdy vyhrávali 5:1. Až na sedmnáctou, v níž Jakub Oleksiak zaspal na startu. První pár Žarnovice ve složení Sebastian Kössler – Jakub Valkovič skončil stříbrný, na třetí pozici se vyšvihli Italové.
Žarnovica – 9. srpna
Sešli se u polévky. Pardubické depo se už po středeční juniorce utápělo ve tmě. Ale detaily na cestu do Žarnovice bylo přece jen třeba doladit. Pardubické barvy při nedělním poháru přátelství budou hájit zkušený Jaroslav Petrák s šikovným mladíkem Davidem Hofmanem. Za soupeře budou mít šest dalších dvojic včetně dvou domácích a jedné kopřivnických. Na rozdíl od chmurných prognóz se naplnila také startovní listina doprovodného závodu českých stopětadvacítek.
Skepse byla na místě. V šampionátu se jeden nejhorší výsledek škrtá a cesta do Žarnovice je daleká a nákladná. Logistickou stránku však otcové vyřešili i díky společnému cestování. A tak se na cestu, která je pro Slováky na trase na české plochodrážní lokality běžným chlebem, vydá šest našich.
Vůbec poprvé bude letos závodit Roman Štola, jenž si zjara při fotbale zlomil nohu. K Jaroslavu Hajkovi a Marku Zimanovi se přidá slánská čtyřka s nejvyššími ambicemi a pražský Jaroslav Bartek.
Hlavním bodem programu se stane Pohár přátelství, jenž svého času vznikl z iniciativu Speedway Clubu Žarnovica. Jeho startovní listina slibuje vyrovnanou podívanou. V pozici mírných favoritů jsou domácí jedničky Jakub Valkovič a Sebastian Kössler, který ve středu užuž ve svých rukou třímal triumf v pardubické juniorce.
Filip Kasan nastoupí ve druhém žarnovickém páru spolu se slánským Brunem Belanem. České barvy budou hájit nejen zmiňovaní Pardubičané, ale i Kopřivnice s Radkem Bambuchem a hostujícím Pražanem bydlícím v žarnovickém sousedství Michalem Bašteckým. Pak jsou tu Poláci, Italové a zajímavý Veteran Team s Norbertem Magosim z Maďarska a Bulharem Milenem Manevem.
Startovní listiny nedělních závodů v Žarnovici:
Pohár přátelství:
Žarnovica I.
Jakub Valkovič, Sebastian Kössler (A)
Žarnovica II.
Filip Kasan, Bruno Belan (Slaný)
Pardubice:
Jaroslav Petrák, David Hofman
Poznaň:
Jakub Oleksiak, Jakub Žurek
Kopřivnice:
Radek Bambuch, Michal Baštecký (Praha)
Lonigo:
Nicolas Vicentin, Nicolo Percotti
Veteran Team:
Norbert Magosi (H), Milen Manev (BG)
MR 125 ccm:
Karel Průša, Slaný
Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
Jakub Hejkal, Slaný
Matěj Tůma, Slaný
Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica
Marek Ziman, SK – Žarnovica
Roman Štola, Mariánské Lázně
Jaroslav Bartek, Praha
Poznámka: startovní čísla i pro MR 125 ccm jsou v gesci pořadatele, který je na rozdíl od praxe AČR nezveřejnil
Žarnovica – 7. októbra
Po zániku Jadranskej ligy a Jadranských dvojíc prišiel Speedway Club Žarnovica s návrhom usporiadania Pohára priateľstva na spôsob niekdajšieho Pohára mieru a priateľstva juniorov socialistických krajín. Začínalo sa dvojstretnutiami Žarnovice a ukrajinského Rivne, ale už po roku sa uskutočnilo päť stretnutí štvorčlenných družstiev z Rivne, Pardubíc, Žarnovice, Šwietochlowic a Debrecenu. V podobnom duchu pokračovala súťaž aj v ďalších dvoch sezónach, ale od roku 2020 sa pohár jazdí už len jednokolovo v Žarnovici. Nie inak bolo tomu aj tentokrát. Tak ako v roku 2022 sa súťaž odjazdila ako jednokolové preteky siedmich dvojíc.
