Slaný – 17. prosince
Z plochodrážního ústraní se Jiří Štancl rozhodně nedostal do centra dění tuctově. Loni jeho autobiografie jako první motoristická kniha vůbec získala jedno z prestižních ocenění Miroslava Ivanova udělované Klubem autorů literatury faktu. Letos začal v rámci SCM pracovat s mladými adepty plochodrážního a napřesrok otevře při AK Slaný svou vlastní plochodrážní školu.
„Myšlenka na vznik akademie se zrodila v září,“ odhaluje Antonín Vilde, předseda AK Slaný, který akademii zastřešuje z titulu vedoucího projektu. „Vraceli jsme se z mistrovství republiky juniorů v Plzni a měli jsme s Jirkou Štanclem dost času probrat různé věci okolo ploché dráhy. Postupně jsem začal sestavovat osnovu projektu, kterou jsem s Jirkou konzultoval, a ta se postupně dopilovala. K dispozici ji dostal i Miroslav Rosůlek a Venda Buřič, aby se k tomu vyjádřili a popřípadě doplnili, až vznikla konečná fáze.“
Jiří Štancl společně s Miroslavem Rosůlkem připravovali soustředění SCM již v letošním roce. „Jsme přesvědčeni, že pravidelnost tréninkového procesu u mladých jezdců přinese postupně výsledky v posunu jejich výkonnosti,“ uvažuje Antonín Vilde. „A osobnost Jiřího Štancla, historicky nejlepšího tuzemského závodníka, by měla být zárukou kvalitní přípravy. O tom se již v letošní sezóně mohli přesvědčit mladí závodníci při soustředěních SCM. Dále si od toho slibujeme, že se nejen u nás ve Slaném rozšíří základna mladých jezdců.“
Antonín Vilde je přesvědčen o výhodnosti sobotních termínů. „Preferujeme sobotní kempy vzhledem k tomu, že rodiče mladých jezdců, jak jsme si ověřili, mají na své ratolesti více času vzhledem k pracovním závazkům, ale i proto, aby se adepti levých zatáček nemuseli uvolňovat ze školních povinností,“ vysvětluje Antonín Vilde. „Plochá dráha je sport jako každý jiný, a když se podíváš okolo sebe, vznik akademií se podporuje v hokeji, fotbale nebo basketbale. Tak proč by se to nemohlo zkusit na plochý dráze? Kladem je, že se nemusel nikdo přemlouvat a prosit, aby se projekt personálně obsadil, tak lze věřit, že vše bude probíhat ke spokojenosti těch, kterých se to bude nejvíc týkat.“
Projekt Štancl Speedway Academy:
Posláním projektu plochodrážní školy zasloužilého mistra sportu Jiřího Štancla není jen získání nových talentů pro plochodrážní sport, ale také další práce s nimi. Bude zahrnovat zdokonalení ovládání plochodrážního motocyklu, přednášky o takticko – technickém myšlení jezdců, mechanickou průpravu a teoretickou přípravu o pravidlech sportu levých zatáček.
Akademie bude mít podobu víkendových, převážně sobotních tréninkových kempů na stadiónu ve Slaném. Je určena pro začínající jezdce mezi devíti a patnácti lety, kteří ze stopětadvacítek plynule přejdou na dvěstěpadesátky a pětistovky.
Každý kemp bude náležitě zabezpečen po technické a zdravotní stránce a na jeho konci se bude pořádat bodovaný trénink.
Vedoucím projektu je Antonín Vilde, hlavním instruktorem Jiří Štancl, jeho asistentem Miroslav Rosůlek. Hospodářem je Václav Buřič, jenž bude mít pod palcem i propagaci, technické zabezpečení bude úkolem Zdeňka Brabce, zdravotní asistenci zajistí Kateřina Fojtová.
Bezplatnou účast na kempech budou mít členové AK Slaný. Závodníci SCM zaplatí stovku, ostatní jednou tolik. Účast je otevřena i pro zahraniční zájemce.
Foto: Mirek Horáček, Václav Buřič a Antonín Škach