Němci se vyšvihli na třetí příčku, Poláci zůstali mistry a naši sedmí

Praha – 10. září
Po avizovaném dešti ani památka. Evropský šampionát vyvrcholil na Markétě osmadvaceti nádhernými rozjížďkami a jedním rozjezdem v neskutečném čase dvě hodiny třináct minut. Svěřenci Roberta Kosciechy prohráli s Němci, kteří posléze připravili Slovince o celkový bronz.

Carlos Gennerich a Janeck Konzack slaví triumf | foto Karel Herman

Závod pro nás začal velmi dobře, když hned v první jízdě odvedl Adam švédského Leona Klassona, Karel Průša držel třetí příčku a první čtyři body skvělé.

Český tým: zleva Petr Marek, Karel Průša a Adam Nejezchleba | foto Pavel Fišer

Český tým velkou zásluhou zkušeného Adama Nejezchleby se třinácti body, Karel Průša se čtyřmi a Petr Marek s velkou snahou a bojovností získali dohromady sedmnáct bodů a lepší vzájemnou bilancí nad Švédy skončili šestí. Ze závěrečné sedmé příčky se ale posunout nestačili.

Smolní byli Slovinci. V první jízdě musel odstoupit pro poruchu motocyklu Sven Cerjak. V dalších rozjížďkách to moc nešlo a skončili pátí. Nejlépe si vedli Němci, Carlos Gennerich se svým parťákem Jankem Konzackem předváděli pěknou podívanou a vyhráli závod před Poláky a Brity.

O třetí místo v celkovém pořadí seriálu se museli rozjíždět Carlos Gennerich se Svenem Cerjakem. Po chybě Slovince byl úspěšný Němec.

August Lattik 0 0 0 E 0 0 0 0
Celkové pořadí evropského šampionátu: Britové, Poláci a Němci | foto Karel Herman

Konečné pořadí šampionátu:

1. Polsko 28, 2. Velká Británie 20, 3. Německo 17+3, 4. Slovinsko 17+2, 5. Dánsko 16, 6. Švédsko 9, 7. Česká republika 7, 8. Estonsko 3

Poláci slaví titul | foto Pavel Fišer

Svitavy pořádají další trénink

Svitavy – 10. září
AMK Svitavy v sobotu pořádá celodenní trénink pro speedway a flat track. Začátek bude v deset hodin. Je možné přijet již v pátek a přespat. Protože počasí příliš nepřeje, konání akce bude potvrzeno v pátek. Bližší informace poskytne Milan Moravec na telefonu 732 566 540.

Svitavy pořádají v sobotu trénink | foto Karel Herman

Podoba plzeňské startovní listiny je klidná jako rozvodněný horský potok

Plzeň – 10. září
Všechno už tu jednou bylo. I to, že den před finále mistrovství republiky jednotlivců nebyla známá přesná podoba startovní listiny. Kupříkladu v jednašedesátém. Tehdy se kvalifikace ve Slaném a v Olomouci konaly na Čarodějnice a finálová část ve Mšeně startovala na Prvního máje. Letos řeší plochodrážní komise problém personálního charakteru. Co je horší, závodníci nejen přibývají, ale také ubývají.

Jan Buňka pojede zachránit startovní listinu plzeňského finále | foto Karel Herman

Určitě nepojede nadějný Slovák Filip Kasan a vypadl také Dominik Hrbek kvůli pracovním povinnostem jeho otce Davida. Již včera bylo jasné, že bez cizinců to nepůjde. Pořadatelé si pojistili start Kacpera Szopy.

Startovní listinu doplnil také Jan Buňka. Kostěnický hobík již loni absolvoval MACEC Cup v Braile. Letos pilně trénoval a zkusil si rovněž seriál polských amatérů v Liberci. A zítra se vydá do Plzně na pomoc českému individuálnímu šampionátu.

Pravidla bylo nutné prolomit nejen v otázce startu cizinců, kteří se dostávají do šampionátu až po Češích. Dvěstěpadesátky mohly jezdit s velkými hochy jen při přeboru a juniorce. Zítra s ní na Borech nastoupí pardubický Luboš Hromádka.

Přesto chybí jedno místo o dvou náhradnících ani nemluvě. Definitivní podoba startovní listiny má být známá během odpoledne.