Rudolf Grepl byl jmenován do síně slávy v oblasti sportu

Kralupy nad Vltavou – 1. dubna
Je tomu zhruba měsíc, co jsem se všiml na internetu, že byla vypsána možnost nominací na vyhlášení nejlepších sportovců, činovníků, trenérů a také návrhů do síně slávy v oblasti sportu v regionu Mělnicko. Dlouho jsem se zabýval tím, že dostávali ocenění za zásluhy i lidé za často málo práce nebo ze známosti. A také jsem viděl, jak se často zapomínalo na lidi, kteří za svůj život toho dokázali opravdu nevídaně.

 

Rudolf Grepl přebírá v Kralupech nad Vltavou ocenění | foto Miloslav Čmejla

V tu chvíli mě napadlo, jak třeba každý rok uctít a zároveň vzpomenout a připomenout některé z nich. Již zhruba  osmnáct let se například předává vzpomínkový pohár na super člověka a super závodníka Zdenka Kudrnu.

Při přečtení informací o letošním vyhlášení sportovce roku 2024, mně okamžitě napadlo navrhnout do síně slávy pana Rudolfa Grepla. Bývalý sportovec, atlet a později činovník u ploché dráhy ve Mšeně.  Nejprve byl sponzor a poté dodnes již dvacet let prezidentem klubu Mšeno a stále sponzorem.

Tři tituly mistra české extraligy a jednoho titulu mistra republiky dvojic mluví za vše. K tomu je třeba připočíst letitou práci s mládeží a zvelebení mšenského plochodrážního stadionu.

Miloslav Čmejla a Rudolf Grepl, muži spojení společnými zážitky i plochodrážní vášní | foto laskavostí Miloslava Čmejly

Můj návrh prošel a v úterý 1. dubna 2025 byl Rudolf Grepl v Kralupech nad Labem jmenován do síně slávy v oblasti sportu. Při předání ocenění měl obrovský aplaus. Já jsem byl u jmenování přítomen a byl jsem na Rudu v tu chvíli velice pyšný.

Přiznám se i k slzičkám. Přece jen jsem s Rudou prožil ve Mšeně celé ty roky. A stálo to zato stejně jako společné dovolené v Austrálii, v Itálii a v USA.  Chci touto formou gratulovat a popřát Rudovi pevné zdraví.

Lukáš Hutla se příliš nezabývá matematickými poučkami

Heerenveen – 3. dubna
Volaný účastník je dočasně nedostupný. Tato věta se vytrvale ozývala z mobilního telefonu, když jste mu během včerejšího odpoledne volali. Žádný div. Měl toho spoustu. Naložit dodávku motocykly s ježatými koly. A vybavením, které potřebují nejen ony, ale čtyřčlenná posádka. Pak ještě masáž. A večer odjezd směr Heerenveen. Lukáš Hutla před posledním finálovým dvojpodnikem letošního světového šampionátu ledařů nemohl zapomenout ani na kukuřici.

 

Lukáš Hutla vyráží na poslední závod sezóny | foto Pavel Fišer

„Jedeme poslední kolotoč,“ usmívá se český reprezentant, aby se vrátil na začátek série v Inzellu. „Něco bylo špatně se mnou a trošku s technikou. Přišel jsem na to pozdě. Teď jsou motory daný v kupě a jdeme do Holandska bojovat o top pětku.“

Podniky ranku mistrovství světa nemají rozjížďku poslední šance, z níž se Lukáš Hutla dokázal odrazit na pódia při švédském super poháru či mistrovství Evropy. V Inzellu by v ní startoval první den, v neděli by se do ní díky horšímu závěru nedostal. Ať tak či onak, do Heerenveenu dorazí coby devátý muž průběžného pořadí.

Mechanici Martin Běhal a Radim Lamberský nemohou ve výpravě chybět | foto Pavel Fišer

„Titul už nedohoníme,“ stojí oběma nohama na pevné zemi, byť jí prozatím představuje podlaha jeho dodávky. „Ale zkusíme dvakrát vyhrát. Matematika tam je. Prostě Inzell mám prokletej, nezlomil jsem to ani letos.“

Pro poslední závody letošní ledařské kampaně chce mít čistou hlavu. „Uvařil jsem kukuřici pro ryby, beru si s sebou i pruty,“ nezapomíná na svou rybářskou vášeň. „Budeme bydlet u jezera. V pátek máme trénink. Pak si půjdu odpočinout. Vzal jsem si křesílko, nahodím pruty a budu se kochat krajinou.“

V Inzellu Lukáš Hutla ztratil body, nikoliv odhodlání | foto Pavel Fišer

Bruno Belan alternuje plochou dráhu flat trackem

Praha – 29. března
Copak to tomu Brunovi vjelo do hlavy? Podobné otázky, byť postavené s užitím krapet jiných slov, se draly na ústa ortodoxních plochodrážníkoušů při spatření jména slánského závodníka ve startovní listině úvodního závodu kategorie FT1 na pražské Markétě. Ne, Brunovi Belanovi nehráblo, prostě se bude pohybovat po oválech doleva v obou disciplínách.

 

Bruno Belan bude jezdit plochou dráhu i flat track | foto Karel Herman
Bruno Belan bude jezdit plochou dráhu i flat track | foto Karel Herman

„Nepojedu volný závod v plochý dráze, když můžu jet mistrovství republiky ve flat tracku,“ vysvětloval Bruno Belan, proč v sobotu nechal svůj plochodrážní motocykl doma. Ostatně řády nepřipouští jet ve dvou mítincích naráz.

„Byl to zážitek,“ netajil se pozitivními dojmy z mítinku. „Seděl jsem na tom jen jednou, měl jsem teď motorku v opravě až do čtvrtka. To jsem si zatrénoval a dnes jel závody.“

A jaké bylo závodit s exmistrem světa? „Těch osm kol je znát,“ vystihl jeden z rozdílů flat tracku a ploché dráhy. „Dvanáct kol ve finále je extrém. Ervína jsem honil, ale jen dvě kola. Chci zkusit jet co nejvíc závodů, když bude volno, pojedu flat track.“

Při své první ostré jízdě ve flat tracku Bruno Belan (12) nepřekonal Ondřeje Svědíka (22), ale Nikitu Alyaniho (43) ano | foto Pavel Fišer

Potíž je ovšem, že flat track se již léta kryje s termíny české speedway… „Na plochou dráhu nekašlu,“ odmítá Bruno Belan. „Flat track bude doplňkovej sport. A o dost levnější než plochá, to je ten důvod.“

Bruno Belan v akci v Praze | foto Pavel Fišer