Aj napriek tomu, že podujatie figurovalo v kalendári od samého počiatku, prišlo ku kolízii s odloženým vyvrcholením českej extraligy. V Žarnovici sa stretli dvojice z Poľska, Českej republiky, Talianska a Slovenska. Zo svojich odchovancov zostavil dve dvojice Lublin, jednu dvojicu Kopřivnice a Lonigo. Valkoviča zo Speedway Clubu Žarnovica dopĺňal Rakúšan Kössler, Heleniaka z Tarnówa Ukrajinec Mielničuk a Oleksztaka zo Swietochlowic Baštecký z Prahy. Preteky mali zaujímavý priebeh. Z 21 jázd sa päť jázd opakovalo, jednu z nich sa ani na druhý pokus nepodarilo dokončiť a pridelené boli technické body. Pridelením technických bodov skončila aj jedna z ďalších jázd, jeden z pádov nespôsobil prerušenie jazdy, raz sa opakoval štart pre nájazd do štartovacej pásky. Okrem obvyklých výsledkov pri pretekoch dvojíc skončilo päť jázd výsledkom 5:0 a jedna jazda výsledkom 3:2.
Favorizovaný Speedway Club Žarnovica v prvej jazde len remizoval s prvou dvojicou Lublinu, keď Kössler zle odštartoval a nebodoval. V 5. jazde 15 ročný Greszczyk spadol. Nestačil sa mu vyhnúť kolega z dvojice Wierzchowski, vyvrtol si koleno a z pretekov odstúpil. Po 7. jazde, keď každá dvojica štartovala dvakrát, mali Žarnovica a Lublin po 8 bodov, po 6 bodov mali Tarnów, Kopřivnice a Lonigo. V 10. jazde dlho viedol dovtedy neporazený Macek, potom jeho motocykel strácal výkon a na cieľovej čiare ho prekonal Oleksziak. V nasledujúcej jazde vypadli postupne obaja Taliani a prvýkrát sa prideľovali technické body. V 13. jazde opäť nezvládol svoj motocykel Grzeszczyk, po druhýkrát bol vylúčený a dvojica Lublinu 2 viac neštartovala. Po 14. jazde bolo poradie Žarnovica 18, Lublin 1 15, Kopřivnice 12, Tarnów a Lonigo 11, Šwietochlowice 10, Lublin 2 4. 15. jazdu vyhral po strhujúcom súboji s Kösslerom Macek a keď Lublin 1 porazil Talianov 5:1, stav súboja o prvenstvo medzi Žarnovicou a Lublinom bol v pomere 21:20. Keď sa Kössler s Valkovičom vysporiadali v 18. jazde s Mielničukom, zdalo sa, že o víťazovi je rozhodnuté. Potom však na vedúcej pozícii spadol Kössler a musel byť vylúčený. Opakovanú jazdu vyhral Valkovič pred Mielničukom, Heleniak hoci bez ujmy, neštartoval. Lublin mohol následne Žarnovicu prekonať, alebo aspoň dobehnúť. Mlynarski však takmer pretrhol štartovaciu pásku, bol vylúčený. V opakovanej jazde spadol na konci tretieho kola Oleksziak. Opäť sa prideľovali technické body a hoci si Jaworski zaslúžil plný bodový zisk, jednobodový náskok Žarnovice sa nezmenil. Po víťazstve v 19. jazde sa najlepším jednotlivcom pretekov stal Jan Macek a vytiahol Kopřivnice na stupne víťazov. V poslednej 21. jazde, keď už o nič nešlo, spadli obaja Taliani. Vinný bol Bataglia a osamotený Percotti nemohol Šwietochlowice v konečnom hodnotení súperov prekonať.
Žarnovica – 20. srpna
Jakub Valkovič a Mateusz Tudziez, Slovákův polský kolega z Lublinu, ovládli Speedway Friendship Cup v Žarnovici. Než si však mohli vychutnat svůj triumf, musely ustoupit deště. Tekovské městečko jimi bylo zkrápěno již zhruba od jedenácté takřka tři a půl hodiny. Až o půl čtvrté se začalo trénovat, aby vlastní závod zahájil o nějakých třicet minut později. Druhá skončila Praha, zatímco Pardubice na třetí pozici poslal Jaroslav Petrák až v rozjezdu.
Nejen déšť působil trable. Nazar Parnicky se totiž zranil během NICE Cupu, v němž na oválech debutoval, a v sestavě Rovna jej zastoupil Polák Szymon Bandur. Ani jeho plochodrážní kariéra není příliš bohatá. Při svém prvním výjezdu na ovál upadl. Odhlásil se ze závodu, aby nakonec za řidítky vypůjčeného motocyklu porazil Matouše Kameníka s Jaroslavem Vaníčkem!
