Slaný přichází s projektem Štancl Speedway Academy

Slaný – 17. prosince
Z plochodrážního ústraní se Jiří Štancl rozhodně nedostal do centra dění tuctově. Loni jeho autobiografie jako první motoristická kniha vůbec získala jedno z prestižních ocenění Miroslava Ivanova udělované Klubem autorů literatury faktu. Letos začal v rámci SCM pracovat s mladými adepty plochodrážního a napřesrok otevře při AK Slaný svou vlastní plochodrážní školu.

 

Trenérský tandem Jiří Štancl - Miroslav Rosůlek bude zastřešovat Štancl Speedway Academy
Trenérský tandem Jiří Štancl – Miroslav Rosůlek bude zastřešovat Štancl Speedway Academy

„Myšlenka na vznik akademie se zrodila v září,“ odhaluje Antonín Vilde, předseda AK Slaný, který akademii zastřešuje z titulu vedoucího projektu. „Vraceli jsme se z mistrovství republiky juniorů v Plzni a měli jsme s Jirkou Štanclem dost času probrat různé věci okolo ploché dráhy. Postupně jsem začal sestavovat osnovu projektu, kterou jsem s Jirkou konzultoval, a ta se postupně dopilovala. K dispozici ji dostal i Miroslav Rosůlek a Venda Buřič, aby se k tomu vyjádřili a popřípadě doplnili, až vznikla konečná fáze.“

Jiří Štancl společně s Miroslavem Rosůlkem připravovali soustředění SCM již v letošním roce. „Jsme přesvědčeni, že pravidelnost tréninkového procesu u mladých jezdců přinese postupně výsledky v posunu jejich výkonnosti,“ uvažuje Antonín Vilde. „A osobnost Jiřího Štancla, historicky nejlepšího tuzemského závodníka, by měla být zárukou kvalitní přípravy. O tom se již v letošní sezóně mohli přesvědčit mladí závodníci při soustředěních SCM. Dále si od toho slibujeme, že se nejen u nás ve Slaném rozšíří základna mladých jezdců.“

Jiří Štancl přednáší plochodrážní styl v boxu bratrů Kvěchových
Jiří Štancl přednáší plochodrážní styl v boxu bratrů Kvěchových

Antonín Vilde je přesvědčen o výhodnosti sobotních termínů. „Preferujeme sobotní kempy vzhledem k tomu, že rodiče mladých jezdců, jak jsme si ověřili, mají na své ratolesti více času vzhledem k pracovním závazkům, ale i proto, aby se adepti levých zatáček nemuseli uvolňovat ze školních povinností,“ vysvětluje Antonín Vilde. „Plochá dráha je sport jako každý jiný, a když se podíváš okolo sebe, vznik akademií se podporuje v hokeji, fotbale nebo basketbale. Tak proč by se to nemohlo zkusit na plochý dráze? Kladem je, že se nemusel nikdo přemlouvat a prosit, aby se projekt personálně obsadil, tak lze věřit, že vše bude probíhat ke spokojenosti těch, kterých se to bude nejvíc týkat.“

 


Projekt Štancl Speedway Academy:

Slaný bude zažívat pravidelná sobotní soustředění
Slaný bude zažívat pravidelná sobotní soustředění

Posláním projektu plochodrážní školy zasloužilého mistra sportu Jiřího Štancla není jen získání nových talentů pro plochodrážní sport, ale také další práce s nimi. Bude zahrnovat zdokonalení ovládání plochodrážního motocyklu, přednášky o takticko – technickém myšlení jezdců, mechanickou průpravu a teoretickou přípravu o pravidlech sportu levých zatáček.

Akademie bude mít podobu víkendových, převážně sobotních tréninkových kempů na stadiónu ve Slaném. Je určena pro začínající jezdce mezi devíti a patnácti lety, kteří ze stopětadvacítek plynule přejdou na dvěstěpadesátky a pětistovky.

Jedním ze záměrů projektu je i zvýšit počet závodníků, jejichž počet se letos dostal na historické minimum
Jedním ze záměrů projektu je i zvýšit počet závodníků, jejichž počet se letos dostal na historické minimum

Každý kemp bude náležitě zabezpečen po technické a zdravotní stránce a na jeho konci se bude pořádat bodovaný trénink.

Vedoucím projektu je Antonín Vilde, hlavním instruktorem Jiří Štancl, jeho asistentem Miroslav Rosůlek. Hospodářem je Václav Buřič, jenž bude mít pod palcem i propagaci, technické zabezpečení bude úkolem Zdeňka Brabce, zdravotní asistenci zajistí Kateřina Fojtová.

Bezplatnou účast na kempech budou mít členové AK Slaný. Závodníci SCM zaplatí stovku, ostatní jednou tolik. Účast je otevřena i pro zahraniční zájemce.


 

Foto: Mirek Horáček, Václav Buřič a Antonín Škach