Zamilovaný Pavel Čermák se do plochodrážního sedla dostal díky lásce

Divišov – 31. března
Kdyby láska nedokázala hory přenášet, přišla by celá řada českých pohádkářů o hlavní zápletku svých děl. Nicméně příběh, že by mladého fotbalistu, jehož plochá dráha příliš netáhla, dostala na závodní ovály, napsal sám život. A vyprávět nám ho bude Pavel Čermák, který se magazínu speedwayA-Z svěřil rovněž se svým přáním o ještě lepší sezóně, než z jeho úhlu pohledu byla ta letošní.

 

Mezi kolibříky na pouhý skok

Pavel Čermák si povídal s magazínem speedwayA-Z

„Všechno se stalo úplnou náhodou,“ říká Pavel Čermák na téma svých závodnických počátků. „Tenkrát jsem chodil s dcerou Vaška Hromase. A jelikož on se ploché dráze dřív hodně věnoval jako mechanik a myslel si, že jednou budeme rodina, chtěl, abych si to vyzkoušel. Jak všichni říkali, viděl ve mně syna, kterého nikdy neměl. O to víc si vážím, že mi stále dělá mechanika, i když se vše změnilo.“

Přitom tehdejší nápadník současného divišovského šéfa žádné plochodrážní aspirace neměl. „Na závody jsem nechodil vlastně vůbec,“ připouští. „Tenhle sport mě zrovna moc nelákal. Jezdil jsem na pitbike a crossové motorce, a než jsem začal jezdit plochou dráhu, hrál jsem fotbal.“

Pavel Čermák v akci

Zjara 2015 se Pavel Čermák mihnul Speedway Mini Cupem. Debut rozhodně nebyl špatný, navíc pravidelná umístění ve finálových jízdách označených písmeny C a B dávala tušit, že by mohly přijít ještě lepší časy. Avšak po červnovém klání na malé Markétě byly jeho stopětadvacítkářské dny jednou provždy sečteny.

„Tenkrát jsem začínal už pomalu trénovat na pětistovce,“ vysvětluje Pavel Čermák. „Při tréninku v Divišově jsem přepadl přes hák a přetrhl si vazy v kotníku. Rekonvalescence trvala docela dlouhou a přes dva měsíce jsem na motorce vůbec neseděl.“

 

Čas závodit, čas trénovat

V juniorce získává cenné zkušenosti

V osmnácti letech byl stejně už nejvyšší čas na pětistovky. Byl jedenáctý den měsíce června roku 2016 a na nástup březolupského přeboru přišlo rovnou jednadvacet závodníků. Pavel Čermák, který měl na své vestě startovní číslo dvacet, byl mezi nimi.

„Na ten závod si pamatuji moc dobře,“ vybaví si okamžitě okolnosti svého debutu s plnoobjemovým motocyklem. „Už cestou do Březolup jsme měli menší problémy, protože jsme píchli kolo u auta. Na závody jsme dorazili na poslední chvíli a nebyl ani moc čas nad něčím přemýšlet. Musím ale říct, že dráha byla skvěle připravená a vyhovovala mi. Jestli si dobře vzpomínám, tak jsem nevyjel ani bod (ano, to je pravda – pozn. redakce), ale byla to skvělá zkušenost a odjížděl jsem bez zranění.“

Náhradníkem divišovského evropského poháru devatenáctiletých

Ve vestě pražské Markéty roku 2016 absolvoval ještě dva přebory. Dorazil na první ligu do Svitav, absolvoval juniorku v Divišově a juniorská družstva v Pardubicích. Na první pohled se zdá, že těch závodů nebylo tolik…

„V sedle pětistovky jsem si nebyl ještě zcela jistý a neměl jsem ji pod kontrolou,“ vysvětluje Pavel Čermák, proč se předloni nezapsal do české plochodrážní historie výraznějším způsobem. „Proto bylo lepší se věnovat více trénování než závodům, aby nedošlo k nehodě s jiným jezdcem na základě mojí nezkušenosti.“

 

Další a další zkušenosti

V blížící se sezóně chce jít zase nahoru

V loňské sezóně však Pavel Čermák býval v plochodrážních depech k zastižení častěji. Divišov se spojil se Slaným a on pod hlavičkou této koalice absolvoval kompletní první ligu s výjimkou červnového mítinku ve slovenské Žarnovici.