Nicméně Praha nakonec uhájila druhou pozici o jediný bod. O to třetí musel být vypsán rozjezd mezi Tarnowem a Pardubicemi. Jaroslav Petrák k němu vyjel s myšlenkami odčinit své drobné zaváhání v boxech, za něž platil diskvalifikací kvůli prošvihnutému dvouminutovému limitu.
Jenže po vylétnutí pásky se vedení ujal Piotr Swiercz. Pardubický matador se na protilehlé rovince dostal do čela. Při své sedmé jízdě na náročné dráze cítil křeče v rukou, ale nepovolil. Polák poznal, že s ním pranic nezmůže, a raději bavil publikum jízdou po zadním kole.
Žarnovica – 19. srpna
Pohár přátelství vznikl před šesti lety jako iniciativa žanorvického Speedway Clubu, jež společně s Rovnem a Prahou zůstává hlavní spojeneckou osou také pro letošní ročník. V něm ovšem dochází ke měně. Ruský útok na Ukrajinu zapříčinil potíže s poskládáním čtyřčlenného ukrajinského družstva a tak soutěž změnila rozpis na dvojice. Slováky budou reprezentovat dvě dvojice, o české zastoupení se postarají týmy Prahy a Pardubic.
Praha – 12. září
Koronavirus většina lidí již prakticky neřeší, pokud si zrovna nechce nasadit roušku ve veřejné dopravě či obchodě. Jeho důsledky jsou však patrné i na ploché dráze. Speedway Friendship Cup měl letos přivést na start týmy z České republiky, Slovinka, Slovenska a Německa, které v úvodním kole nahradila maďarská sestava. Při jeho dnešním podniku se však o jezdecké obsazení z drtivé části postarali naši borci. Mimo nich nastoupil jen Slovinec, Rakušan a Polák. A to přitom vedení SC Žarnovica oslovilo bezmála tři desítky plochodrážníků! Závodu vévodila Praha, ačkoliv přišla o dva své muže kvůli pádům. Zatímco Filip Hájek byl pouze potlučený, Jan Macek si zlomil tři kůstky v zápěstí.
Pražané ve všech týmech
Jako při řešení kvadratury kruhu si musel připadat žarnovický šéf Martin Búri při nominaci svého celku na závěr letošního poháru přátelství. Jakub Valkovič onemocněl, Nikodem Bartoch jakbysmet, omluvil se již dohodnutý Lars Skupieň. Ne řekl nejen Milen Manev, ale také Brayden McGuiness, Andrei Popa, Pawel Mesiac, junioři z Bydhoště, Swietochlowic a Rybniku, Maďaři a Ukrajinci. Hynek Štichauer, Jaroslav Petrák a Martin Málek trénovali v Mariánských Lázních.
Klub na poslední chvíli zajistil Bruna Belana a vedle Ondřeje Smetany se ve vestě slovenského klubu objevil další Pražan Michal Baštecký. Ostatně pořádající klub dodal své členy také do výběru Czech U19 Team, ale i do Krška po zranění Denise Štojse. Největší ambice však živil jeho hlavní tým, který prahnul po obhajobě svého triumfu v průběžné klasifikaci.
Vstup do dnešního závodu však mělo lepší Krško. Nick Škorja totiž v první jízdě předčil Petra Chlupáče. Hned nato triumfoval Daniel Klíma stylem start – cíl. Ondřej Smetana sice vyzrál na Filipa Hájka, avšak Jan Macek opanoval rozjížďku s číslem čtyři ve stylu start – cíl.
Daniel Klíma komentuje svou prohru s Nickem Škorjou v rozjížďce s číslem šest:
„Líp se mu to rozjelo do nájezdu, poslal to do materiálu a objel mě.“
Hlavním atributem pražské Markéty se stala obrovská konzistence. Co bylo platné Žarnovici vítězství Tomasze Orwata nad Petrem Chlupáčem v páté jízdě. Asi stejně tolik jako porážka Daniela Klímy Nickem Škorjou v rozjížďce s číslem šest. Markéta totiž neznala jiné skóre než dva anebo tři. Jenže všeho dočasu…
Bez dvou závodníků vítězi
Po jedenácti jízdách vedli domácí s šestadvaceti body, Krško mělo patnáct, Žarnovica třináct a české devatenáctky dvanáct. V rozjížďce s číslem dvanáct se vedení ujal Ondřej Smetana. Pražan v žarnovické vestě doposud tratil body jen v šesté jízdě, kdy přihlížel duelu Nicka Škorjy s Danielem Klímou.
