Brovst – 1. září
Dvě finále evropských šampionátů v jediném dni se nevídají často. Dánové ve svém Brovstu měli po triumfu jejich juniorského nároďáku v Daugavpilsu proto poměrně ojedinělou šanci získat druhý titul mistrů starého kontinentu v časovém rozpětí několika hodin. Jenže ve finále šampionátu Evropy se proti postavili Poláci. Jakub Jamrog sice po pádu ve čtrnácté jízdě závod nedokončil, nicméně po boku Grzegorze Zengoty jej skvěle zastoupil Tobias Musielak. S Rusy sice remízovali, avšak v závěrečné jízdy triumfem 5:1 nad Andersem Thomsenem a Michaelem Jepsenem Jensenem poslali Dány pod sebe na druhý stupínek pódia. Třetí příčku si pojistili Italové, kteří těžili ze smůly Švédů, jimž po pádu nedokončil závod Linus Sundström.
1. Polsko
24
Grzegorz Zengota
2 3 3 3 2 3
16
Tobias Musielak
– – – – 1 2
3
Jakub Jamrog
1 2 2 X
5
2. Dánsko
22
Michael Jepsen Jensen
3 1 2 – 2 0
8
Anders Thomsen
2 3 1 3 3 1
13
Thomas Jörgensen
1
1
3. Itálie
21
Nicolas Covatti
3 3 3 2 2 3
16
Michele Castagna
0 2 0 0 1 2
5
4. Švédsko
20
Oliver Berntzon
2 0 3 2 3 3
13
Linus Sundström
3 2 2 X – –
7
5. Rusko
16
Sergej Logačov
U 1 2 0 F 3
6
Viktor Kulakov
3 0 1 3 3 0
10
6. Německo
10
Ronny Weis
2 1 1 3 1 2
10
Valentin Grobauer
F/R – – – – –
0
7. Lotyšsko
9
Rudolf Sprogis
T 1 1 2 2 1
7
Ričards Ansviesulis
1 E F E 1 0
2
Foto: Hanne Thomsen (oficiální tiskový servis FIM Europe)
Daugavpils – 1. září
Dva favorité finálového podniku evropského šampionátu juniorských družstev zvolili odlišné filozofie týmotvorby. Zatímco Poláci jeli bez dvou největších hvězd Maksyma Drabika a Bartosze Smektaly, Dánové nasadili to nejlepší, co mají v kategorii do jednadvaceti let k dispozici. Přestože červenobílá sestava se dokázala na prahu předposlední série srovnat krok s Dány, byli to Seveřané, kteří nakonec slavili vítězství a vůbec první titul v soutěži. Před dvěma tisícovkami daugavpilských fandů se za slunečné soboty pro bronz natáhli domácí Lotyši, kteří o pět bodů předstihli Švédy.
Morizes – 22. srpna
Na první pohled banální pád při pardubickém přeboru zkomplikoval Hynku Štichauerovi závěr sezóny a mj. jej vyřadil z národního týmu pro finále světového šampionátu na dlouhé dráze. Do Morizes nakonec odjela česká výprava bez náhradníka. Přitom Michal Škurla měl namále, jelikož se mu porouchala dodávka. Ještě ve středu po slánské extralize byl rozhořčený na svůj klub, že mu nevypomůže svým vozidlem. Nicméně nakonec se postaral sám a v Morizes vyhrál rozjížďku s číslem tři ve stylu start – cíl. Josef Franc byl v cíli hned za ním, Martin Málek dodal dva body za čtvrté místo. Jenže vítězný souboj se Švédy, kteří nepřijeli hrát první housle, nic neřešil. Zatímco Francouzi dominovali a nakonec čněli na pódiu nad Velkou Británií a Německem, svěřencům Milana Špinky chyběly dva body na čtvrté Nizozemce.
„Začátek jsme měli dobrej‘,“ svěřil se Milan Špinka magazínu speedwayA-Z v krátkém telefonickém rozhovoru. „Jenže Švédi jsou mladí kluci a nepřijeli vyhrávat. Francouzi byli vyrovnaní, jeli střelbu. Závody zajímavý, i když se moc nepředjíždělo.“
Morizes – 1. září
Že Jaroslav Vaníček se svým motocyklem Shupa vyhrává prakticky všude, kam přijede, je v České republice dobře známou skutečností. Včera večer se v oslnivé fazóně předvedl i ve světovém poháru, který v Morizes předcházel dlouhodrážnímu mistrovství světa. Bez ztráty květinky postoupil do semifinále, v němž přidal další triumf, aby nakonec projížděl jako vítěz také ve finále a stal se nepsaným mistrem světa stopětadvacítek. Před zraky funkcionářských kapacit nejnižší kubatury Zdeňka Schneiderwinda z Markéty a Miroslava Rosůlka s Petrem Křikavou z SCM Slaný úspěch českých barev podtrhnul Bruno Belan. Ve finálové jízdě jezdil druhý, než jej Sam McGurk odsunul k bronzu. Daniel Klíma, který si zřejmě naposledy odskočil z půllitrů do stopětadvacítek, měl smůlu. Na pomocná kritéria nepostoupil do finále a vrací se domů s šestým místem.