Martin Smolinski vytřel skeptikům zrak

AKTUALIZOVÁNO

Auckland – 5. dubna
Zimní prohlášení Martina Smolinskeho, že by svou stálou účast v seriálu SGP chtěl využít k povznesení německé speedway zpátky na výsluní, byla brána přece jenom s jistou mírou rezervy. Jenže dnes se německý závodník při ouvertuře letošních velkých cen postaral o pořádnou senzaci. Nejenže se dostal do finálové jízdy, avšak po dvou okruzích vzadu za sebou nechal Fredrika Lindgrena, Kryzstofa Kasprzaka a Nicki Pedersena. Stínem Němcova počínání byla kolize s Darcy Wardem v rozjížďce s číslem čtrnáct. Australan, který už byl předtím na zemi dvakrát, skončil v nemocnici. Potvrzení na zranění hlavy se nepotvrdila, ovšem větší pozornost musí být dle britských zdrojů upřena k jeho kolenu. Nejvíce důvodů k úsměvu na dlouhé zpáteční cestě přes půl zeměkoule však bude mít Nicki Pedersen, který se za tři týdny představí v Bydhošti jako leader průběžné klasifikace.

Němečtí žurnalisté srovnávají dnešní triumf Martina Smolinskeho k titulu mistra světa, který jeho krajan Egon Müller dobyl v Nordenu před bezmála jednatřiceti lety. Nicméně do konce seriálu zbývá přece jenom celá sezóna a navíc vítěz novozélandské velké ceny má v průběžné klasifikace před sebou Krzysztofa Kasprzaka a Nicki Pedersena. A tak či onak, Martin Smolinski urazil na cestě vzhůru pořádný kus cesty, vzpomeneme-li na jeho debut ve světě SGP. V říjnu 2008 v Bydhošti, která na poslední chvíli zalepila polským leskem černou díru gelsenkirchenské blamáže, neskóroval ani jedním bodem.

„Nedokážu to vyjádřit slovy,“ komentoval Martin Smolinski svůj triumf na tiskové konferenci. „V tuto chvíli opravdu nemohu uvěřit tomu, co se stalo. Hlavní důvod, proč tu s vámi teď sedím, a proč jsem vyhrál, je tvrdá práce, kterou jsem já a můj tým udělal během zimy. Přitom mi nikdo nevěřil, protože prý nezávodím v Polsku, nezávodím ve Švédsku a nezávodím v Británii. Rád bych poděkoval všem lidem v mém týmu, svému ladiči, své přítelkyni a všem, co ve mně věřili.“

Mezi nimi rozhodně byli občané bavorského Olchingu, kteří si na počínání devětadvacetiletého borce, jenž na místním ovále před lety začínal, neváhali přivstat. „Vstávali už v šest ráno,“ ocenil je Martin Smolinski na druhé straně zeměkoule. „Udělali si party a dívali se na mě v televizi a vsadím se, že se těch 250 lidí muselo pořádně radovat. Tohle je velký výsledek nejen pro moje fanoušky, ale i pro celou německou plochou dráhu. Doufejme, že můžeme udělat velký krok a dostat tento sport zpátky, kde byl s Egonem Müllerem v sedmdesátých a osmdesátých letech.“

Martin Smolinski si na ovál ve Western Springs přivezl svůj vlastní unikátní styl vyznačující se udivující rychlostí okolo bílé čáry. Ve svých rozjížďkách nahromadil deset bodů, aby posléze ve druhém semifinále dojel za Krzysztofem Kasprzakem. Poté co ve finále dostal Fredrika Lindgrena, prokázal úžasnou trpělivost, dokud nepodjel Krzysztofa Kasprzaka a Nicki Pedersena a nenatáhl se pro prozatím největší vítězství své kariéry.

