Vyrovnaný extraligový duel přivítá astronomické léto

Mšeno – 21. června
Astronomické léto přivítá česká extraliga dalším slibným duelem. Mšeno přivítá dnes večer Slaný v první letošní odvetě, která přinese jednomu ze soupeřů bonusový bod navíc. Ten by se upřímně řečeno hodil do krámu jak Petra Vandírka, tak Milana Macha. Slaný by odčinil těsnou domácí pohru s Pardubicemi a posílil své vyhlídky na play-off. Pro domácí by trojka v tabulce mohla znamenat počátek dobrých časů, když se mistrovský tým doslova a do písmene personálně rozložil.

Debut dánského závodníka
Personální trable obhájce třech předcházejících titulů jsou dobře známé. Jan Jaroš, který stále laboruje se zraněnou nohou, nebude opět k dispozici, takže v nahlášené sestavě zeje u startovního čísla pět díra. Petr Vandírek to ovšem neměl jednoduché ani v otázce cizinců.

„Chtěl jsem, aby jeli Przemek Pawlicki a Norbert Kosciuch, protože Greg dnes nemůže,“ vysvětluje. „Jenže Przemek si vykloubil rameno.“ Incident z polského šampionátu juniorských družstev v Zielonej Goře byl navíc komplikovanější o záležitost Piotra Protasiewicze, s nímž měl Filip Šitera ostřejší výměnu názorů, když se přiklonil na stranu zastánců zrušení domácí duelu s DaK Moto Plzeň-Divišov.

Mšenskému kouči tudíž nezbylo, než se poohlédnout jinde a dopsat na svou soupisku nová jména: „Řešil jsem, kdo pojede a nakonec to bude Mads Korneliussen,“ říká. „On zajede, jak kdy. Doufám, že když to bude rozbité, bude na tom dobrý.“

Dán si bude odbývat svou premiéru v české extralize na startovním čísle čtyři, avšak větší důvěru dostal Norbert Kosciuch, jehož Petr Vandírek oblékl do vesty s náhradnickým číslem sedm na zádech. „Musím ho dát na rezervu, aby mohl jet sedm jízd,“ objasňuje mšenský manažer. Na postup náhradníka je i Patrik Nagy, zatímco vedle Filipa Šitery jsou v základní sestavě i dva povinní junioři Michal Klein a Stanislav Pouznar.

Dnes poprvé bude k mání bonusový bod, který získá lepší tým v součtu obou utkání, což automaticky nemusí být vítěz večerního klání. Jak se na své šance dívá Petr Vandírek? „Co ti mám říct?,“ krčí rameny. „Když zajedou tři jezdci, bude to super, jinak budeme tvrdit, že dáváme šanci mladým (smích). Honza Jaroš chybí, s dalším Čechem se sedmi body bych si věřil, on ve Mšeně umí zajet. Všichni si zvykli, že Mšeno vyhrává, ale holt dnes je taková situace.“

Za těchto okolností je nesmírně obtížné předjímat výsledek. „Nechci tipovat,“ odmítá Petr Vandírek. „Byl bych spokojený, kdybychom vyhráli. Když ne, co se dá dělat…“

Stejná sestava, stejná strategie
Milan Mach sice minulou středu prohrál domácí utkání s Pardubicemi, nicméně o pouhý bod, takže byl včera v pozdním odpoledni doslova nabitý pozitivní energií. „Jsem spokojen,“ netajil se. „I když jsme nevyhráli, myslím, že jsme jeli dobře.“

Proto slánský kouč nemění složení svého družstva na dnešní večer. „Myslím, že je to dobrá sestava,“ přemítá. „S Romanem Čejkou bychom byli silnější. Volal jsem mu, říkal, že jde v pátek k doktorovi.“

Do základního týmu musel Milan Mach tím pádem nominovat oba své juniory Eduarda Krčmáře a Michala Průchu. Robert Kosciecha otevře s utkání, jelikož bude mít osmičku. Michal Dudek ponese do boje devítku, Martin Málek dvanáctku. Nepřekvapuje Sebastian Ulamek na postu náhradníka, na němž se do české extraligy vrací Němec Ronny Weis, letos startující s českou licencí.

„Pozval jsem ho s tím, že zkusím změnu,“ vysvětluje Milan Mach, proč se ozval do Míšně závodníkovi, jehož v neděli v Chabařovicích trápily dozvuky chřipky. „Nasadím Sebu od začátku a budu improvizovat s Ronnym,“ rozvíjí slánský kouč své strategické plány, aby ho humor neopouštěl ani vzápětí.

„Pojede třeba hned první jízdu místo Roberta Kosciechy,“ směje se. „To bychom je vyděsili, co? (smích).“ Dále však Milan Mach pokračuje v seriózním duchu. „Původně jsem zvažoval, že bych dal na náhradníka i Roberta Kosciechu. Ale pak jsem si řekl, že by to už byl moc velký chaos.“

A jak si Milan Mach myslí, že to dnes večer dopadne. „Ještě jsem to nejel,“ naráží na skutečnost, že včera odpoledne neměl ještě čas zpracovat si do programu pravděpodobný scénář vývoje utkání. „Zkusím to později. Doufám, že to bude zajímavý závod. To byl s Pardubicemi taky, ale prohráli jsme.“

Slaný má lepší výchozí pozici, aby si ze Mšena odvezl tři body do tabulky. „Nemění se nic,“ odmítá Milan Mach spekulace, že by vše podřídil jeho zisku. „Strategie je stejná, abychom zajeli dobrý závod a pokusili se vyhrát. Malinkatej‘ náskok máme, mohl být větší, kdybychom ve Slaném nehráli fair play a neupozornili je předem na chyby. Nevím, jestli by tohle udělal každý.“

Historické okénko:
Svitavy, 30. září 1989: deset bodů dělilo Petra Vandírka od mistrovského double

Historie českých lig je skutečně bohatá a to nejen na události a skvělé závody. Už jenom popis všech rozpisů a systémů použitých od ligové premiéry 1956 by vydal na sáhodlouhý článek. V dnešní historické podrubrice nás však bude zajímat několikastupňová cesta, která vedla k mistrovskému trůnu v letech 1987 – 1990.