„Závody první ligy se mi líbily,“ netají se. „Týmové závody pro mě mají veliký přínos a jsem moc rád, že jsem měl možnost je absolvovat.“

Závodní rutinu sbíral i v juniorských soutěžích a v přeboru, jenž počtem svých podniků překonává závody pro nižší věkovou kategorii. „Nedají se hodnotit jinak než kladně,“ uvažuje Pavel Čermák. „Získal jsem spoustu nových zkušeností. Určitě by bylo lepší, kdyby těch junioráků bylo více, ale přijde mi, že jezdců je stále míň. Vzhledem k získaným zkušenostem jsou lepší právě přebory, kde se setkávám i se zkušenějšími jezdci a je zde větší konkurence.“

Loňskou první ligu absolvoval takřka kompletní

Březen na kalendářích nezůstane už ani čtyřiadvacet hodin a duben přináší start nové sezóny. „Samozřejmě jsem se připravoval posilováním a týden jsem strávil na běžkách,“ vytuší Pavel Čermák další tok našeho povídání. „Rozhodně nechyběla ani příprava motorek. A doufám, že letošní sezóna bude zase o něco lepší než ta minulá.“

 


Pavel Čermák děkuje:

„Můj největší dík patří Vašku Hromasovi za plnou podporu a trpělivost se mnou a se vším spojeným s tímto sportem. On mě k tomuto sportu přivedl a díky jeho důvěře a podpoře jsem i vydržel, protože on je můj největší a zároveň jediný sponzor.“


Pavel Čermák v akci

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Příští víkend bude stát za to

Žarnovica – 30. března
Zima je definitivně pryč a plochodrážníci mohou jen doufat, že v historii zmizel i letošní březen se svými skopičinami. Ten si ještě užije dva dny vlády, ale u ohně dvanácti měsíčků se už na vládu třese duben. Jeho první kompletní víkend konečně otevře letošní sezónu. A to nejen v Čechách, ale i na Slovensku. Hned druhý den po Prague Open, je totiž na pořadu nedělního odpoledne mezinárodní šampionát Slovenska s pestrou startovní listinou se zástupci dvanácti států.


Tipněte si:

Mistrem Slovenska se v neděli 8. dubna v Žarnovici stane:

View Results

Loading ... Loading ...

Účastníci mezinárodního šampionátu Slovenska:

Slovensko: Patrik Búri, Ján Mihálik, Jakub Valkovič, David Pacalaj, Michal Danko, Michal Tomka (?)
Česká republika: Zdeněk Holub, Martin Málek, Martin Gavenda, Patrik Mikel
Bulharsko: Milen Manev (SMF)
Dánsko: Kenneth Hansen
Finsko: Niklas Sayrio
Lotyšsko: Elvis Avgucevič
Maďarsko: Jozsef Tabaka
Německo: Ronny Weis, Richard Geyer
Polsko: Stanislaw Burza, Bartolomiej Kowalski
Rusko: Marek Karion, Renat Gafurov
Slovinsko: Matic Ivačič
Ukrajina: Andrej Kobrin (SMF), Stanislav Mělničuk, Vitalij Lysak

Poznámka: startovní čísla budou vylosována dodatečně

Příští neděli se půjde poprvé na plochou dráhu rovněž v Žarnovici

Foto: Mirek Horáček

David Pacalaj se chce stále posouvat dopředu

Žarnovica – 29. března
Podobné scény se tady již odehrávaly. Zdeno Vaculík vystoupí na stadiónu z dodávky a věnuje se přípravě plochodrážních motocyklů mladého závodníka. Jenže na kalendáři nestojí letopočet 2005 a z jeho syna Martina je eso světové extratřídy. Slovenský ex šampión totiž vychovává svého vnuka Davida Pacalaje, který se magazínu speedwayA-Z svěřil, že pilně pracuje na svém progresu.

