Archiv autora: Jiří Havlíček

Legendární vítězové se vrátili do Pardubic

U příležitosti jubilejního 70. ročníku Zlaté přilby byli pozváni všichni žijící vítězové tohoto světoznámého závodu. I když se boje o prestižní trofej rozhořely až v nedělní poledne, sobotní dopoledne patřilo jezdcům nedávné doby, kteří přijali pozvání do pardubického paláce. Tady čekaly na jejich podpisy stovky fanoušků, kteří chtěli bývalé hvězdy svítkovského oválu a svoje hrdiny let minulých mít podepsané na fotkách z té doby nebo ve svých plochodrážních albech.

 

Velký zájem o podpisy

Čeští vítězové: Milan Špinka, Václav Milík, Jiří Štancl a Tomáš Topinka

K autogramiádovému stolu vedle sebe zasedl Angličan John Davis, vítěz 36. Zlaté přilby z roku 1984 a mistr světa družstev, Milan Špinka, vítěz 25. Zlaté přilby z roku 1973 a mistr světa na ledové ploché dráze, Václav Milík, loňský vítěz 69. Zlaté přilby, Jiří Štancl, pětinásobný vítěz Zlaté přilby z roků 1974, 1976, 1978, 1981, 1982 a dvojnásobný stříbrný medailista z mistrovství světa na dlouhé ploché dráze, Tomáš Topinka, vítěz 48. Zlaté přilby z roku 1996, Dán Ole Olsen, sedminásobný vítěz Zlaté přilby z roků 1970, 1971, 1972, 1975, 1977, 1979, 1980, trojnásobný mistr světa na klasické dráze a mistr světa na dlouhé dráze,

Dán Hans Nielsen, dvojnásobný vítěz Zlaté přilby z let 1987 a 1998, čtyřnásobný mistr světa na klasické dráze, sedminásobný mistr světa dvojic a jedenáctinásobný mistr světa družstev,Američan Dennis Sigalos, vítěz Zlaté přilby z roku 1983 a mistr světa dvojic

Hans Nielsen a Dennis Sigalos

Zájem o legendární vítěze Zlatých přileb a o jejich podpisy byl fantastický a mistry ploché dráhy mile překvapil! Jejich autogramiáda se díky neutuchajícímu zájmu fanoušků se protáhla až do sobotního poledne. Po jejím skončení s více než hodinovým zpožděním konečně dorazil jejich mikrobus na dostihové závodiště, kde se v roce 1929 začala psát historie závodu o Zlatou přilbu.

 

Na závodišti koňmo i pěšky

Pietní akce u pomníčků

Po nezbytném přivítání ředitelem Dostihového spolku bylo pro mistry širokých řidítek připraveno spřežení kladrubských vraníků a v kočáře byli převezeni k pomníčkům plochodrážníků, kteří položili život v boji o cennou trofej na travnatém oválu v letech 1929 – 1963.  Od roku 1964 se Zlatá přilba přesunula už na klasický plochodrážní stadion do Svítkova a začala se postupně vyvíjet do dnešní podoby.

Kočár pro hvězdy je připraven

U pomníčků se ujal úvodního slova organizátor a iniciátor těchto každoročních pietních vzpomínek Martin Šabata. Následovalo zapálení svíček pro závodníky A. B. Poldervaarta, Jaroslava Němečka, Libora Dušánka, Antonína Vildeho, Ericha Stieglmaiera. Luboše Tomíčka a položení květin k jejich pomníkům. Poté se jejich památka uctila symbolicky minutou ticha.

Pak vítězové Zlatých přileb absolvovali projížďku po závodišti v kočáře. Veliký zájem o koně a dostihy projevil americký vítěz Zlaté přilby Dennis Sigalos a anglický showmann John Davis.

Sedminásobný vítěz ZP Dán Ole Olsen si s námi rád udělal procházku po travnatém pažitu až do cílové rovinky a zajímal se živě o historii závodů na tomto 2 400 metrů dlouhém nepravidelném oválu, o rychlost jakou tady na motorkách dosahovali závodníci, ale zároveň se zajímal i o historii a současnost Velké pardubické. Pak už bývalí hrdinové let minulých spěchali o pár set metrů dál na plochodrážní stadion, kde začínal druhý závod plochodrážního víkendu závodem juniorů o Zlatou stuhu.

 

Majitelé hromady zlatých přileb

Dennis Sigalos na motocyklu, s nímž jel Zlatou přilbu Bohumil Rak

Večer do Pardubic přiletěl dvojnásobný vítěz Zlaté přilby z roků 1989 a 1990 a evropský šampion na travnaté ploché dráze Angličan Jeremy Doncaster. A tak se pro společnou fotku se 70. Zlatou přilbou povedlo unikátní setkání legendárních závodníků vlastnících dohromady dvacet zlatých přileb.

