Tai Woffinden odpověděl na výzvu Grega Hancocka přímým úderem

Stockholm – 26. září
Po předchozí velké ceně ve slovinském Kršku se Greg Hancock dostal o pětadvacet bodů za leadera seriálu Tai Woffindena. Se třemi podniky do konce mohl stále pomýšlet na útok za obhajobou světového titulu. Avšak včera večer ve Friends Arena ve Stockholmu skončili oba rivalové na prvních dvou příčkách a zapsali si stejný počet bodů. Tai Woffinden projel cílem finálové jízdy jako první a s největší pravděpodobností učinil jeden z klíčových kroků na cestě k trůnu. Na tiskové konferenci se posléze svěřil, že si ze své loňské porážky odnesl ponaučení.

Greg Hancock, Tai Wofinden a Niels Kristian Iversen na pódiu ve Friends Arena
Greg Hancock, Tai Wofinden a Niels Kristian Iversen na pódiu ve Friends Arena

 

Aby se stal letošním mistrem světa, Tai Woffinden potřebuje příští sobotu v Toruni a na konci října v Melbourne získat osmnáct bodů. Nicméně přesto nechodí s hlavou v oblacích a připouští, že loňská čtvrtá příčka ho vrátila na zem, na níž doposud stojí oběma nohama.

„Mohu říct, že po sezóně 2013 jsem se stal poněkud arogantní,“ vrací se Tai Woffinden ke své korunovaci za plochodrážního krále planety. „Ne na veřejnosti nebo vůči komukoliv, prostě jen uvnitř sebe sama. Loni jsem měl těžký rok a odrazil jsem se zpátky. Potřeboval jsem rok 2014, aby mě zase vyrovnal.“

Včera večer se divákům představil jako vítěz. „Jsem vzrušený,“ netají se. „Letos to pro mě jde dobře. Jsem v režimu, kdy jde všechno hladce. Když se to stane, stane se. Je to zvláštní pocit sednout si na motorku a vědět, že ji můžete poslat kamkoliv chcete, kdykoliv chcete a ono to funguje dobře.“

Přitom stockholmský stadión mohl v jeho snech vystupovat v podobě černé můry, jelikož v předchozích dvou letech tady nasbíral všehovšudy sedm bodů. „Myslím, že jsem přemýšlel trochu o svých předchozích dvou letech tady,“ nezastírá. „V první sezóně jsem si zlomil klíční kost, takže to bylo drsné. Další rok jsem byl po zranění, takže jsem měl za dva roky jen sedm bodů, ale teď jsem rád, že jsem se z této cesty dostal pryč a skóroval jsem body, které jsem potřeboval.“

Greg Hancock během evropské plochodrážní sezóny ve Švédsku žije, absolvoval tady pětatřicet velkých cen, ale na vítězství tady stále čeká. „Vypadá to pěkně dobře,“ neztrácí optimismus, byť se mu s největší pravděpodobností ve Stockholmu letošní titul jednou provždy vzdálil. „Mám stále to znamení, že jsem ve Švédsku ještě nevyhrál. Ale byl to dnes pěkný úspěch, je to skvělé umístění a víte, že jsem velký fanoušek Švédska.“

Přestože právě v severské monarchii přišel o titul? „Pokud je šance, nikdy se nevzdám,“ dává najevo, že on příběh Speedway Grand Prix anno domini 2015 nepokládá za dopsaný. „Když soupeříte s klukem jako je Tai, který jezdí na špici světa, je to těžké. Můžete jen lpět na maličké naději, ale faktem je, že Tai je hodně rychlý.“

 

1. Tai Woffinden, GB 16
2. Greg Hancock, USA 16
3. Niels Kristian Iversen, DK 14
4. Maciej Janowski, PL 12
5. Andreas Jonsson, S 10
6. Peter Kildemand, DK 9
7. Chris Harris, GB 9
8. Jason Doyle, AUS 8
9. Nicki Pedersen, DK 7
10. Tomas H. Jonasson, S 6
11. Michael Jepsen Jensen, DK 6
12. Antonio Lindbäck, S 6
13. Krzyzstof Kasprzak, PL 6
14. Troy Batchelor, AUS 5
15. Chris Holder, AUS 4
16. Matej Žagar, SLO 4
17. Fredrik Lindgren, S (res) DNR
18. Kim Nilsson, S (res) DNR

 

Průběžné pořadí seriálu:

1. Tai Woffinden 143, 2. Greg Hancock 118, 3. Nicki Pedersen 105, 4. Niels-Kristian Iversen 95, 5. Matej Žagar 93, 6. Jason Doyle 85, 7. Maciej Janowski 84, 8. Chris Holder 82, 9. Michael Jepsen Jensen 72, 10. Peter Kildemand 68, 11. Andreas Jonsson 65, 12. Troy Batchelor 54, 13. Chris Harris 52, 14. Tomas H. Jonasson 46, 15. Krzysztof Kasprzak 35, 16. Jaroslaw Hampel 31, 17. Antonio Lindbäck 20, 18. Bartosz Zmarzlik 17, 19. Craig Cook 7, 20. Mikkel Michelsen 6, 21. Tomasz Gollob 4, 22. Timo Lahti 3, 23. Kjastas Puodžuks 3, 24. Václav Milík 2, 25. Piotr Pawlicki 1, 26. Robert Lambert 1, 27. Adrian Cyfer 1, 28. Aleksander Čonda 1, 29. Denis Štojs 1.

Foto: oficiální tiskový servis IMG