Štětí – 18. března
Štětské kino včera ožilo nevídaným způsobem. Dvě stě osmdesát školáků se přišlo podívat na besedu s novým mistrem Evropy na ledové ploché dráze. Na pozvání moderátora Miloslava Čmejly, přijel závodník Lukáš Hutla, který letos během dvou měsíců dokázal vybojovat nejprve v Hamru titul mistra České republiky a v polském Sanoku titul mistra Evropy. Přijel s ním také jeho otec, bývalý závodník Radek Hutla.
V roce 2017 vyhráli spolu závod finále mistrovství české republiky dvojic, který se konal nedaleko Štětí v Labe Aréně v Račicích. Lukáš Hutla s sebou přivezl do Štětí pohár mistra Evropy a také motocykl, na kterém vyhrál evropský titul.
O besedu byl veliký zájem, což potvrdilo velké množství dotazů a také nekonečné žádosti o společnou fotografii na památku. Školáci vytvořili vynikající atmosféru, což ocenil sám závodník bezprostředně po besedě, když se vytvořila obrovská fronta na podepsané fotografie.
Lukáš Hutla, Miloslav Čmejla a Radek Hutla na besedě ve Štětí | foto laskavostí Miloslava Čmejly
Štětí – 20. ledna
Byl jsem jako spíkr na všech závodech na ledě v Osečné, Chrastné i v Hamru na jezeře. Moc rád na to vzpomínám. Když jsem se dozvěděl, že se tuto sobotu od třinácti hodin koná v Hamru na Jezeře závod na ledě, srdce mi zaplesalo radostí.
Před dvanácti lety na Hamru na Jezeře s Janem Klatovským u mikrofonu | foto Pavel Fišer
Vždyť je to už šest let, co se u nás ledy nejely! Pořadatelé z Hamru ve spolupráci se Zlatou přilbou Pardubice se pustili do náročné akce. Já sám jsem to prožil, dokonce já sám jediný jsem pořádal ledy v roce 2017 v Račicích u Štětí. Šel jsem do obrovského rizika i finančně a čekal, jak to dopadne.
Počasí tehdy vyšlo, diváci přišli a nakonec se závod v krásném prostředí Račického veslařského kanálu velmi povedl. Dokonce jsem mohl ze vstupného předat finanční dar na malou dráhu do Mariánských Lázní a také do svého mateřského klubu na mládež do Chabařovic.
Franz Zorn se na Hamru na Jezeře objevil roku 2012 | foto Pavel Fišer
Sám jsem závody na ledě jezdíval a mými soupeři tehdy byli takoví borci jako Milan Špinka, Zdeněk Kudrna, Bohuslav Polák a další. V Hamru se sejde velmi dobrá jezdecká účast.
Náš současný nejlepší jezdec Lukáš Hutla, který se pod zříceninou Děvín potká se svými soupeři z letošního finále mistrovství světa na ledě. Dosavadní mistr České republiky Andrej Diviš a legenda Rakušan Franz Zorn, který už v Hamru startoval.
Diváci budou mít po letech opět možnost vidět sport, který tolik milují, a také určitě naše bývalé závodníky. Telefonuje jich dost, ujišťují se, kde to vlastně je, a domlouvají si schůzku se svým tehdejšími soupeři.
Pořadatelům držím moc palce. Já sám se do Hamru na Jezeře těším. I když nebudu u mikrofonu, tak alespoň jako divák. Tak ahoj v sobotu!
V Hollywood HillsStadion Memorial Coliseum, místo konání světového finále 1982Stadion Memorial Coliseum, místo konání světového finále 1982Legendární Bobby Schwartz, známý i z českých závodů, před závodem na Costa MesaRudolf Grepl, bývalý šéf mšenské ploché dráhy, v jižní Arizoně
Třináctý den. Navštívit USA a nezastavit se v obrovském, krásném a slavném městě San Francisco by byla obrovská chyba. Down Town Fisherman Wharf, Telegraph Hill, Lombard Street, Golden Gate Park, proslulý Alcatraz a navečer Golden Gate Area a hlavně dominanta města, která byla pro nás všechny asi největším splněným snem a obrovským lákadlem, slavný, majestátný a zároveň krásný Golden Gate Bridge.