„Ve finále se mnou byli tři závodníci, kteří mezi účastníky série dokážou ovládat nejlépe své motocykly,“ komentoval Martin Smolinski klíčovou jízdu. „Fungují na velmi vysoké úrovni. Na dráze jsme byli velmi tvrdí, ale bylo to férové a nechávali jsme si navzájem prostor k závodění. Přes zimu jsem se svým mentálním a kondičním trenérem hodně trénoval a věnovali jsme se také boxu. A tohle je také o bojování. Musíte také být na správné pozici ve správný moment. A možná udělat i krok zpátky a přemýšlet, co se děje. V extrémních situacích si musíte zachovat klidnou hlavu.“

Po bitvě bývá každý generál, nicméně Martin Smolinski tuto bitvu dnes dopoledne středoevropského letního času skutečně vyhrál. „Bojovali spolu vpředu,“ uvedl na adresu svých finálových soupeřů. „Čekal jsem jedno kolo, dvě kola, tři kola. Přečetl jsem si je. Každé kolo je jiné stejně, jako v každé knížce je každá stránka jiná. A v ploché dráze je to přesně to samé. Dráha byla dobrá a všechno šlo dobře. Správný moment přišel. A bum, byl jsem tam a vedl jsem.“

By Martin Smolinski dokázal vyhrát, stojí oběma nohama na zemi. „Můj cíl je stále skončit v první desítce,“ konstatuje. „Do prvního challenge o Grand Prix jsem se kvalifikoval v roce 2005 a to bylo před devíti lety. Ale všechno přichází ve správný čas. Vzal jsem to krok za krokem. Nebudu proto říkat, že chci být světovým šampiónem hned teď. Ale chci být konzistentní a držet se na dobré úrovni. A pak teprve možná budu moct udělat znovu ještě jeden krok. Nikdo ale nemůže překročit pět schodů najednou. Musíte jít krok za krokem, to je způsob, kterým to funguje. Nikdy nevíte, co se stane, ale já věřím v sebe a svůj tým.“

Poklonu Martinu Smolinskemu složili rovněž jeho společníci ze stupňů vítězů. „Myslím, že bych se musel vrátit zpátky o mnoho let, abych si připomněl finále podobné tomuto,“ konstatoval Nicki Pedersen. „Ale nepamatuji si, že bych viděl borce, který by vyhrál Grand Prix, když byl ve finále pár kol vzadu. Já sám jsem spokojený s druhým místem, jel jsem pěkně celý večer a dostal jsem místo o jedno lepší, než jsem udělal v předchozích dvou letech, takže si nemohu stěžovat.“

„Gratuluji Martinovi, bylo to pro něho dobrý debut v SGP,“ přispěl svou troškou do mlýna Krzysztof Kasprzak. „Já sám jsem velmi šastný, byl to pro mě dobrý večer. Doufám, že příští kolo bude stejně dobré jako v Aucklandu.“

1. Martin Smolinski, D 15
2. Nicki Pedersen, DK 19
3. Krzysztof Kasprzak, PL 17
4. Fredrik Lindgren, S 13
5. Kenneth Bjerre, DK 11
6. Chris Holder, AUS 11
7. Jaroslaw Hampel, PL 8
8. Andreas Jonsson, S 7
9. Tai Woffinden, GB 7
10. Greg Hancock, USA 6
11. Matej Žagar, SLO 6
12. Niels Kristian Iversen, DK 6
13. Darcy Ward, AUS 5
14. Troy Batchelor, AUS 4
15. Jason Bunyan, GB 2
16. Chris Harris, GB 0
17. Andy Aldridge, NZ (res) 0
res Grant Tregoning, NZ DNR

Průběžné pořadí seriálu:
1. Nicki Pedersen 19, 2. Krzysztof Kasprzak 17, 3. Martin Smolinski 15, 4. Fredrik Lindgren 13, 5. Chris Holder 11, 6. Kenneth Bjerre 11, 7. Jaroslaw Hampel 8, 8. Tai Woffinden 7, 9. Andreas Jonsson 7, 10. Niels-Kristian Iversen 6, 11. Greg Hancock 6, 12. Matej Žagar 6, 13. Darcy Ward 5, 14. Troy Batchelor 4, 15. Jason Bunyan 2, 16. Chris Harris 0.

Foto: IMG Worldwide