Polsky hovořící Václav Milík skončil v New Yorku

Mariánské Lázně – 1. června
Krásné lázeňské město Mariánské Lázně toho již zažilo hodně. Světoznámé lázně a světoznámá dlouhá plochá dráha. Již několikrát místní Automotoklub pořádal mimo světových a českých závodů na ploché dráze také společenské večery v podobě talk show. Pozvání přijali kupříkladu profesor Jan Pirk, doktor Jiří Grygar, Antonín Panenka a další.

 

Václav Milík v sobotu navštívil New York

Minulou sobotu 2. června se v Mariánských Lázních jelo mistrovství světa na dlouhé dráze a mistrovství České republiky.  Oslovil mě tak jako vždy Miroslav Musil a požádal mě, jestli bych někoho nesehnal na páteční talk show. Limitovaly nás finance, o to to bylo těžší. V plánu byla Gabriela Koukalová a herec Václav Vydra, ale ani jeden nemohl.

Už to vypadalo, že nikoho neseženeme, ale pak se zadařilo. Když Karel Šíp má tři hosty, tak v Mariánských Lázních budou rovnou čtyři! Pozváni byli Josef Váńa, Jaroslav Falta, Milan Hnilička a Václav Milík.

Zleva Jaroslav Falta, Milan Hnilička, Miloslav Čmejla a Václav Milík

Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa den před talk show volal, že musí do Baden Badenu na aukci pro koně. Ale ostatní vicemistr světa v motokrosu 250 ccm Jaroslav Falta, vítěz z Nagana hokejový brankář a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička a vítěz zlaté přilby 2017 a nejlepší plochodrážník české současnosti Václav Milík slib dodrželi a přijeli.

Přítomná společnost se náramně bavila

Kavárna v hotelu Cristal byla zaplněna a lidé se dobře bavili, obzvláště když Václav Milík na můj popud k nim mluvil polsky. Nutno říci, že mu to šlo. Milan Hnilička mluvil o Naganu, kde vzpomněl na Ivana Hlinku, ale i o současnosti. Jaroslav Falta vzpomínal, jak mu byl ukraden doslova ukraden titul mistra světa za přispění našich činovníků.

Miloslav Čmejla během moderování

Podle slov diváků se talk show líbila a tak se asi v Mariánských Lázních nekonala naposledy. Na konci jsme pozvali diváky na sobotní závod. Plochodrážní parta v čele s Václavem Milíkem starším se vydala hledat hezké místo na kávu a pivo. Po šesti stech metrech jsme nakonec skončili v New Yorku. Bohužel ne v tom opravdovém, ale v útulné kavárně se zahrádkou, kde jsme se i dobře najedli a skvěle bavili. Nevím jak ostatní, ale já budu na celý večer dlouho a rád vzpomínat.

Pořad páteční talk show byl vskutku lákavý

Foto: laskavostí Miloslava Čmejly

Tropické sluníčko nepřipravilo kolibříky o elán

Slaný – 9. června
Vyprahlý žárem spalujícího sluníčka posledních dní byl nejen slánský plochodrážní stadión, ale rovněž celé okolí regiónu, které leží ve srážkovém stínu Krušných hor. Tyto okolnosti však nezabránily, aby malý ovál byl včera v plné permanenci. Realizační tým Slaný Speedway Academy se na konci minulého týdne sešel, aby se po odvolání dalšího dílu PRO-TEC Speedway Mini Cupu na pražské Markétě rozhodl ve prospěch začínajících závodníků vyplnit určité vakuum, aby nenechali zahálet své závodní stroje a sami nevyšli z rytmu sportovní činnosti.

 

Devět aktérů v akci

Devět závodníků se zúčastnílo sobotní akademie

Devět nadějí sportu levých zatáček za asistence nezbytného doprovodu rodinných příslušníků vybalilo své nádobíčko jak je ve Slaném zvykem při Slaný Speedway Academy na travnaté ploše bývalého fotbalového hřiště v místech  výjezdu z depa.

Luboš Krejča, jediný zástupce pražské Markéty, jak do Slaného rychle ráno přijel, tak ještě rychleji odjížděl. A to zde měl celou řadu svých příznivců, kteří se přijeli na začínajícího závodníka podívat. Bohužel se nepodařilo uvést do chodu jeho stroj, byť se snažil nejen jeho otec, ale pomocnou ruku podali i ostatní. Tak snad příště.

Ostatní jezdci pod dohledem Miroslava Rosůlka měli pravidelnou časovou dávku na dráze a posléze se jim od nestora slánského klubu  dostalo nezbytných rad, jak si mají počínat, aby jejich jízda byla účelná a vyvarovali se určitých nedostatků.

Miroslav Rosůlek se opět nezastavil – na snímku s Adamem Nejezchlebem

Výborný byl opět Vojtěch Šachl z AK Divišov. Jediný zástupce od bájných Blanických rytířů potvrzuje, že ovládání plochodrážního motocyklu mu nečiní žádný problém, jako péče jeho otce o zázemí svého syna.

Jan Jeníček ze ZP Pardubice sice přijel o chvilku později. Měl to ze všech aktérů nejdál, avšak na oválu předváděl, že by současná pardubická jednička Václav Milík do pár let mohl mít do týmu dalšího výborného kolegu.

Adam Nejezchleba, SC Chabařovice, na sobě, jak je vidět, stabilně výkonnostně pracuje a plochodrážní sport baví nejen jeho otce a oba ve Slaném pravidelně využívají možnosti k tréninkové činnosti. Josef Marek z Chabařovic byl ve Slaném poprvé na konci května a po absolvování dalších tréninků na domácí dráze bylo na něm vidět, že mu dravost nechybí.