Nejmladší syn grega Hancocka, Miloslav Čmejla, Wilbur Hancock, Rudolf GreplSlavný most Golden Gate Bridge San Francisco
Když jsme přes něj jeli, tajil se nám dech, v tu chvíli jsme si představovali, jak ten monumentální skvost ve třicátých letech stavěli. Celý most je dlouhý 2700 m. Hlavní věže jsou vysoké 230 metrů a jsou od sebe 1280 metrů. Dvě hlavní nosná lana jsou o průměru 93 centimetrů. Denně přes něj projede 110 000 automobilů. Vidět ho na fotografii, nebo na videu a potom naživo, je opravdu veliký rozdíl.
Teprve ve skutečnosti si člověk uvědomí o jak obrovskou stavbu, navíc z třicátých let jde. Při pohledu na věznici Alcatraz na malém ostrůvku, jsme si zase představovali, jak asi vězni z tohoto známého místa utíkali. Po náročném, ale krásném dnu jsme tentokrát nepřejížděli a zůstali na nocleh.
Známe z filmů. Řeka Colorádo
Čtrnáctý den. Ráno nás čekal 200 kilometrový přejezd, během něhož byla zastávka v San Jose, přesněji v Silicon Valley, sídle mezinárodních IT a internetových společností, jako GOOGLE, YOU TUBE, APPLE atd. Velice zajímavá a poučná zastávka. Poté pokračování k oceánu a nocleh v Monterey.
Patnáctý den. Cesta zpět do Los Angeles podél Tichého oceánu po jedné z nejkrásnějších silnic světa, Pacific Coas Hwy. Cesta přes San Luis Obispo a Santa Barbaru. Nocleh po ujetých 600 km v Los Angeles.
Šestnáctý den. Projížďka po Los Angeles, najednou vedle nás na křižovatce zastavilo auto, a my jsme nevěřili svým očím. V tom autě totiž vůbec nikdo neseděl. Nejdříve jsme si mysleli, že jde o nějaký trik Davida Copperfielda, ale potom nám Tomáš vysvětlil, že to mají na svědomí různá čidla, snímače apod. Zkrátka moderní doba. Já bych do takového vozu bez řidiče ale nesedl ani zadarmo. Odpoledne relax v Santa Monice u oceánu.
Krásná silnice podle moře ze S.Francisca do Los Angeles
Sedmnáctý den. Relax u oceánu, focení a nákupy suvenýrů. Osmnáctý den. Přejezd na letiště, kde nás čekal opět náš autobus, obrovský letoun A 380 a dvanáctihodinový let do Mnichova, odkud jsme jeli domů do Mariánských Lázní.
Při kontrole na letišti v LA jsme museli všechno odevzdat do připravených plastových beden, jídlo, pití a já i inzulinové injekce na cukrovku. Při navrácení bylo jídlo a pití ta tam. V bedně ale chyběly také moje injekce a to byl veliký průšvih. Paní od kontroly to šla hledat, nakonec přinesla jednu, a tam na štěstí byla i důležitá jehla. No to jsem si oddechl.
Návštěva USA, byla po zájezdu do Austrálie v roce 2015 opět velikánským zážitkem. Krásu přírody a vše co jsme během dovolené prožili, budeme určitě ještě dlouho vstřebávat. Byli jsme vynikající parta.