Na nedělním nástupu se tyto legendy dočkaly krásného přijetí od sedmnácti tisíců diváků, kteří navštívili nedělní světoznámý závod. K nim ještě přibyli vítězové Zlaté přilby, kteří nastupovali do nedělního závodu jako jeho aktéři: Dán Hans N. Andersen, Dán Nicki Pedersen, Australan Chris Holder, Chorvat Jurica Pavlic, Rus Emil Sajfutdinov a náš Václav Milík.  A bitva o 70. jubilejní trofej začíná…

Vítězové Zlaté přilby na nedělním nástupu

Foto: Jiří Havlíček a Karel Herman

Hvězdy nechaly ve svítkovské kanceláři na sobě nesmazatelnou památku

Památka závodníků se uctila rovněž v letošním roce

Necelé tři hodiny před začátkem závodu o 69. Zlatou přilbu města Pardubice se konala vzpomínka na závodníky, kteří v minulosti v bojích o cennou trofej položili svůj život. Akce se tradičně koná na dostihovém závodišti, kde se v minulém století odjelo prvních patnáct ročníků Zlaté přilby.

Letos se závodníkům přišlo poklonit trochu více lidí než v letech minulých. Dokonce celá pietní vzpomínka byla pod dohledem televizní kamery pro připravovaný dokumentární pořad. Děkujeme všem zúčastněným a komentátorovi panu Hájkovi.

Také letos se památce závodníků přišli poklonit Jiří Štancl a Milan Špinka

Foto: Jiří Havlíček

V neděli se bude nejen závodit

Pardubice – 27. září
Tradiční vzpomínka na závodnííky, kteří položili své životy v boji o Zlatou přilbu se bude konat v neděli 1. října 2017 od devíti hodin na dostihovém závodišti. Další podívaná je připravena na pardubické Třídě Míru u Lejhancova klenotnictví, odkud v jedenáct bude slavnostně odvezena zlatá přilba na stadión ve Svítkově.

U pomníčku závodníků se bude konat tradiční pietní akce
U pomníčku závodníků se bude konat tradiční pietní akce

Foto: Jiří Havlíček

Posledním závodníkem, který se proháněl po dostihovém závodišti byl Zdeněk Schneiderwind při natáčení dokumentu Miloslava Čmejly
Posledním závodníkem, který se proháněl po dostihovém závodišti byl Zdeněk Schneiderwind při natáčení dokumentu Miloslava Čmejly

Historické stroje vyprovázely zlatou krasavici

Hodiny na pardubické Zelené bráně v neděli 18. září odbily jedenáctou hodinu. Nebylo by to nic neobvyklého, kdyby se zrovna ten den nejel na svítkovském plochodrážním stadiónu nejstarší plochodrážní závod na světě. A tak, jak se již stalo tradicí, na dohled zelené dominanty na Třídě Míru u Klenotnictví Lejhanec stojí připravena kolona historických vozidel pro převoz 68. Zlaté přilby.

 

Motocykly Jawa Pérák stojí  na odiv všech přítomných
Motocykly Jawa Pérák stojí na odiv všech přítomných
Zástupy diváků čekají na zlatou krasavici
Zástupy diváků čekají na zlatou krasavici

Je přistaveno šestnáct nablýskaných motocyklů Jawa Pérák, někdejší chlouba československého motocyklového průmyslu, která se začala vyrábět právě před sedmdesáti lety.

Nová trofej je přinesena půvabnými asistentkami a předvedena za neustálého cvakání závěrek přítomných fotografů a přihlížejících. Pod dohledem jejího autora a majitele obchodu s klenoty pana Lejhance je cenná trofej naložena do červené Bugatti. V barvách české trikolóry pojedou v doprovodné koloně ještě modrá a bílá aerovka.

Krásná trofej opouští Lejhancovo klenotnictví
Krásná trofej opouští Lejhancovo klenotnictví

Historická kolona se za doprovodu policejních motocyklů vydává právě k Zelené bráně, kde následuje otočka celého konvoje. Ještě jednou projede přes Třídu Míru a pokračuje do nedalekého Svítkova na plochodrážní stadion.

Automobily Aero 30 se řadí na čelo kolony
Automobily Aero 30 se řadí na čelo kolony

Tam již čeká na bitvu o prestižní trofej 11 000 diváků, ale hlavně samotní aktéři závodu, mezi kterými jsou i hvězdy ze série Speedway Grand Prix, kde se závodí o titul mistra světa.

 

Báječní Péráci
Báječní Péráci

Foto: Jiří Havlíček

Zlatá přilba se loučí se Zelenou bránou
Zlatá přilba se loučí se Zelenou bránou

Pietní vzpomínka nebude chybět ani letos

Pardubice – 13. září
Před necelými osmdesáti sedmi roky v neděli 29. Září 1929 se v Pardubicích začala psát historie motocyklového závodu o trofej nazvanou Zlatá přilba. Tehdy se jezdilo na dostihovém závodišti v zářijovém termínu, kdy se zrovna nejela žádná koňská klání a koně byli v plné přípravě na říjnovou Velkou pardubickou. Motocykly jezdily po dostihovém ovále na tu dobu hodně rychle a dráha mnohdy rozryta nejen koly motorek byla hodně náročná na fyzickou přípravu závodníků, ale i na pevnost motocyklů, aby vůbec vydržely díly pohromadě a daly se odjet kvalifikační jízdy a ti šťastnější se svými stroji absolvovali náročné a dlouhé velké finále o cennou trofej.

