Výsledek českého týmu při Long Track of Nations může přinést budoucnost

Morizes – 7. září
Německé trio Erik Riss, Lukas Fienhage a Max Dilger dominovalo večernímu závodu Long Track of Nations v Morizes. Deklasovalo všechny včetně domácích, jimž uštědřilo druhou porážku v klíčové finálové rozjížďce. Bronz připadl Britům, zkušený Hynek Štichauer a dva nováčci Jan Macek a Daniel Klíma se domů vracejí s pátým místem. Jejich kouč Zdeněk Schneiderwind je spokojený a věří, že jejich čas teprve přijde.

Hynek Štichauer, Jan Macek, Zdeněk Schneiderwind a Daniel Klíma v Morizes | foto laskavostí Zdeňka Schneidewinda

„Výkon týmu byl hodně dobrý,“ uznává Zdeněk Schneiderwind. „Honza Macek jel čtvrtý, Dan Klíma první závody. Takže očekávat medaili by bylo hodně odvážný. Ale já klukům nemám, co vytýkat. Hynek odvedl dobrý výkon. Při větším štěstí mohlo být o pár bodíků více, ale bojovnost u něho nechyběla. Máca byl natěšený. Dráha mu seděla, vypořádal se s ní dobře. Bohužel ho zradila technika, jeden zadřený motor a třikrát přetržený řemen, to by odradilo i daleko větší střelce. Dan si na dlouhána zvykal. Každou jízdu se zlepšoval a myslím, že odvedl parádní výkon. Že jsme porazili Dány a Holanďany se závodníky z finálové série mistrovství světa si hodně cením. Sami kluci musí vědět, jak naložit s budoucností. Je to hodně práce.“

Riga – 7. září
Ještě nevyhrál, možná ale bude mistrem světa bez jediného triumfu. Pak přišla Mallila. Druhé místo v Gorzowě a zase nic. Ani v Cardiffu, ani ve Wroclawi nebyl ve finále. Našlo se hodně počtářů, samotné závodníky nevyjímaje, s rovnicemi vedoucímu k možnému výsledku, že by se mistrem světa letos stal někdo jiný. Bartosz Zmarzlik jim ovšem v Rize dal pádnou odpověď. V rozjížďce s číslem čtyři sice prošel kolizí s Mikkelem Michelsenem. Dán odstoupil, on ne. A ve finále přechytračil všechny své rivaly již v první zatáčce. Fredrik Lindgeen byl druhý nejen v závodě, ale zůstává jim i v aktuální klasifikaci. O sedmnáct bodů.

Bartosz Zmarzlik se raduje z vítězství | foto FIM

„Teď se cítím úžasně,“ svěřoval se Bartosz Zmarzlik po závodech. „Začátek závodu byl opravdu tvrdý, protože mi nebylo dobře po těle. Avšak jsem šťastný, dnes jsem byl dnes hodně soustředěný na to, co jsem chtěl udělat. A jsem také šťastný, protože poslední kola pro mě nebyla jednoduchá. A je to hezký pocit být zase vítěz.“

Průběžné pořadí seriálu:

1. Zmarzlik 141, 2. Lindgren 124, 3. Lambert 117, 4. Vaculík 102, 5. Michelsen 101, 6. Bewley 100, 7. Holder 95, 8. Kubera 78, 9. Madsen 76, 10. Lebeděvs 61, 11. Fricke 56, 12. Wozniak 55, 13. Huckenbeck 54, 14. Doyle 47, 15. Kvěch 36, 16. Janowski 30, 17. Woffinden 23, 18. Dudek 12, 19. Fajfer 6, 20. Brennan 4, 21. Milík 4, 22. Kolodinskis 3, 23. Cierniak 3, 24. Blödorn 2, 25. Žagar 2, 26. Gusts 1, 27. Nilsson 1, 28. Miskowiak 0, 29. Smolinksi 0, 30. Kowalski 0, 31. Ansviesulis 0, 32. Paluch 0, 33. Riss 0.

Jeden Čech jde do finále napřímo, druhý v roli náhradníka

Güstrow – 7. září
Noční pódium nabídlo pohled jako mezinárodní závody dvěstěpadesátek před lety. Jenže čas nemilosrdně trhnul oponou, jak to umí. Bastian Pedersen poslouchal dánskou hymnu na svou počest spolu s Oskarem Paluchem a Adamem Bubbou Bednářem v semifinále evropských devatenáctek. V dramatickém mítinku, který měl původně hostit finský Varkaus, si místo náhradníka v rozjezdu vybojoval Jan Jeníček.

Oskar Paluch, Bastian Pedersen a Adam Bubba Bednář na stupních vítězů | foto laskavostí Adama Bubby Bednáře