 

Od babičky rovnou na motocykl

David Pacalaj si povídal s magazínem speedwayA-Z

Ptát se, kterak se šestnáctiletý synovec Martina Vaculíka k ploché dráze dostal, připomíná ono příslovečné nošení dříví do lesa. „Odmalička jsem se chodil dívat na plochou,“ říká David Pacalaj, že mu stejně jako řadě jiných žarnovických chlapců nebyla ochozy Městského stadiónu vůbec cizí.

Na rozdíl od většiny z nich však nakonec sám za široká plochodrážní řidítka usedl. „Vždycky když jsem přišel k babičce, tak se dělaly motorky,“ vypráví David Pacalaj, že návštěvy u prarodičů se vesměs nesly v poněkud méně tradičním duchu. „Postupně jsem začal pomáhat, když jsem byl starší. Až jednoho dne jsem si to vyzkoušel sám. Šel jsem se s dědou svézt a od té doby jezdím.“

Přestávky žarnovických závodů, během nichž tradičně dostávají prostor nové naděje, dostaly novou postavu. První závod David Pacalaj absolvoval ještě před svými patnáctými narozeninami. Během jarního test matche jeho Speedway Clubu s Miskolcem prožil předloni poměrně povedený debut a především tři úvodní trojky vypadají hodně impozantně.

David Pacalaj v akci

„Začínal jsem o přestávkách, což mi dalo dost zkušeností,“ ujímá se slova opět David Pacalaj. „Ta atmosféra, diváci… A pak jsem jel ten první test match. Byl jsem ve stresu, ale po první jízdě to ze mě spadlo a byl jsem spokojený. Nečekal jsem, že budu mít tolik bodů, ale snažil jsem se zajet, co nejlépe.“

 

Na české ovály

S dědečkem Zdeno Vaculíkem

David Pacalaj se narodil, když se říjen roku 2001 ještě nestačil připravit, že se zlomí vejpůl. Ostatně datum jeho příchodu na svět označuje i záhadná číslice 0710 na tričkách jeho doprovodu, po jejímž původu se zvídaví lidé hodně ptají. Tím pádem jej však věk omezoval prakticky celou sezónu 2016.

„Byl jsem limitovaný věkem, ale nějaké závody jsem stihnul,“ říká. „Za to jsem velmi vděčný, protože to mi dalo hodně zkušeností, které bych na tréninku nenasbíral. Se sezónou jsem byl spokojený, ale vždycky je, co zlepšovat.“

V souboji s Pavlem Čermákem

Stejnou cestou zlepšování se ostatně svého času vydal i jeho strýček. Před nějakými dvanácti, třinácti lety objížděl všechny závody, jak to jen bylo možné. Zdeno Vaculík by dokázal dojet ze Žarnovice na všechny české stadióny prakticky poslepu, což se mu pochopitelně hodilo i loni, kdy na naše ovály nasměroval také vnuka.

„S českými závody jsem spokojený,“ bilancuje. „Juniorka je vyrovnaná, přebor také a vždycky to jsou pěkné závody. Se svými výsledky jsem spokojený už jen proto, že jsem byl na některých drahách poprvé. V této sezóně už to bude jiné, doufám. Děláme všechno, abych se posouval dopředu.“

 

Zkouška naší extraligou

Předloni při ZP SNP nesl strýčkovi přilbu na startovní rošt, loni už stál na startu

Zatímco Martin Vaculík byl ve svých začátcích osamocenou bílou plochodrážní vránou, David Pacalaj má nespornou výhodu, že v Žarnovici není jediný plochodrážník. Speedway Club má vcelku sofistikovaný systém závodů pro své členy, bez přehánění snese označení inventáře české první ligy a loni byl iniciátorem vzniku Poháru přátelství.

„Ano, je fajn, když je nás v týmu víc,“ souhlasí slovenský junior. „Můžeme si pomáhat a porovnávat se na tréninku. Vzpomínám si na ty závody, co jsi zmiňoval dobře. Jsou tam dobří jezdci, takže je to pokaždé dobrý závod.“

Vrcholem snahy mladšího z obou žarnovických klubů je účast v české extralize. Ján Daniel se loni držel zásady, aby v soutěži dostali příležitost jeho vlastní závodníci. Do perimetru jeho koučova hledáčku se pochopitelně musel dostat také David Pacalaj, jenž v naší vyšší soutěži debutoval v červnu ve Slaném.