 

Prvních pět ročníků tohoto závodu se obešlo bez ztráty na životech, ale bohužel už v roce 1934 při šestém ročníku tohoto již světového závodu dochází tragickému pádu holandského závodníka A. B. Poldervaarta. Dalšími oběťmi tohoto závodu se stali tři čeští a německý závodník až po znovuobnovení závodu po druhé světové válce. I tak se na dostihovém závodišti na dostihovém konalo do roku 1963 patnáct ročníků bojů o Zlatou přilbu. Od roku 1964 se tenhle prestižní závod přesunul na 1,5 km vzdálený plochodrážní stadion mezi Popkovicemi a Svítkovem, kde se letos již pojede 68. ročník tohoto svým systémem specifického závodu. Ale i tento svítkovský ovál má bohužel jednu oběť a to z finálové jízdy v roce 1968.

Dnes již tradiční vzpomínka na závodníky, kteří nedojeli svoji jízdu o cennou trofej, se bude konat v neděli 18. září od 9.00 hodin na dostihovém závodišti v Popkovické zatáčce u pomníčků závodníků. Brána z hlavní silnice od Svítkova bude pro tuto příležitost otevřena a vjezd autem je po cestě ve směru ke stájím mezi travnatým oválem a kasárnami povolen.

Účast českých nedávných plochodrážních hvězd, které v závodě dominovaly, bude též tradiční. Přijede pětinásobný vítěz zlaté trofeje Jiří Štancl a Milan Špinka, který je doposud jediný rodák z Pardubic, který dokázal tento závod vyhrát. Do Pardubic přislíbil přijet i vítěz poslední Zlaté přilby z dostihového závodiště z roku 1963 pan Antonín Kasper, jestliže mu zdraví dovolí podniknout cestu a poklonit se svým kamarádům, se kterými tady před více než půlstoletím závodil.

Účast přislíbili Jiří Štancl, Antonín Kasper a Milan Špinka
Účast přislíbili Jiří Štancl, Antonín Kasper a Milan Špinka

Foto: Jiří Havlíček

Před Zlatou přilbou se vzpomínalo na plochodrážníky

Pardubice – 20. září
Tři hodiny zbývaly do startu 67. Zlaté přilby města Pardubic a na nedalekém dostihovém závodišti se opět sešlo na dvě desítky plochodrážních fanoušků a pamětníků, aby uctili památku závodníků, kteří na nebezpečném 2400 metrů dlouhém travnatém ovále položili svoje životy. Smrtelná zranění se tady stávala v průběhu patnácti ročníků tohoto legendárního závodu, kdy požadavky na bezpečnost závodníků nebyly takřka žádné, motocykly dosahovaly na tu dobu poměrně vysokých rychlostí, ale jejich materiál nesplňoval taková pevnostní kritéria jako stroje závodníků současných. Mnozí závodníci si svoje motory a rámy upravovali doslova na koleně a pak bohužel docházelo na dlouhých rovinkách a v nepravidelných zatáčkách k těžkým pádům, které pětkrát bohužel skončily tragicky.

 

Milan Špinka a Jiří Štancl zapálili svíce na počet závodníků
Milan Špinka a Jiří Štancl zapálili svíce na počet závodníků

Závodníkům A.B.Poldervaartovi, Erichu Stieglmaierovi, Liboru Dušánkovi, Jaroslavu Němečkovi a Antonínu Vildemu byla věnována kytice od AMK ZP Pardubice a vzpomínka uctěná minutou ticha. Šestou obětí závodu o Zlatou přilbu byl bohužel už na svítkovském klasickém ovále vynikající československý reprezentant Luboš Tomíček, jenž podlehl zranění z finálové jízdy dvacátého ročníku Zlaté přilby.

Tradiční akce každým rokem přiláká více a více návštěvníků
Tradiční akce každým rokem přiláká více a více návštěvníků

Vzpomínka byla také věnována jezdcům, kteří už také nejsou mezi námi jako byl vítěz Zlaté přilby z roku 1991 Antonín Kasper mladší, vynikající ledaři Jiří Jirout a Zdeněk Kudrna, Lee Richardson, pětinásobný mistr světa na dlouhé dráze a vítěz Zlaté přilby z roku 1994 Simon Wigg, Billy Sanders, Edward Jancarz, Kelly Moran, Matej Ferjan a další, kteří také startovali v Pardubicích.

Památku plochodrážníků přijely uctít dvě naše plochodrážní legendy a vítězové Zlaté přilby z let minulých, světový šampion na ledové ploché dráze z roku 1974 Milan Špinka a vicemistr světa na dlouhé ploché dráze, pětinásobný vítěz Zlaté přilby Jiří Štancl. Patří jim poděkování, že si našli čas přijet na toto setkání pamětníků. Velké poděkování patří i Romanu Hájkovi za proslov k této vzpomínkové akci.

Nejen vavříny je bohužel lemována cesta k motocyklové slávě...
Nejen vavříny je bohužel lemována cesta k motocyklové slávě…

Foto: Jiří Havlíček