Pardubická světová záhada nese jméno dlouhodrážního challenge

Pardubice – 1. července
Kdo si dal dohromady zrušený challenge světového dlouhodrážního šampionátu v Scheesselu s tajemným závodem mistrovství světa v Pardubicích, měl pravdu, ačkoliv se jí možná i sám zdráhal uvěřit. Ano, ovál, který od svého vzniku ve čtyřiapadesátém hostil bezpočet významných plochodrážních událostí, se předposlední srpnovou neděli stane kolbištěm, jež rozhodne o postupujících do finále mistrovství světa na dlouhé dráze pro sezónu 2022. Než projekt zařadíte do skupiny stejných rádoby antiplochodrážních blbostí a la elektromotocykly, stopětadvacítky a flat track, které prý odvádějí pravověrné diváky z ochozů, podívejme se realitě zpříma do očí.

 

Challenge po challenge

Pardubický Svítkov poprvé uvidí mistrovství světa na dlouhé dráze

„Stalo se tak po dohodě s plochodrážní komisí FIM,“ vysvětluje Petr Moravec, proč se Svítkovem budou prohánět dlouhodrážní speciály. „Po zrušení závodu v německém Scheesselu byla ve složité situaci a s ní samozřejmě i závodníci. Již podruhé jsme se v této problematické době rozhodli pomoci našemu sportu a především sportovcům.“

Plochodrážní závody se zkrátka a dobře mají odbývat na oválech a nominace od zeleného stolu není nic jiného než z nouze ctnost. „Nalezli jsme ještě volné kapacity a můžeme dokonce akceptovat i původní termín závodu,“ říká český plochodrážní šéf, přičemž přibližuje také jednu nevídanou skutečnost. „Možná je to i trochu pomoc fanouškům, protože den před tímto závodem se v Žarnovici jede challenge o SGP 2022. Možnost vidět dva skvělé závody na jedné cestě může mnoho příznivců lákat.“

 


Rekordy, rekordy, rekordy:

  • stadión ve Svítkově v letošní sezóně hostí tři závody mistrovství světa a dva šampionáty Evropy v necelých pěti měsících

  • Pardubice mají jedinou dráhu na světě, která hostila challenge o postup do světového finále na krátké i dlouhé dráze

  • v České republice jsou Mariánské Lázně jedinou speciální tratí pro dlouhou dráhu, přesto se u nás longtrack jel na třech tratích – vedle lázeňského kilometru a Pardubic rovněž v Kopřivnici


Mariánské Lázně jsou letos pasé

Dlouhodrážní motocykly ve Svítkově závodili již v říjnu 2012

Long track se v Pardubicích objevil prvně při Zlaté stuze roku 2012. Komise CCP FIM tehdy sondovala možnost dostat jej na klasické ovály s větší délkou a Svítkov jí nabídnul skvělou praktickou ukázku. Pokud situace dovolila, od následující sezóny se v Pardubicích proháněli veteráni ve své sérii ELVS. Ale světový challenge je přece jen světový challenge, jemuž by Mariánské Lázně slušely přece jen více.

„I my v klubu víme, že speciály na dlouhou dráhu patři do Mariánských Lázní,“ tvrdí Petr Moravec. „Jenže současná doba je těžká a žádá i někdy hodně zvláštní opatření. Víme, že v Mariánských Lázních se hodně pracuje, ale opravit mantinely na kilometrovém ovále, aby odpovídaly současným bezpečnostním předpisům, dá nejen hodně práce, ale především obrovské náklady. Věříme, že se na tamní ovál závody mistrovství světa brzo vrátí, nemůže se tak však stát v letošním roce.“

 

Negativa nejsou

A tak to prostě je, letošní challenge světového šampionátu bude v Pardubicích. „Dlouhodrážní závody na kratších oválech nebudou v letošním roce jen o Pardubicích,“ připomíná Petr Moravec. „Ale také o polském Rzeszowu. Prostě kovidová doba žádá zvláštní činy. Dali jsme na misku vah i to, že máme skvělé jezdce dlouhodrážní disciplíny. Vedle Josefa France i našeho pardubického Hynka Štichauera.“

Hynek Štichauer by si ještě před pár hodinami neuměl představit, že mu Svítkov nabídne dlouhodrážní domácí prostředí