Při svém debutu ve finále jednotlivců se David Pacalaj pustil do křížku také s Jaroslavem Petrákem

„V extralize jsou dobří jezdci a závody jsou těžké,“ konstatuje David Pacalaj, aby se vzápětí vypořádal s otázkou, jestli by letos v duchu své filozofie zlepšování neměl pumpnout klubovou kasu o více euro za získané body. „Tento rok, jestli budu mít možnost, chci zajet, co nejlépe to půjde. Je to těžké se porovnávat se staršími jezdci, než jsem já.“

 

Sám sebou

Vedle strýčka na extraligovém pódiu

Jednomu porovnání se však vyhnout nemůže. Žarnovické ochozy vesměs očekávají, že jim Zdeno Vaculík vychovává nové eso, které plochodrážní zeměkouli převrátí naruby ještě více než jejich milovaný Maťo. David Pacalaj zůstává především sám sebou, podobných otázkám se vyhýbá a odpovědi dává na oválech.

Nicméně jeho březolupský debut ve finále českého šampionátu jednotlivců přece jenom nabízí reminiscence na neuvěřitelný výkon jeho strýčka ve Slaném v září 2007. Jeho prohlášení před závodem by šla vnímat jako velkohubá prohlášení sedmnáctiletého sebevědomého teenagera, kdyby se ovšem jejich autor nakonec nesmál z nejvyššího stupínku pódia jako nejmladší český šampión všech dob.

„Dostal jsem se do českého šampionátu, za což jsem vděčný organizátorům,“ reaguje David Pacalaj. „Byl to super pocit bojovat o titul. Uvidíme, jak to bude letos, jestli se tam dostanu. Pamatuju si, když Maťo vyhrál. Bylo to velké překvapení. Vyhrál v sedmnácti, nikdo to nečekal, byla tam dobrá konkurence.“

David Pacalaj v akci

Ještě než se však na Prvního máje pojede na Markétě první z čtveřice letošních finálových podniků o českého mistra, čeká Davida Pacalaje příští neděli závod, po jehož skončení bude Žarnovica tleskat slovenskému šampiónovi. Slovenský junior má za sebou zimní přípravu a víkendový trénink v Kršku.

„Na mistrovství Slovenska se budu snažit zajet co nejlépe,“ nepřekvapí slova, která splývají z jeho rtů. „Protože podle toho se bude určovat, kdo kde jaké závody pojede. Uvidíme, dáme do toho všechno a… Uvidí se (smích).“

 


David Pacalaj děkuje:

„Chtěl bych poděkovat celému svému týmu a své rodině. Hlavně svému dědečkovi za všechno, co pro mě dělá a strýčkovi za techniku. Bez něho bych nemohl jezdit.“


David Pacalaj v akci

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Dvanáctka je jistá pro boj o sedmnáctku

Praha – 28. března
Česká sezóna startuje příští sobotu na pražské Markétě, kdy nejlépe umístěný český závodník získá minimálně pozici prvního náhradníka při naší SGP. Startovní listina Prague Open prozatím čítá dvanáct českých jmen. Na potvrzení třináctého borce se čeká stejně jako na vyjádření třech cizinců.

Tipujte:

Kdo si myslíte, že si při Prague Open vyjede post náhradníka české velké ceny?

View Results

Loading ... Loading ...
Josef Franc obhajuje loňské prvenství

V seznamu plochodrážníků nenajdeme bohužel Václava Milíka. „Bude v Polsku,“ vysvětluje Tomáš Topinka, který má startovní listinu pod palcem. „Má před první extraligou.“

Každému soudnému je však jasné, že pardubický kapitán v souvislosti s Grand Prix cílí o číslovku výše, než je sedmnáctka prvního náhradníka.