Na závěr bych chtěl za všechny zúčastněné poděkovat Tomášovi Rambouskovi a Veronice Jelínkové za to, jak se o nás po celou dobu zájezdu starali. Tomáš jako řidič, který najel obrovský počet kilometrů, a který celý program pečlivě připravil. Veronice, která byla důležitou a perfektní navigátorkou po celou cestu. Navíc ještě fotografovali a natáčeli videa. S touto partou bych při možnosti nějakého zájezdu, neváhal ani minutu. Nádherný zájezd, ale přesto všechno musím konstatovat, že doma je doma.
Yosemitský NP. Zleva stojí T.Rambousek, R. Grepl, V. Jelínková, B. Polák, M. Čmejla.
Čas hraje v našem lidském životě stěžejní roli. Není dne, kdybychom každý z nás alespoň jednou nepronesli větu, jak ten čas plyne jako voda. Jeden z důkazů je, že můj vynikající kamarád a také výborný plošinář Bohuslav Polák, se kterým jsem závodil za Chabařovice, 21. září oslavil sedmdesát let svého života.
Bohuslav Polák během své aktivní kariéry | foto laskavostí Miloslava Čmejly
Spolu jsme se zúčastnili výstavby chabařovického stadionu a také ve stejném klubu závodili. Bohouš byl svého času nejen vynikající na krátké dráze, ale ještě lepší na ledě, kde dokázal porazit i Zdeňka Kudrnu a stál na podiu.
Bohouš, jeho brácha Milan a Martin Morávek a já jsme byli vynikající parta, která nikdy nezkazila žádnou legraci. Rád a často na ty krásný časy vzpomínám. Super zážitky s ním mám také z nedávné dovolené v USA.
Bohoušku, kamaráde, přeji ti a nejen já v dalších letech klid, pohodu a hlavně pevné zdraví. Těším se na setkání a zdravím.
S ohřebovaným speciálem se Bohuslav Polák představil také na klasické dráze v Chabařovicích | foto laskavostí Miloslava Čmejly
Praha – 24. září
V krásném prostředí klubu Lávka u Karlova mostu v Praze se odehrála tisková konference k závodu o memoriál Luboše Tomíčka. Je až neuvěřitelné, že se pojede již po padesáté páté. S jedinou přestávkou, kterou způsobil kovid. Autoklub Markéta Praha po celou tu dobu dokazuje nádherným způsobem vzpomenout a připomenout naši plochodrážní legendu, několikanásobného mistra Československa Luboše Tomíčka, který v roce 1968 ukončil svůj život za řidítky závodního stroje na Zlaté přilbě v Pardubicích.
Daniel Klíma, Tomáš Topinka a Pavel Ondrašík na tiskové konferenci | foto Pavel Fišer
Na včerejšek svolal klub Markéta Praha tiskovou konferenci pro novináře, na níž jsme se dozvěděli mnoho důležitých informací. Závod se pojede druhý den po Zlaté přilbě města Pardubice, v pondělí 7. října od osmnácti hodin.
Od přítomných členů AK Markéta, Pavla Ondrašíka a Tomáše Topinky jsme se dozvěděli, co všechno se chystá pro diváky. Malý nástin, autogramiáda, loučení Josefa France s bohatou jezdeckou kariérou, ohňostroj, návštěva depa, slavnostní nástup jezdců spolu s dětmi a mnoho dalších zajímavostí.
Daniel Klíma, který zastupoval jezdce, nám řekl, že si možnosti startovat v tak prestižním závodě velmi váží. Jeho závodní forma na závěr sezony stoupá. Bohatá společnost novinářů, se také dozvěděla detaily startovní listiny.
Pečlivě naslouchající novináři | foto Pavel Fišer
Všechna jména jsou zárukou vyrovnané podívané. Musíme ale připočítat česká želízka v ohni. Naše české barvy budou reprezentovat Jan Kvěch, Adam Bubba Bednář a již zmiňovaný Daniel Klíma.
Na letošní závod se všichni těší, jezdci i diváci, které pořadatelé srdečně zvou do ochozů. Věříme i v hezké počasí. Tak ahoj 7. října v Praze na Markétě.