Jan Macek nedostal Hynka Štichauera do stavu, aby se šel vyplakat k mamince

Plzeň – 4. září
Na své cestě k Long Track of Nations se potkali v žárem rozpálené Plzni. Rozpis závodu je přivedl dohromady na startovní rošt třetí jízdy. Jan Macek nebyl o tréninku spokojení s nastavením svého motocyklu. Vyměnil trysku a jeho stroj se proměnil na raketu, která s ním vystřelila dopředu a nechala za sebou Hynka Štichauera. Oba kralovali i nadále, takže se potkali na stupních vítězů s kopřivnickým borcem úplně nahoře. Pardubičan výsledek trefně přirovnal k pomstě za sobotní lázeňský OPEN na dlouhé dráze, ale jedním dechem odmítal újmu na své psychice. Ostatně otázka přeborníka je stále otevřená. Třetí příčku si v rozjezdu s Janem Jeníčkem vybojoval Kacper Szopa.

Hynek Štichauer, Jan Macek a Kacper Szopa na pódiu | foto Antonín Škach

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

21. Martin Švestka, Slaný 1 1

Poznámka: Poznámka: klasifikováni jsou držitelé licencí AČR, bodový klíč za umístění v závodech 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 -4 – 3 – 2 – 1; o = omluven ze závodu

Trofeje zůstaly opuštěny aneb konec Mini Cupu v Čechách?

Chabařovice – 3. září
Přetrvávající tropické dny spíše lákají k vodě. V Chabařovicích připravili další díl seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup, jenže po mariánskolázeňském konfliktu se nevědělo, zda tento podnik vůbec uspořádat či nikoliv. Zdeněk Schneiderwind od toho dává ruce pryč, což asi není dobře.

Vždyť jestli nebude mít Česká republika mládežnickou základnu, závodníci v seniorských soutěžích nám za chvíli asi dojdou, že? Nebo my už nechceme další Vašky Milíky nebo Honzy Kvěchy a jiné? Co dělá SCM pro výchovu mládeže? Trénuje se vůbec někde?

Děti přeci musí závodit a dostávat drobné odměny, abychom je motivovali. Do Chabařovic přijelo pět kolibříků a po dohodě jsme uspořádali  alespoň trénink. Ale je to k zamyšlení a určitě by to mělo někoho zajímat! My bychom mohli svůj volný čas, trávit třeba jinak.

Chabařovické trofeje své majitele nenašly | foto Jiřina Šifaldová

Petr Marek si stříhnul evropské Krško nanečisto

Chlumec – 4. září
Babí léto podává pomocnou ruku podzimu uzavřít plochodrážní účet letošní sezóny. Evropský šampionát dvojic v kubatuře 250 ccm není výjimkou. Příští úterý vyvrcholí na pražské Markétě. Ale ještě předtím jej v neděli čeká jeho druhý podnik v Kršku. A právě sem se předminulý víkend vypravil Petr Marek, který vytvoří tým s Karlem Průšou a Adamem Nejezchlebou.

Petr Marek se z Liberce vypravil do Krška | foto Pavel Marek

Hlavním bodem programu se stal klubový test match, v němž AMD Krško vyhrálo nad italským Lonigem. Startovalo se úderem osmnácté hodiny a do areálu si našlo cestu okolo pěti set diváků. Hlavní klání doplňovaly vložené dvěstěpadesátky. Také Slovinci a Italové. A Petr Marek jako jediný Čech.

„Petrovi se na dráze jelo velmi dobře,“ líčí závodníkův otec Pavel. „Ze čtyř jízd vždy dojel jako třetí, takže celkem nasbíral čtyři body. Nejdůležitější pro něho byla šestá jízda. Spolu s Italem Brandem Lunardim měli stejný počet bodů. Rozhodovalo se o postup.“

Krško čeká v neděli evropský šampionát | foto Pavel Marek

Jejich duel zvedl diváky na nohy. „Byla to nádherná jízda, kolo na kolo, kluci bojovali jako lvi,“ popisuje Pavel Marek. „Dvě kola jeli vedle sebe. Do cíle dojel o půlku motorky první Ital a tak se Petr bohužel do finále nedostal. Trochu nás to mrzelo, ale je to závod.“

Důležitější bude v neděli evropský šampionát, v němž je český tým po úvodním kole v Gdaňsku na předposledním, sedmém místě. „Pro nás je to první kompletní sezóna ve vyšší kubatuře a sbírání zkušeností na dráze s těmi nejlepšími,“ říká Pavel Marek. „A Slovinci měli hodně rychlé motory, první byl Sven Cerjak, za ním Gregor Zorko a Tilen Bračko. Ale pro Petra to byla perfektní příprava na nedělní mistrovství Evropy.“