Ovšem Jan Macek zůstával ve střehu, byť jej Ondřej Smetana odvedl. Avšak ve třetím okruhu letěl do nafukovací bariéry druhé zatáčky. Byl pochopitelně vyloučen, avšak sudí přidělil technické body, protože vedoucí závodník již minul metu předposledního okruhu.
Mnohem horší zprávou však přišla od zdravotníků. Jan Macek si při svém extempore zlomil tři kůstky v zápěstí. I přes ztrátu jednoho z klíčových hráčů se však pražské vedení nikterak neotřáslo. Třináctá, čtrnáctá a patnáct jízda měla ve svém cíli pražského vítěze. Nejprve Daniel Klíma rozhodl epický duel se Sebastianem Kösslerem na začátku třetího kola, poté Petr Chlupáč a Filip Hájek vedli od vylétnutí pásky až k šachovnicové vlajce.
Nick Škorja kraloval šestnácté jízdě, kam Tomáš Topinka nemohl poslat nikoho, přesto Markéta vedla před Krškem o dvanáct bodů. Hned po přestávce Daniel Klíma objel Ondřeje Smetanu v prvním výjezdu a bylo vymalováno. Domácí nemohl nikdo přeskočit ani dnes, ani v závěrečné klasifikaci seriálu.
Filip Hájek popisuje svou smůlu v rozjížďce s číslem osmnáct:
„Dal to do mě, už s tím nešlo nic dělat, koleno a rameno…“
Chvíle triumfu však neměla čas přinést euforii, protože přišla další pohroma. Filip Hájek upadl ve skrumáži první zatáčky. Dlouho ležel na zemi, než se zvedl a za potlesku publika nastoupil do sanitky. Na repete však neměl ani pomyšlení. V něm měl smůlu Jaroslav Vaníček, jemuž vítězství sebral ve čtvrtém kole přetržený sekundární řetěz.
Tři body dědil Sebastian Kössler. Jeho Krško ovšem nemělo druhou příčku nikterak jistou. A to tím spíše, když žarnovický Polák Tomasz Orwat vyhrál devatenáctou jízdu. V samotném závěru padl Pavel Kuchař, jemuž místo na tandemu nabídl Nick Škorja. Při repete vypálil dopředu opět Petr Chlupáč.
Ve druhé zatáčce jsme jej už téměř viděli v mantinelu, on však krizový moment ustál, nespadl a ani nepřišel o vedení. Nick Škorja zůstal druhý a musel v rozjezdu o druhou příčku čelit Ondřeji Smetanovi. Objel jej v první zatáčce a postavil Krško na levý stupínek pódia.
Hlasy z depa
„Zezačátku blbý,“ svěřoval se Daniel Klíma. „Pak jsme udělali změny na motorce a bylo to lepší. Změnila se dráha, zezačátku vypadala, že bude tvrdá, pak na venku bylo až moc materiálu. Starty jsem měl dneska dobrý, jen ten bod navíc kdyby byl… Vyhráli jsme, ale úplně zadarmo to nebylo, byly tam těžký jízdy.“
„Jsem rád, že jsem celej,“ oddechl si Petr Chlupáč. „Po tom výjezdu při mě stáli všichni svatí. Dráha byla podmáčená, první dvě jízdy o ničem. Pak se to vyházelo, hezký závody, vyhráli jsme. Sice jsme přišli o jednoho člena, ale vyhráli jsme.“
„takový splašený dneska,“ zamýšlel se Ondřej Smetana. „Trochu trápeníčko s motorkou. Nebylo to ono, dráha byla zajímavá, byla jiná. Měl jsem mít o dva body víc, Chlup mě neměl předjet a já měl předjet Čendu Klímu. Ale co, jsou to závody, je to dobrej trénink na extraligu příští tejden.
„Závod o hovně,“ nemohl Daniel Šilhán najít smysl dnešního podniku. „Jel jsem si to svoje a nezmatkoval jsem, abych nedopad‘ jako Honza. Jedna jízda se povedla. Bylo to startem, spokojenost, aspoň něco se povedlo.“
„Každej start jsem měl špatnej,“ svěřoval se Jan Jeníček, který stále užíval antibiotika. „Dneska to bylo slabší, zezačátku jsem měl moc těžkej převod.“
„Přijel jsem do nájezdu, kopla mě díra a už jsem byl na zemi,“ přibližoval Pavel Kuchař rozjížďku s číslem dvacet. „Jsem celej, příště to bude lepší.“