Josef Marek proniká do tajů plochodrážního řemesla

Domácí Bruno Belan po zranění ruky je opět zpět v sedle motocyklu a na dráze, kterou má ze všech aktérů nejvíce zmapovanou, potvrdil, že doma je doma. V dalším průběhu sezóny bude chtít navázat na výsledky předešlých mítinků.

Vojtěch Zamazal, další Slaňák, si v letošní sezóně poprvé vybojoval stupně před týdnem v Divišově při PRO-TEC Speedway Mini Cupu. Včera jezdil bez zjevné nervozity a lze věřit, že i v dalších závodech naváže na poslední výsledek.

V akci nemohl chybět ani Vojtěch Šachl

Karel Průša, AK Slaný, pokračovatel rodinné tradice, jak je v Čechách na ploché dráze zvykem má ve svém otci velký potenciál a po roce pravidelných tréninků na různých tuzemských oválech postupně proniká do tajů plochodrážního sportu a to i přesto, že se věnuje i dalším sportům.

Tony Katra z domácího AK Slaný byl včera postavou nejmenší, ale svým zarputilým stylem jízdy budí velký obdiv. Na plochodrážním stadionu by nejraději trávil celý den a motocykl Shupa ovládá jako zkušený harcovník.

 

Za čtrnáct dnů znovu

Karel Průša s rodiči

Další díl Slaný Speedway Academy má pokračování podle určeného harmonogramu 23. června. Součástí je PRO-TEC Speedway Mini Cup, takže plochodrážní naděje budou mít opět ve Slaném další prostor k tomu, aby si nejen zatrénovaly, ale i zazávodily.

Pánové Antonín Vilde, Miroslav Rosůlek, Václav Buřič a Otakar Večerka z realizačního týmu Slaný Speedway Academy se ještě poradí, kdy se uspořádá druhý neuskutečněný kemp z března ze začátku sezony, aby byla naplněna kvóta šesti plánovaných akademií.

Foto: Václav Buřič

Rusové sebrali Britům titul mistra světa

Wroclaw – 9. června
Emil Sajfutdinov a Artjom Laguta včera přepsali historii klasických šampionátů plochodrážního světa, protože se spolu s Glebem Čugunovem stali mistry světa družstev. Stylem remíz, v němž druhý a třetí závodník z jednoho týmu přebije vítěze z jiné země, nejprve odsoudili Poláky na třetí místo, aby posléze předčili Brity. Emil Sajfutdinov se posléze nechal slyšet, že by vůbec nebylo marné získat double rovněž ze Speedway Grand Prix.

Rusové slaví první světový titul pro svou zemi

Žádný jiný Rus se nemůže chlubit, že by na klasických oválech získal titul mistra světa, ovšem s výjimkou Emila Sajfutdinova, jenž ale své zlaté medaile bral v juniorské věkové kategorii. „Nyní jsem soustředěný na Grand Prix, abych přepisoval historii v ní,“ nechal se slyšet na tiskové konferenci. „Určitě chci být mistr světa a udělám všechno, abych byl na vrcholu. Uvidíme…“

Nicméně ani zlato ve družstvech není pochopitelně k zahození. „Je to skvělý pocit, neuvěřitelný,“ říkal Emil Sajfutdinov. „Dokázali jsme to, přepsali jsme historii ve prospěch Ruska a musíme poděkovat ruským, ale i polským fanouškům, že nás podporovali. Máme také polské sponzory, kteří nás podporují. Jak říkám, je to skvělý pocit, byl to dnes pro mě těžký závod, Artjom dodal dobré body, i když udělal nějaké chyby v nastavení motocyklu, ale bylo do dobré.“

Po prvním finále ztráceli Rusové dva body na vedoucí Brity. „Bral jsem to, že sobota je všechno, pro co jsem dnes fungoval,“ říkal ruský kapitán. „Potřebovali jsme změnit nastavení motocyklů. A musím jen poděkovat svému týmu, který pracoval opravdu pilně a pomohl my. Jsou skvělí a já jsem hrozně, hrozně šťastný.“

FIN1 TOT
1. Rusko 23 22 45 3 3
Artjom Laguta 1 3 3 3 2 2 14 (2) 2 2
Emil Sajfutdinov 2 0 0 2 3 1 8(2) 1 (1) 1 (1)
Gleb Čugunov DNR
2. Velká Británie 25 21 46 3
Tai Woffinden 2 3 3 3 3 3 17 3
Craig Cook DNR
Robert Lambert 0 1 1 1 1 0 4 0
3. Polsko 15 21 36 5
Maciej Janowski 3 2 3 2 0 3 13 3
Patryk Dudek 2 1 1 1 2 1 8(3) X
Maksym Drabik DNR
4. Dánsko 20 15 35
Michael Jepsen Jensen 3 2 3 3 1 3 15
Kenneth Bjerre 0 0 0 – 0 – 0
Fredrik Jakobsen – – – 0 – 0 0
5. Austrálie 15 20 35
Jason Doyle 3 3 2 2 3 3 16
Max Fricke 0 1 0 1 1 1 4 (1)
Jaimon Lidsey DNR
6. Švédsko 16 16 32
Fredrik Lindgren X 2 1 2 2 2 9(2)
Antonio Lindbäck 1 3 2 0 0 1 7(1)
Joel Kling DNR
7. Německo 12 11 23
Kai Huckenbeck 2 0 2 1 2 2 9
Martin Smolinski 1 1 0 0 – – 2
Michal Härtel – – – – 0 0 0

Foto: oficiální tiskový servis IMG