Na sklonku letních prázdnin dostanou fanoušci neopakovatelnou možnost na skvělou podívanou. „Dvacet pět jezdců bude bojovat o čtyři místa ve světovém šampionátu 2002,“ láká Petr Moravec. „Své pozice se prý chystá obhajovat skoro celá světová špička, které ještě nebude mít v letošním finále jasno. Takže věříme, že fanoušky tento závod přiláká a hlavně potěší.“

Milovníci statistik jsou nadšení již nyní. AMK ZP Pardubice pořádáním závodu utváří neuvěřitelné rekordy. Tři mistrovství světa a dvě Evropy v jediné sezóně možná někdo někdy překoná, protože řecká abeceda má po deltě pro mutace koronaviru ještě dost dalších písmenek. Ale že by jeden stadión ve své historii hostil challenge o postup do světového finále na krátké i dlouhé dráze?

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Mirek Horáček

Natřískaný pardubický program zahrnuje tajemný světový závod nad plán

Pardubice – 1. července
Pryč jsou nedávné doby, kdy v červenci a v srpnu po českých oválech vesměs kroužili jen kolibříci při poháru a hobíci v Kostěnicích. Náročný program mají o školním volnu Pardubice. Budeme-li počítat do letních prázdnin i první září, kdy se stejně žáci a studenti neučí, pojede se ve Svítkově šest mítinků. Jeden z nich přitom přibyl teprve nedávno a je náramně záhadný.

 

Klub jej prozatím oficiálně označuje pouze jako mistrovství světa a bližší detaily nechce prozatím sdělovat. Pakliže si projdete seznam zrušených závodů FIM, nemůžete se nedostat k hypotézám, které jakoby pocházely z jiného světa.

Raději se však oběma nohama postavme na pevnou zemi, počkejme na zaručené informace a užívejme si plochodrážní léto.

Pardubice plánují tajemné mistrovství světa

Foto: Mirek Horáček

Pražské velké ceny se blíží

Praha – 29. června
Rok utekl jako voda, a plochá dráha bude opět slavit velký svátek v uspořádání Speedway Grand Prix mistrovství světa. Protože se pražští pořadatelé z Markéty osvědčili již po mnoho let, budou i letos závody Grand Prix dva, šestnáctého a sedmnáctého července. Markéta je nejčastějším pořadatelem vůbec. V úterý proběhla v pražském klubu Lávka tiskovka pro novináře.

 

Z klubu Markéta Praha byli přítomni Pavel Ondrašík, Tomáš Topinka a náš nejlepší jezdec současnosti Jan Kvěch. Pavel Ondrašík hovořil o jezdcích, divácích a sponzorech, o možnosti zakoupení lístků v síti Ticketportal. V rámci prevence není možné rezervování a prodej vstupenek na stadionu Markéta. Tomáš Topinka o přípravě a stavu dráhy.

Letošní divokou kartu obdržel, a je nutné říci, že zcela oprávněně náš nejlepší současný závodník Jan Kvěch.  Náhradníky budou v pátek s číslem sedmnáct Daniel Klíma a osmnáct Petr Chlupáč. V sobotním závodě si vesty prohodí.

Co se týče opatření k vůli pandemii, budou informace ještě před závodem upřesněny podle momentální situace. Řešily se též akreditace novinářů. Došlo i na jejich dotazy. Na Jana Kvěcha, jak se hodlá vypořádat s tak obrovskou konkurencí. Odpověděl, že to bere jako každý jiný závod. Při loňské Zlaté přilbě města Pardubice dokázal, jak to myslel.

Na Pavla Ondrašíka i na Tomáše Topinku byl společný dotaz, kdy byli naposledy v sedle závodních strojů, a jestli mají chuť se někdy svézt. Odpověděli oba stejně, naposledy když končili, a chuť se svézt raději nemáme. A dotaz na Pavla Ondrašíka, jaké má přání při letošní GP?

„Vím, že letos bude méně diváků z Dánska, Švédska, Anglie,“ reagoval. „Očekávám diváky z Polska, Německa, a po delší pauze hlavně od nás z České republiky. Zvu je srdečně do ochozů. Nenechte si ujít největší svátek ploché dráhy u nás, co svátek, dva svátky. Velkým přáním je, aby závody dokončili všichni jezdci ve zdraví, a také aby vyšlo počasí. V pátek bude trénink od osmnácti hodin. Začátky obou závodů jsou v devatenáct hodin. Auto klub Markéta se těší na Vaši návštěvu.“

Tomáš Topinka, Pavel Ondrašík a Jan Kvěch na úterní tiskové konferenci

Foto: Pavel Fišer