Abecední seznam potvrzených účastníků Prague Open:

Josef Franc, Praha
Filip Hájek, Praha
Zdeněk Holub, Praha
Petr Chlupáč, Praha
Eduard Krčmář, Slaný
Jan Kvěch, Praha
Martin Málek, Březolupy
Patrik Mikel, Pardubice
Josef Novák, Pardubice
Ondřej Smetana, Praha
Michal Škurla, Praha
Hynek Štichauer, Pardubice
Zdeněk Simota, Plzeň – čeká se na potvrzení závodníka
junior, DK – čeká se na potvrzení závodníka
junior, FIN – čeká se na potvrzení závodníka
Jakub Jamrog, PL – čeká se na potvrzení závodníka
Drama finále loňského Prague Open – Josef Franc jede zatím za Hynkem Štichauerem a vedoucím Sebastianem Ulamkem

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Loňský souboj Patrika Mikela, Zdeňka Simoty a Ondřeje Smetany

Goričan rozezněla čeština

Goričan – 25. března
V noci mírný mráz, ale přes den sluníčko a zejména skvěle připravený ovál. Takové podmínky nakonec našla patnáctka českých závodníků, kteří se nakonec na třetí pokus skutečně vypravili na společné soustředění pražského Olympu a české reprezentace do Goričanu. Nadšením z výsledků třídenního programu neskrblí ani Milan Špinka.

 

Páteční neformální posezení

Ve čtvrtek se zatroubilo k odjezdu, takže už v pátek mohli naši borci těžit z celodenního programu až do patnácté hodiny. V sobotu si trénink ještě o šedesát minut prodloužili, aby v neděli jezdili do rána až do třinácti nula nula. Kromě Čechů se na stadión dostavil početný kontingent Poláků, Němců a Rakušanů a ovál si užívali také tři chorvatští flat trackeři.

Petr Chlupáč starší je zkraje sezóny optimistou

„Bylo to bezvadný, byl to plnohodnotnej‘ trénink,“ usmívá se Milan Špinka. „Mezi prvním tréninkem v pátek a posledním v neděli byl velkej‘ rozdíl. Hlavně u těch mladejch‘ bylo vidět, že jedou rychlejc‘. Všichni kluci jezdili na dráhu bez popohánění, každej‘ se snažil urvat, co moh‘. Jízda střídala jízdu, po pěti udělali kvalitně dráhu a jezdilo dál. Myslím, že všichni závodníci toho měli plný kecky.“

Zdeněk Schneiderwind se za celý víkend nezastavil

Po přechodu Eduarda Krčmáře, Zdeňka Holuba a Michala Škurly mezi seniory se vynořila palčivá otázka, co bude s juniorským nároďákem. „Jak u Patrika Mikela, tak u Petra Chlupáče a Filipa Hájka, ale i Josefa Nováka a Jana Kvěcha bylo vidět zlepšení,“ chválí reprezentační kouč, přičemž dodává, že v Chorvatsku neřešil pouze kroužení po ovále. „V pátek jsme udělali posezení. Formou besedy jsme probrali řády a vyměňovali si zkušenosti.“

Účastníci goričanského soustředění v abecedním pořadí:

Michal Baštecký, Josef Franc, Filip Hájek, Zdeněk Holub, Petr Chlupáč, Jan Jeníček, Eduard Krčmář, Jan Kvěch, Patrik Mikel, Josef Novák, Ondřej Smetana, Vojtěch Šachl, Michal Škurla, Hynek Štichauer a Jaroslav Vaníček
Česká parta v Goričanu

Foto: Zdeněk Holub st.

Počasí funguje jako dokonalý tlumič plochodrážních motorů

Slaný – 27. března
Po dnešní důkladné prohlídce malé dráhy, následné předpovědi počasí na příští dny a zvážení všech faktorů rozhodl realizační tým Slaný Speedway Academy, že druhý díl plánovaný na Velký pátek se neuskuteční. Po dřívějším odvolání pražského poháru stopětadvacítek tak plochodrážní motory budou mlčet i nadále.

 

Dnes dopoledne ve Slaném pršelo a ani na nejbližší dny meteorologové nehlásí zrovna nejlepší zprávy. Správce stadionu Eduard Krčmář starší na oválu v neděli zapracoval a vše nasvědčovalo k tomu, že se mladí adepti v pátek dočkají svého prvního tréninku, ale budou si muset ještě pár dní počkat.

Ještě v neděli Eduard Krčmář makal na obou slánských oválech, ale závodníci budou muset jeho úsilí ocenit až později

Foto: Eduard Krčmář st.