Sezóna 1986 byla poslední, která nabídla klasickou trojstupňovou soutěž ve stylu extraliga – první liga – druhá liga. Pro nadcházející rok druhá liga definitivně zmizela ze scény. Kluby nižší výkonnosti byly rozděleny do dvou prvoligových skupin. Lepší družstva z každé z nich postoupila do finále, ta horší do malého finále, zatímco poslední se až do konce sezóny jezdila na závody jen dívat.

Ovšem ani extraligové týmy neměly po skončení své soutěže vyhráno. Zatímco pátý celek měl pauzu, třetí se čtvrtým postoupily do semifinále mistrovství republiky družstev. V něm se střetly s nejlepšími dvěma z finále první ligy. Odtud první dva postoupily do finále šampionátu družstev, kde narazily na vítěze a druhého z extraligy. Mistrem republiky se tím pádem mohl stát jakýkoliv tým z celé republiky, což se v praxi samozřejmě ukázalo jako hodně teoretická možnost.

Finále mistrovství republiky družstev se pokaždé konalo na neutrálním stadiónu a tak se roku 1989 dostaly do hry i Svitavy. Z extraligy sem rovnou postoupily SVS Pardubice a RH Praha „B“, zatímco ostatní extraligové celky RH Praha „A“ a VTJ Racek Pardubice „A“ se sem probily skrz semifinále, kde Březolupům a Chabařovicím nepomohlo k postupu ani domácí prostředí jejich stadiónů.

Svitavským pořadatelům ovšem nepřálo počasí. Pršelo, pršelo, jen se lilo už v pátek před závodem a dokonce i v den závodu dopoledne. Těsně před startem se d隝 změnil v mrholení, ale v průběhu dvaadvaceti rozjížděk černá obloha přívalem vody naštěstí jen hrozila. Rozmoklá dráha s kalužemi se dostala na hranici regulérnosti.

I když postrádaly Jana Schinágla po pádu na Zlaté stuze, Pardubice vykročily rázně za titulem, prvním od roku 1984. Slavit mohly už dávno před poslední jízdou, v níž si vypracovaly třináctibodový náskok na zbývající trojici, která se srovnala na osmadvaceti. Petr Vandírek nakonec vyhrál stylem start – cíl, aby zajistil stříbro pražskému béčku. Ve druhé zatáčce úvodního kola se Lubomíru Jedkovi podařilo venkem překonat Gašpara Forgáče. RH Praha „A“ byla třetí, zatímco pardubickému Racku unikla historická medaile doslova mezi prsty.

Petr Vandírek byl se třinácti body nejlepším mužem dne. Jeho skalp získal pouze Václav Milík v rozjížďce s číslem čtyři a Gašpar Forgáč hned v následující jízdě. Potíž pražského béčka ovšem spočívala v jezdecké nekonzistentnosti. Pravidelně vítězit dokázal jen Bohumil Brhel, jehož však zastavily dva pády. Jan Holub, Daniel Boháč a junior Milan Černý však na těžké dráze neexcelovali. Petr Vandírek, jenž tehdy získal svůj jediný titul mistra republiky jednotlivců, tím pádem přišel o double.

Přesto však v historických tabulkách drží zajímavý rekord. Je jediným mužem, který dokázal vyhrát šampionát jednotlivců i družstev a dovést družstvo k triumfu v extralize. V tomto ohledu by ho mohl prozatím překonat pouze Tomáš Topinka, jenž třemi jasnými triumfy nasměroval Olymp vstříc letošnímu play-off. A když už hovoříme o historických meznících, tehdejší závod byl na sedmnáct let posledním extraligovým závodem, který se objevil v přímém přenosu na obrazovkách veřejnoprávní televize.

Oficiálně nahlášené sestavy:

Grepl PDK Mšeno: 1 Michal Klein
  2 Filip Šitera
  3 Stanislav Pouznar
  4 Mads Korneliussen, DK
  5 neobsazeno
  6 Patrik Nagy, H (ACCR)
  7 Norbert Kosciuch, PL
 
AK JAZ servis Slaný: 8 Robert Kosciecha, PL
  9 Michal Dudek
  10 Michal Průcha
  11 Eduard Krčmář
  12 Martin Málek
  13 Ronny Weis, D (ACCR)
  14 Sebastian Ulamek, PL

Bonusové východisko:
Na své domácí dráze vyhrál Slaný nad Mšenem v poměru 48:44. Bonusový bod dnes získá Mšeno za předpokladu svého vítězství alespoň o pět bodů, jakýkoliv jiný výsledek ho přiřkne Slanému.

Foto: Wojta Zavřel